انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 728)
يکشنبه 31/5/1389 - 16:24 -0 تشکر 223318
ازدواج های باطل

به گزارش ایسنا، آیت‌الله العظمی مكارم شیرازی در سلسله جلسات تفسیر كه در شبستان امام خمینی (ره) حرم حضرت معصومه (س)برگزار می‌شود، با اشاره به مبحث مهریه با بیان اینكه امروز مبالغ مهریه‌ها بسیار زیاد و خطرناك است، گفت: در روایات آمده است كه زنی قدمش مبارك است كه مهریه‌اش كم باشد.

آیت الله مكارم شیرازی با بیان این‌كه مهریه‌ی سنگین سرچشمه دشمنی می‌شود، گفت: امروز مهریه‌های سنگین به راحتی مورد سوء استفاده قرار می‌گیرد و به اجرا گذاشته می‌شود و اموال و دارایی‌های فرد توقیف می‌شود و همین امر باعث ایجاد دشمنی‌ها خواهد شد.

وی با بیان اینكه برخی می‌گویند مهریه‌ی سنگین برای استحكام زندگی زناشویی است و كار از محكم كاری عیب نمی‌كند، بیان كرد: اتفاقا این كار از محكم كاری عیب می‌كند. این چگونه استحكامی است كه با مهریه سنگین ایجاد می‌شود؟

این استاد درس خارج حوزه با طرح این پرسش كه آیا مهریه اندازه دارد، بیان كرد: مهریه‌ی همسر پیامبر (ص)500 درهم بود كه معادل 250 مثقال نقره می‌شود كه قیمت آن نیز در زمان حاضر به 300 هزار تومان می رسد.

وی با بیان اینكه من نمی‌گویم به سراغ مهریه‌ی خیلی سبك بروید، گفت: از مهریه‌ی سنگین بپرهیزید كه بلایی برای خانواده‌ها است و جوانان هنگامی كه با مهریه‌های سنگین مواجه می‌شوند از ازدواج دوری می‌كنند كه همین امر موجب شده تا جوانان و دختران مجرد باقی بمانند.

این مرجع تقلید با تاكید بر این‌كه زندگی اگر ساده باشد مشكلاتش نیز كم است، گفت: امان از زمانی كه زندگی را تجمعات و چشم و هم چشمی فرا بگیرد كه در آن هنگام مشكلات و بدبختی نیز وارد آن زندگی می‌شود.

وی با تاكید بر اینكه مهریه‌های خیلی سنگین باطل است،‌گفت: هنگامی كه مهریه سنگین تعیین می‌شود می‌گویند چه كسی داده و چه كسی گرفته است این بدان معنی است كه چنین مهریه‌ای جدی نیست و شرعا نیز باطل است.

وی ادامه داد: گاهی افراد ارقامی برای مهریه ذكر می‌كنند كه نشانه سفاهت است و سفیه نیز حرفش اعتبار ندارد و باطل است و این مهریه تبدیل به مهرالمثل می‌شود.

مكارم شیرازی با بیان اینكه گاهی نیز در كنار مهریه‌های سنگین می‌نویسند عندالمطالبه كه این هم جدی نیست، گفت: قضات باید بدانند كه عندالمطالبه جدی نیست و باید تبدیل به عندالاستطائه شود.

منبع

در راه رسيدن به oooooj

با مردم مهربان باش چرا که هنگام سقوط با همان مردم روبرو خواهي شد 

چهارشنبه 10/6/1389 - 18:54 - 0 تشکر 226784

به نام خدا
باسلام
چون بنده خودم این سخنان را گوش میکردم ، مطمئنم آیت الله مکارم نگفتند ازدواجشان باطل است . چقدر خوب می شد اگر یکی از اساتید محترم حوزه در این مورد یک متن کامل می گذاشتند تا برای همه مشخص شود بالاخره مهریه بالا از نظر شرعی چه حکمی دارد، و آیا ازدواج با مهریه بالا درست است یا خیر . اگر ازدواج باطل باشد که مطمئنا باید منع قانونی شدیدی برای آن وضع شود.
متشکرم

پنج شنبه 11/6/1389 - 17:51 - 0 تشکر 227126


به هر حال من هم شنیدم که اگر مردی توان پرداخت مهریه ای که برای زن معین کرده است نداشته باشد عقد صحیح نیست. چون مهریه زن عند المطالبه است یعنی هر زمان که زن بخواهد مرد موظف است که تمام و کمال به زن
پرداخت کند.

خورشید آرزوی منی گرمتر بتاب
يکشنبه 14/6/1389 - 17:16 - 0 تشکر 228121

البته که خیلی از زندانیهای بند بدهکارها برای مهریه داخل زندان هستند.

يا علي گفتيم و عشق آغاز شد

سه شنبه 23/6/1389 - 13:17 - 0 تشکر 231121

به گمان من اگر این چنین ازدواج هایی باطل اعلام شود بهتر است چون اغلب زوج هایی که با مهریه بالا ازدواج می کنند مشکلات جدی در زندگی شان دارند.

اصلا اینکه ازدواج با مهریه بالا صورت بگیرد بر اساس کدام اندیشه است؟
یا اینکه مهریه را معادل ارزش زن تلقی کردن یا اینکه مهریه را عامل ثبات زندگی دانستن یا اینکه ....

هرطور که به این مسئله نگاه می کنید می لنگد. پس چه بهتر که از اساس باطل اعلام شود. ازدواجی که براساس عقل و درایت نباشد همان بهتر که شکل نگیرد.

در راه رسيدن به oooooj

با مردم مهربان باش چرا که هنگام سقوط با همان مردم روبرو خواهي شد 

جمعه 26/6/1389 - 23:18 - 0 تشکر 232517

البته برای بیان حکم خدا باید دلیل الهی هم باشه و به سلیقه ماها نیست.

يا علي گفتيم و عشق آغاز شد

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی