انجمن ها > انجمن اجتماعي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
اجتماعي (بازدید: 713)
جمعه 5/6/1389 - 23:41 -0 تشکر 225069
كمپ های وحشت در كمین معتادین

تیترآنلاین - میان انواع روش‌های غیرمجاز ترک اعتیاد، گذشته از آنهایی که جیبتان را خالی می‌کنند و هیچ کاری هم برایتان نمی‌کنند، روش‌های خطرناک‌تری هم هستند که یک بار امتحان کردنشان هزینه‌های سنگین‌تری دارد؛ روش‌های جدیدی که تنها شنیدنشان مو به تن انسان سیخ می‌کند و عواقب جبران‌ناپذیری از قبیل جنون، بیماری‌های لاعلاج و حتی مرگ را به دنبال دارند. این روش‌های غیرانسانی که اسامی عجیب و غریبی هم دارند در کمپ‌های غیرقانونی‌ای اجرا می‌شوند که از سازمان بهزیستی کشور یا هیچ ارگان دیگری مجوزی برای فعالیت دریافت نکرده‌اند و اگرچه سازمان مبارزه با مواد مخدر و نیروی انتظامی در یک سال اخیر به تعطیلی و مجازات این کمپ‌ها کمر بسته‌اند، هنوز جسته و گریخته به فعالیت زیرزمینی‌شان ادامه می‌دهند. برای اینکه با روش‌های وحشتناک غیرعلمی و من درآوردی این کمپ‌ها برای ترک اعتیاد آشنا شوید این گزارش كه در همشهری سر نخ شماره 56 ارائه شده را تا آخر بخوانید.
حوادثی که درباره‌شان می‌خوانید، سه مورد از صدها موردی هستند که در کمپ‌های وحشت اتفاق می‌افتند. اولین اتفاق مربوط به پسری است که به علت مصرف شیشه به چنان حال و روزی افتاده بود که نمی‌توانست قدم از قدم بردارد. همین چندماه پیش پدر که از دیدن حال رقت‌بار پسرش به تنگ آمده بود، تصمیم گرفت او را در یکی از کمپ‌هایی که با استفاده از کتک معتاد را ترک می‌دهند، بستری کند؛ «مسوولان کمپ گفتند پسرم اعتیادش را در 21 روز ترک می‌کند. در این مدت حق نداشتیم او را ببینیم و فقط با ما تماس می‌گرفتند تا برایش لباس و پول ببریم.» چند روز که گذشت دوباره با پدر این جوان تماس گرفتند و این بار گفتندحال پسرتان خیلی بد است و باز هم به پول احتیاج دارد؛ «ما هم پول را دادیم. بعد از21 روز پسرم به خانه برگشت اما نه با حال عادی. او می‌گفت که در مدت ترک مدام او را کتک می‌زدند و درون استخر آب یخ می‌انداختند. تمام بدنش پر بود از زخم‌های چرکی.»
مورد دوم برمی‌گردد به مهرماه سال88 زمانی که پدر جوانی به نام مجیدکه شیشه مصرف می‌کرده، با مسوولان یکی از همین کمپ‌ها تماس می‌گیرد و می‌گوید که پسرش را برای ترک به کمپ ببرند. لحظاتی بعد چهار مرد به خانه آنها می‌روند. پدر با امضای یک رضایتنامه به آنها می‌گوید پسرم حاضر نیست به کمپ بیاید. یکی از مردان در جواب می‌گوید به زور می‌بریمش! دقایقی بعد آنها وارد خانه می‌شوند و با زور و کتک پسر را داخل ماشین می‌اندازند. در طول مسیر مرد جوان بی‌قراری می‌کرد و هم او را کتک می‌زدند. وقتی به کمپ می‌رسند، مسوول کمپ با بدن سرد مجید مواجه می‌شوند و فکر می‌کنند به خاطر مصرف نکردن مواد بیهوش شده اما وقتی او را به درمانگاه می‌برند، کادر پزشکی می‌گویند او به خاطر شکستگی سر و خون ریزی فوت کرده است.
یک ماه بعد هم مسوولان یک کمپ ترک اعتیاد با نیروی انتظامی تماس می‌گیرند و خبر از کشته شدن جوان 28 ساله‌ای به نام ‌کریم در آنجا می‌دهند. پلیس به محل اعزام می‌شود و آثار ضرب و جرح را روی بدن ‌مرد جوان می‌بیند و نهایتا پزشکی قانونی اعلام می‌کند او به خاطر شدت ضرباتی که با یک جسم سخت به سرش وارد شده، کشته شده است. در تحقیقاتی که از شاهدان بستری در کمپ، به عمل آمد معلوم شد ‌مرد ‌جوان که تازه در کمپ بستری شده بود به علت اعتیاد به شیشه دچار توهم بوده و بلند بلند با خودش حرف می‌زده. مسوول کمپ به او تذکر می‌دهد که ساکت باشد ولی او شروع به داد و بیداد می‌کند. بعد مسوول کمپ با کمک همکارانش جوان معتاد را به سالن برده و بعد از بستن دست و پایش به شدت با چوب او را کتک می‌زند؛ طوری‌‌که بعد از ده دقیقه‌کریم جان خود را از دست می‌دهد.
استفاده از سگ برای ترساندن!
بسیاری از این کمپ‌های وحشت هیچ نام و نشان و تابلویی بر سردرشان وجود ندارد اما مثل قارچ همه جا رشد کرده‌اند و حتی در یک گاوداری که شک هیچ کس را برنمی‌انگیزد، سروکله‌شان پیدا می‌شود. یکی از این کمپ‌ها که هنوز هم به فعالیت غیرقانونی‌اش ادامه می‌دهد در گاوداری‌ای در حاشیه تهران قرار دارد. ‌گفته‌می‌شود روش این کمپ سگ درمانی است با آنجا تماس می‌گیریم. مردی که تلفن را جواب می‌دهد می‌گوید آنها فقط از سگ برای ترساندن معتاد استفاده می‌کنند؛ یعنی سگ را جایی نزدیک فرد معتاد می‌بندند تا پارس کند و او درد ناشی از خماری و قطع مصرف مواد مخدر را فراموش کند. البته همین که حرف مصاحبه و عکس می‌شود، می‌گوید سگ‌ها الان اینجا نیستند و نمی‌توانید بیایید!
این طور که فرهاد اقطار ـ مدیرکل دفتر پیشگیری و امور اعتیاد سازمان بهزیستی کشور ـ در تاریخ دهم اسفند 1388 اعلام کرده تعداد کمپ‌های غیرقانونی کشور که با روش‌هایی از قبیل کتک درمانی، شکنجه و انداختن معتادان در استخر آب یخ ادعای درمان اعتیاد را دارند، به هزار می‌رسد. جعفر عطاری مقدم، عضو انجمن روانپزشکان ایران هم در مصاحبه‌ای که در شانزدهم فروردین ماه1389 با خبرگزاری فارس انجام داده گفته است در هیچ کجای دنیا دیده نشده که مرکز ترک اعتیادی از روش‌های عجیب و غریب کتک زدن و تهدید کردن برای ترک دادن استفاده کند.
سوءاستفاده مالی
بهمن لطفی‌خواه ـ معاون پیشگیری و امور فرهنگی سازمان بهزیستی تهران ـ درباره ساماندهی کمپ‌های وحشت می‌گوید:«پارسال به کمپ‌های ‌بدون مجوز فرصت داده شد که تا پایان سال برای گرفتن مجوز برای کمپ‌های درمان اعتیاد به سازمان بهزیستی مراجعه کنند. 90 کمپ برای دریافت مجوز به سازمان بهزیستی مراجعه کردند که از این تعداد فقط 60 کمپ موفق به دریافت مجوز شده‌اند.» لطفی‌خواه در ادامه صحبت‌هایش هشداری هم به خانواده‌هایی که بیمار معتاد دارند، می‌دهد؛ «خیلی از افرادی که گرداننده کمپ‌های وحشت هستند، خودشان معتادند. این کمپ‌ها نیروی متخصص برای درمان اعتیاد را ندارند و وقتی معتاد وارد کمپ می‌شود، با کتک، تنبیه، زنجیر و استخر آب یخ روبه‌رو می‌شود. در ضمن خانواده‌های دارای بیمار معتاد آگاه باشند که این کمپ‌ها از آنان سوءاستفاده مالی می‌کنند. برخی از خانواده‌ها برای 20 روز بستری شدن بیمارشان حتی یک میلیون تومان هم پرداخت کرده‌اند. در حالی که کمپ‌های با مجوز سازمان بهزیستی برای 28 الی 30 روز اقامت فقط 75 هزار تومان از بیمار می‌گیرند.» جالب اینکه به گفته همین مقام مسوول، براساس تحقیقاتی که سازمان بهزیستی کشور انجام داده، هیچ کدام از معتادانی که از روش‌های عجیب و غریب این کمپ‌ها جان به در برده‌اند، موفق به درمان اعتیادشان نشده‌اند.پس مطمئن باشید که خطر بیخ گوشتان است و اگر بدون مطالعه و آگاهی برای ترک اعتیاد به هردری بزنید، ممکن است در دام خطرناک تبهکارهایی بیفتید که در پوشش کمپ‌های ترک اعتیاد دست به دزدی و جنایت می‌زنند.

زندگی چیدن سیبی است باید چید و رفت / زندگی تکرار پاییز است باید دید و رفت

زندگی رودی است جاری که هرکه آمد شادمان / کوزه ای پر کرد و رفت . . .

پورتال بندری های خونگرم

شنبه 6/6/1389 - 20:8 - 0 تشکر 225303

با سلام
از این موارد زیاد هست توی شهرهای كشور ما

موفق باشید.

هرگز اين چهار چيز را در زندگيت نشكن

.......................اعتماد ، قول ، رابطه و قلب ؛

.....................................يرا اينها وقتي مي شكنند صدا ندارند ، اما درد بسياري دارند ...

...چارلز ديكنز ...
شنبه 6/6/1389 - 23:49 - 0 تشکر 225332

سلام
این موارد را قبلا شنیده بودم خیلی ناراحت کننده است. چرا می گذارند راحت اینها با احساسات خانواده ها بازی کنند به نظر من بجای ساختن فیلمهای عشق و عاشقی و درپیت باید در فیلمهایشان به این موضوعات بپردازند. تا خانواده ها بیشتر حواسشان را جمع کنند اطلاع رسانی در این مورد خیلی کم است.
کاش در رسانه ملی بجای اینکه از کشورهای غربی ایراد بگیرند سرشان را در لاک خودشان کنند که چگونه جوانهایمان به خاطر رسیدگی ضعیف بعضی از مسئولین ذره ذره آب می شوند.

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی