انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 411)
دوشنبه 25/5/1389 - 1:49 -0 تشکر 221359
سیاست هاى اقتصادى دولت

روزنامه دنیاى اقتصاد در تهران در مطلبی با عنوان "هدفمندى یا سرگردانى؟" نوشت: اعلام رسمى خبر آغاز پرداخت یارانه نقدى از مهرماه، براى بخش عمده کارشناسان اقتصادى، صاحبان صنایع بخش خصوصى و نیز براى بسیارى از شهروندان ایرانى کاملاً غیرمنتظره بود.

زیرا هنوز نه منبع مالى پرداخت یارانه نقدى (تا پیش از افزایش قیمت حامل‌هاى انرژى) مشخص است و نه میزان یارانه نقدى تعلق گرفته به هر ایرانى؛ نه دهک‌هاى درآمدى که قرار است یارانه نقدى را دریافت نمایند، مشخص شده‌اند و نه مبناى تعیین میزان یارانه پرداختى به هر خانوار؛ نه چگونگى جبران لطمات وارده به صنایع انرژى ‌بر (Energy-intensive) در اثر افزایش قیمت انرژى مشخص است و نه شیوه محاسبه قیمت برق و گاز و...

براى صنایع مختلف؛

نه میزان افزایش قیمت بنزین و برق و گاز و امثالهم معین شده است و نه حتى فهرست دقیق کالاهایى که قرار است قیمت آنها افزایش یابد!


این روزنامه نوشت، طرح هدفمندى یارانه‌ها، در شرایطى قرار است ظرف کمتر از یک و نیم ماه آینده آغاز شود که میزان اطلاع عامه مردم از جزئیات "بزرگ‌ترین جراحى اقتصادى تاریخ کشور"، بسیار ناچیز بوده و حتى فراتر از آن، بلکه اکثریت قریب به اتفاق صاحبان صنایع، اغلب اقتصاددانان کشور و حتى بسیارى از نمایندگان مجلس شوراى اسلامى نیز هیچ اطلاعى در مورد جزئیات اجراى این طرح ندارند!

من در جستجوی قطعه ای از آسمان پهناور هستم كه از تراكم اندیشه های پست تهی باشد                                                                مسعود خادمی                                        
دوشنبه 25/5/1389 - 11:39 - 0 تشکر 221400

هنوز هدفمندکردن یارانه هااجرا نشده،هزینه هاسواره است وکارگران،پیاده/نرخ بیکاری اعلام شده،خنده داراست

بخشی از گفتگوی  سر حدی زاده ،وزیر سابق کار(نمایندگی مجلس ششم-وزیر کار مهندس میرحسین موسوی) با رونامه ی خبر:

*با توجه به این که شما مدتی در وزارت کار بوده اید و با جامعه کارگری هم آشنا هستید، از دید اقتصادی تان فکر می کنید اجرای طرح هدفمندسازی یارانه ها چه پیامدهایی  برای کارگران خواهد داشت؟

در  مقطع فعلی که هنوز هدفمندسازی یارانه ها گسترش پیدا نکرده و به آن شکل اجرا نشده ، وضع به گونه ای است که هزینه ها سواره و کارگران پیاده هستند. یعنی هزینه های زندگی به مراتب بیشتر از دریافت کارگران است، وای به حال اینکه هدفمندکردن یارانه ها اجرا و پیاده شود. البته هدفمند کردن یارانه ها امرمثبتی است و هیچ کس نمی تواند با آن مخالفت کند، اما این که به چه شکل اجرا شود، مهم است. در اجرای آن ممکن است  اقشار مستضعف جامعه زیر دست و پا  خرد شوند. این قشر یارای تحمل همین هزنیه های زندگی حال حاضر را ندارند، چه برسد به این که سوبسید ها هم به کل برداشته و قیمت ها واقعی شوند. می توانند این کار را کنند و قیمت واقعی شود اما آن وقت دستمزدها را هم واقعی کنند. اصلا ما با دستمزدهای واقعی خیلی فاصله داریم. حداقل برآوردهایی که می کنند این است که هزینه های زندگی دو برابر دستمزدها است. اصلا چگونه کارگران زندگی خود را می چرخانند، من واقعا نمی دانم. کارمندان هم همین طور هستند.

..

*یعنی فکر می کنید با خصوصی سازی گامی برای واقعی شدن دستمزدها برداشته شود؟

البته اگر خصوصی سازی باشد. به نظر من همه این خصوصی سازی ها کاذب است و خودشان هم می گویند و خود نماینده های مجلس هم این را به صراحت بیان کردند. کدام خصوصی سازی؟ خصوصی سازی که دولت از این جیب به آن جیب می کند. این دستگاه های گوناگونی که شکل گرفته اند مانند  سازمان تامین اجتماعی و بازنشستگی که خصوصی نیستند و به گونه ای دولتی هستند. ما بخش خصوصی به آن شکل نداریم. کسانی که توان مالی دارند جایی دیگر سرمایه گذاری می کنند، مگر دبی چه دارد که این همه شرکت در آنجا ثبت شده است؟ می دانید دبی چه دارد؟ دبی نظم و عدالت دارد و سرمایه گذار در آنجا آرامش دارد. طبق اطلاعاتی که من دارم بیش از سه هزار شرکت ایرانی در آنجا ثبت شده است. بخش خصوصی هم هستند. بخش خصوصی که در اینجا امنیت و آرامش ندارد، به جایی که نظم وعدالت وجود دارد می رود سرمایه گذاری کند. آن وقت می گویند اشتغال چرا زیاد نمی شود؟

*نرخ بیکاری طبق آخرین آمار اعلام شده مرکز آمار در آستانه 15 درصد اعلام شده است. این آمار را چقدر واقعی می دانید؟

این هم از آن آمارهایی است که آدم خنده اش می گیرد. ببینید بله، ممکن است ما 15 درصد بیکاری مطلق داشته باشیم ولی شما می دانید که مثلا بخش خدمات ما میزان اشتغالش از آمریکا و ژاپن هم بیشتر است. آمریکا با آن تلاش های فرهنگی و سیاسی ای که در سطح دنیا دارد 50 درصد بخش اشتغالش خدمات است، آن وقت ما که در هیچ جای دنیا آن چنان نقشی نداریم 60 ـ 70 درصد اشتغالمان برای بخش خدمات است.

*وضعیت بیکاری و روند این نرخ را در آینده چگونه می بینید؟

از نظر من تا مسائل سیاسی حل نشوند موضوع اقتصاد حل نمی شود. تا نظم عدالت وجود نداشته باشد امکان ندارد موضوع اشتغال و اقتصاد را سروسامان بدهیم. کمااینکه ما می بینیم سروسامان نداریم. هرچه تلاش می کنیم که نقش بخش خصوصی را زیاد کنیم هم باز استقبال نمی شود. به دلیل اینکه امنیتی برای سرمایه گذاری وجود ندارد. آخر یکی باید این سوال را از خودش بپرسد که چرا دبی که به اندازه ورامین ما وسعت ندارد باید محل سرمایه گذاری ها شود. مگر ممکن است اقتصاد چیز جدایی باشد و با عوامل مختلفی حتی بخش فرهنگی و ایدئولوژی ها نقش تنگاتنگ دارد.

متن کامل گفتگو در سایت رونامه خبر:

http://www.khabaronline.ir/news-84084.aspx

 

 


بني الاسلام علي الکلمتين,کلمة التوحيد و توحيد الکلمة

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی