• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن جراحان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
جراحان (بازدید: 2231)
پنج شنبه 25/6/1389 - 22:27 -0 تشکر 232163
چرا رنگ لباس جراحان سبز است؟

جراحان در قدیم لباس سفید می‌‌پوشیدند که رنگ پاکی است.

اما بر اساس مقاله‌ای که در یکی از شماره‌های نشریه Today’s Surgical Nurse در سال 1898،در اوائل قرن بیستم یک دکتر مشهور رنگ لباسش را به سبز تغییر داد، چرا که تصور می‌کرد این رنگ برای چشمان جراحراحت‌تر است.

گرچه مشکل است که این نظر را تایید کرد که لباس‌های سبز به این دلیل رایج شده‌‌اند، اما رنگ سبز ممکن است به خصوص از این لحاظ مناسب باشد که به دکترها کمک می‌کند در اتاق عمل بهتر ببینند، زیرا رنگ متضاد یا مکمل رنگقرمز به حساب می‌آید.

رنگ سبز به دو دلیل به دید بهتر پزشکان کمک می‌کند.

اول اینکه نگاه کردن به رنگ آبی یا سبز می تواند دید دکتر از اشیای قرمز از جمله احشای خون‌آلود را تقویت کند. مغز رنگ‌ها را نسبت به یکدیگر تفسیر می‌کند. اگر جراح به چیزی خیره شود، که به رنگ قرمز یا صورتی باشد، حساسیتش را نسبت به آنها از دست می‌دهد. در واقع پیام‌های مربوط به رنگ قرمز در مغز محو می‌شود، که می‌‌تواند باعث شود پزشک تفاوت‌های ظریف رنگ‌ اجزای بدن را به درستی نبیند.
نگاه کردن گاه به گاه به چیزی سبزرنگ می‌تواند چشم‌ها را به تغییرات در رنگ قرمز حساس‌تر کند.

دوم اینکه چنین تمرکز شدید و مداومی بر روی رنگ‌های قرمز ممکن است باعث توهمات بینایی سبزرنگ روی سطوح سفیدرنگ شود که حواس جراح را پرت می‌کند. این شبح‌های سبزرنگ در صورتی که نگاه جراح از بافت‌های قرمز بدن به چیزی سفید رنگ مانند پارچه‌های تخت یا لباس سفید متخصص بیهوشی بیفتد، ممکن است ظاهر شوند.

یک شبح سبزرنگ از احشای قرمز بیمار ممکن است روی پس‌زمینه سفید ظاهر شود. جراح به هر جا که نگاه کند، این تصویر پریشان‌کننده مانند نقاط نورانی شناوری که پس از فلاش زدن دوربین جلوی چشمان شما ظاهر می‌شود، دید او را دنبال می‌کند.after effect illusion

این پدیده به این علت رخ می‌دهد که نور سفید حاوی همه رنگ‌های رنگین‌کمان از جمله سبز و قرمز است.

اما از آنجایی که همانطور که در بالا گفته شد، دید جراح حساسیتش را به رنگ قرمز از دست داده است، بنابراین مغز پیام‌های دریافتی را به رنگ سبز تفسیر می‌کند.

اما اگر دکتر به پارچه‌های سبز یا آبی به جای سفید نگاه کند، این اشباح سبزرنگ با رنگ سبز مخلوط می‌شوند، و حواس او را پرت نمی‌کنند.

بنابراین به نظر می‌رسد که رنگ سبز برای دکترها بهترین رنگ باشد

جمعه 26/6/1389 - 2:7 - 0 تشکر 232243


ممنون
بسیار مفید بود

خورشید آرزوی منی گرمتر بتاب
جمعه 26/6/1389 - 6:26 - 0 تشکر 232250

سلام.......مسعود عزیز و تشکر بخاطر مطلب خوبتوون.....به نظر میرسه که همینطور باشه و برا جراحان بهترین رنگ همین سبز باشه.

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

جمعه 26/6/1389 - 10:42 - 0 تشکر 232280

سلام مسعود جان
دستت درد نکنه واقعا خیلی خوب و مفید بود . نکته هایی که بیان کردید همه درست بود .
به نظر من سبز همانطور که شما گفتید بهترین رنگ است ولی برای بیماران این رنگ با اینکه گفته میشه آرامش بخش هم هست ولی اکثرا بیماران از این رنگ اتاق عمل می ترسند .
علتش رو نمی دونم واقعا چرا بیماران از این رنگ می ترسند .
عالی بود مطلبت دوست خوبم

 

thank you for attention

جمعه 26/6/1389 - 12:8 - 0 تشکر 232311

otagh_amal گفته است :
[quote=otagh_amal;314283;232280]سلام مسعود جان
دستت درد نکنه واقعا خیلی خوب و مفید بود . نکته هایی که بیان کردید همه درست بود .
به نظر من سبز همانطور که شما گفتید بهترین رنگ است ولی برای بیماران این رنگ با اینکه گفته میشه آرامش بخش هم هست ولی اکثرا بیماران از این رنگ اتاق عمل می ترسند .
علتش رو نمی دونم واقعا چرا بیماران از این رنگ می ترسند .
عالی بود مطلبت دوست خوبم

با سلام خدمت اتاق عمل عزیز
همانطور که گفتید بیماران از اتاق عمل بدلیل اینکه محیط نا آشنا و قرتطینه شده ای است می ترسند و شاید هم بدلیل بیهوشی این استرس را دارند که هنگام بیهوشی چه اتفاقی می افتد
پس دلیل ترس بیماران بدلیل رنگ سبز نیست بلکه جو اتاق عمل است.

جمعه 26/6/1389 - 14:2 - 0 تشکر 232351

سلام مسعود جان
مواردی که بیان کردید برای عامل های ترس بیماران خیلی خوب بود .
در مورد رنگ اتاق عمل
یکی از استادان ما در زمینه ترس بیماران تحقیق می کرد به این شکل که به بیماران قبل عمل برگه ای داده میشد که عامل ترس خود را بیان کنند و یکی از عوامل ترس بیماران رنگ اتاق عمل بود . می دونید بیماران نسبت به این رنگ شرطی شده اند . حالا انشا الله در مورد ترس بیماران و علت های رفع آن هم مبحثی ایجاد خواهیم کرد . فکر کنم خیلی مهم باشد ، چون اگه ترس و اظطراب بیمار قبل عمل رو بتوانیم کنترل کنیم .بعد عمل بهبود سریع تری خواهند داشت .
مرسی دوست عزیزم

 

thank you for attention

جمعه 26/6/1389 - 15:10 - 0 تشکر 232372

سلام برهمه ی دوستان وتشکر از مسعود عزیز به خاطر مطلب مفیدشون
به نظر من هم علت ترس بیماران نسبت به رنگ سبز همان شرطی شدن فرد است اما واقعا بهترین رنگ همان سبزه
حتی در احادیث وروایات ما تاکید بسیاری بردیدن این رنگ (بخصوص بعد از بیدار شدن )شده چرا که بسیار حالت آرامبخش ونشاط آوری داره (فکرش رو بکنید اگر به جای این سبز محیط قرمز بود بیمار دیگه نیاز به بیهوشی نداشت به محض ورود از ترس بی هوش میشد )حتی روایت است که ملافه ی حضرت محمد به رنگ سبز بوده است

باران باش

ببار

نپرس كاسه هاي خالي از آن كيست

شنبه 27/6/1389 - 14:39 - 0 تشکر 232727

سلام
به نکته ظریفی اشاره کردید البته من تحقیقی داشتم در مورد ارتباط اعتماد بیمار با رنگ لباس پزشک که مشخص شد رنگ سفید عامل مهم اعتماد و آرامش بیمار است نسبت به پزشک و حتی در بهبود او هم تاثیر فوق العاده ای دارد

در مورد رنگ سبز هم در روایات بسیار سفارش شده اگر دقت کرده باشید در آیات قرآن هم برای پاداش بهشتی زیاد از جنات یا همان باغ ها نام برده که رنگ غالب در باغ سبز است

در راه رسيدن به oooooj

با مردم مهربان باش چرا که هنگام سقوط با همان مردم روبرو خواهي شد 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی