انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 677)
يکشنبه 3/5/1389 - 17:46 -0 تشکر 214395
ساختار هنری دعا

ساختار هنری دعا

امام سجاد در یکی از مناجات‏ها می‏فرماید: 1- [الهی الیک اشکوا نفسا بالسوء أماره و الی الخطیئه مبادره، و بمعاصیک مولعه و لسخطک متعرضه. تسلک بی مسالک المهالک و تجعلنی عندک أهون هالک، کثیره العلل، طویله الأمل. انمسها الشر تجزع و ان مسها الخیر تمنع، میاله الی اللعب و اللهو، مملوءه بالغفله و السهو. تسرع بی الی الحوبه و تسوفنی بالتوبه].

2- [الهی أشکو الیک عدوا یضلنی و شیطانا یغوینی. قد ملأ بالوسواس صدری و أحاطت هواجسه بقلبی. یعاضدلی الهوی و یزین لی حب الدنیا و یحول بینی و بین الطاعه و الزلفی.]

3- [الهی الیک أشکوا قلبا قاسیا، مع الوسواس متقلبا و بالرین و الطبع متلبسا، و عینا عن البکاء من خوفک جامده و الی ما یسرها طامحه.]

4- [الهی لا حول و لا قوة الا بقدرتک، و لا نجاه لی من مکاره الدنیا لا بعصمتک؛ فأسألک...] (14، ص: 208).متن بالا در بردارنده‏ی چهار فراز است که با هم مرتبطند. در فراز اول درباره‏ی نفس امر کننده به بدی و از بعضی از ویژگی‏های آن، مانند کثرت علل و أمل و جزع و لعب سخن می‏گوید.اما در فراز دوم از مصدر و منبعی سخن می‏گوید که نفس اماره را به بدی می‏کشاند و آن شیطان است.

پس مفرداتی را به کار می‏برد که در وسوسه و تزیین دنیا کاربرد دارند.در فراز سوم از قلبی نزد خداوند شکوه می‏کند که با وسوسه‏ها دگرگون می‏شود و با زنگارهای مختلف پوشیده شده است. از چشمی شکوه می‏کند که از خوف خدا، اشک نمی‏ریزد و جامد است و به آن چه شادمانش کند بلند پروازی می‏کند.اما در فراز پایانی برای نجات دادن نفس از بدی‏هایی که در سه فراز پیشین سخن گفته بود رو به سوی خدا می‏کند.روابط علی بین فرازهای چهارگانه آشکار است. عناصر ایقاعی و تصویری در این چهار فراز قابل ملاحظه است. 

مقدم 

يکشنبه 16/8/1389 - 10:55 - 0 تشکر 248618

سلام
ممنون دوست عزیز
خوب بود

مست نگاه تو ام 
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی