دانش و فن آوری (بازدید: 544)
سه شنبه 9/6/1389 - 10:41 -0 تشکر 226162
کبوتر با کبوتر، باز با باز

شاید شما این مثل را شنیده باشید كه كبوتر با كبوتر، باز با باز. این مثل می‌گوید كه به طور معمول، جانورانی از یك جنس با هم دوست می‌شوند، اما برخی جانوران با گونه‌های دیگری از جانوران دوست می‌شوند. آن‌ها دوستان ناهم‌جنس، اما بسیار موفق جهان جانوران هستند.

  زندگی در طبیعت وحشی می‌تواند بسیار سخت باشد. پیدا كردن غذا و سالم ماندن، كار ساده‌ای نیست. هر روز، جانوران برای زنده ماندن تلاش می‌كنند. برخی از آن‌ها رابطه‌ی نزدیكی با گونه‌های دیگری از جانوران دارند. این رابطه‌ را هم‌زیستی می‌گویند. در رابطه‌ای از نوع هم‌زیستی، جانوران به هم وابسته‌اند. یك جانوران كمك می‌كند تا دیگری به نیازهایش دست پیدا كند. چیز خوبی است، نه؟ البته، همیشه نه.

   برخی از جانوران با شریك خود مهربان نیستند. گاهی یك جانور به نیازهای خود دست پیدا می‌كند، اما به شریكش آسیب می‌رساند. برای مثال، برخی حشره‌ها برای زنده‌ ماندن خون می‌مكند. آن‌ها برای به دست آوردن خون، خودشان را به گونه‌های دیگری از جانوران می‌چسبانند. گزش‌های حشره به میزبان او كمك نمی‌كند، بلكه می‌تواند باعث رساندن میكروب‌ها به میزبان و در نتیجه بیماری آن شود.

  در رابطه‌های دیگر، جانور به میزبان خود زیاد آسیب نمی‌رساند. هر دو جانور از زندگی كردن با یكدیگر سود می‌برند. در این جا، می‌بینیم كه چگونه جانوران برای زنده ماندن با هم دوست می‌شوند.

در راه رسيدن به oooooj

با مردم مهربان باش چرا که هنگام سقوط با همان مردم روبرو خواهي شد 

يکشنبه 14/6/1389 - 15:25 - 0 تشکر 228062

نمونه های دیگر از هم زیستی جانوران را در ادامه دنبال می کنیم، اگر شما هم نمونه ای سراغ داشتید حتما ثبت کنید:

جانوران كوچكی كه میگوهای رفته‌گر نامیده می‌شوند راهی برای كمك به این ماهی، كه لابه‌لای مرجان‌ها زندگی می‌كند، پیدا كرده‌اند. همان‌طور كه از نام آن‌ها برمی‌آید، این میگوها ماهی را تمییز می‌كنند. آن‌‌ها به جایی آویزان می‌شوند كه دانشمندان به آن ایستگاه تمییزكاری ‌ می‌گویند. ماهی نزدیك آن‌جا می‌ایستد. سپس میگو روی بدن ماهی می‌رود و حتی زمانی را به تمییز كردن دهان ماهی می‌پردازد.

میگو آرواره‌های ریزش را به كار می‌گیرد تا مواد را از بدن ماهی برچیند. این مواد شامل پوست مرده، خرده‌های كوچك غذا و جانداران كوچكی است كه می‌توانند به ماهی آسیب برسانند. ماهی به‌خوبی تمییز می‌شود و میگو نیز از غذایی كه از زباله‌دان ماهی به دست می‌آورد، لذت می‌برد.

در راه رسيدن به oooooj

با مردم مهربان باش چرا که هنگام سقوط با همان مردم روبرو خواهي شد 

يکشنبه 14/6/1389 - 15:25 - 0 تشکر 228063

پرندگان كوچكی، به نام مرغ‌ باران، نیز به كار سودمند رفته‌گری می‌پردازند. آن‌ها مشتری‌های درشت‌هیكلی دارند: كروكودیل‌ها. كروكودیل‌ها پوزه‌ا‌‌ی دراز با دندان‌های تیز دارند. تمییز كردن آن‌ها كار دشواری است. اما مرغ باران به‌خوبی این كار را انجام می‌دهد.

زمانی كه كروكودیل دهانش را باز می‌كند، مرغ باران به درون آن می‌پرد. كروكودیل پوزه‌ی درازش را نمی‌بندد، بلكه به مرغ باران اجازه می‌دهد جانوران كوچك و آسیب‌رسان را، كه به دندان‌های كروكودیل چسبیده‌اند، بخورد. مرغ ‌باران غذای آماده‌ای دریافت می‌كند و كروكودیل نیز حسابی تمیز می‌شود.

در راه رسيدن به oooooj

با مردم مهربان باش چرا که هنگام سقوط با همان مردم روبرو خواهي شد 

يکشنبه 14/6/1389 - 15:26 - 0 تشکر 228065

بسیاری از جانوران باید به دنبال غذا بروند. اما پرنده‌ی كنه‌خوار چنین نمی‌كند. این پرنده به جای این كه در آسمان در پی حشره‌ها جنب و جوش داشته باشد، بر پشت جانوران بزرگ‌تری مانند آنتلوپ‌ها و گورخرها می‌نشیند و سواری می‌گیرد.

آیا آن جانوارن ناراحت نیستند كه پرنده‌ها بر پشتشان سوار شده‌اند؟ نه. باید بدانید كه پرنده‌ی كنه‌خوار، كنه‌ها و دیگر جانوارن كوچك آسیب‌رسان را از پیكر دوستشان برمی‌چینند. با این كار، آن‌ها از آسیب حشره‌های خون‌خوار در امان می‌مانند. از سوی دیگر، پرنده‌ی كنه‌خوار غذای فراوانی به دست می‌آورد. این یك رابطه‌ی بسیار درست و مناسب است.

در راه رسيدن به oooooj

با مردم مهربان باش چرا که هنگام سقوط با همان مردم روبرو خواهي شد 

يکشنبه 14/6/1389 - 15:26 - 0 تشکر 228066

حواصیل‌ها نیز كنار جانوران بزرگی مانند اسب آبی و كرگدن‌ها راه می‌روند. زمانی كه این چهارپایان درشت‌پیكر راه می‌روند، با تكان خوردن پاهایشان حشره‌ها و دیگر جانوران كوچك از آن‌ها جدا می‌شوند. اكنون غذای فراوانی برای حواصیل فراهم شده است و او نیازی ندارد در پی غذا برود.

در راه رسيدن به oooooj

با مردم مهربان باش چرا که هنگام سقوط با همان مردم روبرو خواهي شد 

جمعه 19/6/1389 - 11:49 - 0 تشکر 229815

ممممممنننننون oooooj عزیز

اي شهيد:

کس چون تو طريق پاکبازي نگرفت     با زخم نشان سرفرازي نگرفت

زين پيش دلاورا کسي چون تو شگفت     حيثيت مرگ را به بازي نگرفت

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی