انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 519)
چهارشنبه 13/5/1389 - 18:18 -0 تشکر 218058
سفر انسان به فضا بیهوده است

جام جم آنلاین: لرد «مارتین ریس» پروفسور کیهان شناسی و فیزیک اخترشناسی در دانشگاه کمبریج معتقد است فرستادن انسان به فضا کاری بیهوده و هدر دادن سرمایه است.

به گزارش مهر ، ماموریت های انسانی به کره ماه و ایجاد مجموعه های مسکونی بر روی مریخ را فراموش کنید زیرا به گفته لرد «مارتین ریس» اکثر فضانوردان آینده روباتها خواهند بود. به گفته وی با توجه به پیشرفت های بزرگی که در زمینه فناوری فضایی بدون سرنشین رخ داده، فرستادن انسان به فضا پول هدر دادن است.

«ریس» می گوید دانشمندان آژانس فضایی اروپا باید بر روی کوچک سازی تجهیزات و فناوری روباتیک تمرکز کنند تا بتوانند در بخش فعالیت های فضایی با آمریکا و روسیه به رقابت بپردازند.

«ریس» که در حال به پایان بردن پنجمین سال ریاست انجمن رویال در انگلستان است، معتقد است ماموریت های عظیم انسانی مانند پروژه بازگشت به ماه دیگر قدیمی شده اند.

وی می گوید:«فرود بر روی ماه زمانی به عنوان انگیزه و محرکی برای فناوری های فضایی بسیار مهم بود اما اکنون باید از خود بپرسیم چرا دوباره انسانها را باید به فضا بازگرداند؟ به نظر من این ایده خاص با پیشرفتهای بزرگ در علم روباتیک و کوچک سازی تجهیزات ضعیفتر و ضعیف تر می شود. امروزه یافتن انگیزه یا دلیل خاصی برای بازگشت به ماه و یا فرستادن انسانها به فضا بسیار دشوار شده است».

از سال 1972 تا به حال هیچکس بر روی ماه قدم نگذاشته است. به گفته «ریس» 30 سال است که انسان قدم از مدار پایینی زمین فراتر نگذاشته بلکه تنها استفاده های کاربردی تر از فضا عملی شده اند. وی از تکنولوژی GPS و ماهواره های ارتباطاتی به عنوان کاربردهای روزانه فناوری فضایی یاد کرد.

ریس با اشاره به توانایی های تلسکوپ های کپلر ، هرشل و پلانک می گوید:کاوشگرانی که به سوی جهان های دیگر ارسال شده اند تصاویر زیبایی را به زمین ارسال می کنند. کپلر از حضور سیاره ای جدید بر مدار دیگر ستاره ها خبر می دهد. من اطمینان دارم طی چند سال آینده کپلر اطلاعاتی به ما خواهد داد که نشان می دهند تعداد زیادی سیاره شبه زمینی در مدار ستاره های دیگر در حرکتند. اما دستیابی به تصویری از این سیاره تا 20 سال دیگر امکان پذیر نخواهد بود.

«درباره اینکه آیا بر روی این سیاره ها حیات وجود دارد یا نه، نمی توان هیچ اظهار نظری کرد زیرا زیست شناسی بسیار پیچیده تر از نجوم است و ما نمی دانیم حیات چگونه بر روی زمین آغاز شده است. البته امید دارم تا 20 سال آینده به آن پی ببریم. زمانی که دریابیم حیات چگونه بر زمین جاری شده، می توانیم به ایده های قابل قبولی برای آغاز آن در محیطهای دیگری در جهان هستی دست پیدا کنیم».

«ریس» از گذشته حامی اجرای ماموریت های بدون سرنشین فضایی بوده است. وی در سال 2008 در مصاحبه ای با بی بی سی اعلام کرد پروازهای معمولی شاتلها در مدار پایینی زمین خبرساز نیستند بلکه آنچه خبرساز است تصاویر شگفت انگیز هابل و یا تصاویری هستند که از سطح مریخ، مشتری و قمر تایتان به زمین می رسند ، فعالیت هایی که کاملا به صورت روباتیک انجام می گیرند.

وی در سخنان جدیدش ابراز امیدواری کرده طی این قرن انسان بتواند کل سامانه خورشیدی را توسط ناوهایی کوچک از روبات ها مورد اکتشاف قرار دهد. با این همه وی یکی از مشتاقان سفرهای فضایی نیز است اما معتقد است این سفرها باید نسبت به ذهنیتی که اکنون از سفرهای فضایی وجود دارد، متفاوت باشند.

وی می گوید:«واقعا امیدوارم تعدادی از انسانها که اکنون در قید حیات هستند روزی بتوانند بر روی مریخ راه بروند اما به نظرم آنها این کار را با همان انگیزه ای انجام خواهند داد که صعود کنندگان اورست یا جستجوگران قطبی در خود حس می کنند. فکر می کنم آینده سفرهای فضایی برنامه هایی کم هزینه تر و پرخطرتر خواهد بود که بیشتر به یک ماجراجویی شبیه است تا سفری کاربردی یا عملیاتی».

 
چهارشنبه 13/5/1389 - 18:26 - 0 تشکر 218062

فرستادن انسان به فضا کاری سخت و هزینه بر است.همچنین آموزش انسان ها هزینه ای را تلف می کند .ربات ها هوشمند هستند و برای این کار مناسب ترند.

بزرگترين افسوس آدمي اين است که حس ميکند ميخواهد اما نميتواند و به ياد مي آورد زماني را که ميتوانست اما نمي خواست....ئ

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی