انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 455)
يکشنبه 28/6/1389 - 0:12 -0 تشکر 232886
کشف یکی از نادرترین همنوع خوارهای ستاره ای

جام جم آنلاین: تلسکوپ فضایی پرتو ایکس چاندارا نمونه ای جدید از ستاره ای خشن را کشف کرده که بر اساس شواهد موجود همسایه های جوان خود را بلعیده است. یافته ای که می تواند زوایی جدید از تعامل میان ستاره ها و سیاره ها را آشکار کند.

به گزارش مهر، به گفته اخترشناسان در موسسه تکنولوژی روچستر ستاره BP Piscium در صورت فلکی ماهی به اندازه ای که به نظر می رسد جوان نیست اما در عوض می تواند هیولای سرخ رنگ یک میلیارد ساله ای باشد که همسایگان جوان خود را که هنوز بقایایی از آنها در اطرافش دیده می شوند را بلعیده باشد.

در واقع BP Psc نسخه ای تکامل یافته تر از خورشید زمین است که در فاصله هزار سال نوری قرار گرفته است. این طور که به نظر می آید این ستاره جهانی را نمایان می کند که در آن ستاره ها ستاره های دیگر یا سیاره ها را می خورند، جهانی که به هیچ وجه آرام و دوستانه نیست.

مطالعه بر روی این پدیده از 15 سال پیش و به واسطه مشاهده ظاهر غیر طبیعی BP Psc آغاز شد زیرا با وجود صفحه غبارآلود مدارگردی که معمولا بستر تولد سیاره ها در اطراف ستاره های غول پیکر به شمار می روند، این ستاره هیچ شباهتی به اجرام سرخ رنگ و عظیم نداشت.

همچنین تشکیل دیگر ستاره ها به صورت خوشه ای و تنها باقی ماندن ستاره BP Psc قابل توجه بوده است. نبودن هیچ ستاره جوانی در نزدیکی BP Psc و مشابه نبودن تصویر آن با یک ستاره سالخورده معمولی از عواملی بود که توجه دانشمندان را نسبت به این جرم کیهانی جلب کرد

در کنار صفحه غباری، فورانهایی در جهتهای متضاد از سطح این ستاره دیده می شود که به عملکرد ستاره های جوان در هنگام راندن ذرات صفحه های غباری از سطح خود شباهت دارد. برای پیچیده تر شدن موضوع نیز بهتر است بدانید مقادیر کوچکی لیتیوم در اتمسفر BP Psc یافته شده و نیروی گرانش سطح آن نیز بسیار ضعیف است، دو ویژگی که به ستاره های سالخورده اختصاص دارند.

 

با این حال شواهد پرتو ایکسی تلسکوپ فضایی چاندرا در میان تمامی این شواهد ضد و نقیض حکم بر کهن سال بودن این ستاره کرده است. به گفته اخترشناسان اگر BP Psc ستاره ای جوان بود باید منابع پرتو ایکس قدرتمندتری می داشت در حالی که یک روز رصد دقیق این ستاره با کمک تلسکوپ پرتو ایکس چاندرا تنها 18 منبع پرتو ایکس را بر روی این ستاره آشکار کرده است.

دانشمندان باور دارند مشاهده و مطالعه ستاره BP Psc می تواند نشانه هایی را از چگونگی شکل گیری ستاره های فراخورشیدی در اختیار آنها قرار دهد. با در نظر گرفتن تمامی شواهد محققان اعلام کردند شاهد یکی از نادرترین همنوع خواری های ستاره ای بوده اند.

به گفته آنها مدتی پس از اینکه BP Psc  تبدیل شدن به یک هیولای سرخ رنگ، آخرین مرحله از تکامل ستاره ای را آغاز کرده است، همسایه های بی نوای خود را قربانی کرده و بلعیده است. به بیانی دیگر این ستاره نشان می دهد شاید ستاره ای مانند خورشید برای میلیاردها سال بی آزار و خاموش به نظر برسد اما در زمان فعال شدن می تواند ستاره، سیاره و یا هر دو نوع این اجرام کیهانی را که در نزدیکی اش قرار گرفته اند، در جا ببلعد.

از این رو اخترشناسان احتمال می دهند آنچه برای همسایگان BP Psc  رخ داده می تواند روزی به سرنوشت زمین تبدیل شود.

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

يکشنبه 28/6/1389 - 8:46 - 0 تشکر 232937


یاسی جان ممنون
خواندنی بود شدید

خورشید آرزوی منی گرمتر بتاب
يکشنبه 28/6/1389 - 8:49 - 0 تشکر 232942

خواهش میشه مارولس عزیز:)

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی