بهداشت و سلامت (بازدید: 888)
دوشنبه 22/6/1389 - 16:18 -0 تشکر 230712
درمان یکی ابتلا به دیگری

همان طور که می دانید داروهای شیمیایی هرچند در معالجه بیماری ها تاثیر بسزایی دارند، اما غالب آنها دارای عوارض جانبی وحتی خطرناک هستند و ممکن است در حین درمان یک بیماری فرد را دچار بیماری دیگری کنند.

در این تاپیک با عوارض داروها به ویژه داروهای پرمصرف می پردازیم.

در راه رسيدن به oooooj

با مردم مهربان باش چرا که هنگام سقوط با همان مردم روبرو خواهي شد 

دوشنبه 22/6/1389 - 16:19 - 0 تشکر 230713

محققان كبك كانادا اعلام كردند مصرف قرص‌های خواب‌آور و سایر قرص‌هایی كه برای درمان بیماری‌های بی‌خوابی و اضطراب خطر مرگ‌های زودرس را افزایش می‌دهد.

محققان دانشگاه لاوال كه به سرپرستی گنویه بلویه، مطالعات خود را روی 14 هزار كانادایی بین سنین 18 تا 102 سال انجام داده‌اند و نتایج این مطالعات نشان می دهد كه خطر مرگ زدرس در افرادی كه قرص های آرام‌بخش و خواب‌آور استفاده می‌كنند 36 درصد بیشتر از سایر افراد است.

بلویه سرپرست این تحقیقات گفت: این قرص‌ها آب نبات نیستند و نباید به راحتی مصرف شوند زیرا كه مصرف این قرص‌ها موجب بروز صدمات زیادی به بدن فرد می‌شود. بیماران باید نسبت به عوارض آن‌ها هوشیار و آگاه باشند و به جای مصرف قرص باید از راه‌های دیگر درمانی استفاده كنند.

این گروه تحقیقاتی مطالعات خود را روی 14 هزار كانادایی در مدت 12 سال، بین سال‌های 1994 تا 2007 انجام داده‌اند.

این گروه تحقیقاتی همچنین اعلام كرده‌اند كه فاكتورهای دیگری از جمله مصرف الكل، نداشتن فعالیت‌های جسمی و مصرف دخانیت نیز باعث مرگ‌زودرس می‌شود.

در راه رسيدن به oooooj

با مردم مهربان باش چرا که هنگام سقوط با همان مردم روبرو خواهي شد 

چهارشنبه 24/6/1389 - 10:33 - 0 تشکر 231530

عوارض کورتون:

دبیرعلمی شانزدهمین سمینار چشم‌پزشکی فارابی گفت: استفاده طولانی مدت از استروییدها (کورتون) به اشکال گوناگون تزریقی ، خوراکی و حتی نوع جلدی ، خطر بروزآب سیاه (گلوکوم) را افزایش می‌دهند.

به گزارش ایرنا ، دکتر حیدر امینی با بیان اینکه استرویید‌ها در بروز کاتاراکت (آب مروارید) هم مؤثر هستند ، اظهار داشت: باز شدن مردمک به علل گوناگون همچون استفاده از داروهای ضدآلرژی و ضد افسردگی و اضطراب سبب شروع علایم گلوکوم با زاویه بسته (حمله آب سیاه) در افراد مستعد می‌شود.

در راه رسيدن به oooooj

با مردم مهربان باش چرا که هنگام سقوط با همان مردم روبرو خواهي شد 

چهارشنبه 24/6/1389 - 11:31 - 0 تشکر 231558

سلام جناب اووووج عزیز....واقعا تاپیکهاتون مفیده و ضروری...تشکر منو پذیرا باشید. راستی رشته تحصیلی شما چیه؟

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

چهارشنبه 24/6/1389 - 12:27 - 0 تشکر 231584

سلام جناب مدیر ممنون از لطف شما
در آستانه کنکور هستم با اجازتون

در راه رسيدن به oooooj

با مردم مهربان باش چرا که هنگام سقوط با همان مردم روبرو خواهي شد 

پنج شنبه 25/6/1389 - 8:40 - 0 تشکر 231983

در هرصورت کمال تشکر رو ازتون دارم.....فعالیتتان مستدام ایشالا. در اوج بمانید!

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

جمعه 26/6/1389 - 23:58 - 0 تشکر 232538

ممنون اووووج عزیز به خاطر تاپیك مفیدتون

باران باش

ببار

نپرس كاسه هاي خالي از آن كيست

شنبه 27/6/1389 - 10:58 - 0 تشکر 232641

آسپیرین از داروهای مصرفی سرپایی است كه با تجمع پلاكت‌ها در خون تداخل ایجاد كرده و از بروز لخته جلوگیری می‌كند. از طرفی بر واكنش‌های التهابی اثر داشته و مانع پیشرفت التهاب و بروز تب می شود.


به دلیل همین اثرات آن را برای كنترل تب و دردهای خفیف تا متوسط همچون بسیاری از دردهای مفصلی ناشی از روماتیسم مفصلی استفاده می‌كنند، از طرفی به دلیل ویژگی ممانعت از بروز لخته، در پیشگیری از سكته‌های قلبی و مغزی یكی از موثرترین داروهاست.

اما این دارو عوارضی مثل تهوع، احساس سوزش یا آشوب در سر دل دارد.

ولی در صورت بروز عوارض زیر باید به پزشك مراجعه كرد:

ـ استفراغ خونی یا دفع مدفوع به رنگ سیاه

- كهیر، تپش قلب، احساس خفگی كه نشان از بروز واكنش‌های حساسیتی بوده و باید از ادامه مصرف امتناع كرده و فورا به اورژانس مراجعه كرد.

- در صورتی كه بیمار مبادرت به مصرف 200 ـ 300 میلی‌گرم به ازای هر كیلوگرم وزن بدن بكند در معرض مسمومیت قرار دارد. مسمومیت خود را با تهوع، استفراغ، وزوزگوش و اختلال در شنوایی، تنفس‌های تند، تب و از دست رفتن آب بدن نشان می‌دهد. با این‌كه آسپیرین باعث ممانعت از بروز لخته می‌گردد، با این حال در مسمومیت با آسپیرین احتمال بروز خونریزی جدی نادر است.

- در صورت مصرف همزمان داروهایی همچون وارفارین و اسید والپروئیك خطر بروز خونریزی وجود دارد.ایبوپروفن(پروفن) می‌تواند اثرات محافظتی آسپیرین بر قلب را كه با میزان دوز كم آسپیرین ایجاد می‌شود ، خنثی كند.

- آسپیرین فعالیت داروهای خوراكی ضد دیابت همچون گلی بنگلامید را افزایش می‌دهد و می‌تواند باعث افت بیش از حد مورد نظر در قند خون گردد.

- مصرف همزمان با ایبوپروفن و پیروكسیكام می‌تواند آسیب‌ها و عوارض گوارشی را افزایش دهد.

- برای كاهش تحریك دستگاه گوارش می‌توان دارو را با غذا، پس از غذا یا به همراه داروهای ضداسید معده (رانیتیدین یا شربت معده) خورد؛ البته در مشكل روده‌ای (Enteric coated) دارو را نباید همزمان با داروهای ضد اسید معده استفاده كرد یا اقدام به جویدن یا له كردن دارونمود.

- قبل از خوردن دارو در صورت وجود بوی سركه، دارو خراب شده و نباید مصرف گردد.

در راه رسيدن به oooooj

با مردم مهربان باش چرا که هنگام سقوط با همان مردم روبرو خواهي شد 

شنبه 27/6/1389 - 11:33 - 0 تشکر 232651

عوارض متفاوت آسپرین بر زنان و مردان

پژوهشگران آمریکایی توصیه می کنند داروی آسپیرین تا حد ممکن در مورد افرادی که قبلا دچار سکته های مغزی و قلبی شده اند تجویز نشود .
به گفته این محققان، بیماران و پزشکان باید قبل از مصرف و یا تجویز آسپیرین ، عوامل خطر آفرین همچون سن ، جنسیت ، ابتلا به دیابت ، فشار خون بالا ، چربی خون ، استعمال دخانیات و خطر خونریزی دستگاه گوارش را مد نظر داشته باشند .
تحقیقات نشان داده است مصرف آسپیرین موجب کاهش خطر ابتلا به اولین مورد حمله قلبی در مردان و اولین مورد سکته مغزی در زنان می شود و هر چه عوامل خطر آفرین در افراد کمتر باشد، مزایای مصرف اسپیرین بیشتر خواهد بود .
پژوهشگران می گویند مردان بین سنین 45 تا 79 سال تنها در صورتی که مزایای مصرف اسپیرین در کاهش خطر سکته قلبی بر مضرات آن یعنی خونریزی دستگاه گوارش برتری داشته باشد، باید آسپیرین مصرف کنند .
در زنان این دوره سنی 55 تا 79 سال اعلام شده است .

در راه رسيدن به oooooj

با مردم مهربان باش چرا که هنگام سقوط با همان مردم روبرو خواهي شد 

شنبه 27/6/1389 - 11:56 - 0 تشکر 232661

اغلب مواقع که کودکان تب می‌کنند مادرها به صورت خودسرانه برای کاهش تب کودک خود درمان‌ها و داروهایی را به کار می‌برند که گاه نه تنها باعث حل مشکل کودک نمی‌شود بلکه عوارض مشکلات بعدی را نیز در پی دارد.

دکتر سید مرتضی احسانی عضو هیات رییسه انجمن پزشکان کودکان ایران در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) واحد علوم پزشکی ایران گفت: استامینوفن و آسپرین از جمله داروهایی هستند که پزشکان و مادران به طور روزمره از آنها استفاده می‌کنند و البته ارزان و در دسترس نیز هستند. اگر چه مصرف استامینوفن در حد استاندارد خود (برای کودکان به ازای هر کیلوگرم از وزنشان 2 قطره) و در مدت کوتاه با تجویز پزشک، بی‌خطر است اما استفاده از آسپرین برای کاهش تب کودکان که اغلب به صورت خود درمانی استفاده می‌شود گاه باعث بروز مشکلات بعدی از جمله سندرم و بیماری‌های مغزی در فرد می‌شود.

وی افزود: استفاده بی رویه و نادرست از آسپرین در کاهش تب باعث درگیری کبد و مغز می‌شود که در نهایت سندرم رایس و عوارض عصبی در پی دارد که گاه با پیشرفت آن منجر به مرگ و میر نیز می‌شود.

وی در پایان ضمن اشاره به این که درصد مسمومیت افراد زیر 6 سال با داروهایی از این قبیل بسیار نادر و در حدود 3 درصد است به والدین توصیه کرد: در صورت بروز هرگونه علائم بیماری و تب، کودک را به مراکز درمانی برده و حتی‌الامکان از درمان‌های خودسرانه بپرهیزید و محل نگهداری داروها را از دسترس کودکان دور کنند.

در راه رسيدن به oooooj

با مردم مهربان باش چرا که هنگام سقوط با همان مردم روبرو خواهي شد 

شنبه 27/6/1389 - 14:20 - 0 تشکر 232716

چند تحقیق نشان داده است مسکن‌های معمول مانند استامینوفن می‌توانند باعث افزایش آسم در سطح جهان شود.

بر اساس نتایج یک تحقیق ، دانشمندان معتقدند استفاده از استامینوفن‌ها عامل 40 درصد از تنگی نفس‌ها و آسم‌های شدید در نوجوانان هستند.

البته هنوز هیچ کس نمی‌داند آیا این داروها خودشان باعث بروز آسم می‌شوند یا خیر، اما به هر حال این مطالعات نشان می‌دهد بسیاری از کودکان قبل از آن که علائم آسم را از خود نشان دهند استامینوفن مصرف کرده‌اند.

دکتر آلمایهو آمبربیر از دانشگاه آدیس آبا در این باره گفت: تحقیقات ما نشان می‌دهد استفاده از استامینوفن قبل از بروز علائم آسم اتفاق می‌افتد و بین این دو مورد رابطه وجود دارد.

تیم تحقیقاتی این دانشمند مطالعاتی را روی 1000 کودک اتیوپیایی به مدت 3 سال ادامه دارند. زمانی که کودکان به سن یک سالگی رسیدند، محققان از مادر آن‌ها پرسیدند که آیا کودکشان علائم تنگی نفس از خود نشان داده است یا خیر و این که کودک آن‌ها چه میزان استامینوفن مصرف کرده است.

نزدیک به 8 درصد از کودکان بین سنین یک تا سه سالگی علائم تنگی نفس از خود نشان دادند. این تحقیقات نشان داد کودکانی که قبل از سن یک سالگی استامینوفن مصرف کرده‌اند با احتمال 7 برابر بیش‌تر ممکن است علائم تنگی نفس را از خود نشان دهند.

بعد از در نظر گرفتن فاکتورهایی مانند تب و سرفه که هر دو علائم تنگی نفس را افزایش داده و باعث مصرف بیش‌تر استامینوفن می‌شوند، دانشمندان متوجه شدند رابطه بین مصرف مسکن‌ها و تنگی نفس قابل توجه است.

دکتر دیپاک کانابار در این باره گفت: البته ممکن است اطلاعات والدین چندان دقیق نباشد. این تحقیقات به این معنا نیست که دادن استامینوفن به کودکان الزاما باعث بروز آسم در آن‌ها می‌شود.
اما اگر استفاده از مسکن‌ها واقعا تا این حد باعث افزایش آسم در کودکان می‌شود ما باید به شدت در مورد سلامت عموم نگران باشیم.

در تحقیق دیگری که روی 320 هزار نوجوان در 50 کشور جهان انجام شده است، 11 درصد از کودکان دچار مشکلات تنفسی بودند.

از بین این کودکان، آن‌هایی که حداقل یک استامینوفن در ماه مصرف کرده بودند که یک سوم جمعیت آن‌ها را شامل می‌شد، احتمال بروز مشکلات تنفسی تقریبا دو برابر می‌شد. آن‌ها هم‌چنین با احتمال بیش‌تری ممکن بود دچار آلرژی و مشکلات پوستی مانند اگزما شوند.

در راه رسيدن به oooooj

با مردم مهربان باش چرا که هنگام سقوط با همان مردم روبرو خواهي شد 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی