بهداشت و سلامت (بازدید: 1028)
سه شنبه 9/6/1389 - 9:25 -0 تشکر 226142
نه ماه قبل از دنیا

این تصویر گردش خون جنین است (قبل از تولد):

در راه رسيدن به oooooj

با مردم مهربان باش چرا که هنگام سقوط با همان مردم روبرو خواهي شد 

چهارشنبه 10/6/1389 - 15:33 - 0 تشکر 226535

سلام.....تشکر از اوووج عزیز به خاطر تاپیک قشنگشون و معذرت به خاطر دیر تایید شدنش. اینترنتم مشکل داشته نتونستم بموقع تاییدش کنم. نکته خیلی جالب این تصویر که یکی از شگفتیهای خلقت بحساب میاد، میانبر زدن ریه هاست که در دوران جنینی پر از مایع و روی هم خوابیده است و وظیفه اکسیژن رسانی به خون رو انجام نمیده. می بینید که خون برگشتی از جفت خون روشنتر و پر از اکسیژنه. نه ماه تمام مدیون مادرای مهربون هستیم!!!! خدایا صدهزار مرتبه بخاطر همه داشته ها و نداشته هام تشکر

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

شنبه 13/6/1389 - 12:15 - 0 تشکر 227555

سلام ممنون از توضیحات شما سعی می کنم در فرصت مناسب باز هم مطالبی در مورد جنین ثبت کنم دنیای جالبیه
خدایا از اینکه به همه ما فیض وجود عنایت کردی شکر

در راه رسيدن به oooooj

با مردم مهربان باش چرا که هنگام سقوط با همان مردم روبرو خواهي شد 

شنبه 13/6/1389 - 12:53 - 0 تشکر 227575

از آنجا که روند رشد و تقسیمات سلولی جنین و تکامل تدریجی وجود چند میلیمتری، بسیار دقیق و جالب است، در ادامه می خوام برای شما از بیوگرافی جنین مطلب ثبت کنم:

پس از اینکه سلول تخم یا «زایگوت» تشکیل شد، سی ساعت بعد از لقاح به مرحله دو سلولی می رسد و چهل تا پنجاه ساعت بعد از لقاح تقریبا به چهار سلول تقسیم می شود.

وقتی به مرحله دوازده تا شانزده سلولی رسید ـ یعنی روز سوم یا چهارم ـ به شکل دانه توت در می آید و در این مرحله به داخل حفره رحم می رسد.

روز هفتم بعد از لقاح این موجود بسیار کوچک در دیواره رحم جایگزین می شود تا ارتباط غذایی خود را از طریق جفت با مادر آغاز نماید.

روز هشتم سه لایه زاییده به نامهای «اکتودرم ـ آندودرم و مزودرم» تشکیل می شوند. روز نهم حفره های متعددی در جنین ایجاد می شود.

سپس روز یازده تا دوازده جریان خون رحمی ـ جفتی جنین برقرار می گردد ... و سرانجام، تا پایان ماه دوم بارداری، تمام قسمتهای خارجی بدن جنین بطور کامل مشخص می شوند و هر کدام از سه لایه زاییده در جهت مخصوص به خود شروع به تغییر و تکامل نموده، بافتها و اعضای بخصوصی را به وجود می آورد، بطوری که تا پایان این دوره، تمام دستگاههای اصلی بدن ساخته می شود.

قلب و عروق جنین تقریبا از اواسط هفته سوم از لایه زاییده مزودرم مشتق و شروع به تکامل می کنند. همچنین بافت همبند، غضروف، استخوان و مفاصل، ماهیچه ها، سلولهای خونی و لنفی، کلیه ها، غدد تناسلی، طحال ـ قشر غدد فوق کلیوی از لایه مزودرم تشکیل می شوند.

لایه آنودرم تا آخر ماه اول، پوشش سطح داخلی روده اولیه، پوشش مجرای تنفس، پوشش گوش میانی و شیپور استاش، پوشش قسمتی از مثانه و پیشابراه، پارانشیم لوزه ها، تیروئید و پاراتیروئید، تیموس، کبد و لوزالمعده را ایجاد می نماید.

سرانجام، لایه اکتودرم تا آخر هفته چهارم دستگاه عصبی مرکزی، اعصاب محیطی، پوشش حسی ارگانهای حساس شنوایی، قسمت مرکزی غدد فوق کلیوی، پوشش قسمت قدامی دهان و مهبل ـ مو و ناخن، پستانها، هیپوفیز و مینای دندانها را تشکیل می دهد.

در راه رسيدن به oooooj

با مردم مهربان باش چرا که هنگام سقوط با همان مردم روبرو خواهي شد 

شنبه 13/6/1389 - 12:55 - 0 تشکر 227579

شکل ظاهری جنین در ماه دوم، ارتباط زیادی با تشکیل دست، پا، صورت، گوش، بینی و چشمهای جنین دارد. طول فرق سر تا دنبالچه جنین در ماه دوم در حدود 28 ـ 30 میلیمتر است.

در آغاز هفته پنجم، دست و پا به صورت جوانه های پارومانندی تشکیل می شوند. با رشد بیشتر جنین، انتهای پایینی این جوانه ها پهن می گردد و از قسمت بالایی متمایز می شود، ولی قسمت بالایی استوانه ای شکل می گردد و با ایجاد یک حلقه تنگ بین این دو قسمت، مچ پا یا مچ دست به وجود می آید. بزودی چهار ناودان شعاع مانند، پنج قسمت ضخیمتر را در قسمت انتهایی جوانه ها مشخص می کند که بعدها انگشتان دست و پا را تشکیل می دهند.

تا این هنگام هنوز اعضای تناسلی خارجی نامشخص است. بنابراین نمی توان جنس جنین را از روی شکل خارجی آن تعیین کرد.

هر ماه جنینی برابر 28 روز است و مدت زندگی جنین از لقاح تا هنگام تولد، به طور متوسط ده ماه جنینی یا 280 روز است.

از شروع ماه سوم به بعد، رشد بدن جنین به سرعت انجام می گیرد. این در حالی است که اختصاصی شدن و تمایز بافتها و اندامها اهمیت کمتری دارند؛ آنچه در سه ماهه اول زندگی جنین، اهمیت دارد پیشگیری از علل و عواملی است که تشکیل و تمایز و اختصاصی شدن اعضا و اندامها را به خطر می اندازد و منجر به نقایص مادرزادی می شود.

در راه رسيدن به oooooj

با مردم مهربان باش چرا که هنگام سقوط با همان مردم روبرو خواهي شد 

شنبه 13/6/1389 - 13:1 - 0 تشکر 227580

در طول ماه سوم، صورت جنین شباهت بیشتری به انسان پیدا می کند. چشمها که ابتدا در دو طرف سر بودند، در قسمت جلوی صورت قرار می گیرند. گوشها در محل اصلی خود یعنی در دو طرف سر قرار می گیرند. اندازه دست و پا متناسب می شود، ولی هنوز پاها اندکی کوتاهترند و نسبت به دستها تکامل کمتری یافته اند. در ماه سوم، اعضای تناسلی خارجی مشخص شده اند، به طوری که در آخر ماه سوم جنسیت جنین قابل تشخیص است.

در طول ماه چهارم و پنجم رشد قدی جنین سریعتر می شود و در پایان نیمه اول زندگی جنینی، قد جنین به 23 سانتیمتر می رسد، ولی وزن جنین هنوز کم است و در پایان ماه پنجم کمتر از پانصد گرم وزن دارد. مادر، حرکات جنین را به طور معمول در ماه پنجم حس می کند. وزن جنین در طول نیمه دوم زندگی داخل رحمی به طور قابل توجهی افزایش می یابد. پوست جنین ابتدا به علت فقدان چربی زیر جلدی، چروکدار است، ولی بعد عادی می شود. یک جنین طبیعی، در موقع تولد حدود پنجاه سانتیمتر قد و حدود 2/3 کیلوگرم وزن دارد.


منبع: http://www.hawzah.net/Hawzah/Magazines/MagArt.aspx?MagazineNumberID=4001&id=22298

در راه رسيدن به oooooj

با مردم مهربان باش چرا که هنگام سقوط با همان مردم روبرو خواهي شد 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی