• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 749)
پنج شنبه 14/5/1389 - 11:17 -0 تشکر 218178
فوران خورشیدی این بار به سمت زمین

فوران خورشیدی، این بار به سمت زمین!

خورشید پس از مدتها فوران پلاسمایی عظیمی را مستقیما به سوی زمین پرتاب کرده است که این فوران می‌تواند در کنار تهدید شبکه‌های انرژی و ارتباطاتی زمین، مناظر خیره کننده‌ای را در آسمان شمالی به وجود آورد.

دوربین‌های رصدخانه خورشیدی ناسا روز یکشنبه انفجاری را بر روی سطح خورشید به ثبت رساند که طی آن چندین تن پلاسمای خورشیدی متشکل از گازهای باردار مستقیما به سوی زمین پرتاب شدند، رویدادی که به فوران خورشیدی شهرت دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، به دلیل اینکه رسیدن چنین ابرهای متراکم یونیزه شده‌ای به زمین چندین روز طول می‌کشد، انتظار می‌رفت انفجار ذرات باردار شب گذشته یا امروز چهارم آگوست 2010 به زمین برسد که در پی آن احتمال شکل‌گیری شفق‌های رنگارنگ و زیبا نیز وجود دارد.

شفق شمالی زمانی به وجود می‌آید که ذرات پر انرژی خورشیدی با میدان مغناطیسی زمین درگیر می‌شوند، این ذرات در راستای خطوطی از میدان مغناطیستی که به قطب‌ها منتهی می‌شوند، جاری شده و با اتم‌های نیتروژن و اکسیژن اتمسفری برخورد می‌کنند.

این برخورد موجب بالا رفتن میزان انرژی اتم‌های اتمسفری شده که این انرژی مازاد به شکل نور آزاد می‌شوند و پرده‌های نورانی خیره کننده‌ای به رنگ‌های سبز، قرمز و دیگر رنگ‌ها به وجود می‌آورند.

از سویی دیگر انفجارهای خورشیدی مشابه آنچه روز یکشنبه رخ داده است می‌تواند توفان‌های ژئومغناطیسی به وجود آورد که این آتش بازی را به لایه‌های پایین‌تری از اتمسفر زمین می‌کشاند این توفان‌ها در عین حال می‌توانند در برخی از شفق‌های ساکن ویژگی‌های موجی شکلی ایجاد کنند.

با این همه هنوز آغاز یک توفان در خورشید نمی‌تواند ایجاد شفق بر روی زمین را تضمین کند. بدون وجود تعداد مناسبی از ماهواره‌های خورشیدی، دانشمندان قادر نخواهند بود درک درستی از تاثیر انفجارهای بزرگ خورشیدی بر روی زمین به دست آورند.
از این رو به گفته محققان موسسه اختر فیزیک هاروارد- اسمیتسونیان احتمال مشاهده آتش بازی خورشید در پی این توفان 50 درصد است که برای از دست ندادن این 50 درصد نیز باید آسمانی تاریک را یافت تا بتوان با دقت آسمان شمالی را زیر نظر گرفت.

موج بزرگ خورشیدی که مستقیما زمین را هدف گرفته است نشانه ای دیگر از افزایش یافتن فعالیتهای خورشیدی پس از سکوتی غیر عادی و طولانی مدت است. فعالیت خورشید از اوج و فرودی 11 ساله برخوردار است که آخرین دوره فعالیت شدید آن در سال 2001 پایان یافته بود.

از این رو انفجار بزرگ روز یکشنبه خورشید، نشان از بیداری این ستاره عظیم دارد که می‌تواند برای طرفداران و شیفتگان شفق‌های آسمانی خبری خوشحال کننده و برای ماهواره‌های ارتباطاتی، فضانوردان و برخی از تکنولوژی‌های زمینی خبری ناخوشایند باشد.

طوفانهای پر قدرت خورشیدی سیستم‌های ارتباطاتی و مسیر یاب را مختل می‌کنند، می‌توانند شبکه انرژی زمین را غیر فعال کرده و برای فضانوردانی که در فضا اقامت دارند زیان بار باشند.

 

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

پنج شنبه 14/5/1389 - 15:38 - 0 تشکر 218220

با سلام
حالا این توده ها و .... فقط مستقیم به سوی كره زمین پرتاب شدن؟؟

هرگز اين چهار چيز را در زندگيت نشكن

.......................اعتماد ، قول ، رابطه و قلب ؛

.....................................يرا اينها وقتي مي شكنند صدا ندارند ، اما درد بسياري دارند ...

...چارلز ديكنز ...
جمعه 15/5/1389 - 12:16 - 0 تشکر 218378

گمون نکنم انحصاری زمین باشه. چون عطارد و زهره هم تو همین مسیرن ضمنا وقتی اتفاق میفته احتمالا تمام منظومه رو تحت تاثیر قرار میده حالا یه جا بیشتر یه جا کمتر. نکته ای که هست اینه که فعلا زمین حیات توش هست و می تونه ببینه این اتفاق رو و زمینی ها هم از جاهای دیگه خبر ندارن که این طوفانها چه تاثیری رو حیات و ارتباطات اونا میزارن. درسته؟

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

جمعه 15/5/1389 - 14:22 - 0 تشکر 218419

yassy گفته است :
[quote=yassy;165504;218378]گمون نکنم انحصاری زمین باشه. چون عطارد و زهره هم تو همین مسیرن ضمنا وقتی اتفاق میفته احتمالا تمام منظومه رو تحت تاثیر قرار میده حالا یه جا بیشتر یه جا کمتر. نکته ای که هست اینه که فعلا زمین حیات توش هست و می تونه ببینه این اتفاق رو و زمینی ها هم از جاهای دیگه خبر ندارن که این طوفانها چه تاثیری رو حیات و ارتباطات اونا میزارن. درسته؟

با سلام

پس سیارات دیگه كه گاهی خبر از حیات و موجود ازشون میدن چی؟ :دی

هرگز اين چهار چيز را در زندگيت نشكن

.......................اعتماد ، قول ، رابطه و قلب ؛

.....................................يرا اينها وقتي مي شكنند صدا ندارند ، اما درد بسياري دارند ...

...چارلز ديكنز ...
جمعه 15/5/1389 - 14:51 - 0 تشکر 218423

خوب ما از اونا خبر نداریم که داریم؟
بازم نمی دونم دیگران هم جواب بدن

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

سه شنبه 19/5/1389 - 18:7 - 0 تشکر 219683

دانشمند‌ان هشدار دادند كه زمین ممكن است پس از انفجار عظیم در خورشید به زودی مورد اصابت موجی از جو مهاجم و آشفته فضایی قرار بگیرد.

آتش بازی‌های خورشیدی در آخر هفته توسط چندین ماهواره شامل رصدخانه جدید دینامیك خورشید سازمان فضایی آمریكا (ناسا) به ثبت رسید و این رصدخانه شاهد موج تكان دهنده خورشیدی به سمت بیرون بوده است.
اختر شناسان در سراسر جهان شاهد فوران عظیمی در بالای یك لكه بزرگ خورشیدی به اندازه سیاره زمین بودند كه آن را به یك انفجار بزرگتر در سطح خورشید ربط داده‌اند.
این انفجار مستقیمی به سمت زمین رخ داد و سپس یك سونامی خورشیدی با سرعت حركت 23 میلیون مایل در سرتاسر فضا منتشر كرد.
تصاویر این رصدخانه به موج عظیم و تكان دهنده‌ای اشاره می‌كند كه از این فوران خورشیدی وارد فضا شده است.
روزنامه‌ تلگراف در این زمینه نوشت: كارشناسان می‌گویند موج این گاز فوق‌العاده باردار ممكن است به زمین برسد و به سپر مغناطیسی طبیعی محافظ زمین آسیب برساند.

یاهوووووووو

هرگز اين چهار چيز را در زندگيت نشكن

.......................اعتماد ، قول ، رابطه و قلب ؛

.....................................يرا اينها وقتي مي شكنند صدا ندارند ، اما درد بسياري دارند ...

...چارلز ديكنز ...
سه شنبه 19/5/1389 - 18:24 - 0 تشکر 219693

خدا بخیر گردونه

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

شنبه 23/5/1389 - 19:14 - 0 تشکر 220958

خورشید مسکو را به آتش کشیده است !آتش سوزی میکو و توفان اخیر خورشیدی به تازگی به ادعاهای عجیب و غریبی در رابطه با تاثیر فعالیتهای جدید خورشیدی بر روی اتمسفر زمین دامن زده که نه تنها نادرست هستند بلکه از ذهنیات افرادی به وجود آمده اند که به ترجمه های هالیوودی از میزان فعالیت خورشید توجه فراوانی دارند.
به گزارش خبرگزاری مهر، در ابتدا بهتر است روشن شود که هیچ ارتباطی میان فورانهای توده ای کرونال یا CME ها و یا فورانهای خورشیدی که طی هفته گذشته از خورشید به فضای خارج پرتاب شده و زمین را هدف قرار داده اند و آتشهای کشنده و ویرانگری که اخیرا جنگلهای وسیعی را در اطراف مسکو از بین برده وجود ندارد.
یکی از ادعاهای وارد شده حتی تا به جایی پیش رفته که ناسا را به پنهان کاری اطلاعات به دست آمده از رصدخانه دینامیک خورشیدی متهم کرده است تا افکار عمومی را از نتایج شعله های خورشیدی نوع M که بر روی سطح ستاره زمین مشاهده شده به دور نگه دارد.
با وجود اینکه در حال حاضر زمزمه های گیج کننده ای وجود دارند اما همیشه تصور غلطی از طوفانهای خورشیدی وجود داشته که آنها را با تاثیرات و نشانه های بزرگ زمین شناختی و اتمسفری در ارتباط می بیند. حقیقت این است که خورشید هرگز نمی تواند شعله هایی ایجاد کند که بتواند به صورت فیزیکی سطح زمین را به آتش بکشد زیرا در این صورت اکنون و حتی طی میلیاردها سال پیش حیاتی بر روی زمین شکل نمی گرفت.
زمانی که خورشید از خود فورانهایی را به وجود می آورد حبابی عظیم از مغناطیس در میان اتمسفر خورشید به وجود می آید که ذرات پر انرژی به نام پلاسما در میدان مغناطیسی آن به دام افتاده اند، شاید استفاده از واژه های عظیم و پر انرژی این تصور را به وجود آورد که در حال صحبت درباره سلاحی مرگبار هستیم اما در واقع این طور نیست.
فوران خورشیدی 4 آگوست در اصل در روز اول آگوست در خورشید به وجود آمده بود که پس از برخورد با زمین شفقهای زیبایی را در زمین به وجود آورد که عامل شکل گیری آنها همین ذرات "پر انرژی" بودند که با برخورد با گازهای اتمسفری این رنگها و مناظر را خلق کردند.
با این حال چنین توفانهای عظیم خورشیدی به هیچ وجه قادر نخواهد بود اتمسفر زمین را به اندازه ای گرم کند که منجر به آتش سوزی هایی مانند اتش سوزی مسکو شود. اما سناریویی وجود دارد که بر اساس آن توفانهای خورشیدی شاید و در صورتی که شرایط بر روی زمین به اندازه کافی و از گذشته خشک و داغ باشد، بتواند منجر به آتش سوزی شود.
توفانهای خورشیدی تنها می تواند وابستگی شدید و رو به رشد انسان را به شبکه های الکتریکی و ارتباطاتی حساس با خطر جدی رو به رو کند. علاوه بر این به خاطر جریانهای الکتریکی که در لایه های بالای اتمسفری به وجود می آیند، شبکه های برق کشورها نیز می توانند با اضافه بار شدید و خاموشی کامل مواجه شوند.
آتش سوزی مسکو مدتها قبل از برخورد فوران خورشیدی با اتمسفر زمین آغاز شده بود و از این رو فرضیه تاثیر توفانهای خورشیدی بر روی آتش سوزی های منابع طبیعی و جنگلهای زمین رد خواهد شد. از سویی دیگر در حالی که ارتباط میان فورانهای خورشیدی و آتش سوزی های طبیعی بسیار کمرنگ است، ارتباط پرتوهای خورشیدی با سیستم آب و هوایی زمین نیز مورد قبول نیست.
در سپتامبر سال 1859 سیاره زمین هدف عظیم ترین توفان خورشیدی قرار گرفت که تا به حال به ثبت رسیده است. واقعه "کارینگتون" پس از یک روز منجر به ایجاد شفقهای شمالی متعددی شد که در جنوبی ترین نقاط زمین نیز ردپای خود را به جا گذاشت. جدا از این تاثیر، شبکه های تلگرافی برخی مناطق به دلیل ازدیاد بار الکتریکی از کار افتاد.
بر اساس گزارش دیسکاوری، با توجه به تمامی این رویدادها و با وجود این احتمال که یک توفان خورشیدی بتواند مانند رعد و برقی که جنگلهای را به آتش می کشد به کابلهای عایق شبکه های انرژی نفوذ کرده و منجر به آتش سوزی در آنها شود، تا کنون هیچ مدرکی مبنی بر اینکه پرتوهای خورشیدی به اندازه ای قدرتمند باشند تا بتوانند منجر به آتش سوزی در جنگلها شوند، به دست نیامده است و تنها عامل آتش سوزی مسکو، بالا بودن درجه حرارت و خشکسالی شدید بوده است.

منبع :مهر

هرگز اين چهار چيز را در زندگيت نشكن

.......................اعتماد ، قول ، رابطه و قلب ؛

.....................................يرا اينها وقتي مي شكنند صدا ندارند ، اما درد بسياري دارند ...

...چارلز ديكنز ...
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی