انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 261)
سه شنبه 30/6/1389 - 11:47 -0 تشکر 233713
رهبر انقلاب به ‌دنبال برخی انتقادها از دولت در حوزه فرهنگ تعیین كردند

 

رهبر انقلاب به ‌دنبال برخی انتقادها از دولت در حوزه فرهنگ تعیین كردند؛

 

 

روحانیت مسئول عملیاتی مقابله با پروژه جدا كردن مردم از دین

 

 

رهبر معظم انقلاب اسلامی هفته گذشته در دیدار با اعضای مجلس خبرگان رهبری پس از آنكه تأكید كردند دو راهكار اصلی دشمن جدا كردن مردم از نظام و جدا كردن مردم از بینات دین است، مسئول اصلی مقابله با این فاز پروژه دشمن را نیز مشخص كردند.

 

به گزارش رجانیوز، این بخش از بیانات رهبری علی‌رغم اهمیت آن چندان در رسانه‌ها مورد توجه قرار نگرفت. این در حالی بود كه رهبر انقلاب در این بیانات با یادآوری مسئولیت دولت و تأكید بر اینكه مسئولیت دولت در این بخش، زمینه‌سازی است، مسئولیت میدانی و عملیاتی كار را متوجه روحانیت دانستند.

 

این بیانات در حالی مطرح شد كه طی دو روز اجلاس خبرگان بخش قابل توجهی از نطق‌های پیش از دستور به انتقاد از دولت در حوزه فرهنگ و بحث مهندسی فرهنگی اختصاص داشت.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار، پس از تشریح راهكار اول دشمن در مورد جدا كردن مردم از نظام و تاكتیك‌های مقابله با آن فرمودند:

 

یكى هم مسئله‌ى دین و بیّنات اسلامى و انقلاب اسلامى است. از توحید و نبوت و امامت و ولایت و از اینها بگیرید تا احكام و حجاب و حدود شرعیه و بقیه‌ى چیزها؛ دائم دارد شبهه‌پراكنى میشود. باید حواسمان باشد كه اینها روش دشمن است. باید در مقابل اینها تدبیر داشت، باید كار كرد. البته در اینجا و در این شبهه‌هائى كه به طرق مختلف مطرح میشود، همه وظیفه دارند كه در برابر این هنجارشكنى‌هاى دینى كه در این سایتها و در این اظهارات مشاهده میشود و این فرقه‌سازى‌هائى كه وجود دارد، و این هنجارشكنى‌هاى اخلاقى و جنسى كه انسان مشاهده میكند و از این قبیل چیزها، بایستند. اینها كارهائى است كه نه اینكه همه‌ى این كارها را دشمن دارد از خارج میكند؛ نه، انگیزه‌هاى داخلى هم وجود دارد، اما دشمن تقویت میكند، جهت میدهد، كمك میكند و اینها را هل میدهد به جلو و دشمن از این چیزها خرسند است. باید این را مواظب باشیم. باید مواظبت كنیم. مسئولیت به عهده‌ى كیست؟ آیا به عهده‌ى دولت است؟ به تنهائى، نه. دولت البته مسئولیتهائى دارد. من خودم بارها به شوراى انقلاب فرهنگى در دوره‌هاى مختلف گفتم كه شما نمیتوانید خود را از متدین كردن مردم و وظیفه‌اى كه در این راه دارید، بركنار نگه دارید. اینها مخالف بودند. آن جریانهاى بداخلاق مخالف بودند، میگفتند نه، این دینِ دولتى میشود. من معتقدم دولت در این زمینه وظیفه دارد، اما وظیفه‌ى دولت چیست؟ وظیفه‌ى دولت درست كردن عقاید مردم است؟ نه، وظیفه‌ى دولت زمینه‌سازى است؛ وظیفه‌ى عملیاتى و میدانى به عهده روحانیت است، به عهده‌ى زبدگان است، به عهده‌ى نخبگان حوزه و دانشگاه است. این وظیفه‌ى میدانى است. من امروز نگاه میكنم جاى این مجموعه‌ى مكرم دینى و علمى را در خیلى جاها خالى مى‌بینم.

 

ما اگر چنانچه به دستگاه‌هاى تبلیغاتى‌مان اعتراض میكنیم، مى‌بینیم اینها گاهى اوقات به خاطر اعتراض و تشرى كه ما میزنیم، یك حركتى دینى هم انجام میدهند، بد از آب در مى‌آید؛ یك كارى هم انجام میدهند، محتواش خراب در مى‌آید، این به خاطر این است كه اشراف علمى كه فقط مختص روحانیت است در این مورد، وجود ندارد.

 

حوزه‌هاى علمیه نقش‌شان در صدا و سیما فقط این نیست كه یك واعظ خوش‌زبانى بیاید آنجا، مردم را نصیحت كند؛ نه، حوزه‌ى علمیه باید كمیته‌ها تشكیل بدهند، مجموعه‌ها تشكیل بدهند، اتاق فكرهاى دینى تشكیل بدهند، راجع به مسائل گوناگون بنویسند، بحث كنند، تحلیل كنند، تحقیق كنند و محصولات اینها را بدهند بیرون. فضا وقتى كه درست شد، طبعاً اثر میگذارد. روى بازى هنرمند هم اثر می‌گذارد.

 

دویست سیصد نفر از هنرمندهاى مطرح كشور در بخشهاى مختلف اینجا آمدند - پارسال بود یا كى بود - و با من ملاقات كردند. یك مقدارى آنها صحبت كردند، یك مقدارى ما صحبت كردیم. بعد من به نكته‌اى توى همان مجلس توجه كردم و همانجا هم گفتم اگر شماها كه فیلمسازید یا هنرمندید یا بازیگرید یا كارگردانید، از من بپرسید كه ما میخواهیم فیلم دینى درست كنیم، درباره‌ى چه موضوعى فیلم دینى درست كنیم؟ فرض كنید در باب حجاب میخواهیم مثلاً فیلم بسازیم، محتواى این چه باشد، از كجا شروع كنیم، چى بیان كنیم به مردم؟ اعتقاد مردم را درباره‌ى مسئله‌ى توحید یا مسئله‌ى نبوت یا مسئله‌ى ولایت یا مسئله‌ى ولایت فقیه یا مسئله‌ى امام (رضوان اللَّه علیه) میخواهیم تقویت كنیم، موضوع و محتوا چه باشد؟ این آدمى كه در محیط غیر دینى پرورش پیدا كرده، هرگز علم دین نخوانده، خیلى‌شان با قرآن آشنا نیستند، با نهج‌البلاغه و حدیث آشنا نیستند، چه میدانند چه باید بیاید در محتواى این فیلمها. ما كه میدانیم، باید آماده كنیم و كمك كنیم. وقتى ما توانستیم این فكرها را منظم كنیم، مرتب كنیم، منطقى كنیم، قابل فهم كنیم، باورپذیر كنیم، آن را در مجموعه‌هائى در اختیار گذاشتیم، این هنرمند وقتى میخواند، خودش تحت تأثیر قرار میگیرد. لذا هنرمندى كه سابقه‌ى دینى و ریشه‌ى دینى دارد، انسان مى‌بیند فیلم خوبى هم اتفاقاً میسازد؛ كه البته بندرت مواردى پیش مى‌آید. پس كار ماست، كار روحانیت است كه در این زمینه این كمبودها را برطرف كند.

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی