دانش و فن آوری (بازدید: 524)
چهارشنبه 13/5/1389 - 15:24 -0 تشکر 218019
گرمایش زمین صد در صد تقصیر بشر نیست

رسوبات اعماق دریاچه‌های زمین، هزاران سال است که محل تجمع و نگهداری بخشی از کربن آزاد شده توسط فرایندهای زیستی است. اما با گرم شدن زمین،‌ دریاچه‌ها دیگر نمی‌توانند کربن را درون خود نگه دارند.


شاید بتوان گفت که مهم‌ترین عامل افزایش دمای زمین یا همان به اصطلاح گرمایش جهانی، افزایش گازهای گلخانه‌ای در جو زمین، به خصوص گازهایی مانند دی‌اکسید کربن و متان است که دست کم یکی از عناصر اصلی تشکیل‌دهنده‌شان عنصر کربن است.


در سال‌های اخیر،‌ میزان گازهای گلخانه‌ای که وارد اتمسفر زمین می‌شود، خیلی خیلی بالاتر رفته است، ‌اما تمام این گازها حاصل کارخانه‌های صنعتی،‌ خودروها و سوخت‌های فسیلی نیست. بلکه تغییر شرایط محیطی زمین، خود باعث فرایندهای جدیدی شده‌اند که بعضا هزاران سال است روی زمین اتفاق نیافتاده‌اند.


یکی از بخش‌های زمین که در خود کربن ذخیره دارد، ‌دریاچه‌ها هستند. دریاچه‌های زمین بخشی از کربن حاصل از فرایندهای زیستی طبیعی را گاه تا هزاران سال در بین رسوبات خود مدفون شده نگه می‌دارند و بخش دیگری را به صورت گازهای متان و دی‌اکسید کربن به اتمسفر می‌فرستند.


بر اساس گزارش ساینس‌دیلی، محققین سوئدی به این نتیجه رسیده‌اند که کربن مدفون در رسوبات ته دریاچه‌ها بسیار به دما حساس است. به نظر می‌رسد حالا که زمین دارد گرم‌تر می‌شود، دریاچه‌ها کم‌تر می‌توانند در اعماق خود کربن را نگه دارند و کربنی که شاید هزاران سال مدفون باقی مانده، حالا دارد آزاد می‌شود.

 

 آزاد شدن کربن، خود بیشتر به گرمایش زمین دامن می‌زند و به نوعی چرخه‌ای به وجود می‌آید که مرتب رو به بدتر شدن اوضاع پیش خواهد رفت.

منبع: www.konjkav.com

اي شهيد:

کس چون تو طريق پاکبازي نگرفت     با زخم نشان سرفرازي نگرفت

زين پيش دلاورا کسي چون تو شگفت     حيثيت مرگ را به بازي نگرفت

چهارشنبه 13/5/1389 - 18:22 - 0 تشکر 218059

گرمایش زمین صددرصد تقصیر بشر نیست
رسوبات اعماق دریاچه های زمین، هزاران سال است که محل تجمع و نگهداری بخشی از کربن آزاد شده توسط فرایندهای زیستی است.

رسوبات اعماق دریاچه های زمین، هزاران سال است که محل تجمع و نگهداری بخشی از کربن آزاد شده توسط فرایندهای زیستی است.

اما با گرم شدن زمین، دریاچه ها دیگر نمی توانند کربن را درون خود نگه دارند شاید بتوان گفت که مهم ترین عامل افزایش دمای زمین یا همان به اصطلاح گرمایش جهانی، افزایش گازهای گلخانه ای در جو زمین، به خصوص گازهایی مانند دی اکسید کربن و متان است که دست کم یکی از عناصر اصلی تشکیل دهنده شان عنصر کربن است.

در سال های اخیر، میزان گازهای گلخانه ای که وارد اتمسفر زمین می شود، خیلی خیلی بالاتر رفته است، اما تمام این گازها حاصل کارخانه های صنعتی، خودروها و سوخت های فسیلی نیست.

بلکه تغییر شرایط محیطی زمین، خود باعث فرایندهای جدیدی شده اند که بعضا هزاران سال است روی زمین اتفاق نیافتاده اند.

یکی از بخش های زمین که در خود کربن ذخیره دارد، دریاچه ها هستند.

دریاچه های زمین بخشی از

آزاد شدن کربن، خود بیشتر به گرمایش زمین دامن می زند و به نوعی  کربن حاصل از فرایندهای زیستی طبیعی را گاه تا هزاران سال در بین رسوبات خود مدفون شده نگه می دارند و بخش دیگری را به صورت گازهای متان و دی اکسید کربن به اتمسفر می فرستند.

محققین سوئدی به این نتیجه رسیده اند که کربن مدفون در رسوبات ته دریاچه ها بسیار به دما حساس است.

به نظر می رسد حالا که زمین دارد گرم تر می شود، دریاچه ها کم تر می توانند در اعماق خود کربن را نگه دارند و کربنی که شاید هزاران سال مدفون باقی مانده، حالا دارد آزاد می شود. چرخه ای به وجود می آید که مرتب رو به بدتر شدن اوضاع پیش خواهد رفت.

بهنوش خرم روز

منبع : www.aftab.ir

 
جمعه 15/5/1389 - 14:33 - 0 تشکر 218421

ممنون پدافند عزیز

اي شهيد:

کس چون تو طريق پاکبازي نگرفت     با زخم نشان سرفرازي نگرفت

زين پيش دلاورا کسي چون تو شگفت     حيثيت مرگ را به بازي نگرفت

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی