انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 444)
پنج شنبه 25/6/1389 - 10:10 -0 تشکر 231998
متن بیانیه گروه نم در حمایت از برنامه هسته ای ایران/ انتقاد از گزارش آژانس

 
اعضای جنبش غیر متعهدها امروز چهارشنبه در بیانیه ای در نشست شورای حکام از برنامه هسته ای ایران حمایت کرد و از گزارش اخیر آژانس درباره ایران انتقاد کرد.
 

به گزارش خبرگزاری مهر، متن بیانیه گروه عدم تعهد (نم) درباره اجرای موافقتنامه‌های پادمان "‪ ان پی تی"‬و مقررات مربوط قطعنامه‌های شورای امنیت در رابطه با ایران به شرح زیر است:

جنبش عدم تعهد مایل است قدردانی خود را از مدیر کل آژانس بدلیل گزارشش درباره اجرای موافقتنامه های پادمان درباره ایران‬ اعلام کند. قبل از اعلام نظرات خود در خصوص گزارش مدیرکل، گروه نم علاقه دارد مواضع اصولی خود را درباره این موضوع مورد تاکید قرار دهد:

* جنبش غیر متعهدها برحق اولیه و انکارنشدنی همه کشورها برای توسعه، تحقیق، تولید و استفاده از انرژی اتمی برای اهداف صلح آمیز، بدون هیچ تبعیض و منطبق با تعهدات قانونی تاکید می‌نماید.فلذا هیچ موردی نباید گونه‌ای تفسیر شود که به ایجاد ممنوعیت یا محدودیت حقوق کشورها در توسعه انرژی اتمی برای اهداف صلح آمیز منجر شود.

* انتخاب و تصمیمات کشورها، شامل موارد مرتبط با ایران، در زمینه استفاده‌ صلح آمیز از فناوری هسته‌ای و چرخه سوخت می‌بایست محترم شمرده شوند.

* جنبش عدم تعهد، آژانس را به عنوان تنها مرجع ذی صلاح برای راستی آزمایی تعهدات پادمانی مترتب بر اعضا مورد شناسایی قرار داده و تاکید می کند که هیچ فشار یا مداخله در فعالیت آژانس به خصوص در مسیر راستی آزمایی که می‌تواند اعتبار آژانس را به مخاطره یباندازد نمی‌بایست وجود داشته باشد.

* گروه نم برتفاوت اساسی میان وظایف قانونی دولتها طبق توافقتنامه‌های پادمان مربوط به آنها با هرگونه اقدامات اعتمادساز داوطلبانه تاکید کرده و این که این مسئله موجد وظایف پادمانی قانونی نیست.

* جنبش عدم تعهد تاسیس منطقه عاری از سلاح هسته‌ای ‬در خاورمیانه را به عنوان گامی مثبت در راه رسیدن به هدف خلع سلاح هسته ای جهانی مورد توجه قرار داده و بر حمایت خود از ایجاد چنین منطقه ای مطابق با قطعنامه‌ های مجمع عمومی و شورای امنیت تاکید می‌کند.

* گروه نم مصونیت فعالیتهای هسته‌ای صلح آمیز را مورد تایید مجدد قرار داده و تاکید می‌ کند هرگونه حمله یا تهدید به حمله علیه تاسیسات هسته‌ای صلح آمیز اعم از فعال یا در حال ساخت که محیط زیست و جامعه انسانی را در معرض خطر قرار داده و نقض اساسی حقوق بین‌الملل، اصول و اهداف منشور ملل متحد و آئین نامه آژانس است، تاکید می‌نماید.

* جنبش غیر متعهدها نیاز به تدوین سند مذاکراتی چند جانبه جامع برای اعلام ممنوعیت حملات یا تهدید علیه تاسیسات هسته‌ای ویژه استفاده‌ صلح آمیز را تاکید می‌ کند.

* جنبش عدم تعهد قویا اعتقاد دارد که کلیه پادمانها و موضوعات راستی آزمایی از جمله موارد مربوط به ایران می‌بایست در چارچوب آژانس و بر اساس اصول حقوقی و فنی حل و فصل گردد. علاوه بر آن گروه نم تاکید دارد که آژانس باید به کار خود برای حل موضوع هسته ای ایران در چارچوب اساسنامه آژانس ادامه دهد.

*عدم تعهد تاکید می‌نماید که گفتگو و دیپلماسی و همچنین مذاکرات بدون پیش شرط بین طرفهای ذی ربط می‌بایست به عنوان تنها روشهایی که از طریق آنها یک راه حل فراگیر و پایدار برای موضوع هسته ای ایران قابل دست یافتن است، باقی بماند.

* جنبش عدم تعهد ملاحظه دارد که مدیرکل آژانس بار دیگر بیان داشته که آژانس قادر بوده به راستی آزمایی عدم انحراف مواد هسته‌ای اظهار شده در ایران ادامه دهد.

جنبش عدم تعهد ایران را به ادامه همکاری‌ با آژانس برای ارائه تضمین درباره عدم وجود مواد و فعالیت اعلام نشده مطابق با حقوق بین‌الملل تشویق می‌نماید.

گروه نم با نگرانی تبعات احتمالی فاصله گرفتن از زبان استاندارد راستی آزمایی در بخش خلاصه گزارش مدیرکل جایی که بیان می‌دارد: ایران می بایست همکاری لازم را برای اینکه به آژانس اجازه دهد که تایید نماید کلیه مواد هسته‌ای ایران در فعالیتهای صلح آمیز قرار دارند مورد ملاحظه قرار می‌دهد و از دبیرخانه درخواست نموده بود تا در این باره توضیح بیشتری بدهد، با توجه به اینکه گزارش اجرای پادمان در سال 2009 ‬بیان می‌دارد در حالی که آژانس قادر بوده در مورد ایران نتیجه‌گیری نماید که تمامی مواد هسته‌ای اظهار شده در فعالیتهای صلح آمیز قرار دارند، راستی آزمایی صحت و تکمیل اظهارات تهران در دست انجام است. متاسفانه غیرمتعهدها چنین توضیحاتی را هنوز دریافت نکرده است.

جنبش عدم تعهد از گنجاندن گسترده جزئیات فنی اطلاعات حساس در گزارش آژانس ابراز نگرانی می‌ کند. در این رابطه، جنبش عدم تعهد از دبیرخانه می خواهد از گنجاندن اطلاعات حساس خودداری کند.

جنبش عدم تعهد از همکاری مداوم بین تهران و آژانس همانگونه که در آخرین گزارش مدیرکل قید شده استقبال نموده و در این رابطه موارد زیر را یادآور می گردد: فعالیت‌ تولید مواد هسته ای به ویژه مواردی که به غنی‌سازی مربوط می شود همچنان تحت اقدامات کنترلی و نظارتی آژانس قرار دارد، و تا به آن تاریخ نتایج نمونه برداریهای محیطی گسترده به جز یک مورد در کارخانه غنی سازی سوخت ‪ FEP‬در نطنز و کارخانه نیمه صنعتی غنی‌سازی سوخت ‪ PFEP‬دلالت بر آن دارد که عملیات کارخانه‌ها منطبق بر موارد اظهار شده بوده است.

 

ادامه دارد...

 

 ما مي توانيم ....

پنج شنبه 25/6/1389 - 10:12 - 0 تشکر 231999

* تهران با ارائه اطلاعات مربوط توضیحی در این باره داده که با یافته های آژانس در مورد نمونه اشاره شده ناهمخوانی ندارد.

* آژانس تایید کرده که کارخانه غنی‌سازی سوخت فوردو ( ‪ (FFEP‬با اطلاعات طراحی ارائه شده از سوی تهران مطابقت دارد و تاسیسات در مرحله پیشرفته ساخت بوده است، اگرچه هیچ سانتریفیوژی به تاسیسات وارد نشده آژانس پس از گزارش قبلی چهار راستی آزمایی اطلاعات طراحی (DIV‬) را به انجام رسانده است. از اکتبر ‪ ۲۰۰۹‬بطور میانگین هر ماه یک راستی آزمایی اطلاعات طراحی (‪ (DIV‬در کارخانه نیمه صنعتی غنی‌سازی سوخت انجام شده است. نتایج نمونه برداریهای محیطی در ‪ FFEP‬تا تاریخ ‪ ۱۶‬فوریه ‪ ۲۰۱۰‬وجود اورانیوم غنی شده را نشان نمی‌داد.

* آژانس به نظارت بر استفاده و ساخت سلولهای داغ در تاسیسات هسته ای مربوطه در ایران ادامه داده و هیچ گونه شواهدی مبنی بر اینکه فعالیتهای کنونی بازفرآوری وجود داشته در این تاسیسات، مشاهده نشده است.

* تهران امکان دسترسی آژانس به رآکتورآب سنگین اراک را ‬فراهم ساخت و این نهاد قادر شد راستی آزمایی اطلاعات طراحی را انجام دهد. آژانس تایید کرد که احداث تاسیسات در حال انجام است به نحوی که احداث ساختمانها تقریبا به اتمام رسیده و برخی تجهیزات اصلی نصب شده است. آژانس همچنین یک راستی آزمائی فیزیکی ‪ PIV‬و یک راستی آزمایی اطلاعات طراحی‪DIV‬ را در کارخانه تولید سوخت ( ‪ (FMP‬انجام داد و تایید نمود که از مه ‪ ۲۰۰۹‬هیچ تجهیزات جدید فرآوری در تاسیسات نصب نشده و مجتمع سوخت، میله یا قرصهای جدیدی در ‪ FMP‬تولید نشده است.

* جنبش عدم تعهد با عنایت به گزارش مدیرکل که بیان می‌دارد آژانس هم چنین درخواست نمود چنانچه تصمیم برای ساخت تاسیسات جدید هسته‌ای توسط تهران اتخاذ گردیده است، ایران اطلاعات مربوط به طراحی و برنامه ریزی ساختمان و تاسیسات آنها را ارائه نماید.

عدم تعهد از اینکه در گزارش بیان شده که تهران تاکید نموده که همکاری خود با آژانس را براساس معاهده پادمان ادامه می‌دهد، ابراز خشنودی می‌نماید و ایران را تشویق می‌نماید اطلاعات طراحی تاسیسات هسته ای اش را براساس موافقتنامه جامع پادمان به آژانس ارائه نماید.

غیرمتعهدها با در نظر داشتن اینکه موافقتنامه پادمان به تهران اجازه می دهد تا با گزینش برخی بازرسان مخالفت نماید، از اینکه دبیرخانه استدلال ایران برای نپذیرفتن دو نفر از بازرسان آژانس که اخیرا از ایران بازدید نموده اند، را رد کرده، ابراز نگرانی می‌نماید.

جنبش عدم تعهد متذکر می‌ شود که براساس موافقتنامه‌های پادمان مربوطه، دولتهای عضو موظف به ارائه دلیل برای تصمیماتشان در این زمینه نیستند.

عدم تعهد از درخواستهای قبلی مدیر کل خطاب به آن دسته از اعضا که اطلاعاتی را در ارتباط با مطالعات ادعایی به دبیرخانه ارائه کرده اند، برای موافقت با اینکه آژانس تمامی اسناد مربوطه را با تهران ارائه نماید، کاملا حمایت می‌نماید.

عدم تعهد بار دیگر نگرانی خود را نسبت به ایجاد موانع در این خصوص که فرآیند راستی آزمایی آژانس را با مانع مواجه می‌سازد، ابراز می دارد. جنبش عدم تعهد در این رابطه، خاطر نشان می‌سازد که مدیرکل قبلا گزارش نموده است: آژانس به طور مستقل ابزارهای محدودی را برای اثبات صحت مدارک ارائه شده که اساس مطالعات ادعائی را تشکیل می‌دهند در اختیار دارد.

محدودیتهای اعمال شده از سوی برخی اعضا در قبال در اختیار گذاشتن اطلاعات به تهران، انجام مذاکرات مشروح را با ایران در این باره برای آژانس مشکل تر می‌سازد.

با در نظر گرفتن تحولات اخیر و همچنین گزارشهای پیشین مدیرکل درباره اجرای برنامه عمل تفاهمنامه تهران و آژانس در خصوص مدالیته حل و فصل موضوعات باقی مانده،  عدم تعهد همچنان منتظر است که اجرای پادمان در ایران به صورت معمول به انجام برسد.

غیرمتعهدها موضع اصولی خود را مبنی بر اینکه گفتگو و دیپلماسی تنها راه برای حل کامل موضوع هسته‌ای ایران می‌باشند، تاکید می‌ کند جنبش بدین منظور تمام اعضا را نسبت به مشارکت مثبت ترغیب می کند.

منبع: خبرگزاری مهر

 ما مي توانيم ....

پنج شنبه 25/6/1389 - 16:34 - 0 تشکر 232092

سلطانیه در شورای حکام:

آژانس نباید شعبه ای از شورای امنیت باشد/ شکایت از نشر اطلاعات محرمانه

نماینده دائم ایران در مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی روز گذشته در سخنانی از این نهاد خواست تا به عنوان شعبه ای از شورای امنیت سازمان ملل متحد عمل نکند.به گزارش خبرگزاری مهر، علی اصغر سلطانیه در سخنانی در شورای حکام آژانس همچنین از حمایت جنبش عدم تعهد از برنامه هسته ای ایران تشکر کرد.

سلطانیه در این سخنان گفت : "آژانس نه شعبه ای از سازمان ملل است و نه شعبه ای از شورای امنیت. یوکیا آمانو مدیر کل آژانس تحت انقیاد و سلطه بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد نیست و ایران اجازه دخالت و نفوذ سازمان ملل را در آژانس نخواهد داد.

این دیپلمات ایرانی همچنین گفت: درخواست های آژانس بر اساس پروتکل الحاقی فراتر از بندهای پادمان های جامع ان. پی. تی. و به بهانه قطعنامه های غیر قانونی شورای امنیت، مشروعیت ندارد و مورد پذیرش ایران نیست.

سلطانیه آخرین گزارش یوکیا آمانو درباره برنامه هسته ای ایران را "کسالت آور" توصیف کرد و گفت: ادعاهای مطرح شده از سوی برخی از اعضای شورای حکام آژانس طی هفت سال گذشته به جو حاکم بر این نهاد فنی آسیب زده است و ما بار دیگر در نتیجه گزارش اخیر مدیرکل درگیر در یک منازعه سیاسی شده ایم.

وی تصریح کرد: تمامی برنامه ها و فعالیت های هسته ای ایران تحت پادمان های جامع آژانس صورت می گیرد و یک پیام شفاف از سوی مدیر کل فعلی و سابق و انجام شدیدترین  بازرسی ها در تاریخ که هیچ مدرکی دال بر انحراف فعایت های هسته ای ایران پیدا نشده آن را تائید می کند.

سفیر ایران در شورای حکام آژانس افزود: گزارش آمانو شامل "جزئیات مبسوط" درباره فعالیت های فنی عادی در چارچوب برنامه هسته ای صلح آمیز ایران است که این بر خلاف اصول حفاظت از اطلاعات حساس دولت های عضو می باشد. من تعجب می کنم که چرا مدیر کل دولت های عضو را از اطلاعات فنی در خصوص فعالیت های غنی سازی موجود در دیگر کشورها بویژه کشورهایی که از تسلیحات هسته ای برخوردارند یا دیگر اعضای ان پی تی از جمله ژاپن محروم می کند.

سفیر ایران خاطر نشان کرد: این یک معماست و چنین اطلاعات جزئی درباره فعالیت های هسته ای ایران ثابت می کند که آژانس دسترسی کاملی به تمامی تاسیسات و مواد هسته ای ایران داشته است بنابراین، این ادعا که ایران همکاری لازم را نداشته هم نادرست است و هم گمراه کننده.

در رابطه با "مطالعات ادعایی" سلطانیه گفت: آژانس  باید به خاطر داشته باشد که بر اساس مدالیته های قطعنامه مسائل مهم (INFCIRC/711) این یک موضوع مهم نیست. علاوه بر آن حقیقت این است که محتوای مطالعات ادعایی فاقد اعتبار است. هیچ مواد هسته ای مورد استفاده قرار نگرفته و هیچ ترکیباتی از سوی مدیرکل سابق آژانس اعلام نشده که این هم در این گزارش از قلم افتاده است. در همان چارچوب ایده "بعد نظامی احتمالی" کاملاً در خارج از چارچوب مدالیته (INFCIRC/711) است که پیشتر مورد مذاکره قرار گرفته و از سوی آژانس و اختیارات آن مورد موافقت قرار گفته است.

وی گفت ایران بواسطه خساراتی که در ارتباط با ادعاهای بی اساس متحمل شده از عاملان آن شکایت خواهد کرد.

نماینده تامل الاختیار ایران در شورای حکام ضمن هشدار نسبت به نقض اصل حفظ اطلاعات حساس از سوی کارکنان آژانس و درز اطلاعات مربوط به برنامه هسته ای جمهوری اسلامی به یک خبرگزاری غربی، گفت: آمانو به من اطمینان داد که رسیدگی های از سوی بازرسان داخلی خواهد بود و هر چه سریع تر به ما نیز اطلاع رسانی خواهد شد ایشان به من اطلاع دادند که آژانس قادر به شناسایی منبع درز اطلاعات نبوده و شاهدی وجود ندارد که کارکنان دبیر خانه مسئول آن بوده باشند. این اظهارات به هیچ قابل قبول نیست زیرا که اطلاعات انتشار یافته از سوی خبرگزاری ذکر شده دقیقا همان اطلاعاتی هستند که بطور محرمانه به بازرسان آژانس تحویل داده شده اند و خبرگزاری علناً اعلام کرده که منبع خبرشان یکی از کارکنان آژانس بوده است. لذا رسیدگی ها و تحقیقات جدید باید فوراً آغاز شود و آژانس باید علیه خبرگزاری ذکر شده بواسطه رفتار خیر حرفه ای و اشتباه حرفه ای که منجر به از بین رفتن اعتماد متقابل بین دبیر خانه و کشورهای عضو و اعتبار آژانس شده شکایت کند.

وی همچنین در ادامه ضمن اشکال به گزارش مدیر کل و نواقص آن می گوید: مدیر کل در سخنرانی آغازین خود به رد 38 بازرس تعیین شده از سوی ایران اشاره کرد اما به تحولات بعدی مانند موافقت ایران با انتصاب بازرسان دیگر اشاره ای نکرد. نکته مهم دیگر اینکه ایران بیش از 150 بازرس بعنون بازرسان تعیین شده پذیرفته و معمولاً در حدود 10 نفر از آنها در حال بازرسی در ایران هستند و دبیرخانه خیلی ساده می تواند از دیگر بازرسان [به جای بازرسان رد شده] استفاده کند.

وی در پایان سخنرانی خود گفت: ایران بیش از یکسال است که درخواست سوخت برای راکتور تهران را کرده اما برغم این حقیقت که تقریباً یک میلیون بیمار در ایران نیاز به کمک های انسانی آژانس دارند تاکنون در این باره نتیجه ای حصول نشده است.

 ما مي توانيم ....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی