انجمن ها > انجمن برق > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
برق (بازدید: 730)
پنج شنبه 1/7/1389 - 14:4 -0 تشکر 234246
رشته تحصیلی مهندسی الكترونیك در چند كشور تدریس می شود ؟

 

در كشور عزیزمان ایران، مهندسی برق مشتمل بر چندین رشته تحصیلی مهندسی است، مانند: مهندسی الكترونیك، مهندسی برق قدرت، مهندسی مخابرات، مهندسی كنترل، مهندسی پزشكی و ...

به خاطر دارم یكی از دوستانم مدعی بود كه تنها در چند كشور معدود است كه رشته مهندسی الكترونیك تدریس می شود و در كشوری مثل ژاپن، اصلا چنین رشته تحصیلی وجود ندارد. یعنی اگر شما به ژاپن بروید و بگویید كه مهندس الكترونیك هستید، همه به شما به دیده تعجب نگاه می كنند (انگار آدم فضایی دیده اند :-) ). در عوض آنها رشته ای مثل ادوات نیمه هادی دارند كه دانشجو دیگر به سایر مباحث مربوط به حوزه برق نمی پردازد و صرفا نیمه هادی می خواند.

متاسفانه بنده روشی بلد نیستم كه صحت یا عدم صحت حرف ایشان را بررسی كنم، بنابراین این مبحث را ایجاد كردم تا اگر كسی در این مورد مطلبی می داند به بقیه هم بگوید.

لازم به ذكر است كه رشته تحصیلی مهندسی الكترونیك، در ایران، به این صورت است كه دانشجو طیف وسیعی از مباحث مربوط به مهندسی برق را می گذراند، از فركانس های نزدیك به صفر (برق قدرت) گرفته تا فركنس های بسیار زیاد (مخابرات). الكترونیك نیمه هادی و مباحث الكترونیك دیجیتال و مباحث سیستم ها و كنترل را هم به آن ها اضافه كنید.

 

 ما مي توانيم ....

جمعه 2/7/1389 - 7:16 - 0 تشکر 234426

سلام

تمام گرایش های مهندسی برق به نوعی با یكدیگر ارتباط دارند و هیچكدام بدون دیگری امكان پذیر نیست.

با جستجو در گروه برق دانشكده های مهندسی مختلف در جهان می توان به سوال فوق پاسخ داد. ولی در مورد اینكه در ژاپن، واژه ی مهندسی الكترونیك وجود ندارد با تردید می شود به آن نگاه كرد.

چراكه در اینجا شما می توانید یكی از دپارتمان های مهندسی الكترونیك ژاپن را ملاحظه نمایید. كه در رابطه با شاخه های زیر كار می كنند.

The Department deals with wide ranges of electronics and related areas which have close relations with natural and biological phenomena. The Department covers the main branches of electronic engineering, including semiconductors, integrated circuits, optics, acoustics, lasers, space physics, bioelectronics, measurements, control, image processing, information processing, and information transmission.

 
جمعه 2/7/1389 - 14:10 - 0 تشکر 234499

رو به آسمان گرامی از راهنمایی مفید شما متشكرم.
البته به نظر می رسد باز هم تخصصی تر از ما كار می كنند، در همان منبعی كه شما ذكر فرمودید گفته شده است:
The Department consists of four Research Groups; Electron Devices Engineering, Optoelectronics and Wave Engineering, Electronic Measurements and Control Engineering, and Information Transmission Engineering
نمی دانم آن Department deals یا این Department consists كه گفته است، آیا منظور سرفصل مباحثی است كه در هر گرایش تدریس می شود یا كلی گفته است. ممنون می شوم اگر در این مورد هم راهنمایی بفرمایید.

 ما مي توانيم ....

جمعه 2/7/1389 - 16:30 - 0 تشکر 234534

خوشحالم اگر مورد استفاده قرار گرفته.

یك نكته: دپارتمان برق همان گروه برق ماست.

فكر می كنم آنجایی كه گفته Department deals در مورد موضوعاتی است كه كلا گروه مهندسی الكترونیك دانشگاه UEC در مورد آن ها كار می كند. و به طور خاص سرفصل دروس نیست.

مثلا در انتهای مقالات در بیوگرافی اساتید research interest آورده می شود. كه چنین حالتی دارند.

و آنجایی كه گفته Department consists of در مورد این است كه گروه مهندسی الكترونیك آن دانشگاه متشكل از چهار گروه تحقیقاتی است.

مثل دانشگاه امیركبیر كه در گرایش مهندسی برق - قدرت دارای گروه های تحقیقاتی همچون FACTS Devices یا Power Systems و ... است.

 
جمعه 2/7/1389 - 16:32 - 0 تشکر 234535

اشاره:

یکی از اساتید می گویند: ماهیت دانشگاه در کشورهای نیمه صنعتی (در حال توسعه) یک ماهیت آموزشی است، در حالی که ماهیت دانشگاه در کشورهای صنعتی یک ماهیت پژوهشی بوده و آموزش یکی از ثمرات و نتایج پژوهش است. به عبارت دیگر در دانشگاه های معتبر جهان نظام تحقیقاتی پشتوانه نظام آموزش است و مواد آموزشی دانشگاه ها در واقع بازتاب و نتیجه تحقیقات پژوهشگران است و چون موضوعات تحقیق برخاسته از نیازهای عینی و ملموس نهادهای گوناگون اجتماعی از قبیل صنعت است، لذا یک ارتباط تنگاتنگ و پویا بین پژوهش، آموزش و صنعت وجود دارد. به همین جهت در غرب مشکلی بنام عدم ارتباط بین دانشگاه و صنعت وجود نداشته و این از مشکلات خاص جهان نیمه صنعتی (در حال توسعه) است.

 
جمعه 2/7/1389 - 19:21 - 0 تشکر 234571

امیدواریم دانشگاه های كشور عزیزمان هم در راستای تعالی ایران، هر چه بیشتر به سمت پژوهشی شدن حركت كنند.

 ما مي توانيم ....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی