فرهنگ پایداری (بازدید: 525)
جمعه 22/5/1389 - 16:36 -0 تشکر 220606
در باب فتنه قسمت سوم

...قسمت سوم

 

* تاریخ را می‌خوانیم تا تکلیفمان معلوم شود و عبرت بگیریم قبل از این بعنوان مقدمه عرض کنم که تاریخ را به 2 شیوه می‌توان مطالعه کرد؛ هم قصه وار و به قصد آفرین یا نفرین گفتن به افرادی که این شیوه خوبی است ولی اصلاً کافی نیست. روش دومی هم برای بازخوانی تاریخ وسیره پیامبر(ص) وجود دارد که ما را به این نحوه باز خوانی تاریخ توصیه کرده‌اند که فقط قصه خوانی نیست و به قصد اعتبار و عبرت گرفتن است.عبرت‌گیری یعنی جوهر تاریخ را بشناسید و موارد مشابه را در دوران خودپیدا کنید و از سوراخی که افرادی در این دوره گزیده می‌شوند شما دیگرگزیده نشوید؛ عبرت گرفتن از تاریخ یعنی مواجهه صحیح تجربه اندوزانه باتاریخ؛ برخی ممکن است بگویند که این یک نوع شبیه سازی است اما شبیه سازی غیر از عبرت است و در واقع شبیه‌سازی تحریف تاریخ است.شبیه سازی یعنی اینکه شما فقط ظواهر و شباهت‌های سوری این دوره و آندوره را پیدا کنید؛ مانند شباهت اسمی یا شباهت راجع یک زمان یا مکان خاصیکه یک شباهت ظاهری است که بعد از آن می‌خواهند نتیجه‌ای از آن بگیرند وراجع به امروز یا آن روز داوری کنند. این را می‌گویند شبیه سازی که کاردرستی نیست و البته خیلی‌ها هم این کار را کرده‌اند اما عبرت گرفتن نوعیشبیه ‌یابی است نه شبیه سازی؛ یعنی شما تاریخ را فقط به قصد آفرین یانفرین گفتن مطالعه نمی‌کنید بلکه می‌خوانید تا تکلیف خودتان معلوم شود.اینکه امروز من چه باید کنم. آن وقت باید خط و ربط‌های آن زمان و امروز رابشناسید و به این شکل است که می‌توانید در فتنه و شبهه درست موضع بگیرید وبازی نخورید.   حسن رحیم پور ازغدی

گفتاری در بروز فتنه و نتایج آن را در دوران امیرالمومنین(ع)

ادامه دارد...

 

مدام بگو: ياالله

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی