انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 305)
دوشنبه 29/6/1389 - 2:50 -0 تشکر 233269
فساد در واتیکان بیداد می کند

 

 

 

 

اشترن تحلیل كرد

 

 

پاپ بندیكت شانزدهم و رسوایی اخلاقی در كلیسای كاتولیك (1/2/1389)

 

 

جام جم آنلاین: یوزف راتزینگر، پاپ بندیکت شانزدهم، در حالی پنج سال پیش به عنوان رهبر كاتولیك‌های جهان برگزیده شد که زنجیره‌ای از رسوایی‌های اخلاقی، اکنون شکاف مذهبی بزرگی را بین این پاپ آلمانی و کاتولیک‌های جهان بویژه در آلمان ایجاد کرده است؛ شکافی که هرگز پیش از این مانندی برای آن وجود نداشت.

 

 

 

سایت خبری اشترن در تحلیلی به قلم فرانک اوخمن با اشاره به افشای سوء استفاده‌های اخلاقی اخیر در کلیسای کاتولیک‌ها و موضع پاپ در قبال این رسوایی‌ها نوشته است:

 

«یوزف راتزینگر از زمان شروع دوران رهبری‌اش به عنوان رهبر کاتولیک‌های جهان تاکنون، موفقیت‌ها و دستاوردهای کمتری نسبت به آنچه که انتظار می‌رفت داشته است. پاپ در حالی طی دوران رهبری‌اش به عنوان رهبر کاتولیک‌های جهان با تجارب تلخی روبرو شد که هنوز معلوم نیست پایان افشای اخبار مربوط به موارد اخلاقی مقامات کاتولیک چه زمانی باشد.

 

علاوه بر این، می‌توان گفت که پاپ در مقایسه با رهبران پیشین کلیسای کاتولیک‌ها، تلاش کمی در راستای نفوذ مذهب کاتولیک در کشورهایی داشته است که سکولاریسم به شدت در آن‌ها در حال گسترش است.

 

موضع پاپ در قبال سوء استفاده‌های اخلاقی اخیر نیز باعث انتقادات بسیار گسترده از وی بویژه در داخل آلمان شد. یکی از مواردی که تضعیف مذهب در بین کاتولیک‌های جهان و بویژه در آلمان را به دنبال داشت، روشن شدن کتمان آزار جنسی کشیشان توسط كاردینال راتزینگر(پاپ بندیكت شانزدهم كنونی ) در دهه‌ 80 بود.

 

نامه‌هایی که در دهه 80 بین واتیکان و اسقف ایالت کالیفرنیای آمریکا رد و بدل شد، حاکی از آن است که كاردینال راتزینگر علاوه بر این که در آن زمان در عزل یک کشیش آمریکایی که به آزار جنسی کودکان متهم بود تعلل کرده بلكه در مورد آن سکوت نیز اختیار کرده بود.

 

به دنبال کاهش محبوبیت و رضایتمندی از پاپ بندیکت شانزدهم به ویژه در آلمان، اکنون به نظر می‌رسد که نگرانی خروج مردم آلمان از کلیسا به یک نگرانی برای سران کاتولیک و حتی برای صدراعظم این کشور که بیشتر حامیانش کاتولیک‌ها هستند، تبدیل شده باشد.

 

نظرسنجی‌هایی که از سوی مقامات این کشور در این ارتباط انجام شده است، گواه این موضوع است. طبق نظرسنجی‌هایی که پیشتر انجام شده است، تنها یک سوم مردم آلمان از پاپ اعلام رضایت کرده‌اند. علاوه بر این حتی 45 درصد مردم این کشور عملکرد و رهبری پاپ را منفی ارزیابی کرده‌اند.

 

این در حالی است که سه سال پیش فقط هشت درصد مردم آلمان عملکرد پاپ را ضعیف دانسته بودند.

 

این نظرسنجی‌ها نشان می‌هد که مساله‌ تعجب انگیز برای مردم آلمان سکوت پاپ بندیکت شانزدهم در مورد آزار جنسی کودکان بوده است.

 

اکنون پاپ 82 ساله بین طرفداران خود متهم به این است که مستقیم یا غیرمستقیم با رسوایی اخلاقی و جنسی در کلیسای کاتولیک‌ها در آلمان مرتبط است.

 

وی متهم است که به عنوان اسقف اعظم وقت شهر مونیخ، از آزار و اذیت جنسی رخ داده در نهادهای آموزشی این شهر باخبر بوده است.

 

ارتباط مستقیم بین پاپ و آزار جنسی كودكان به كشیشی به نام هولرمن مربوط می‌شود كه وی بعد از اخراج از شهر اسن به دلیل موضوع آزار كودكان، به مونیخ كه پاپ بندیكت شانزدهم در آن زمان اسقف اعظم این شهر بود، منتقل شد.

 

پاپ با انتقال هولرمن موافقت كرد به شرط آنكه وی هر هفته به روانپزشك و مراكز درمانی مراجعه كند. این در حالی است که هولرمن به عنوان یک کشیش کلیسا در این شهر نیز به دلیل تكرار مجدد اعمال گذشته خود و آزار كودكان به یك سال زندان تعلیقی محكوم شد.

 

طرح اولین اتهام با موضوع آزار و اذیت جنسی كودكان توسط كشیش‌ها در آلمان به ماه ژانویه امسال باز می‌گردد كه 20 دانش آموز سابق كالجی در برلین این اتهام را مطرح كردند.

 

از آن زمان تاكنون حدود 300 دانش‌آموز سابق نهادهای درسی كاتولیك‌ها با ادعاهای مشابهی اتهاماتی را به این مراكز وارد كرده‌اند كه خیلی از آنها به دهه 50 و 60 میلادی مربوط می‌شود. حداقل دو كشیش در این ارتباط از كار خود اخراج شدند، ولی خیلی از كشیش‌های متهم به دادگاه كشانده نشدند.

 

اکنون كلیسای كاتولیك آلمان با گسترش ابعاد رسوایی اخلاقی و آزار و اذیت كودكان توسط كشیش‌ها با بدترین بحران بعد از زمان جنگ جهانی دوم مواجه است. واكنش به این بحران كه هر روز عمیق‌تر می‌شود، به گونه‌ای است که حتی عید پاک نیز نتوانست از آن بکاهد.

 

كریستین نیكل، سیاستمدار حزب سبز آلمان و عضو كمیته مركزی كاتولیك‌های آلمان، این بحران را بزرگترین عامل از دست رفتن اعتماد به كلیسا از زمان هیتلر تاكنون دانسته است.

 

كلیسای آلمان كه ترس زیادی از این دارد كه این افتضاح موجب ترك وسیع كلیسا از سوی آلمان‌ها شود، بسیار سعی کرد تا از نیایش‌های عید پاك در كلیسا برای سرآغاز جدید استفاده كند. این درحالی است که این استراتژی نیز ناكام ماند، چرا كه پاپ در دعای عید پاک نیز هیچ اشاره‌ای به این رسوایی‌ها نكرد».

 

 

 

 

سایه رسوایی کشیش ها بر سفر پاپ به انگلیس (25/6/1389)

 

 

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران  ، به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره : سفر پاپ به انگلیس بحث و جدل گسترده ای را در این کشور برانگیخته است.

 

 

 

 

این نخستین سفر پاپ به انگلیس است که بیشتر ساکنان آن مذهب پروتستانتیسم دارند.


براساس این گزارش ، با وجود عذرخواهی های متعدد رسمی مقامات ارشد کلیسای کاتولیک ایرلند به سبب تجاوز جنسی کودکان از سوی کشیشان این مذهب ، ولی این رویدادها اولین سفر پاپ واتیکان به انگلیس را تحت الشعاع قرار داده است.

 

پیتر اسمیت ، اسقف کلیسای کاتولیک در انگلیس گفت : مساله تجاوز جنسی به کودکان برای ما شرم آور بوده است و نباید این مساله به ویژه از سوی کشیش های کاتولیک روی می داد.


تری ساندرس از مجمع ملی سکولاریسم هم گفت : پاپ باید به سوالات عدیده ای پاسخ دهد زیرا پاپ از زمانی که سمت کاردینالی در کلیسای کاتولیک داشته بر فعالیت های محرمانه در این کلیسا نظارت داشته است و گزارش های تجاوز جنسی کودکان برای واتیکان ارسال می شد.


شبکه الجزیره تصریح کرد ، این رسوایی ها فقط به تجاوز جنسی محدود نیست بلکه برخی کشیشان ، کودکان را مورد ضرب و شتم قرار داده تا دزدی کنند.


الجزیره ادامه داد ، سفر پاپ در حالی صورت می گیرد که روز به روز از شمار معتقدان به کلیسا کاسته می شود.

 

 

 

 

 

 

 

به علت تجاوز جنسی به كودكان در كلیساها ؛

سفر پاپ به انگلیس با محكومیت گسترده همراه شد (25/6/1389)

 

خبرگزاری فارس: سفر رهبر كاتولیك‌های جهان به انگلیس به علت هزینه بالای این سفر و تجاوز به كودكان در كلیساها با تظاهرات اعتراض‌آمیز گسترده مواجه شده است.

 

به گزارش فارس به نقل از الجزیره، پاپ بندیكت شانزدهم امروز اولین سفر تاریخی خود به انگلیس را در حالی آغاز می‌كند كه اعتراضات مردمی گسترده‌ای در این كشور علیه این سفر به چشم می‌خورد.


این سفر 4 روزه هیاهوی زیادی را در سراسر انگلیس به راه انداخته است و تظاهرات گسترده‌ای در تمام مناطق این كشور در اعتراض به انتشار اخبار تجاوز به كودكان در كلیساها و هزینه‌های زیاد این سفر برگزار می‌شود.


از سوی دیگر یك سازمان كه نام خود را "پدرها برای آزادی " گذاشته است قصد دارد تا نسخه‌هایی از انجیل را در اماكن عمومی این كشور به آتش بكشند.


"هانی بشر " خبرنگار الجزیره در لندن با اشاره به ناآرامی اوضاع در انگلیس افزود كه تظاهرات اعتراض‌آمیز علیه سفر پاپ به لندن تنها به علت تجاوز جنسی به كودكان در كلیساها نیست، بلكه علاوه بر این به علت هزینه‌های بسیار زیادی است كه این سفر به مردم این كشور تحمیل كرده است.


بر اساس این گزارش، هزینه‌های سفر پاپ به انگلیس بالغ بر 50 میلیون دلار است، این در حالی است كه دولت انگلیس به علت مشكلات اقتصادی به شدت سعی دارد تا از هزینه‌های جاری در این كشور بكاهد.


بر اساس ارزیابی‌های دولت انگلیس تنها هزینه‌های امنیتی سفر پاپ به اسكاتلند بیش از 1.5 یك و نیم میلیون دلار خواهد بود.


پاپ در این سفر ابتدا به اسكاتلند خواهد رفت و در آنجا با ملكه الیزابت دوم دیدار خواهد كرد، بعد از آن برای شرکت در مراسمی با حضور بیش از 65 هزار نفر به شهر گلاسكو سفر خواهد كرد.


پاپ در دومین روز از سفر خود به لندن رفته و در آنجا با مقامات سیاسی و رهبران دینی از ادیان مختلف جهان دیدار خواهد كرد.


گفته می‌شود وی دیداری غیررسمی با تعدادی از قربانیان تجاوزهای جنسی در كلیساهای مسیحی نیز انجام خواهد داد.


انتظار می‌رود شهرهایی كه قرار است پاپ در آنها حضور داشته باشد، شاهد تظاهرات گسترده در محكومیت این سفر باشد.


همچنین اظهارات "والتر كاسپر " یكی از مشاوران ارشد پاپ مبنی بر جهان سومی خواندن انگلیس نیز سایه تیره‌ای را بر این سفر انداخته است. این فرد در این سفر به بهانه وضعیت سلامتی خود همراه پاپ نیست، اما رسانه‌های انگلیس معتقدند وی از حضور در این سفر منع شده است.

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی