انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 18177)
يکشنبه 3/5/1389 - 22:27 -0 تشکر 214457
گزارشات رصدی اعضای انجمن تبیان

سلام به همه دوستان و اعضای انجمن تبیان

قراره تو این تاپیک با کمک شما دوستان گزارشات رصدی قرار بگیره. منتظر گزارشات زیبای تک تک شما دوستان از رصدهای کوچک و بزرگ، انفرادی و یا جمعیتون هستیم. و میدونیم که تو این گزارشات خیلی می تونیم از هم دیگه یاد بگیریم. هر چی هم بلد نیودیم از هم می پرسیم.

موافقید؟

پس بسم ا...

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

دوشنبه 4/5/1389 - 16:19 - 0 تشکر 214678

مجله نجوم این ماه در قسمت ژرفا به بررسی ماه و البته رصد آن پرداخته است.
نکات جالبی درباره رصد ماه دارد.
مخصوصا الان که متقارن با نیمه ماه قمری است لازم نیست دم غروب یا دم طلوع وقت گذاشت و رصد کرد.
به دوستان پیشنهاد می کنم مجله را بخرند و ازاین قسمتش استفاده کنند.
من هم سعی می کنم گزارش رصد خودم را از عوارض ماه بنویسم.

دوشنبه 4/5/1389 - 17:20 - 0 تشکر 214705

پنج شنبه 31/4/1389-22:51yassy

راستی امشب یه برنامه رصد ماه و بررسی عوارض سطحیش با توضیحات آقای سراستاد و همراهی آقای مهاجان و مسئولان دیگر انجمن نجوم آسمان کویر در محل انجمن برگزار شد. که منم رفتم و عکس زیبای ماه رو برای چندمین بار تو تلسکوپهای مختلف انجم دیدم اما اینبار با دقت بیشتر و فهمیدن نام دریاها و گودالهای اون. ازمون خواستن مثل گالیله سعی کنیم یه نقاشی از ماه و هرچی که می بینیم بکشیم ما هم یه نقاشی ابتدایی کشیدیم اما من یکی که حوصله گالیله رو نداشتم که بشینم با حوصله و دقت همش رو بکشم مخصوصا اینکه تصویر آمادش با نامهای عوارضش رو بهمون داده بودن. منم تنبل بازی درآوردم البته چون باید سر پا وایمیسادیم و هوا گرم سخت بود و صبر آدم رو کم می کرد (من که دیگه خودم همینجوری بچه هفتی هستم جای خود).
خلاصه اینکه جای شما خالی خوب بود.

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

چهارشنبه 6/5/1389 - 11:15 - 0 تشکر 215328

آلبوم تصویری، شب رصدی انجمن نجوم تبیان:
گالری تصاویر شب رصدی برج میلاد:

 ما مي توانيم ....

پنج شنبه 7/5/1389 - 16:49 - 0 تشکر 215907

سلام رصدی کوتاه با حال بازم از مدمن...چهار شنبه شب ساعت حدود 9 شب...در حد 15 دقیقه رصدم بیشتر طول نکشید با چشم غیر مسلح: پیدا کردن زهره، مریخ و زحل هرسه در نزدیکی هم و در کنار صورت فلکی maiden که انگار معنیش میشه دوشیزه. بسیار لذت بخش بود. جای همه تون خالی

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

پنج شنبه 7/5/1389 - 21:14 - 0 تشکر 216024

سلام. مرسی مدمن جان. خوب بود.
حالا منم می خوام یه گزارش از سفر نجومی که داشتیم با انجمنمون و جمعی از بچه های کانون پرورش فکری براتون بذارم و عکسهای اونو هم ضمیمه کنم.
ما به اتفاق اعضای انجمن سه شنبه شب با وجود شلوغی عید که بود خودمون رو 9.30 رسوندیم به محل حرکت و 10 شب حرکت کردیم به مقصد تهران برای بازدید از اماکن نجومی. ساعت 5 صبح به لطف خدا و امام زمان به جمکران رفتیم برای زیارت و خوشحال که خیلی اتفاقی طلبیده شدیم از جانب ایشون. ساعت 6 حرکت کردیم و فکر کنم حدودا 7 / 7.30 صبح رسیدیم تهران و تو ترافیک تهران بالاخره تونستیم خودمون رو برای ساعت معین شده برای بازدید از افلاک نمای تهران یعنی 9.30 برسونیم. خلصه وارد افلاک نما شدیم و اول برامون یه فیلم از منظومه شمسی که کوتاه بود روی پرده پخش کردن و بعد گفتن برید بالا برای دیدن افلاک نما. اونجا هم 1 ساعتی افلاک نما رو مشاهده کردیم که خیلی زیبا بود (اولش وقتی همه جا رو تاریک کردن  حس کردم کور شدم تا چند لحظه نمی دیدم بعد یواش یواش چشممون به تاریکی عادت کرد و دونه دونه ستاره ها رو رو گنبد افلاک نما دیدیم و برنامه اون شروع کرد با صدای دکتر دالکی توضیح دادن البته بماند که یه خورده هم چورت زدیم چون شب قبلش تو ماشین حسابی شیطونی کرده بودیم و نخوابیده بودیم. من که شاید کلش نیم ساعت هم نشد خوابم). بعد از اون اومدیم بیرون و خواستیم از نمای اون دست جمعی عکس بگیریم که نذاشتن گفتن ممنونعه حالا چرا نمی دونم شاید فکر کردن قراره بیایم بمب بزاریم یا بریم طرحشون رو پیاده کنیم یا ..؟
خلاصه بعد از اون صبحانه خوردیم و سپس به محل رصد خانه زعفرانیه رفتیم اونجا هم یکی از خانومهای مسئول برامون راجع به منظومه شمسی گفتن البته خیلی ساده تر.  بعد از توضیحات ایشون به پشت بام رصد خانه رفتیم به همراهی دکتر نوروزی، و ایشون هم یه توضیحاتی دادن و داخل رصد خانه شدیم و خورشید رو با تلسکوپشون که مجهز به فیلتر بود تماشا کردیم. یک تصویر صاف و بدون لکه های کوچک خورشیدی که شکل زرده تخم مرغ بود. سپس چندتا عکس با ایشون گرفتیم و خداحافظی کردیم و راهی شهر ری و حرم شاه عبدالعظیم شدیم.

اونجا که رسیدیم، به دانشکده علوم و حدیث که در جوار حرم حضرت هست رفتیم و ابتدا گفتن تعطیله اما وقتی فهمیدن که از قبل هماهنگ شده گفتن بفرماید بالا. رفتیم بالا و اونجا از خوش شانسی دکتر صیاد رو ملاقات کردیم که حتما همه میشناسینشون مخصوصا بچه های با سابقه نجوم. ایشون به گفته مسئولین پدر علم هلال ماه ایران هستن و به گفته خودشون بیش از 30 سال هست که ماه و اهله اون رو بررسی می کنن و در تلاشن که روشی رو برای رؤیت قطعی ماه مخصوصا برای زمانهای خاص به جامعه نجوم معرفی کنن . ایشون خیلی دوستانه و صمیمی با ما برخورد کردن و خلاصه تا رصد خونه رو آماده کنن ایشون برامون خیلی کوتاه از هلال ماه شوال و رمضان گفتن مخصوصا مال امسال که حتما می تونیم رویتش کنیم. بعد از خداحافظی با ایشون رفتیم ، طبقه بالا و قبل از رصد خونه به مکانی که شبیه سازی شده بود برای مکان عبدالرحمن صوفی و ماکت وسایلش رفتیم. و از مشئول اونجا توضیحاتی رو راجع بهش شنیدیم و سپس به رصد خونه رفتیم و ایشون راجع به تلسکوپ خوبی که اونجا داشت توضیح دادن. یه تلسکوپ آپوکروماتیک قوی که سال 78 که اونجا بدست آقای خاتمی تاسیس شده بود ، حدود 80 میلیون تومان قیمت داشته. این مکان مجهز به رادیو تلسکوپ خوبی هم هست. متاسفانه حسرت خوردیم که ما روز اونجا بودیم و نتونستیم چیزی رو با تلسکوپ خوبشون مشاهده کنیم ولی تلسکوپش از رصد خانه زعفرانیه خیلی بهتر بود و قویتر. بعد از اون بهمون لطف کردن و امکان بازدید از کتابخانه تخصصی نجومی اونجا رو بهمون دادن که با  وجود کوچیکیش کتابهای خوب و تخصصی و زبان اصلی رو دارا بود. سپس به افلاک نمای اونجا رفتیم و یه سفر دیگه به آسمون دشتیم البته کوتاهتر. بعد هم از فروشگاه نجومی اونجا دیدن کردیم. که افلاک نما، کتابخونه و فروشگاهشون رو اضافه بر برنامه لطف کردن و بهمون نشون دادن. 
بعد از اون رفتیم ناهار و 1 ساعت هم زیارت و استراحت و برنامه بازدیدمون تموم شد. سپس مجددا راهی تهران شدیم برای رفتن به فروشگاه آسمان شب تا مسئولین کانون که قصد خرید تلسکوپ و وسایل برای بچه های کانون رو داشتن بتونن خرید کنن اما متاسفانه بدلیل ترافیک سنگین به اونجا نرسیدیم چون 8 شب بسته می شد. یه 15 دقیقه ای رو استراحت کردیم و بعد از تهران به مقصد یزد حرکت کردیم و امروز صبح به خونه رسیدیم.

نکته ای که این بازدیدها داشت همه می کفتن شما تو شهرتون آسمون خیلی خوبی دارید. (رصد خانه زعفرانیه و دکتر صیاد و مسئول افلاک نمای شهر ری) البته حق دارن نسبت به تهران وآلودگیش آسمان ما خیلی بهتر هست.
جدا از خستگیش بدلیل نخوابیدن درست و اینکه مدام تو ماشین بودیم، و خستگی داخل تهرانش که تو ترافیک و آلودگیش گذشت، کلا سفر خوب و شادی بود. مخصوصا رفتناش که کمت خسته بودیم و مدام با خنده و شادی گذشت. برگشتنا با اینکه خسته بودیم و کوفته اما بازم مسئولامون هوامون رو داشتن و سعی می کردن کمتر بشه خستگیمون. ممنون از زحماتشون.

عکسهای این سفر رو هم بزودی براتون میزارم.

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

جمعه 8/5/1389 - 13:51 - 0 تشکر 216260

woow!
عجب سفر جالب، فشرده، پرمحتوا و قشنگی ..!
هم سیاحتی بوده هم زیارتی و هم علمی.
یکی ار نکات مثبتش هم این بوده که هم دکتر نوروزی را ملاقت کردید هم جناب آقای صیاد را ( تا آنجایی که من می دانم ایشان دکتر نیستند اگر شما مطمئن هستید به من هم بگویید)

جمعه 8/5/1389 - 14:33 - 0 تشکر 216271

مرسی از اظهار نظرتون. نه مطمئن نیستم فقط شنیدم یکی از بچه ها گفت ایشون Phd دارن، ولی نفهمیدم تو چه زمینه ای. شایدم گفته در حد Phd سواد داره. شایدم من بد شنیدم با توجه به خستگی که داشتیم همه. به هر حال مهم نیست. البته بهتون حق می دم و درست میگید که نباید اشتباهی اطلاعات داد به کسی و پخشش کرد و بزرگ کرد. اما به نظر من مهم سواد آدماست. ما تو دانشگاه اساتیدی داشتیم که دکترا از دانشگاه منچستر داشتن و استادی که فوق یکی از دانشگاههای ایران رو داشت. ولی ما حاضر بودیم به اون بگیم دکتر تا اون اساتید دکترای خارج رفته، چون علم استاد فوق لیسانسیمون خیلی بیشتر بود از اون دوتا، بهش می گفتیم دکتر اما به اون دوتا نه. دیگرانم می گفتن دکترا نداره می گفتیم نداشته باشه واسه ما فوق لیسانسش بیشتر از دکترای اون دوتا می ارزه. به هر حال ببخشید که به خاطر ندونستنم اطلاع اشتباهی دادم اینم لینک معرفی استاد صیاد:http://243.blogfa.com/post-98.aspx


 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

جمعه 8/5/1389 - 16:15 - 0 تشکر 216332

چون چند باری در سخنرانی های آقای صیاد شرکت کرده بودم و مطالب زیادی از ایشان درباره هلال ماه خوانده بودم واقعا علاقه مند بودم بدانم ایشان تحصیلات دکتری دارند یا خیر. و درواقع می خواستم اگر اطلاعاتم از ایشان ناقص است کاملش کنم.
البته داشتن مدرک و نداشتن آن خیلی مهم نیست و حرف یاسی واقعا درست است.

جمعه 8/5/1389 - 16:27 - 0 تشکر 216352

این هم تصاویر این سفر که البته مربوط به قسمت بازدید از مرکز نجومی دانشکده علوم و حدیث شهر ری میشه (چون هم فرصتش پیش اومد برای من هم مکانش جالبتر بود به نظر من):

تصویر استاد صیاد که برخورد دوستانه و خیلی خوبی با ما داشتن و سعی کردن تو اون زمان کوتاه بهمون چیزایی رو یاد بدن

تصویر اتاقک شبیه سازی شده برای مکان عبدالرحمن صوفی (که این مکان شش گوشه ای است) و مسئول مربوطه، (تصویر ذات اشبتین و ربع جداری رو می بینید که در فیلم جمشید کاشانی هم بزرگ اون رو در رصد خانه مراغه مشاهده کردین )

تصاویر نقاشیهایی از صور فلکی بر روی دیوار این مکان

تقویم زیجی نقاشی شده بر دیوار مکان عبدالرحمن

تصویر وسایلی که برای شبیه سازی وسایل مکان عبدالرحمن صوفی قرار گرفته بود (ببخشید کیفیت نداره)

عکسهایی از اهله ماه در مرکز نجوم

نقشه ستارگان آسمان در مرکز نجوم

تصویر تلسکوپ مرکز نجوم (همون تلسکوپ قوی آپوکروماتیک که ازش گفته بودم)

تصویری از کره آسمان که صور فلکی و چیزهای دیگه رو روش نشون میدن در مرکز نجوم دانشکده علوم و حدیث

تصویر ساعت آفتابی در یکی از صحن های حرم حضرت عبدالعظیم

ببخشید که تصاویر کیفیت خیلی خوبی نداشتن با موبایل بود دیگه

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

جمعه 8/5/1389 - 16:59 - 0 تشکر 216394

با سلام
بابت تصاویر ممنون
میگم تصویر اولی رو كه از آقای صیاد گرفتی رو یواشكی گرفتی؟
ای ناقلا :دی
تصویر یواشكی دیگه هم داری بذار خوب

موفق باشید.

هرگز اين چهار چيز را در زندگيت نشكن

.......................اعتماد ، قول ، رابطه و قلب ؛

.....................................يرا اينها وقتي مي شكنند صدا ندارند ، اما درد بسياري دارند ...

...چارلز ديكنز ...
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی