انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 419)
پنج شنبه 1/7/1389 - 12:23 -0 تشکر 234217
اولین نقشه کامل میکروموجی از کل سطح ماه ارائه شد

اولین نقشه کامل میکروموجی از کل سطح ماه ارائه شد


چینی‌ها به تازگی با انتشار اولین نقشه کامل در قالب میکرو امواج از سطح کره ماه موفقیت خود را در ماموریتی که اولین پروژه علمی فضایی کشورشان نیز به شمار می‌رفت نمایش دادند

این تصاویر توسط ماهواره قمری چانگ ئی-1 به ثبت رسیده‌اند، پروژه‌ای که اولین ماموریت علمی چینی‌ها برای تحقیق بر اجرام کیهانی ماورای زمین به شمار رفته و تابش سنج میکروامواج این ماهواره امکان نقشه‌برداری کامل از سطح ماه را در طول موج میکرو به وجود آورده است.

رصدهای راداری از سطح ماه امکان ثبت اطلاعات حرارتی را نداشته و رصد در طول موج میکرو از روی زمین نیز امکان دسترسی به نقاط دوردست ماه را ندارند. از این رو ماهواره چانگ ئی با پرواز در مداری 200 کیلومتری توانست تمامی نقاط ماه را از نظر گذرانده و تصاویر آن را وضوح تصویری بالا به ثبت برساند.

نقشه حرارت درخشندگی روزهای ماه

نقشه حرارت درخشندگی روزهای ماه

تابش سنج قمری میکرو امواج بر روی این ماهواره توانسته دقیق‌ترین اطلاعات حرارتی از سرتاسر ماه را از سطح کره گرفته تا عمیق‌ترین بخش‌های آن به ثبت برساند و حرارت درخشش تشعشعات این کره و نوسان آن را طی روزها و شب‌های ماه آشکار کند. اطلاعاتی که برای مطالعه لایه سنگفرش ماه، غبارها و ذراتی که سطح ماه را پوشانده‌اند، بسیار کاربردی به شمار می‌روند.

این پرتوسنج میکروموج، امواج را در چهار فرکانس مختلف از چند سانتیمتر زیر سطح ماه گرفته تا عمق چند متری از سطح ماه ،اندازه گیری کرد تا دانشمندان بتوانند ویژگی‌های فیزیکی حرارتی سنگ‌پوش ماه را به همراه نوسان تشعشعات در ضخامت‌های مختلف سطح مورد بررسی قرار دهند. یکی از اهداف این مطالعات تخمین میزان توزیع و پراکندگی هلیوم 3 بر سطح ماه است که از منابع مهم سوخت اتمی به شمار می‌رود.

نقشه حرارت درخشندگی شبهای ماه

نقشه حرارت درخشندگی شب‌های ماه

به گزارش خبرگزاری مهر، نتایج این مطالعات و تصاویر در کنگره علوم سیاره‌ای اروپا توسط دانشمندان دانشگاه علوم و تکنولوژی هنگ کنگ ارائه خواهند شد. همچنین چین در نظر دارد طی ماه آینده کاوشگر قمری دیگری را به نام CE-1 به مدار ماه ارسال کند تا محدوده مطالعاتی خود را بر روی این جرم کیهانی افزایش دهد

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

پنج شنبه 1/7/1389 - 14:41 - 0 تشکر 234252

خیلی خوب بود.
اگه می گفتی هر رنگ مربوط به چیه بهتر بود.
به هر حال ممنون

هر روز همان روز را زندگي کن و بدين سان تمامي عمر را زندگي کرده اي .

 نانسي سيمس

 

خورشيد امروز

جمعه 2/7/1389 - 15:32 - 0 تشکر 234529

یاسی جان.
تنکس

جمعه 2/7/1389 - 23:55 - 0 تشکر 234647

نمیدونم متین عزیز.
عکس ریز نوشته. اگه دوستان دیگه میدونن بگن
ممنون

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی