• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 790)
دوشنبه 25/5/1389 - 13:38 -0 تشکر 221432
انحراف انقلاب اسلامی/شریعتی

 به نام خدا

این متن بخشی از کتاب "ابوذر" دکتر علی شریعتی است که در حدود دهه ی30 نگارش شد است .

خواهشا" تا انتها دنبال کنید/(جمله ای را پررنگ نکردم تا بدون جهت گیری باشد)

 

پیامبر رفت! ناگهان "بادهایی که به بند کشیده شده بودند، از همه سو رها شدند" و علی،تجسم روح این انقلاب،خانه نشین شد. به نشانه ی آنکه عدالت از دین باز جدا میشود و به نشانه ی اینکه، توده باز از صحنه کنار میرود و مذهب باز در انحصار خواص روحانیت و اشرافیت و حاکمیت قرار گیرد و این است که علی و در پیرامونش ،ابوذر،مردی از صحرا،بلال،بیگانه ای بی کس و کار که برده ای وحشی بود، و سلمان  مردی عجمی که برده ای آزاد شده بود،صهیب،غریبی که آمده از یونان،و عمار ،دو رگه ای که از مادری کنیز و از پدری عربی از جنوب،میثم تهیدستی خرمافروش...که نزدیکان عزیز رهبر انقلاب اسلامی بودند،از صحنه کنار رفتند و "اصحاب کبار":عبدالرحمن عوف،سعد بن ابیوقاص،خالد بن ولید،طلحه و زیبر و ابوبکر و عمر و عثمان که همه از اشرافیت جاهلی درنظام جاهلیت برخوردار بودد،رهبری نهضت را به دست گرفتند و بر جامعه تسلط یافتند و یک گروه بسته ی سیاسی به وجود آوردند.

این گرایش شدید و ناگهانی اسلام، به سمت"راست"-که با یک "شبه کودتای انتخاباتی" در سقیفه آغاز شد-در عصر ابوبکر تنها جنبه ی سیاسی داشت و در زمان عمر وجه ی اقتصادی خود را با طبقه بندی مسلمانان از نظر دریافت حقوق دولتی نشان داد و حتی زنان پیغمبر را دو "اشل" قرار داد،آزاد و کنیز!که زنان آزاد پیغمبر اعتراض کردند و امتیاز را نپذبرفتند. اما در رژیم عثمان،این گرایش به نقطه ی اوج خود رسید و جامعه طبقاتی شد و اشرافیت،حاکمیت مطلق گرفت و فتوحات اسلام در شرق و غرب، که منافع اقتصادی و غنائم جنگی و نیر پستهای سیاسی و اداری بیشماری را از ماوراءالنهر ایران تا شمال آفریقا در اختیار رژیم مدینه قرار میداد،اصحاب پیامبر و مجاهدان و انصار را از صورت "پارتیزانهای انقلابی عقیدتی"،به شکل سیاستمدارن و رجال قدرت و ثروت در آورد و از آنها که غالبا پارسایان فقیر و متعهد و مبارزی بودند،یک "طبقه ی حاکم" به وجود آورد و سیل غنائمی که به شکل غنیمت جنگ،زکوه،و جزیه میلیونها مسلمان و کافر به مدینه سرازیر میشد،یک "طبقه یبورژوای جدید" تشکیل داد که نه تنها مدینه ی اسلام و امت مسلمان و مجاهدان غزوات بدر و احد را،که محتوای اسلام و جهت اجتماعی و نتیجه ی بینش مذهبی را عوض کرد و اسلام را از صورت یک "ایدئولوژی" انقلابی به صورت "دین دولتی" تغییر داد و این منحنی که از سقیفه به دست راست منحرف شد کمتر از یک ربع قرن (همان ربع قرنی که علی خانه نشین بود.جبر سیاست او را واداشته بود تا در این سالها که تاریخ اسلام تکوین نیافت،در ینبع کشاورزی کند و یا در خانه اش به تدوین قرآن بپردازد-که بر آن نیز بیمناک بود) این منحنی به نقطه ای رسید که چهره های نماینده ی سیاست و فکر اسلام،معاویه بود،که استقلال داشت و مروان حکم که تبعید شده ی پیغمبر بود و کعب الحبار،روحانی یهودی که تازگی به اسلام آمده بود و روحانی اسلام شده بود و خلیفه ی پیغمبر -عثمان-تفسیر قرآن را از او میپرسید و تفسیر علی و ابوذر را نادرست میشمرد!

عثمان، برای توجیه نظام سیاسی و اقتصادی جدیدش که نسخه ی بدلی از نظام حکومت خسرو ایران و قیصر روم بود تلاشی ریاکارانه هم نمیکرد،شاید به این علت،که در آن ایام چنین کاری موثر هم نبود زیرا هم مردم به چشم دیده بودند که رژیم حکومت اسلامی چگونه است و هم کارعثمان وقیحتر از آن بود که بتوانند توجیه شبه اسلامی کنند.

 عثمان مبتکر فهرستی از بدعتهای است که"برای اولین بار" در اسلام روی میده. برای اولین بار ،به عنوان رهبر،کاخ نشین میشود،برای اولین بار ،گارد رسمی محافظ تریتب میدهد ،برای اولین بار،حاشیه نشین خاص پیدا میکند و برای اولین بار،حاجب دارد و برای اولین بار،رابطه ی توده ی عادی مردم با خلیفه،واسطه پیدا میکند و برای اولین بار،بیت المال در اختیار خلیفه قرار می گیرد و کلید دار بیت المال به مسجد می آید و به مردم که صاحب بیت المالند اعلام میکند که چون خلیفه دخالت میکند،من کلید را به خودتان پس میدهم و استعفا میکنم،خود میدانید، و برای اولین بار زندانی سیاسی پیدا می شود و برای اولین با،مسلمانی به خاطر حمله به روش خلیفه یا عمالش تحت تعقیب قرار میگیرد، برای اولین بار تبعید سیاسی روی میدهد،برای اولین بار،انسانی به وسیله ی حکومت شکنجه میشود(عبدالله بن مسعود)،برای اولین بار،قرآن وسیله ی عوام فریبی سیاسی قرار میگیرد،برای اولین بار،حکام دستشان بر سرنوشت مردم باز میشود و از مسئولیت قانونی و اسلامی مبری میشوند،برای اولین بار،پیوند قوم خویشی نردبان سیاسی و اجتماعی میگردد و برای اولین بار،پستهای بزرگ انحصاری میشود و به اعضای باندی سیاسی وابسه به خلیفه اختصاص میابد و برای اولین بار استثمار طبقاتی،تضادی و تبعیضی، سرمایداری معنوی و برابری اجتماعی،امتیاز اقتصادی،حقوقی بر تقوی و سابقه ی جهاد و قرابت با پیامبر و علم قرآن و لیاقت فردی چیره میشود و روح "حکومت"(ریاست)،بر "امامت"(رهبری) و "نظام محافظه کاری" بر "حرکت انقلابی" و "انحصارطلبی دینی و انسانی و اقتصادی و سیاسی" بر "مردمگرایی برابرانه و آزاد اسلامی"-که درآن یک فرد گمنام ،حتی در سرنوشت سیاسی جامعه به همان اندازه مسئولیت داشت حق دخالت،که شخص خلیفه، و در همان ردیف بود که ااصحاب بزرگ ،و به طور کلی ،مصلحت بازی بر حقیقت پرستی و سیاست بر مبارزه و شعائر اسلامی بر حقایق اسلامی....پیروز شد!....

 

 

 


بني الاسلام علي الکلمتين,کلمة التوحيد و توحيد الکلمة

دوشنبه 25/5/1389 - 15:55 - 0 تشکر 221481

خوب بود تو عنوان هم قبل از شریعتی کلمه پر ارزش دکتر رو هم ذکر میکردید
فکر میکنم دکتر بودن هم به اندازه شهید شدن ارزش داشته باشه که کلمه شهید رو تابلو میکنیم و به همه جا میکوبیم ولی استفاده از کلمه دکتر قبل از اسم استاد برایمان سنگین است.

ما برای جوانان دعا میکنیم

جوانان هم برای خودشان دعا کنند.

دوشنبه 25/5/1389 - 20:3 - 0 تشکر 221576

احسنت

چه خوشبخت است كسي كه با افتخار بگويد من يك تورك هستم

ne mutlu turkum diyene

پنج شنبه 28/5/1389 - 14:31 - 0 تشکر 222467

بسم رب المهدی

لابد می خواید بگید الان هم  اسلام واقعی کنار گذاشته شده و شدیم مثل عثمان.....

واقعا شرم آوره.نمی دونم چه طوریه که این همه حمایت مردم از این نظام رو نمی بیبنیدو می گید انحراف از اسلام.باز هم می گید مصلحت پرستی...واقعا که بحث کردن با شما ها فایده ای نداره

راستی امسال 23 ماه مبارک رمضان جمعه هست.میگن احتمال ظظور فراوونه.دعاکنیم 

اللهم عجل لولیک الفرج

لبيک يا خامنه اي 

در کشور عشق مقتدا خامنه ايست          فرماندهي معظم کل قوا خامنه ايست

ديروز اگر يوسف عزيز مصر بود   امروز عزيز دل ما خامنه ايست

 

شنبه 30/5/1389 - 0:40 - 0 تشکر 222879

نه برادرم.


نگران این نوع برداشت نباشید.

لازم هست جوردیگه به موضوع نگاه کنیم ... منظورم هست که می شه پنجره ای دیگر رو باز کرد که مخاطب با دو نگاه جلو بره و قضاوت کنه.

نگاه اول همون نگاهی هست که شما اشاره کردید یعنی عمل کرد الان. .

اما بالاخره روزی در گذشته نه چندان دور همان جریانی که در انتخابات مورد اقبال مردم واقع نشد بر همین نظام حاکم بودند ... و اگر کمی به عقب بازگردیم و آن روز ها و عملکرد هارا دنبال کنیم  می توان مصداق هایی پیدا کرد و با این قیاس سنجید و به نتایجی جالب رسید.

واقعیت این است که دکتر شریعتی این سخنان و نوشته ها و کتاب ها را فقط برای جریانی که مورداقبال مردم واقع نشد   ننوشته است ... و متعلق به جریان خاصی نیست ... که بخواهیم چنین برداشتی بکنیم ... 

...
ولی کار این انجمن ها و بحث ها هم همین گشودن پنجره هاست ... 

او خواهد امد ...

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی