• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
بهداشت و سلامت (بازدید: 519)
يکشنبه 14/6/1389 - 10:5 -0 تشکر 227945
پزشک خاص و عام

مصوبه اخیر کمیسیون بهداشت و کمیسیون تلفیق در مورد عدم فعالیت همزمان پزشکان در دو بخش دولتی و خصوصی طرح خوبی به نظر می رسد. زیرا با فعالیت همزمان پزشکان در دو بخش این شائبه را در بین مردم ایجاد می کند که پزشکان وقت کافی و مساوی برای رسیدگی همزمان به بیماران در بخش دولتی اختصاص نمی دهند و خدمت آنان در بخش خصوصی پر رنگ تر است و دلیل اصلی طرح چنین مصوبه ای در مجلس هماهنگ شدن بیشتر خدمت رسانی پزشکان به بیماران و جلوگیری از پراکندگی در نظام سلامت کشور است. به بیان دیگر، پزشکان باید انتخاب کنند در بخش عمومی بیماران را ویزیت کنند یا در درمانگاه ها و بیمارستانهای خصوصی، مریض ببینند.

نکته دیگری این است که هر تغییری درهر سازمان و یا در مورد هر موضوعی عواقب مناسب و روشن و در کنارش عواقب خطرناک دارد. در مورد مصوبه اخیر کمیسیون تلفیق مجلس مبنی بر ممنوعیت فعالیت همزمان کادر پزشکی در بخش دولتی و خصوصی باید به این نکته توجه کرد که اگر بخواهیم از مشکلاتی که برخی آن را مهاجرت پزشکان از بخش دولتی به بخش خصوصی می نامند، جلوگیری کنیم باید شیوه مدیریت اجرایی این مصوبه قوی باشد و باید این مساله را در نظر گرفت که این مصوبه چقدر خواهد توانست مشکلات مربوط به بیماران را حل کند در صورتیکه به قشر پزشک نیز ضرری وارد نکند.

بنابراین در صورتیکه دستگاههای اجرایی بتوانند تعادل لازم را در این زمینه برقرار کنند مشکلاتی مبنی بر خالی شدن بخش دولتی از پزشک را نخواهیم داشت و به دنبال آن مردمی که نیازمند خدمات درمانی هستند باید با یک نظام عدالت محور درمانی مواجه باشند. بنابراین اگر این طرح اجرایی شود شاهد رضایتمندی بیشتر مردم در این زمینه خواهیم بود. البته در چند روز اخیر انتقاداتی را در این زمینه مبنی بر مهاجرت پزشکان از بخش دولتی به بخش خصوصی را شاهد بوده ایم و پیشنهاداتی مبنی بر اجرای پایلوت این طرح در برخی از بیمارستان ها و دانشگاهها به گوش می رسد. در صورت اجرای پایلوت این طرح با دخالت عوامل جانبی زیادی که مخل موفقیت آن خواهند شد ربرو خواهیم شد. بنابراین اجرای پایلوت آن به جز ضرر زدن به این طرح کار دیگری را انجام نمی دهد. مساله دیگری که با اجرای این طرح با آن روبرو خواهیم بود مساله زیرمیزی است. در حال حاضر به خاطر کم بودن تعرفه های پزشکی در بخش دولتی عده ای از پزشکان از درآمد خود رضایت کافی را ندارند.

بنابر این پس از ویزیت بیمار در بیمارستان دولتی آنان را به مطب خود و به عبارتی بخش خصوصی ارجاع می دهند و در آنجا کمبود درامد خود را با گرفتن زیرمیزی تامین می کنند که اخیرا نیز برای برخورد با این پدیده تدوین تفاهمنامه ای  صورت گرفته است که بر اساس آن وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی ایران در زمینه برخورد با پدیده زیرمیزی پزشکان، همکاری کنند. اجرای چنین تفاهمنامه هایی خیلی موثر به نظر می رسد مخصوصا که در این تفاهم نامه برقرار شده است که پول خدمات درمانی که بیمار در بیمارستان دریافت می کند در همان محل پرداخت و رسید دریافت شود. مصوبه اخیر مجلس نیز می تواند تکمیل کننده چنین تفاهم نامه ای باشد زیرا به نظر می رسد با اجرای این طرح این پدیده نیز کمتر در جامعه رواج داشته باشد و از نگرانی های موجود در بین جامعه کاسته شود و  همچنین پزشکان در بیمارستانهای مشخص کار کنند تا از این طریق بیشتر سر بالین بیمار باشند و سوق دادن آنان از بخش دولتی به بخش خصوصی کاهش یابد و اگر پزشکی در یک بیمارستان خصوصی کار می کند اجازه ندارد در بیمارستان دیگری که غیردولتی است کار کند. البته برخی اقدامات را ما انجام داده‌ایم و برخی اقدامات را سازمان نظام پزشکی باید انجام دهد. ضمن اینکه اطلاع ‌رسانی وسیعی در مراکز درمانی و دانشگاهی برای آگاهی مردم در زمینه حقوق بیمار باید انجام گیرد. همچنین در مورد مصوبه اخیر کمیسیون تلفیق مجلس مبنی بر ممنوعیت فعالیت همزمان کادر پزشکی در بخش دولتی و خصوصی باید به این نکته توجه کرد که اگر بخواهیم از مشکلاتی که برخی آن را مهاجرت پزشکان از بخش دولتی به بخش خصوصی می نامند، جلوگیری کنیم باید شیوه مدیریت اجرایی این مصوبه قوی باشد و باید این مساله را در نظر گرفت که این مصوبه چقدر خواهد توانست مشکلات مربوط به بیماران را حل کند در صورتیکه به قشر پزشک نیز ضرری وارد نکند.

البته در جواب انتقادات وارده به این مصوبه  باید گفته شود که این مصوبه به صورت تک ماده ای نیست و تضمین هایی مثل برقرار کردن بیمه و تامین آن برای پزشکان و همچنین تقویت طرح پزشک خانواده در این مصوبه موجود است. بنابراین بحث مهاجرت پزشکان از بخش دولتی به بخش خصوصی تقریبا منتفی می شود. گرچه وجود چنین نگرانی هایی از سوی پزشکان طبیعی است زیرا با امور معیشتی آنان سر و کار دارد و مطمئنا در بین آنها جای بحث به وجود می آید. اما بنابر از تمهیداتی که مجلس برای اجرای این مصوبه اندیشیده اند باید این اطمینان را به پزشکان کشورمان بدهیم که مجلس کوتاهی در مورد امور مالی آنان انجام نداده است و برای رفاه حال عموم مردم اجرای این طرح را مناسب می داند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس

منبع: http://www.khabaronline.ir/news-89527.aspx

نظر شما پزشک عزیز چیست؟

در راه رسيدن به oooooj

با مردم مهربان باش چرا که هنگام سقوط با همان مردم روبرو خواهي شد 

يکشنبه 14/6/1389 - 14:18 - 0 تشکر 228046

سلام...نظر من اینه که اگر تعرفه های خدمات ارائه شده توسط پزشکان به میزان واقعی برسه و افراد متخصص عمل تعیین تعرفه رو انجام بدن طرح بسیار خوبی میشه. ولی بشخصه بعید میدونم با روند فعلی این اتفاق به مذاق پزشکان خوش بیاد!

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

يکشنبه 14/6/1389 - 22:55 - 0 تشکر 228172

فعلاً پشت کنکورم انشاءالله هرموقع پزشکی قبول شدم نظرمو میگم!!!!
اما پزشکای دیگه بگند استفاده کنیم.

من در جستجوی قطعه ای از آسمان پهناور هستم كه از تراكم اندیشه های پست تهی باشد                                                                مسعود خادمی                                        
سه شنبه 16/6/1389 - 8:34 - 0 تشکر 228637

nasimezayanderood گفته است :
[quote=nasimezayanderood;350519;228172]فعلاً پشت کنکورم انشاءالله هرموقع پزشکی قبول شدم نظرمو میگم!!!!
اما پزشکای دیگه بگند استفاده کنیم.

مسعود جان ایشالله که قبول میشی پزشکی

این تاپیک به درد پزشک ها میخوره فقط

خورشید آرزوی منی گرمتر بتاب
سه شنبه 16/6/1389 - 18:18 - 0 تشکر 228952

والا باید بگم گه پزشکان از مظلوم ترین اقشار اجتماعی ما هستن و فقط تعداد معدودی که شاید امارشون به یک در صد بیشتر نمیرسه در امد های کلان دارن که اتفاقا همین گروه هستن که هیچ قانونی رو رعایت نمیکنن و اغلب هم لینک های بسیار فعالی دارن که کسی قدرت اینو نداره که بگه بالا چششون ابرو هست

یا من اسمه دواء و ذکره شفاء

سه شنبه 16/6/1389 - 18:20 - 0 تشکر 228955

این قوانین فقط شامل حال کسایی مثل دکتر هلث and so on میشه که هیچکی رو بجز خداندارن

یا من اسمه دواء و ذکره شفاء

چهارشنبه 17/6/1389 - 11:24 - 0 تشکر 229110

طبق خبر، دلیل طرح این موضوع افزایش کیفیت خدمت رسانی به اقشار مردم است ولی واقعا این راه حل این موضوع است؟!

اگر پزشک از نظر اخلاقی خود را متعهد به خدمت نداند، چه در خصوصی کار کند و چه در دولتی، چندان فرقی نمی کند و اتفاقا این تفکیک شاید باعث گرایش بیشتر پزشکان به بخش خصوصی شود که در این صورت عدالت بهداشتی جامعه دچار اختلال خواهد شد.

در راه رسيدن به oooooj

با مردم مهربان باش چرا که هنگام سقوط با همان مردم روبرو خواهي شد 

چهارشنبه 17/6/1389 - 12:12 - 0 تشکر 229127

marvelous2 گفته است :

مسعود جان ایشالله که قبول میشی پزشکی

این تاپیک به درد پزشک ها میخوره فقط

nasimezayanderood گفته است :
[quote=marvelous2;455559;228637]

[quote=nasimezayanderood;350519;228172]فعلاً پشت کنکورم انشاءالله هرموقع پزشکی قبول شدم نظرمو میگم!!!!
اما پزشکای دیگه بگند استفاده کنیم.

nasimezayanderood گرامی من هم براتون آرزوی موفقیت می کنم انشالله به زودی به عنوان پزشک در این انجمن شما را ببینیم.

marvelous2 عزیز این تاپیک به همه اقشار جامعه مربوط می شه و شما هم از دیدگاه خودتون به عنوان (دور از جان شما) بیمار به این موضوع می توانید نگاه کنید. اینکه پزشکان دو دسته شوند یک عده فقط برای مراکز درمانی دولتی و یک عده فقط برای مراکز درمانی خصوصی از نظر شما چطور است؟

در راه رسيدن به oooooj

با مردم مهربان باش چرا که هنگام سقوط با همان مردم روبرو خواهي شد 

سه شنبه 23/6/1389 - 10:52 - 0 تشکر 231029

dr_health گفته است :
[quote=dr_health;349148;228955]این قوانین فقط شامل حال کسایی مثل دکتر هلث and so on میشه که هیچکی رو بجز خداندارن

دکتر جان اصل هم همون خداست و دیگر هیچ

خورشید آرزوی منی گرمتر بتاب
برو به انجمن
فعالترین ها در هفته گذشته
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی