انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 3496)
چهارشنبه 6/5/1389 - 23:25 -0 تشکر 215643
دومین ویژه برنامه آسمان شب در برج میلاد

سلام دوستان

دومین ویژه برنامه آسمان شب در کنار برج میلاد در روز دوشنبه 4 مرداد ماه 1389 برگزار شد.

علاقمندان به آسمان شب و علم ستاره شناسی در این برنامه شرکت کردند و استقبال خوبی از این برنامه شد.

به زودی گزارش کامل این برنامه به همراه تصاویر مربوطه در این تاپیک قرار داده خواهد شد.

بسم رب السماوات و النجوم

پایگاه رصدگر

جمعه 8/5/1389 - 13:38 - 0 تشکر 216250

آقا نیما ما منتظریم ..!

جمعه 8/5/1389 - 14:48 - 0 تشکر 216279

راست میگن. منتظریم نیما خان. زود باشین دیگه.

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

يکشنبه 10/5/1389 - 22:3 - 0 تشکر 217198

پس از گذشت 10 سال از پخش مداوم تنها برنامه رسمی نجومی در کشور از شبکه 4 صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، اینک در دوره ی جدید پخش آن، مسئولین این برنامه اقدام به برگزاری سری ویژه برنامه های ماهانه ای تحت عنوان رصد آسمان شب برای عموم علاقه مندان ترتیب داده است.طبق هماهنگی های قبلی میان مسئولین برج میلاد و دست اندرکاران برنامه ی تلویزیونی آسمان شب، در محل دائمی در برج میلاد برگزار شد.دومین قسمت از این ویژه برنامه ی تلویزیونی در شبی زیبا مصادف با شب نیمه ی شعبان سالروز تولد "حضرت قائم عجل الله تعالی فرجه شریف" در روز دوشنبه 4 مرداد 1389 در محل دائمی نماد زیبایی پایتخت " برج میلاد تهران " برگزار شد. تمامی علاقه مندان به زیبایی های آسمان شب و ستاره شناسان آماتور کشور به این برنامه دعوت شده بودند که افراد و گروههای مختلف با ابزارهای اپتیکی خود نظیر (تلسکوپ، دوربین های دوچشمی و تک چشمی) در این ویژه برنامه ی تلویزیونی حضور یافتند.

گزارش برنامه

ساعت 8:30 دقیقه برج میلاد.علاقمندان به آسمان شب ،افراد با تجربه ، کارشناسان و حتی کسانی که اصلا با آسمان شب آشنایی نداشتند در آنجا حاضر بودند.

افراد و گروههای مختلف با ابزارهای اپتیکی بزرگ و کوچکی که همراه خود آورده بودند در گوشه ای از فضای اطراف برج در حال برپا سازی و استقرار ابزار رصدی خود بودند.

به محل که رسیدم در ابتدا آقای حمیدیان را دیدم که دوربین دوچشمی خود را مستقر کرده و مشغول تنظیم دوربین بود.

بنده هم بعد از احوال پرسی با ایشان و کارشناسان حاضر در برنامه ، تلسکوپی را که همراه آورده بودم را کم کم برپا کرده و بعد از یک سری تنظیمات تلسکوپ برای رصد آماده شد.

اولین چیز قابل رویت در آسمان سیاره زهره بود که هلال آن از درون ابزار اپتیکی به خوبی قابل رصد بود.

نکته قابل توجه در این برنامه استقبال خوب مردم از رصد آسمان توسط ابزار اپتیکی موجود در برنامه بود (مخصوصا از ابزاری من و آقای حمیدیان همراه آورده بودیم ، آن هم به خاطر استقرار مناسب ابزار)

با غروب کامل خورشید ، ماه از سمت شرق آسمان طلوع کرد و صحنه ی زیبایی وصف ناشدنی را خلق کرد که هرکسی با مشاهده آن شگفت زده میشد.

برای افراد حاضر دیدن ماه از پشت تلسکوپ و ابزارهای موجود خیلی جذاب بود ، به نحوی که در کنار هر کدام از ابزارهای  موجود افراد زیادی تجمع کرده بودند تا شاید برای اولین بار رصد ماه از درون ابزار اپتیکی را تجربه کنند.

در این میان جناب آقای سیاوش صفاریان پور و میهمانان محترم برنامه آسمان شب مشغول بازگو کردن نکات قابل توجه رصدی برای افراد حاضر بودند.

با تاریک شدن هوا دو سیاره زیبای مریخ و زحل در آسمان خونمایی میکردند و شرایط مناسبی جهت رصد آنها فراهم شده بود.بدین ترتیب ابزارهای رصدی به سوی ارباب حلقه ها ،"سیاره زحل " نشانه رفتند.

افراد حاضر با دیدن این سیاره زیبا به همراه حلقه های جذابش از پشت تلسکوپها به وجد آمده بودند.

در کنار این برنامه رصدی به دلیل مصادف بودن با جشن میلاد "حضرت قائم عجل الله تعالی فرجه شریف" نور افشانی با شکوهی در کنار برج میلاد انجام شد که حال و هوای برنامه را به کلی تغییر داد.به طوری که برای دقایقی همه افراد رصد آسمان را رها کرده و به تماشای این نور افشانی با شکوه پرداختند.

متاسفانه در این شب برنامه آسمان شب پخش زنده نداشت تا بقیه نیز از تماشای این لحظات لذت ببرند.

سرانجام پس از حدود 4 ساعت ، در ساعت 12 نیمه شب ویژه برنامه ی آسمان شب به پایان رسید و بنده و آقای حمیدیان پس از گرفتن عکس دسته جمعی با سیاوش صفاریان پور ، احمد کریمی و دکتر محمد رضا نوروزی ، وسایل و ادوات نجومی خود را جمع آوری و محوطه برج میلاد را ترک کرده و به منازل خود بازگشتیم.

در پایان از تمامی مسئولین برنامه آسمان شب به خاطر برگزاری این شب به یاد ماندنی تشکر و قدردانی میکنم.

یک تشکر ویژه هم از برادر عزیزم دارم که در این برنامه بنده را همراهی کردند.

پورجهان

بسم رب السماوات و النجوم

پایگاه رصدگر

يکشنبه 10/5/1389 - 22:30 - 0 تشکر 217201

بسم رب السماوات و النجوم

پایگاه رصدگر

يکشنبه 10/5/1389 - 23:9 - 0 تشکر 217211

سلام نیما جان
مرسی زیبا بود. یکی از بچه های انجمن ما هم با خانوادش اونجا بودن. فکر می کردم عکس اونا هم باشه. چرا اینقدر کم عکس گرفتین. بیشتر از ابزار رصدی جمع و خودتون عکس می گرفتین

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

دوشنبه 11/5/1389 - 15:30 - 0 تشکر 217349

نیما دستت درد نکنه از بابت گزارشت.
خیلی ممنون.
امیدوارم برای انجمن نجوم تبیان هم آنجا تبلیغ کرده باشی.
راستی یک سوال/ آن آقایی که داره از تلسکوپ نگاه می کنه، چیو می بینه؟ / چون تلسکوپ افقی واقع شده
منتظر گزارش جناب آقای حمیدیان نیز هستیم.

سه شنبه 12/5/1389 - 14:8 - 0 تشکر 217649

گزارش آقای دکتر نوروزی از این مراسم:
دوشنبه شب توی اوج خستگی و گرسنگی(حاصل 49 ساعت بیخوابی قبلی و 14 ساعت نخوردن و ننوشیدن مطلق)رفتم برج میلاد. دومین جشنواره ی آسمان شب.
جمعیت كمتری نسبت به دوره ی قبل به پای برج آمده بودند. اما به گمانم خوب بود. همین كه این تعداد آدم در برنامه حاضر بودند خودش لذتی دارد.اما واقعا باید برای این جمع شدن ها برنامه ای اندیشید. نه این كه موافق برنامه ریزی متمركز برای این گونه برنامه ها باشم اما در نبود مثالهای قبلی مناسب وضعیت میشود چیزی مثل باشگاه نجوم و یا چیزی با كیفیت گپ و گفت های بی برنامه ی جوانی....خدا به خیر بگذراند...

سه شنبه 12/5/1389 - 14:10 - 0 تشکر 217650

برگفته از وبلاگ دکتر نوروزی

سه شنبه 12/5/1389 - 14:13 - 0 تشکر 217653

و ما همچنان منتظر گزارش جناب آقای حمیدیان هستیم

سه شنبه 12/5/1389 - 15:20 - 0 تشکر 217668

بله منتظریم. دیشب که دیدیمشون تو برنامه آسمان شب. البته خیلی کوتاه. من هم ایشون رو دیدم هم دوست خودم رو.
کاش برنامه تصویر بیشتری از حضار می ذاشت یا با اونا مصاحبه می کرد.

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی