انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 2861)
چهارشنبه 24/6/1389 - 19:45 -0 تشکر 231767
نقدی بر سخنان عجیب هاشمی رفسنجانی درباره تحریم ها

شبکه ایران: آقای هاشمی رفسنجانی روز گذشته در آغاز هشتمین اجلاس مجلس خبرگان سخنانی را مطرح کرد که بسیاری را به تعجب واداشت.

وی برخلاف دیگر مسولان ارشد کشور که تحریمها را مانع جدی در برابر اراده ملت نمی دانند، نسبت به تاثیر تحریم‌ها ابراز نگرانی کرد و با ابراز تردید نسبت به استفاده کامل از ظرفیتهای کشور در این راستا گفت که "باید مراقب تحریم‌ها بود و آن‌ها را کوچک نگرفت."

آقای هاشمی در جملات دیگری مدعی شد که "در طول ‌٣٠ سال گذشته علی‌رغم جنگ و تهاجمات نظامی هیچ وقت ندیده بودیم تا این اندازه استکباریون برای ما برنامه‌ریزی شیطنت‌آمیز و تهاجم حساب شده و همه‌جانبه داشته باشند."

رئیس مجمع تشخیص مصلحت البته اولین بار نبود که درباره تحریمها این گونه اظهار نظر می کرد؛ او در افطاری ای که به برخی روحانیون در ماه مبارک رمضان داد نیز مشابه این سخنان را بر زبان آورد و وضعیت کشور را"بحرانی و خطرناک" و تحریمها را "بی سابقه" دانست و از مخاطبین روحانی خود خواست تا این سخنان را به گوش مردم برسانند.

این اقدام آقای هاشمی در حالیست که کارشناسان معتقدند اتفاقا اولویت طراحان تحریمها، اعمال فشار به افکار عمومی، به ستوه آوردن مردم  و قطع روابط ملت- دولت  است و اعمال فشار به اقتصاد در اولویت بعدی طراحان این حربه دیپلماتیک است .

موضوعی که در بیانات رهبر معظم انقلاب در جمع کارفرمایان و کارآفرینان نیز مورد تاکید ایشان قرار گرفت: "یکى از کارهاى مهم همین تحریم اقتصادى است. میگویند ما طرفمان ملت ایران نیست! دروغ میگویند؛ اصلاً طرف، ملت ایران است. تحریم براى این است که ملت ایران به ستوه بیاید، بگوید آقا ما به خاطر دولت جمهورى اسلامى داریم زیر فشار تحریم قرار میگیریم؛ رابطه‌ى ملت با نظام جمهورى اسلامى قطع بشود. هدف اصلاً این است."

بر همین اساس است که کارشناسان معتقدند در این شرایط حساس بیان چنین سخنانی از سوی فردی که در نظام جمهوری اسلامی به مسوولیت عالی منصوب شده است حتی اگر با طراحی اهداف داخلی همچون تسویه حساب سیاسی با دولت باشد، مردود و مورد تشویق و تایید دشمنان ملت و نظام خواهد بود.  

اتفاقی که از قضا ظرف دیروز و امروز افتاد و رسانه های غربی و اپوزیسیون  همچون بی بی سی، صدای آمریکا، رادیو فردا، دویچه وله و ...  سخنان دیروز رئیس مجلس خبرگان را نشانه تاثیرگذاری تحریمها دانسته و آن را بارها و بارها در جایگاه خبرهای مهم خود منتشر کردند.

این در حالیست که تحریم های غرب علیه ایران درست از 31 سال پیش و اندکی پس از پیروزی انقلاب اسلامی آغاز شد. این تحریم ها در دوره ریاست جمهوری آقای هاشمی هم تداوم داشت و حتی شدت آن بویژه با طرح معروف "داماتو" در بخش اقتصاد چشمگیر بود اما رئیس مجمع تشخیص نه تنها هرگز از تاثیرگذاری تحریم ها در آن دوره سخن نگفت که حتی همواره عنوان کرده که دوران ریاست وی بر جمهور به واسطه تحریمها با شکوفایی استعدادها و خودکفایی ملت همراه بوده است.

 ادعایی که البته چندان بیراه هم نبود و ملت ایران در تمامی 30 سال گذشته اثبات کرده که در ساختن "فرصت پیشرفت" از "تهدید تحریم" کاملا حرفه ای شده است.

 با این حال آقای هاشمی در سخنان دیروز خود و البته سخنانی که در ماه مبارک رمضان در جمع گروهی از روحانیون بیان کرده اصرار بی سابقه ای دارد تا  افکار عمومی رابا بیان پی در پی توصیفاتی چون " خطرناک"، "بی سابقه"، "بحرانی" و ... برای تحریمها ، متاثر و نگران کند.

این در حالیست که تقریبا همه مسئولان و مردم ایران بر ناکارآمد بودن تحریم های توافق دارند و حتی آن را فرصتی برای شکوفا شدن توانایی های داخلی می دانند.

در این راستا رهبر معظم انقلاب حدود یک ماه پیش در جمع کارگزاران نظام که آقای هاشمی هم در صف نخست آن حضور داشت، در این باره تاکید کردند: "آنچه که لازم است به آن توجه شود، این است که این حملات، این دشمنى‌ها جدید نیست. و جمهورى اسلامى هم در مقابل همه‌ى اینها تدابیرى دارد. در مقابل تحریم، خوشبختانه مسئولین تدابیر بسیار مستحکم و خوبى گرفتند. ان‌شاءاللَّه تصمیم مسئولین بر این است که این تحریم را تبدیل کنند به فرصت."

در هر صورت به نظر می رسد این روزها که علامت سوال دهها میلیون ایرانی حاضر در راهپیمایی 9 دی و 22 بهمن درباره موضعگیری شفاف علیه فتنه همچنان بر دوش رئیس مجمع تشخیص سنگینی می کند،  آقای هاشمی ترجیح داده تا به جای پاسخگویی به این مطالبه ملی، خود را در موضع جدیدی متهم کند.

موضعی که برخلاف فتنه 88 که مهره های داخلی غرب آن را بازی کردند، این بار خود کاخ سفید و اقمار اروپایی اش متولی اجرای آن شده اند.

 

 

 

سه شنبه 30/6/1389 - 13:16 - 0 تشکر 233749

باید گفت اراده پولادین هفتاد و پنج میلون نفر ایرانی مسلمان و قهرمان كه استكبار ستیزی در گوشت و پوست آنها عجین شده و ولایت پذیری در سرشت آنها آمیخته شده است نكته مبهمی نیست امریكا و دولت مردان نفهم و كج فهمش اگر بعد از سی و دو سال مبارزه با عقاید این ملت مبارز كه هر روز به نوعی تعصب و غیرت ملی آنها را تحت تاثیر قرار داده است هنوز در صدد به زانو در آوردن این ملت شهید داده و ولایت مدار هستند سخت در اشتباهند و در اینجا آن حدیث شریف را باید متذكر شد كه می فرماید خدای را سپاس كه دشمنان ما را از جاهلین قرار داده است این آقا هم بداند همانطور كه معمار كبیر این انقلاب الهی در آخرین سطور وصیت نامه الهی سیاسی خویش مرقوم فرموده اند ملاك واقعی در تشخیص افراد وضعیت اشخاص وضعیت فعلی آنها است و باید این شهروند محترم بداند كه خدا نكند خشم ملت كه همانا خشم خدا را در پی خواهد داشت شامل حال كسی بشود كه آن وقت حساب با كرام الكاتبین است این ملت بزرگوار كه در راه این انقلاب لاله های پرپر را تقدیم كرده وكیل و وصی نمی خواهد و در لحظات حساس تكلیف خود را راسا روشن خواهد نمود و بعض اشخاص مسامحه گر بدانند كه با این كار ها هرگز نخواهند توانست خللی در عزم و اراده ملت ایجاد كنند انشاءالله

سه شنبه 30/6/1389 - 18:59 - 0 تشکر 233799

متن کاملی بود امیدوار بودم آقایX آرام شود و باز با امام راحل یکسو باشد.
من آقای هاشمی را دوست دارم و مطمئن هستم اگر بخواهد می تواند.
خداوند رحمان و رحیم است.
به امید روزهای بهتر.
اما تحریم:
معمولا آدم ها را تحریم می کنند تا مردم یا با آنها شوند یا داد بزنند و به هم بپرند و دعوا کنند.
خوب نمی دانم چرا این انقلابی (رفسنجانی) بجای آنکه مردم را به آرامش و همت و کار مضاعف برای پیشرفت و آبادانی کشور خویش ایران عزیز کشور آدم های با اراده دعوت کند مردم را به ترس از تحریم می اندازد.
در واقع بیان ترس از تحریم در بین مردم یعنی اعتراف کردن به بعضی چیزها در زیر شکنجه ی دشمن.
ولی امیدوارم ملت با اراده مانند همانا که شهد شیرین شهادت را چشیدن بتوانند باز با اراده از کشور خویش دفاع کنند البته زیر سایه ی اسلام نه جدا جدا!!!

چهارشنبه 14/7/1389 - 1:14 - 0 تشکر 238668

آقا دستتون درد نکنه حقشه......!!!!!

پنج شنبه 15/7/1389 - 0:20 - 0 تشکر 238989

خوش بینانه ترین حالت این است که این حرفها از روی لجاجت با دولت باشد و خدا نکند از روی همراهی و همسویی با دشمنان این ملت باشد .

يا علي گفتيم و عشق آغاز شد

پنج شنبه 15/7/1389 - 4:22 - 0 تشکر 238993

1 سوال بی ربط
آقای رفسنجانی در مدت 8 ساله ی ریاست جمهوریش هیچوقت به سازمان ملل رفته؟
و در صحن علنی سخنرانی داشته؟
اگه رفته کی بوده؟
و اگه نرفته چرا؟

مرگا به من که با پر طاووس عالمي

يک موي گربه ي وطنم را عوض کنم

شنبه 24/7/1389 - 20:45 - 0 تشکر 242407

،فکر کنم :این سخن ها هم آب به آسیاب دشمن بود وهم در آستانه هدفمند کردن یارانه ها باید بیشتر مواظب خط دادن به دشمن باشیم .

سه شنبه 27/7/1389 - 1:6 - 0 تشکر 243395

درود بر دلاور ملت ایران مردی از تبار میرزاکوچک خان ومدرس وستارخان
دکتر محمود احمدی نژاد

من احمد سياوشي با نام  کاربري  taha88s

ميباشم

سه شنبه 11/8/1389 - 15:16 - 0 تشکر 247386اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم عجل لولیک الفرج

خورشید آرزوی منی گرمتر بتاب
شنبه 15/8/1389 - 16:47 - 0 تشکر 248318

این شعر است یا معر است

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی