• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 566)
شنبه 9/5/1389 - 17:57 -0 تشکر 216781
سفر به مریخ شوخی نیست

رابرت زوبرین رئیس انجمن مریخ آمریکا که یکی از دانشمندان پیشگام در عرصه آماده سازی افکار عمومی در تحقق رویای رسیدن به سیاره سرخ به شمار می رود معتقد است بشر برای فتح فضا به انگیزه های جدیدی نیاز دارد و باید قدم به مریخ بگذارد.
به گزارش مهر، بشر باید بر روی فتح مریخ تمرکز کند. این فتح یک دلیل فرهنگی دارد به طوری که انسان امروز به مقصد و مرز جدیدی نیاز دارد تا بتواند در فضا به اکتشافات جدیدی دست زند.

رابرت زوبرین مردی که از "ورنر فن براون" رویای قدم گذاشتن به روی سیاره سرخ را به میراث برده است در این خصوص توضیح داد: "مریخ سیاره منحصربفردی است که به دلیل گذشته ای که داشته است بیشترین شباهت را به زمین دارد. این در حالی است ما بسیاری از اسرار آن از جمله وجود حیات را فاش نکرده ایم."

رابرت زوبرین بنیانگذار انجمن تحقیقاتی "پیشگامان کیهان نوردی" (Pioneer Astronautics) و رئیس "انجمن مریخ آمریکا" (Mars Society Usa) است. هدف این سازمان متقاعد کردن افکار عمومی، کارشناسان و دولتها به این فکر است که هر چند رویای رسیدن به مریخ بسیار پر هزینه و دشوار است اما تحقق آن امکانپذیر است.

این دانشمند آمریکایی از دهه 90 به شهرت رسیده است. وی در آن زمان مطالعاتی را با نام "مریخ مستقیم" انجام داد و در آن به بررسی امکان اعزام کوتاه مدت یک تیم از فضانوردان به مریخ پرداخت.

رابرت زوبرین در دهه اخیر تلاشهای زیادی را برای تحقق رویای رسیدن بشر به سیاره سرخ انجام داده است. در این راستا روزنامه لاستمپا مصاحبه ای را وی انجام داد که در ادامه می خوانید:


* باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا بسیاری از رویاهای ناسا چه رویاهای مربوط به ماه و چه مریخ را خاموش کرد. به اعتقاد شما آیا این گناهی نابخشودنی است؟

- واضح است که همه چیز به میل سیاسی بستگی دارد. به هر حال اگر امروز برای رفتن به مریخ تصمیم بگیریم می توانیم تا یک دهه آینده با دستگاههای کنونی به آن برسیم. یک راکت با توانایی موشک "زحل 5" که برای پروازهای آپولو مورد استفاده قرار می گرفت کافی خواهد بود. "آرس- 5" که در راه توسعه و ساخت است راکتی از این گروه است. بنابراین یک راکت مثل این و یک کپسول خودکار 45 تنی برای رفتن به مریخ کافی است.

* برای سوخت چه باید کرد؟

- از خود وسیله نقلیه و روی مریخ تولید خواهد شد. این راز پروژه "مریخ مستقیم" است که با کمک آن می توان به مریخ رفت و برگشت. بی شک سوخت این وسیله نقلیه بسیار پیچیده خواهد بود.

* سفر کوتاه مدت به مریخ چقدر طول خواهد کشید و این ماموریت چقدر هزینه خواهد داشت؟

- با محاسبه زمان پنجره های پرتاب، یعنی لحظه ای که در روی زمین، فضاپیما در موقعیت پرتاب قرار می گیرد، سفر رفت می تواند 6 تا 7 ماه به طول انجامد. در حالی که برای ماندن روی سیاره سرخ نیاز به ارزیابی دو گزینه داریم: گزینه ماندن برای چند هفته و گزینه ماندن برای یکسال و نیم. البته این دو گزینه می توانند به روشهای مختلفی ارائه شوند و بنابراین برای برنامه ریزی آنها به تدارکات متفاوتی نیاز است. ما هزینه 60 میلیارد دلار را برای اولین ماموریت و 20 میلیارد دلار را برای ماموریتهای بعدی پیش بینی کرده ایم.


رابرت زوبرین- سمت چپ- برنامه شبیه سازی ایستگاه تحقیقاتی بیابان مریخ

* چه نوع موتوری باید استفاده شود؟ موتورهای کنونی یا به یک موتور جدید نیاز است؟

- همین موتورهای شیمیایی که امروز از آنها استفاده می شوند کافی هستند اما باید بازده آنها را افزایش داد. ساخت یک موتور هسته ای به زمان بسیار زیادی نیاز دارد، اما روی کپسول رفت می توان یک راکتور کوچک هسته ای نصب کرد که نزدیک به مخزن هیدروژن باشد. به این ترتیب با استفاده از اتمسفر مریخ می توان متان و اکسیژن مایع به دست آورد و سوخت فضاپیما را برای برگشت تامین کرد."

* با تصور برنامه ریزی برای انجام یک سفر کوتاه مدت، چه مشکلاتی هنوز بدون راه حل باقی مانده اند و به خصوص چه خطراتی می توانند وجود داشته باشد؟

- عزیمت به مریخ ظرف یک دهه آینده نسبت به اولین ماموریت آپولو به روی ماه خطرات کمتری خواهد داشت. در زمان اولین ماموریت آپولو فناوریها قادر نبودند سطح امنیت را تضمین کنند. به طور حتم سفر به مریخ شوخی نیست اما معتقدم که ما در شرایطی ایمن این سفر را انجام خواهیم داد. مشکلاتی که باید حل شوند می توانند مربوط به مقاومت فضاپیمای با سرنشین باشد. به طوری که وقتی این فضاپیما می خواهد از مناطقی از فضا که پرتوهای شدیدی دارند عبور کند بتواند به سلامت بگذرد.

* بسیاری از متخصصان معتقدند که مشکلات بسیار وسیعتر و بیشتر از این است؟

- زمانی که کریستوف کلمب به آمریکا سفر کرد این سفر را با ابزارهای زمان خود و به سختی انجام داد. می توانست منتظر بماند تا نسلهای بعدی به این ماجراجویی دست زنند چون دیر یا زود بالاخره کسی باید موفق می شد آمریکا را کشف کند اما تنها کلمب به یک نماد تبدیل شد. این همان روحیه ای است که ما برای فتح فضا به آن نیاز داریم.

* نظر شما درباره ایده استفاده از ماه به عنوان یک سکوی پرتاب برای رسیدن مریخ چیست؟

- من از بازگشت به ماه بسیار خرسند خواهم شد اما استفاده از آن برای رسیدن به مریخ مناسب نیست.

 

 

 

هرگز اين چهار چيز را در زندگيت نشكن

.......................اعتماد ، قول ، رابطه و قلب ؛

.....................................يرا اينها وقتي مي شكنند صدا ندارند ، اما درد بسياري دارند ...

...چارلز ديكنز ...
شنبه 9/5/1389 - 18:13 - 0 تشکر 216787

با سلام

ممنون دوست عزیز ، آخرین تصویر خیلی شباهت زیادی به زمین دارد و گیاهانی خشکیده را هم به نمایش گذاشته است. مگر این نشان حیات نیست ؟

با تشکر

 
شنبه 9/5/1389 - 18:55 - 0 تشکر 216796

padafand75 گفته است :
[quote=padafand75;541780;216787]با سلام

ممنون دوست عزیز ، آخرین تصویر خیلی شباهت زیادی به زمین دارد و گیاهانی خشکیده را هم به نمایش گذاشته است. مگر این نشان حیات نیست ؟

با تشکر

با سلام 

اون تصویر مال زمین هست دیگه - فكر نكنم آدم مریخ بره بتونه اینطوری ریلكس عكس هم برداره :دی

به حساب قبل از رفتن به مریخ هست یا میخواستن شبیه سازی كنن 

نمیدونم دوستان بگن  :دی

موفق باشید.

هرگز اين چهار چيز را در زندگيت نشكن

.......................اعتماد ، قول ، رابطه و قلب ؛

.....................................يرا اينها وقتي مي شكنند صدا ندارند ، اما درد بسياري دارند ...

...چارلز ديكنز ...
شنبه 9/5/1389 - 19:15 - 0 تشکر 216803

بله
سروش عزیز درست گفتند.

بسم رب السماوات و النجوم

پایگاه رصدگر

يکشنبه 10/5/1389 - 16:15 - 0 تشکر 217056

ممنون

اي شهيد:

کس چون تو طريق پاکبازي نگرفت     با زخم نشان سرفرازي نگرفت

زين پيش دلاورا کسي چون تو شگفت     حيثيت مرگ را به بازي نگرفت

يکشنبه 10/5/1389 - 16:56 - 0 تشکر 217072

جالب بود مرسی

زندگي جاريست و ما بي خبريم....
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی