فرهنگ پایداری (بازدید: 1021)
پنج شنبه 18/6/1389 - 16:42 -0 تشکر 229664
دومین شهید محراب انقلاب اسلامی

 

 

20 شهریور 1360 ؛ شهادت آیت الله مدنی 

 

ارتجاع داخلی با حمایت سرمایه‌داران و استثمارگران داخل و خارج، امام جمعه‌ی تبریز را به‌عنوان قربانی حركت ضد انقلابی خود برگزیده بود، زیرا برای افشای ماهیت پلید آن‌ها به‌صورت خستگی‌ناپذیری فعالیت می‌كرد.ارتجاع داخلی با حمایت سرمایه‌داران و استثمارگران داخل و خارج، امام جمعه‌ی تبریز را به‌عنوان قربانی حركت ضد انقلابی خود برگزیده بود، زیرا برای افشای ماهیت پلید آن‌ها به‌صورت خستگی‌ناپذیری فعالیت می‌كرد.

 

در بیستم شهریور 1360، شهید مدنی، نماینده‌ی امام خمینی (قدس‌سره) و امام جمعه‌ی تبریز، مجسمه‌ی تقوی و فضیلت و پارسایی كه زهد و تقوای او زبان‌زد خاص و عام بود، بعد از اقامه‌ی نماز در محراب نماز جمعه، همچون جدش امیرالمؤمنین علی (ع) به دست یكی از شقی‌ترین منافقین روزگار به شهادت رسید.
این مجاهد بزرگ در سال 1293 هجری شمسی، در شهر دهخوارقان (آذرشهر) استان آذربایجان شرقی متولد شد. در آغاز سنین بلوغ، به قم عزیمت كرد و پس از گذراندن درس‌های مقدماتی، حدود چهار سال به تحصیل دروس فقه و اصول در محضر امام (قدس‌سره) مشغول شد.
پنج سال بعد به نجف اشرف عزیمت كرد و هم‌زمان به تحصیل و تدریس پرداخت. بدین‌سان كه در جلسات دروس آیات عظام سیدعبدالهادی شیرازی، سیدمحسن حكیم و حاج سیدابوالقاسم خویی به قصد تحصیل شركت و ضمن تحصیل نیز روزانه چندین جلسه درس، از كفایه، رسائل، مكاسب و لمعه را برای شاگردان خود تدریس می‌كرد.
آیت‌الله مدنی اولین كسی بود كه در جریان انقلاب سال 1342 شمسی مردم به‌پاخاسته‌ی كشورمان در نجف از امام (ره) تبعیت كرد و در انتشار اعلامیه‌ی آیت‌الله حكیم به‌همین مناسبت، نقش به‌سزایی داشت. آیت‌الله مدنی سوابق مبارزاتی زیادی در نجف داشت، به‌طوری كه در زمان حكومت عبدالسلام عارف، برادر عبداالرحمان عارف، از طرف آیت‌الله حكیم كه از مراجع بزرگ شیعه در آن زمان بود، فتوایی صادر شد با این عنوان كه كمونیست بودن، كفر و الحاد است.
درباره‌ی این فتوا از طرف بعثیون و كمونیست‌هایی كه در حكومت عراق رسوخ كرده بودند، اهانت‌هایی به ایشان شد و آیت‌الله حكیم به‌عنوان اعتراض به این اعمال به كوفه رفت. در آن موقع شهید آیت‌الله مدنی دست به عملی ابتكاری زد، طلاب را جمع كرد و جملگی كفن پوشیدند و به منزل آیت‌الله حكیم رفتند و از ایشان خواستند كه دستور جهاد بدهند.
آیت‌الله مدنی در سال 1350، به فرمان امام خمینی (قدس‌سره) جهت تدریس علوم دینی به خرم آباد رفت و حوزه‌ی علمیه‌ی كمالیه به همت و تلاش ایشان تأسیس شد.
چندی بعد بر اثر فعالیت‌هایی كه علیه رژیم ستم‌شاهی داشته به نورآباد ممسنی، گنبد كاووس، بندر كنگان و مهاباد تبعید شد و با اوج‌گیری انقلاب اسلامی از تبعید به قم بازگشت و پس از پیروزی انقلاب به دعوت مردم همدان راهی این شهر شد.
آیت‌الله مدنی در جریان تشكیل مجلس خبرگان، از سوی مردم همدان به آن مجلس راه یافت و پس از شهادت آیت‌الله قاضی طباطبایی كه امام جمعه‌ی تبریز بود، از سوی امام خمینی (قدس‌سره) به‌عنوان نماینده ی امام و امام جمعه‌ی تبریز انتخاب شد.
ارتجاع داخلی با حمایت سرمایه‌داران و استثمارگران داخل و خارج، امام جمعه‌ی تبریز را به‌عنوان قربانی تبلیغات و حركت ضد انقلابی خود برگزیده بود، زیرا دومین شهید محراب، برای افشای ماهیت پلید آن‌ها به‌صورت خستگی‌ناپذیری فعالیت می‌كرد.
به عبارت دیگر، آیت‌الله مدنی یكی از كسانی بود كه در چهارچوب اجرای سیاست ضد انقلابی «حذف چهره‌های اصیل از صحنه‌ی انقلاب اسلامی» به شهادت رسید. چهره‌ای كه با توجه به نفوذ و محبوبیتش و نیز داشتن تفكر و اندیشه‌ی مستضعف‌گرا، وجودش برای جریانات انحرافی تحمل‌پذیر نبود.

 

من در جستجوی قطعه ای از آسمان پهناور هستم كه از تراكم اندیشه های پست تهی باشد                                                                مسعود خادمی                                        
پنج شنبه 18/6/1389 - 17:10 - 0 تشکر 229670

پیام امام خمینی (قدس‌سره) به‌مناسبت شهادت آیت‌الله مدنی

مدنی با شهادت مظلومانه‌ی خود ضد انقلاب و منافقین را منزوی كرد
اگر خوارج سیاه‌بخت از شهادت ولی‌الله الاعظم طرفی بستند و به حكومت رسیدند، این گروهك‌های خائن نیز به آمال خبیث خود كه سقوط حكومت اسلام و برقراری حكومت امریكایی است، می‌رسند.

بیستم شهریورماه مصادف با سالروز شهادت دومین شهید محراب، آیت‌الله سیداسدالله مدنی یار همیشگی حضرت امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی در سال 1360 به دست منافقان است.
حضرت امام خمینی (قدس‌سره) به‌مناسبت شهادت این شهید بزرگوار در تاریخ بیست و یکم شهریور سال 60 پیامی صادر نموده‌اند که در ادامه، متن این پیام را به نقل از صفحه‌ی 56 از جلد نهم صحیفه‌ی نور می‌خوانیم:

بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون

با شهید نمودن یك تن دیگر از ذریه‌ی رسول‌الله (ص) و اولاد روحانی و جسمانی شهید بزرگ امیرالمؤمنین (ع) سند جنایت منحرفان و منافقان به ثبت رسید.
سید بزرگوار و عالم عادل عالی‌قدر و معلم اخلاق و معنویات، شهید عظیم‌الشأن مرحوم حاج سیداسدالله مدنی رضوان‌الله علیه، همچون جد بزرگوارش در محراب عبادت به دست منافقی شقی به شهادت رسید. اگر با به شهادت رسیدن مولای متقیان اسلام محو و مسلمانان نابود شدند، شهادت امثال فرزند عزیزش شهید مدنی هم آرزوی منافقان را برآورده خواهد كرد. اگر خوارج سیاه‌بخت از شهادت ولی‌الله الاعظم طرفی بستند و به حكومت رسیدند، این گروهك‌های خائن نیز به آمال خبیث خود كه سقوط حكومت اسلام و برقراری حكومت امریكایی است، می‌رسند. آنان لعنت خدا و رسول و ننگ ابدی را برای خود و اینان عذاب ابدی خدا و نفرت و لعنت قادر متعال و امت اسلام را برای خود و هم‌پیمانان و اربابان خونخوار خویش به بار آوردند.
ملت بزرگ و روحانیت معظم، چون صفی مرصوص ایستاده‌اند كه هر پرچمی از دست توانای سرداری بیفتد، سردار دیگری آن را برداشته و به میدان آید و با قدرت بیشتر در حفظ پرچم اسلامی به كوشش برخیزد. شهید مدنی با شهادت مظلومانه‌ی خود ضد انقلاب و منافقین ضد اسلام را به كلی منزوی كرد. این چهره‌ی نورانی اسلامی عمری را در تهذیب نفس و خدمت به اسلام و تربیت مسلمانان و مجاهده در راه حق علیه باطل گذراند و از چهره‌های كم‌نظیری بود كه به حد وافر از علم و عمل و تقوی و تعهد و زهد و خودسازی برخوردار بود.
به شهادت رساندن چنین شخصیتی به تمام معنی اسلامی همراه با تنی چند از فرزندان اسلام و یاران باوفای انقلاب اسلامی در میعادگاه نماز جمعه و در حضور جماعت مسلمین جز عناد با اسلام و كمر بستن به محو آثار شریعت و تعطیل نماز جمعه و جماعت مسلمین توجیهی ندارد.
اگر تا امروز برای جنایت‌ها و شرارت‌های خود بهانه‌های بی‌پایه‌ای می‌تراشیدند، در شهادت این عالم متقی كه جز درباره‌ی خدمت به اسلام و مسلمانان نمی‌اندیشید، بهانه‌ای جز انتقام از اسلام و ملت شریف نمی‌توانند بتراشند. انتقام از اسلام كه آن را اساس سقوط دستگاه‌های جبار و شكست ابرقدرت‌ها در ایران و پس از آن در منطقه می‌بینند و از ملت قدرتمند كه پشت بر آنان نموده و كاخ‌های آمال و آرزوی آنان را در هم كوبیده و تمامی آنان را از صحنه تا ابد بیرون رانده است، می‌گیرند. مردم رزمنده‌ی ایران و خصوصاً مردم غیرتمند آذربایجان كه چنین روحانی متعهد و معلم عالی‌قدری را از دست داده‌اند، حریف شكست‌خورده‌ی خود را می‌شناسند، با عزمی جزم و اراده‌ای خلل‌ناپذیر انتقام خود را از آنان می‌گیرند.
این جانب، شهادت این مجاهد عزیز عظیم و یاران باوفایش را به پیشگاه اجداد طاهرینش، خصوصاً بقیةالله (ارواحنا له الفدا) و به ملت مجاهد ایران و اهالی غیور و شجاع آذربایجان و به حوزه‌های علمیه و به خاندان محترم این شهیدان تبریك و تسلیت می‌گویم.
خط سرخ شهادت، خط آل محمد (ص) و علی (ع) است و این افتخار از خاندان نبوت و ولایت به ذریه‌ی طیبه‌ی آن بزرگواران و به پیروان خط آنان به ارث رسیده است. درود خداوند و سلام امت اسلامی برای این خط سرخ شهادت و رحمت بی‌پایان حق‌تعالی بر شهیدان این خط در طول تاریخ و افتخار و سرافرازی بر فرزندان پرتوان پیروزی‌آفرین اسلام و شهدای راه آن و ننگ و نفرت و لعنت ابدی بر وابستگان و پیروان شیاطین شرق و غرب خصوصاً شیطان بزرگ آمریكای جنایت‌كار كه با نقشه‌های شیطانی شكست‌خورده‌ی خود گمان كرده، ملتی را كه برای خداوند متعال و اسلام بزرگ قیام نموده و هزاران شهید و معلول تقدیم نموده، با این دغل‌بازی‌ها می‌تواند سست كند و یا از میدان به در برد.
اینان پیروان سید شهیدانند كه در راه اسلام و قرآن كریم، از طفل شش ماهه تا پیرمرد هشتاد ساله را قربانی كرد و اسلام عزیز را با خون پاك خود آبیاری و زنده نمود.
ارتش و سپاه و بسیج و سایر قوای مسلح نظامی و انتظامی و مردمی ما، پیرو اولیایی هستند كه همه‌چیز خود را در راه هدف و عقیده فدا نموده و برای اسلام و پیروان معظم آن شرف و افتخار آفریدند. از خداوند تعالی عظمت اسلام و مسلمین و رحمت برای شهیدان خصوصاً شهدای اخیرمان و بالاخص شهید عزیز مدنی معظم و سلامت كامل برای مجروحین این حادثه و صبر و استقامت برای ملت بزرگ، خصوصاً آذربایجانی‌های عزیز و بازماندگان شهیدان خواهانم.

سلام و درود بر همگان.
والسلام علی عبادالله الصاحین
روح‌الله الموسوی الخمینی
21 شهریور1360

من در جستجوی قطعه ای از آسمان پهناور هستم كه از تراكم اندیشه های پست تهی باشد                                                                مسعود خادمی                                        
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی