بهداشت و سلامت (بازدید: 1302)
پنج شنبه 1/7/1389 - 12:4 -0 تشکر 234210
مطلوبترین منحنی رشد با سالم ترین سبك زندگی

اشاره

مطلوب‌ترین منحنی رشد با سالم‌ترین سبك زندگی

 

سن بلوغ در مردان با نوع زندگی آنها در شش ماه نخست زندگی مرتبط است.
اگرچه وراثت و سرشت باعث تفاوت‌های جسمانی و روحی انسان‌ها با یكدیگر می‌شود ولی محققان به تازگی دریافته‌اند سبك زندگی سالم و وزن‌گیری مناسب شیرخواران در ماه‌های ابتدایی زندگی باعث تغییرات محسوس در رشد و در نهایت رشد سالم او می‌شود.
نمودار رشدی نــوزادان پسـر همواره با نمودار رشدی دختران متفـاوت است. شیب نسبتاً تندی كه منحنی نمودار رشد كودكان پسر دارد اغلـــب در دختـران شیرخوار كمتـــر مشاهده می‌شود و این موضوع نشان‌دهنده فرآیند سریع‌تر تكامل شیرخواران پسر است اما آنچه كه محققان آن را عامل تسریع رشد شمرده‌اند ترشح هورمون تستسترون در شش ماه اول زندگی است كه وجود مقادیر كافی از این هورمون در این دوران سلامت كودك را در آینده هم تضمین می‌كند به‌گونه‌ای كه هرگونه تنش یا استرس تغذیه‌ای در دوران شیرخوارگی، مانع از ترشح كافی هورمون تستسترون و در نتیجه رشد جسمانی مطلوب هنگام بلوغ می‌شود.
براساس پژوهش‌های انجام شده، شیرخوارانی كه در شش ماه نخست زندگی خود استرس تغذیه‌ای‌ خاصی را تجربه نكرده‌اند از میزان هورمون تستسترون بیشتری در خون برخوردار بوده به همین دلیل، علاوه بر برخورداری از سیر تكاملی مطلوب در این دوران، پس از رسیدن به سن بلوغ بلندقامت‌تر و از توده عضلانی بیشتری برخوردار خواهند بود.
این در حالی است كه تجربیات ناخوشایند و وزن‌گیری نامطلوب در ماه‌های نخست زندگی اثرات پایداری روی رشد در دوران كودكی و نوجوانی داشته و این عواقب حتی ممكن است تا بزرگسالی نیز ادامه پیدا كند.
مسئله مهم دیگری كه اكثر والدین از آن اطلاعی ندارند، آن است كه میزان هورمون تستسترون بدن شیرخواران پسر در شش ماه اول پس از تولد تقریباً برابر با سطح آن در بزرگسالی است.
بنابراین ترشح این هورمون نقش پررنگی در تكامل شیرخواران پسر داشته و پیشگیری از نوسان سطح آن برای ایجاد خصوصیات مردانه لازم است. این هورمون كه موجب اختلاف ظاهری مردان از زنان می‌شود به دنبال رشد مطلوب كودك در سنین بلوغ باعث رشد قدی، قدرتمندی عضلات و بروز دیگر خصوصیات مردانه شده و مردان را نسبت به بیماری‌های جسمانی متعددی از جمله سكته قلبی، دیابت و افزایش فشار خون مصون می‌كند بنابراین كمبود آن به دنبال وزن‌گیری ناكافی در دوران شیرخوارگی فرد را مستعد ابتلا به عوارض جسمانی می‌كند.

روزنامه ایران 

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی