بهداشت و سلامت (بازدید: 1779)
دوشنبه 29/6/1389 - 15:35 -0 تشکر 233447
از آمپول نترسید

سرنگ سوزن مخفی با قابلیت حفظ تعادل سرنگ به هنگام تزریق وریدی و خونگیری از عروق به همت یک دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی قم طراحی و ساخته شد.


محمد داستانی، مخترع این طرح با بیان این که آمپول سوزن مخفی، کاهش درد ناشی از تزریقات عضلانی را به همراه خواهد داشت، گفت: این سرنگ به راحتی روی پوست بیمار قرار گرفته و سپس با فشار دادن دسته سوزن، قسمت نوک سوزن وارد عضله شده و تا حداکثر عمق عضله وارد می‌شود که این امر باعث کاهش درد ناشی از تزریق شده و اطمینان کامل از عمیق بودن تزریق ایجاد می‌شود و باعث کاهش احتمال آسیب به اعصاب عمقی و عروق خواهد شد.وی افزود: به دلیل مخفی بودن سوزن سرنگ در داخل محفظه مخفی کننده به راحتی می توان کودکان را فریب داده و از ترس آنها کم کرد.

 

از آن جا که این سرنگ‌ها سوزن ندارند، وقتی کودک این را می‌بیند از لحاظ روانی به وی القا می‌شود که سرنگ فاقد سوزن تیز و برنده و فلزی است و قبل از تزریق از ترس وی کاسته می‌شود که باعث کاهش احتمال شوک خواهد شد.به گفته وی، این ترفند در ترس ناشی از سرنگ دندانپزشکی‌ نیز قابل اجرا بوده و تنها می بایست ساختمان سرنگ، فلزی شده و تغییرات کوچکی جهت مقاومت بیشتر آن صورت پذیرد ولی مکانیسم تغییری نمی کند و دیگر نیاز به تکنیک‌های قدیمی نخواهد بود.

 

داستانی درباره ساختار آمپول ابداعی توضیح داد: سرنگ سوزن مخفی دارای سه قسمت بدنه اصلی، دسته پمپ کننده و سوزن است. بدنه اصلی که خود شامل دو قسمت لوله مخزن و لوله مخفی کننده است، از دو محفظه تشکیل شده که به وسیله یک سوراخ کوچک در قسمت انتهایی لوله مخزن با لوله مخفی کننده در ارتباط است و مایع مورد نظر در این دو فضا از طریق این سوراخ منتقل می‌شود که قطر این سوراخ دایره‌ای شکل حدود ۲ میلی متر است؛ البته از لحاظ طول مانند سرنگ‌های معمولی است که این اضافه قطر به دلیل اضافه شدن لوله مخفی کننده می‌باشد که این قطر کمتر از سرنگ انسولین خواهد بود.

 

وی درباره مزیت سرنگ سوزن مخفی(SNA) تصریح کرد: تعیین زمان دقیق وارد شدن نوک سرنگ به فضاهای داخل بدن جهت تخلیه مایعات حفرات داخلی مثل پلور، پریکارد، مایع آسیت، مفاصل مهمترین مزیت این سرنگ به شمار می رود.

 

داستانی خاطرنشان کرد: برای استفاده از این سرنگ‌ در این موارد سرنگ سوزن مخفی شده را روی پوست قرار داده و دسته سوزن را به آرامی فشار می دهیم، زمانی که قسمتی از سوزن وارد پوست شد دسته پمپ کننده را به طرف عقب می‌کشیم که باعث ایجاد خلا در پشت سوزن شده و زمانی که دسته سوزن را فشار می دهیم و به فضای حاوی مایع می‌رسد. به علت اختلاف فشار دو فضا و خلاء ایجاد شده پشت سوزن مایع وارد محفظه رابط می‌شود که به راحتی با چشم قابل دیدن است و دیگر نیاز به جابجا کردن یا بیشتر جلو بردن سوزن نمی‌باشد؛ بنابراین این مساله دقت کار را بالا برده و از آسیب‌های احتمالی جلوگیری می‌کند.

 

وی مزیت دیگر این آمپول را حفظ تعادل سرنگ هنگام تزریق داخل وریدی یا خونگیری از عروق عنوان کرد و گفت: به دلیل این که این سرنگ دارای دو دسته کنترل کننده پمپ و سوزن به طور جداگانه است به راحتی می‌تواند فرایند تزریق یا خونگیری را هدایت کرد، بدون این که سرنگ جابجا شده یا حرکت کند با استفاده از این سرنگ زمانی که رگ مورد نظر انتخاب شد، سرنگ در قسمت پایین رگ با دست چپ ثابت و نگه داشته می‌شود و با دست دیگر دسته سوزن به درون رگ فشار داده می‌شود، زمانی که خون وارد محفظه رابط شود، بدون تغییر زاویه سرنگ با همان دست راست این بار دسته پمپ کننده فشار داده شده و تزریق یا خونگیری صورت می‌گیرد و در حین انجام این اعمال سرنگ با دست چپ ثابت بوده و حرکتی نخواهد داشت و مانع از ایجاد آسیب به دیواره رگ‌ها خواهد شد.

 

داستانی، انجام آسپیراسیون خودکار قبل از تزریق عضلانی را یکی دیگر از مزیتهای این اختراع عنوان و اضافه کرد: زمانی که نوک سوزن وارد پوست می‌شود با کشیدن دسته پمپ کننده به میزان کمی به عقب در پشت سوزن ایجاد خلاء می‌شود که اگر در حین وارد کردن سرنگ به عضله به رگی آسیب وارد شود و خونریزی ایجاد شور فورا وارد محفظه رابط شده و فرد تزریق کننده ملزم به خارج کردن سوزن و تغییر جای سرنگ می‌باشد که این امر خود نیز باعث کاهش درد ناشی از تزریق و کاهش خطرات احتمالی ناشی از آسیب به عروق خواهد شد

هنگامي که مقدمات نعمتها به شما مي رسد دنباله آن را به واسطه کمي شکر گزاري از خود دور نسازيد .
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی