• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
زن ریحانه آفرینش (بازدید: 1621)
سه شنبه 23/6/1389 - 14:46 -0 تشکر 231140
مقصر کیست؟

با سلام

شاید این مباحثی که مطرح میشود در انجمن از نظر کلی یک جور به نظر بیاید ولی از لحاظ ریزه کاری با هم فرق دارد. شاید تمام مباحث پیرامون ازدواج ، دختر و پسر باشد ولی هر مبحثی زیبایی خاص خود را دارد.

این بحث را گذاشتم به این علت که به نظر من این چند سال اخیر روابط و دوستی های دختر و پسر بسیار زیاد شده است. از طرفی هم بیشتر دوستی های امروزه به مراوده چه فیزیکی و چه بیانی ختم شده است به طوری که اگر شما به پارک ها و خیابان های شهر سری بزنید و این موضوع را به دقت نگاه کنید میبینید که چه اتفاق هایی دارد رخ میدهد. من فکر میکنم اگر چند سال پیش مثلا" 10 سال پیش دوستی دختر و پسر غیر عادی و یک حیایی وجود داشت الان بدون هیچ ترس و حیایی در خیابان ها ظاهر میشوند و به مراوده میپردازند و واقعیت این است که تعداد این دوستی ها هم زیاد شده است. از طرفی این دوستی ها شاید باعث عدم اعتماد در بحث ازدواج بشود بطوری که اعتماد دختر و پسر نسبت به هم سلب شود مثلا" میبینی پسری تمام شرایط اقتصادی و ... را دارد ولی میترسد یا برعکس دختر همین طور. بعضی افراد میگویند دختران بد حجاب تر شده اند و برای همین پسران را به طرف خود میکشند و مقصر دختران هستند . برخی دیگر میگویند که پسران مقصر هستند و به اصطلاح عام پیله دختران میشوند . برخی دیگر میگویند تفریح کم است برای همین تفریح جوانان شده است بیرون رفتن با جنس مخالف.

سوال:

به نظر شما  در این میان مقصر دختران هستند یا پسران یا مواردی دیگر باعث چنین اتفاق هایی میشود؟

نیکی و بدی که در نهاد بشر است                         شـادی و غمی که در قضا و قدراست 

با چرخ مکن حواله کاندر ره عقل                        چرخ از تو هزار بار بــــیچاره تر است

مدیر انجمن خانواده ی تبیان

 

 

سه شنبه 23/6/1389 - 15:55 - 0 تشکر 231171

بحثه خوبیو مطرح کردید
به نظر من در درجه اول خانواده ها مقصر هستند اگر والدین از سن بلوغ به دختران و پسرانشان یاد بدهند که باید حیا داشته باشند و دخترانشان را با حجاب به خیابان بفرستند این مشکلات پیش نمی آید.
متاسفانه خانواده ها نسبت به حجاب دختران و به رفتار پسرانشان خیلی بی تفاوت هستند.

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

سه شنبه 23/6/1389 - 16:47 - 0 تشکر 231194

بله هرکس به اندازه کوتاهی خود مقصر است ولی هیچ کس در این میان مبرا و منزه از تقصیر نیست.

به نظر من (با عذرخواهی از rezayar007 گرامی) من با اصل و تیتر این مبحث مخالفم. چون:

در قرآن عظیم آنجا که سخن از گمراه کردن و گمراه شدن و روز محاکمه است شیطان در محضر دادگاه الهی اعلام می کندکه من فقط دعوت کننده بودم او خود پذیرفت یعنی بحث مقصر به کلی منتفی است.

در جامعه زمان پیامبر شراب خورده می شد، اعمال ناشایست انجام می شد، بت پرستی رایج بود و هزاران اتفاق دیگر اما نه پیامبر و نه خاندان پاک و مطهرش هیچ وقت به این پلیدی ها آلوده نشدند. در همان زمان پیمانی میان چند تن از جوانان قریش شکل می گیرد به نام حلف الفضول یعنی پیمان جوانمردان برای دفاع از حقوق مظلومان. هیچ یک از آن گروه به جز پیامبر معصوم هم نبودند و همه در آن شرایط ننگین جاهلی زندگی می کردند.


مثال دیگر حضرت ابراهیم (ع) است در تاریخ چنین نقل شده که ابراهیم (ع) تحت سرپرستی فردی به نام آذر که عمو یا پدر ایشان بوده بزرگ و تربیت شده اما چطور شد که از چنین مربی بت پرستی یک بت شکن به وجود می آید؟


مثال بعدی پسر نوح است و صدها مثال دیگر از این دست که قطعا شما بیش از من می دانید.

به گمان من بحث جستجوی مقصر عذر بدتر از گناه آوردن و منتقی است. مشتاقم نظر سایر دوستان را هم بدانم.

در راه رسيدن به oooooj

با مردم مهربان باش چرا که هنگام سقوط با همان مردم روبرو خواهي شد 

سه شنبه 23/6/1389 - 17:2 - 0 تشکر 231200

با سلام yasekaboud63و oooooj عزیز با تشکر از پاسخ شما
به هر حال خداوند انسان را با عقل و شعور آفریده است و راه صحیح را هم نشان داده پس خود انسان است که هر گناهی میکند مقصر است . دوستی بین دختر و پسر و ایجاد مراوده هم بین دو انسان است.
خوب پس یکی از این دو و یا عوامل دیگر در ایجاد این نوع دوستی ها مقصر هستند.
من در آخر سوالم هم عرض کردم که موارد دیگری هم که میدانید غیر از مقصر بودن دختر و پسر بگویید . پس همه تقصیرات را گردن دختر و پسر نیانداختم.
به نظر شما علت چیست؟

نیکی و بدی که در نهاد بشر است                         شـادی و غمی که در قضا و قدراست 

با چرخ مکن حواله کاندر ره عقل                        چرخ از تو هزار بار بــــیچاره تر است

مدیر انجمن خانواده ی تبیان

 

 

سه شنبه 23/6/1389 - 23:11 - 0 تشکر 231293

سلام/پسر و دختر به هم نیاز دارن....این نیازشون هم با ازدواج حل میشه....حالا اگه ازدواج ممکن نباشه دوستی برقرار میکنن....به هر حال میخوان یه جوری این نیاز رو برآورده کنن

 

 

يه سري به خدا بزنيم

خيلي زود

بي بهانه...

چهارشنبه 24/6/1389 - 8:41 - 0 تشکر 231482

vahidmiladi گفته است :
[quote=vahidmiladi;415987;231293]سلام/پسر و دختر به هم نیاز دارن....این نیازشون هم با ازدواج حل میشه....حالا اگه ازدواج ممکن نباشه دوستی برقرار میکنن....به هر حال میخوان یه جوری این نیاز رو برآورده کنن

شما می گین اگه ازدواج فراهم نباشه آخه دختر و پسر 15 ساله چی از ازدواج می دونن که ازدواج کنن این دوستیها شاید از دید ما دوستی معمولی و صحبت کردنه ولی در اکثر موارد زندگی یه دخترو به تباهی میکشونه من هنوزم می گم اشتباه از تربیت نادرست والدینه.

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

چهارشنبه 24/6/1389 - 10:1 - 0 تشکر 231521

با سلام
دقیقا" همینطوره یعنی شروع دوستی ها به بالا رفتن سن ازدواج فکر نکنم ربط داشته باشه چون دختر و پسر 13 ، 14 ، 15 ساله هم زیادن که با هم دوست هستند و متاسفانه اکثر دوستی ها هم جوری است که انگار با هم محرم هستند . فقط کافی است شما یکروز برای تحقیق در این مورد و به این منظور به خیابان و پارک ها بروید میبینید که از سن 15 به بالا چه کارهایی که انجام نمیشود. به نظر شما نبود تفریح عامل این قضیه است؟ یا شاید به علت اینکه اکثر خانواده ها دسترسی به ماهواره دارند تاثیر ماهواره است؟ یا اینکه زمینه ارتباطی زیاد فراهم شده بطوری که در قدیم اکثرا موبایل نداشتند ولی الان دست هر دختر و پسری یک موبایل است و راحت از طریق پیام کوتاه یا تلفن میتوانند با هم ارتباط برقرار کنند ؟

نیکی و بدی که در نهاد بشر است                         شـادی و غمی که در قضا و قدراست 

با چرخ مکن حواله کاندر ره عقل                        چرخ از تو هزار بار بــــیچاره تر است

مدیر انجمن خانواده ی تبیان

 

 

چهارشنبه 24/6/1389 - 11:56 - 0 تشکر 231567

شاید یکی از دلایلی که خود این دخترها و پسرها مطرح می کنند مقدمه و بهانه ای برای شروع چنین ارتباط هایی باشد: نیاز به هم صحبت

در بسیاری از خانواده ها به ویژه با پیشرفت تکنولوژی و شیوع زندگی مدرن و ابزار آن، جای خالی ارتباطات عاطفی احساس می شود و شاید همین خلأ خود منجر به برقراری روابط دوستانه بسیار نزدیک بین نوجوانان به وِیژه جنس مخالف شود.

تا به حال این نوع دوستی ها و حرف ها و کارهایی که بین آنها رد و بدل می شود، از نزدیک زیر ذره بین قرار داده اید؟

در زمان دانشجویی دوستی در رشته علوم اجتماعی داشتم که بر روی این موضوع پژوهش می کرد. با توجه به اینکه جثه کوچکی داشت و کم سن نشان می داد، وارد یکی از این گروه ها شده بود تا از نزدیک شاهد ما وقع باشد. در پایان این تحقیق یکی از نتایج حاصل این بود که غالب حرف هایی که بین دو نوجوان 16-17 ساله رد و بدل می شود حرف هایی برخاسته از خلأ عاطفی است.

غالب نوجوانانی که به این نوع دوستی ها رو می آورند یا از خانواده هایی هستند که والدین شاغل اند و زمان کمی را با فرزندان سپری می کنند یا از خانواده هایی که روابط عاطفی و دوستانه در میان اعضا خرد و شکننده است.

به نظر بنده این می تواند یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین عوامل باشد.

در راه رسيدن به oooooj

با مردم مهربان باش چرا که هنگام سقوط با همان مردم روبرو خواهي شد 

چهارشنبه 24/6/1389 - 14:6 - 0 تشکر 231630

سلام/ما کاری به سن نداریم به هر حال بعد از بلوغ این نیاز حس میشه!

 

 

يه سري به خدا بزنيم

خيلي زود

بي بهانه...

چهارشنبه 24/6/1389 - 16:4 - 0 تشکر 231667

سلام

دوست گرامی ممنونم به خاطر ایجاد بحث خوبتون. وهمینطور از بقیه دوستان خوبم که با ثبت نظراتشون بر کیفیت مباحثه افزودند.

 فکر میکنم خانواده نقش اصلی رو داره! متاسفانه اغلب پدر و مادرها نقش خودشون رو درست  انجام نمیدن....هر دو فکر میکنن نیازهای مادی بچه ها رفع بشه، کافیه! دریغ از اینکه چند تا کتاب مطالعه کنند یا از طرق دیگه اطلاعات روانشناسی تربیت فرزندانشون رو بالا ببرن.

به شخصه، فرزندان رو خیلی مقصر نمیدونم چون  اول از بزرگتراشون (والدین) توقع میره که بستر پاک و با آرامشی رو برای فرزندانشون فراهم کنند. بعد  میرسه به اختیار و اون حس عزتو عفتی که تو وجود بچه ها رشد پیدا کرده....

موفق باشید. 

 

خدايا در برابر هر آنچه انسان ماندن را به تباهي مي کشاند مرا با نداشتن و نخواستن رويين تن کن. (علي شريعتي)

.

.

"مدير انجمن زن ريحانه ي آفرينش"

"جانشين انجمن زبان انگليسي"

چهارشنبه 24/6/1389 - 16:54 - 0 تشکر 231685

به نظر من که تفریح سالم وجود داره اینجور دختر و پسرا به علت تربیت نادرست دنبال تفریحات ناسالم هستند حتی اگر تفریح سالم هم براشون فراهم کنیم آخر میرن دنبال کارهای خودشون
اما بودن ماهواره فکر می کنم خیلی تاثیر داره و در رفتار جوون یا نوجوون خیلی تاثیر می زاره
یکی دیگه از مواردی هم که خیلی تاثیر میزاره اینه که بعضی از خانواده ها براشون رابطه دختر یا پسرشون با جنس مخالف را بد نمی دونن برا همین بچه هاشونم اصلا محرم و نامحرم سرشون نمیشه و حتی اگر هم در دام بیفتن اصلا احساس گناه نمی کنن

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

برو به انجمن
فعالترین ها در هفته گذشته
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی