• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن حوزه علميه > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
حوزه علميه (بازدید: 1211)
يکشنبه 28/6/1389 - 18:9 -0 تشکر 233129
ماجرای چت كردن علامه عسكری

 

 علامه عسکری علاوه بر نوشتن کتاب های مختلف در رد شبهات و تدریس در حوزه و دانشگاه، در سن بالای 90سالگی در اتاق های چت اینترنتی حضور می یافت و به شبهات پاسخ می داد.یکی از شاگردان علامه عسکری(ره) در آستانه فرا رسیدن سومین سالگرد علامه در گفتگو با مرکز خبر حوزه، با اشاره به ویژگی های بارز و خستگی ناپذیری آن عالم فقید، گفت: علامه با مطالعات فراوان خویش به این نتیجه رسیده بود، که مشکل اصلی مسلمانان جهان، اختلاف میان آن هاست، چرا که دشمنان اسلام، از این اختلافات سوء استفاده می کنند.

* سیره پیامبر اسلام چگونه نگاشته شد

دکترمحمد دزفولی، با اشاره به اقدامات علامه عسکری(ره) برای کم کردن اختلافات میان مسلمانان، گفت: علامه برای این امر تصمیم به نوشتن کتابی با نام "سیره پیامبر اسلام" گرفت که در حین مطالعات مقدماتی برای نگارش این کتاب، فهمید که احادیثی به دروغ به حضرت رسول(ص) نسبت داده شده است.

وی ادامه داد: از لا به لای همین مطالعات، بود که متوجه شخصی به نام "سیف ابن عمر تمیمی" شد که در قرن دوم هجری150 صحابه ساختگی را به پیامبر اسلام(ص) نسبت داده است، که نه تنها وجود خارجی نداشت، بلکه داستان هایی دروغین را نیز که حاکی از مجاهدت آن ها در راه اسلام و در کنار پیامبر(ص) بود را به آنان نسبت داده بود.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران افزود: علامه عسکری(ره) وقتی به عمق این دروغ ها و اثر گذاری آن در بین مسلمانان جهان واقف شد، کتاب 150صحابه دروغین را به نگارش در آورد، که چاپ و توزیع این کتاب در سرتاسر جهان غوغایی را به پا کرد.

وی ادامه داد: در میان این 150صحابه دروغین و ساخته دست "سیف ابن عمر تمیمی"، شخصی به نام "عبدالله ابن سبأ" وجود داشت؛ "سیف ابن عمر تمیمی" ادعا کرده بود که "عبدالله ابن سبأ" بنیانگذار مکتب تشیع بوده است و پس از او این مکتب این قدر گسترش و عظمت یافته است؛ به همین دلیل علامه عسکری(ره) کتابی را به نام این شخص نوشت و در آن دلایلی محکمی در رد این ادعا آورد.

* یافتن نقاط مشترک بین دو مذهب تشیع و تسنن

دزفولی، اظهار داشت: علامه عسکری(ره)، پس از آن که کتاب هایی در رد ادعاهایی که وحدت شیعه و سنی را به هم می زد به نگارش در آورد؛ تصمیم به نگارش کتابی در مورد وحدت مسلمانان گرفت تا توطئه های دشمنان اسلام را نقش بر آب کند؛ از این رو کتاب "معالم المدرستین" که در آن به یافتن نقاط مشترک بین دو مذهب تشیع و تسنن همت گماشته شده بود را نگاشت؛ البته بدون این که به مذهب اهل تسنن اهانتی صورت گیرد؛ این کتاب پس از آن که چاپ و در نقاط مختلف دنیا توزیع شد، باعث گرویدن بسیاری از پیروان مذهب تسنن به فقه شیعه و جعفری شد.

این شاگرد علامه عسکری(ره) خاطرنشان کرد: تعبیر جالبی که علامه عسکری(ره) در مورد کتاب "معالم المدرستین" دارند این بود که قطعا اگر امام زمان(عج) بخواهند سفارشی به من کنند، این را می فرمایند که ای عسکری، "معالم المدرستین" را بنویس.

*در بیمارستان هم دغدغه پاسخ به شبهات داشت

وی در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به تلاش های خستگی ناپذیر علامه عسکری(ره)، گفت: ایشان از لحاظ تلاش بی نظیر و یگانه بودند؛ به گونه ای که در سن 95سالگی که در بیمارستان بستری بودند و ما به عیادت ایشان می رفتیم، ایشان از درد و مریضی خویش شکایتی نداشتند، بلکه می پرسیدند، آیا شبهه ای جدید در حوزه و دانشگاه مطرح شده است؟ آیا مسئله ای پیش آمده؟

دزفولی تأکید کرد: دغدغه علامه عسگری(ره) دغدغه دین بود و علاوه بر آن عالمی به روز بود.

وی خاطرنشان کرد: جمع دو ویژگی فوق در علامه عسکری(ره) سبب شده بود که علاوه بر نوشتن کتاب های بسیاری برای رفع شبهات، در سن بالای 90سالگی شخصا با ورود به اتاق های چت انترنتی، به شبهات مردم پاسخ می گفتند.

استاد دانشگاه تهران، گفت: علامه عسکری(ره) دلسوز مکتب تشیع بود و علاوه بر کلاس هایی که برای دانشکده اصول دین داشت، هفته ای یک کلاس نیز برگزار می کرد که حضور دانشجویان تمامی دانشگاه ها در آن آزاد بود؛ برگزاری این کلاس ها، از لحاظ معنوی و تقویت روحیه جوانان بسیار اثر گذار بود.

وی گفت: سفرهای علامه به کشورهای مختلف آسیایی، اروپایی و آفریقایی سبب شده بود که ایشان نسبت به مسائل دنیا، اشراف داشته باشند.

*علامه 50سال پیش خطر وهابیت را تشخیص داد

دزفولی خاطرنشان ساخت: علامه عسکری(ره) با مطالعات عمیقی که روی تفکرات اهل سنت انجام داده بود، 50سال پیش خطر فرقه ضاله وهابیت را تشخیص و نسبت به آن هشدار داد و کتاب هایی را هم در این باره نوشت.

وی پس از بیان این که علامه علاقه زیادی به مطالعه کتب تاریخی داشتند، در مورد چگونگی نگاه ایشان به تاریخ هم گفت: نگاه آن عالم فقید به تاریخ، همان نگاه اهل بیت(ع) بود و آن را درس آموز می دانست.

شاگرد علامه عسکری(ره) ادامه داد: علامه مدام تأکید داشت که از 200سال پیش دنیای غرب به رهبری انگلستان با سوء استفاده از اختلافات مسلمانان در صدد این هستند که ریشه اسلام را بزنند که همین امر موجب شدتا ایشان کتاب های فراوانی را در جهت افشای دروغ های مستشرقین در مورد اسلام بنویسند و آن ها را برملا کنند.

وی اضافه کرد: نگاه علامه به جهان اطراف و عالم سیاست نیز نگاهی واقع بینانه و روشن بود؛ از سال ها قبل از سرنگونی صدام، با آیت الله سید محمد باقر صدر در صدد تشکیل حکومت اسلامی در عراق بودند که به همین دلیل محدودیت هایی برای شان ایجاد شد.

*نخست وزیر عراق، شاگردی از شاگردان علامه

دزفولی در بخش دیگری از سخنان خویش با اشاره به سفر علامه عسکری(ره) به ایران در سن 18سالگی هم گفت: علامه با ورود به حوزه علمیه قم، متوجه می شوند که یکی از ضعف های جدی نپرداختن به مسائل اعتقادی است؛ به همین جهت با جمعی از افرادی که بعدها به افراد سرشناسی تبدیل شدند، کلاس های تفسیر قرآن را برگزار می کنند.

وی در ادامه افزود: به دلیل فوق، علامه عسکری(ره) مجددا به سمت عراق رفته و مدرسه ای ابتدائی را تأسیس و بعد از مدتی دبیرستان و در نهایت دانشکده اصول دین را بنیانگذاری می کنند؛ جالب است بدانید که آقای نوری مالکی که هم اکنون نخست وزیر عراق است، شاگردی از شاگردان علامه عسکری(ره) است.

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

يکشنبه 28/6/1389 - 18:11 - 0 تشکر 233131

مشاوره اینترنتی با آیت الله امینی(حرم مقدس)

به گزارش خبرنگار "سرویس فضای مجازی " خبرگزاری فارس و به نقل از رسا، حجت الاسلام محمدرضا بهروز، مدیر بخش آنلاین مركز ملی پاسخ‌گویی به سؤالات دینی، گفت: در پی استقبال و درخواست كاربران، آیت الله ابراهیم امینی، امام جمعه قم به مشاوره اخلاقی از طریق اینترنت خواهد پرداخت.
وی به رسا افزود: آیت الله امینی پنج شنبه، سوم اردیبهشت ماه از ساعت 22 تا 23 در اتاق حرم اهل بیت در مسنجر بیلوكس با جوانان در مورد مسائل مشاوره‌ای و اخلاقی نشستی اینترنتی خواهند داشت.
حجت الاسلام بهروز با بیان این كه بیش از شصد نفر هر شب از مخاطبان اصلی این اتاق مسنجر هستند، اظهار داشت: اتاق حرم اهل بیت در مسنجر بیلوكس از استقبال بسیار بالایی برخوردار است و كاربران از این پس هر هفته می‌توانند به صورت زنده با آیت الله امینی ارتباط برقرار كنند.
وی خاطر نشان كرد: در ابتدای این برنامه یك‌ساعته، آیت الله امینی، سخنانی درباره مسائل خانواده و اخلاق ارائه خواهند كرد و در ادامه كاربران سؤالات اخلاقی خود را مطرح خواهند كرد.
مدیر بخش آنلاین مركز ملی پاسخ‌گویی به سؤالات دینی اظهار داشت: مشاوران و محققان مركز ملی، هر شب از ساعت 22 تا 2:30 صبح، در اتاق حرم اهل بیت در مسنجر بیلوكس، به سؤالات كاربران به صورت آنلاین پاسخ می‌گویند.
علاقه‌مندان برای ارتباط اینترنتی با این مركز و مشاوره اخلاقی آیت الله امینی می‌توانند به نشانی اینترنتی http://www.porsojoo.com/fa/node/89258 مراجعه كنند.

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

سه شنبه 6/7/1389 - 15:28 - 0 تشکر 236090

ممنون از اطلاع رسانی های خوب و ارزنده شما
البته بهتر بود عنوان تاپیک را عمومی تر می گذاشتید مثلا "چت با علما"

یک درخواست هم داشتم اگر ممکن است دانلود کتاب "معالم المدرستین" یا ترجمه کتاب را در این بحث بگذارید با تعاریفی که شد خیلی جالب و خواندنی به نظر می رسد.

در راه رسيدن به oooooj

با مردم مهربان باش چرا که هنگام سقوط با همان مردم روبرو خواهي شد 

يکشنبه 11/7/1389 - 12:23 - 0 تشکر 237854

سلام.

خیلی خوبه که علما جوانان را همراهی میکنند و به سوالاتشون پاسخ میدن.
بعضی اوقات سوالاتی برای آدم مطرح میشه که جز یه عالم با تقوا نمیتونه کمک کنه.

متشکرم
اجرکم عندالله

 

جمعه 16/7/1389 - 1:22 - 0 تشکر 239407

sara_8 گفته است :
[quote=sara_8;367527;237854]سلام.

خیلی خوبه که علما جوانان را همراهی میکنند و به سوالاتشون پاسخ میدن.
بعضی اوقات سوالاتی برای آدم مطرح میشه که جز یه عالم با تقوا نمیتونه کمک کنه.

متشکرم
اجرکم عندالله

بله ساراجان درست میگی

دقیقا همینه

خورشید آرزوی منی گرمتر بتاب
برو به انجمن
فعالترین ها در هفته گذشته
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی