انجمن ها > انجمن حوزه علميه > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
حوزه علميه (بازدید: 750)
پنج شنبه 31/4/1389 - 8:17 -0 تشکر 213210
انجمن حوزه و جوان

با سلام به دوستان جوان

خوش اومدید

این روزها همه از جوان می گویند

آخه حق هم همینه ایام میلاد ثمر درخت سیدالشهداء علیه السلام حضرت علی اکبر امام حسینه

بابا اخماتو وا کن ، این همه راه مارو کشوندی اینو بگی

ای بابا جوون من هم جوونی هستم مث تو

درسته که طلبه ام ولی از آب وگل توام

باور نمی کنی؟

اما الغرض حرف دل این طلبه و انجمن حوزه

امام حسین علیه السلام  در مورد جوانش جدا از نگاه پدر وفرزندی یه حرف داره

که اون کلام هدیه انجمن حوزه به شمای جوان هست

چی؟

صبر کن تا بگم

می فرماید: علی اکبر من شبیه ترین افراد به رسول الله هست در چی ؟ خلقا و خلقا و منطقا

یعنی چی؟ یعنی اینکه علی اکبر تیپ ظاهری اش خوب بود مث برخیا جلف نمی گشت

قابل توجه اونایی که می گن دلت پاک باشه !!!!

نطق دوم امام اخلاق درونی اش هم خوب بود....

و منطق و استدلال  علی اکبر هم جان عالمی به قربونش شبیه رسول الله.

ممنون که اومدی

خوش اومدی 

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

جمعه 1/5/1389 - 10:13 - 0 تشکر 213548

درد شناسی نسل جوان از دیدگاه استادمطهریدر آستانه روز جوان ،توفیق بدست آمد تا لحظاتی با اندیشه مطهری،مطهر اندیشه ها در باب درد شناسی نسل جوان انس بگیریم و توشه برداریم و با این شعور كه مقدم بر شعر و مقدمه شعار است شمیم شور انگیز بهاری را در فضای جوانی جاری سازیم.

شمیم یاد تو ای گل به باغ جان جاریست زلال نام تو در بستر زمان جاریست

مگر تو از نفس قدسیان سخن گفتی كه واژه واژه كلامت به هر زبان جاریست

هلامطهری،ای جلوه جمال شهید چه گفتی ای كه پیامت به هر كران جاریست

چراغ معرفتی بر فروختی به جهان كه نور آن ز زمین تا به آسمان جاریست

انسانها رفتنی اند و اندیشه ها ماندنی و چه والاست اندیشه ای كه پنجره زیبایی ها را بر همگان بگشاید.مطهری ها همیشه می مانند و بر ماست كه موج یادشان را همواره به تلاطم آوریم.

استاد شهید،در مقام یك دردشناس مسائل عقیدتی،حل مشكلات و عقده های فكری خصوصا جوانان جامعه،كه عقیده داشت آینده سازان ملك و مملكت هستند،وجهه همت خود قرار داده بودند.

او طبیبی دردآگاه و آشنا با مشكلات و ناراضی ها و ناراحتی ها بود و این شناخت و بصیرت را نه تنها بواسطه وسعت و عمق غنای اندیشه فراچنگ آورده بود، بلكه خود درد كشیده و رنج بیماری بجان خریده بود و همین خصلت دو گانه سبب شده بود تا آنچه به مقوله درمان، پیشنهاد و ارائه می كرد به فوریت و سهولت اثر نیكوی خود را برجای می گذاشت و در جانها كارگر می افتاد. در باب درد شناسی نسل جوان جامعه از زبان او چنین می خوانیم( نسل جوان ما مزایایی دارد و عیبهایی، زیرا این نسل یك نوع ادراكات و احساساتی دارد كه در گذشته نبود و این جهت باید به او حق داد در این حال یك انحرافات فكری و اخلاقی دارد كه باید آن را چاره كرد ،چاره كردن این انحرافات بدون در نظر گرفتن مزایا و احترام گذاشتن به آن،یعنی ادراكات،احساسات و آرمانهای عالی میسر نیست باید به این جهات احترام گذاشت،رودر بایستی ندارد.

در نسلهای گذشته فكرها این اندازه باز نبود،این احساسات با این ارمانهای عالی نبود،باید به این آرمانها احترام گذاشت،اسلام به این امور احترام گذاشته است.اگر ما بخواهیم به این امور بی اعتنا باشیم،محال است كه بتوانیم جلوی انحرافات فكری و اخلاقی نسل آینده را بگیریم.روشی كه فعلا ما در مقابل این نسل گرفته ایم،روش دهان كجی و انتقاد صرف و مذمت است و دائما فریاد ما بلند است كه سینما اینطور تئاتر اینطور...دائما وای وای می كنیم،درست نیست باید فكر اساسی برای این انحرافات كرد.....در قدیم سطح فكر مردم پایین بودكمتر در بین مردم شك و تردید و سوال پیش می آمد،اما امروزه بیشتر دیده می شود،طبیعی است وقتی كه فكر كمی بالا برود سوالاتی برایش مطرح می شود كه قبلا مطرح نشده بود،باید شك و تردیدش را رفع كرد و به سوالات و احتیاجات فكری اش پاسخ گفت،نمی شود به او گفت برگرد به حالت عوام بلكه این خود زمینه مناسبی است برای اشنا شدن ایشان با حقایق و معارف اسلامی،با یك جاهل بیسواد كه نمی شود حقیقتی را در میان گذاشت،بنا بر این در هدایت و رهبری نسل قدیم كه سطح فكرش پایین تر بود ما احتیاج نداشتیم به یك طرز خاص بیان و تبلیغ و یك جور كتابها،اما امروز آن طرز بیان وآن طرز كتابها به درد نمی خورد و لازم است رفورم و اصلاح عمیقی در این قسمتها بعمل آید،با منطق روز و زبان روز و افكار آشنا شد واز همان راه به هدایت و رهبری جامعه جوان پرداخت.

خوشبختانه امروز در مراكزی مثل سازمان ملی جوانان كه مخصوص رسیدگی به امور جوانان است به مسائل ایشان توجه و اهتمام می شود و بیش از هر جای دیگر به لحاظ علمی و تحقیقاتی در این زمینه كار صورت می گیرد،اما این حركت شایسته نمی تواند شرط لازم و كافی برای یك قشر عظیم مستعد از جمعیت كشور محسوب شود باید جوان را باور كرد و با نگاه جوان و مشاركت جوان به حل این مسئولیت بزرگ پرداخت.اگر كمی در تاریخ یعنی به زمان صدر اسلام برگردیم، در شیوه حكومت پیامبر اكرم (ص) و دیگر ائمه (ع) و فرزانگان اسلام،به نكته بسیار جالبی بر می خوریم بعنوان مثال گزینش یك جوان 21 ساله به نام (عتاب بن اسید)فرماندار مكه در جنگ مهم و سرنوشت ساز حنین،در آن زمان كه جامعه در مجموع به ریش سفیدی معروف بود باعث تعجب و حیرت بسیاری از مسلمین شد.پیامبر اكرم(ص) به آن جوان فرمودند:اگر بین مسلمین كسی را از تو شایسته تر می شناختم حتما این مقام را به وی محول می كردم.یا انتخاب یك جوان 18 ساله به نام (اسامه بن زید)بعنوان فرماندهی سپاه مسلمین برای جنگ با كشور نیرومند روم در واپسین ایام حیات پربركت خود.

از این كردار نیك و پسندیده پیامبر (ص) نتیجه می گیریم كه آن بزرگوار،مظهر جوان باوری و اسوه جوان یاوری بود.

ایشان برای نهادینه كردن امر جوان باوری كاری انجام داده اند كه امروز مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهوری آنرا الگوی خویش قرار داده اند و شجاعانه در برابر باور های غلط و تلقین های نا مناسب ایستاده و با اقدامات مشابه متعددی،نیروی لایزال و زلال جوانی را ارج نهاده و به خدمت اهداف انقلاب اسلامی بكار گرفته اند.

اگر به سیاست دولتهای دیگر جهان هم نگاه بیافكنیم،خواهیم دید كه آنها را نیز راه را بیراهه نرفته اند و در تمام تشكیلات حكومتشان جوان باوری را سرمشق قرار داده اند و می توان در مورد این دولتها رده پای جوان را در تمام مسئل مشاهده كرد بعنوان مثال دولت چین سعی دارد با بها دادن به جوانان،كشورش را به ابر قدرتهای جهانی در سطح دنیا،تبدیل و معرفی نماید.

با تفكر و تامل در مكتب این دولتها می توان به نتیجه جالبی رسید وآن این است كه تمام این تشكیلات حكومتی،جوان را بعنوان نیروی بالقوه به حساب اورده اند كه با یك برنامه ریزی حساب شده،منطقی و سنجیده می تواند به نیروی مولد وفعال با پتانسیل بالا تبدیل شود.

علی ایحال امید است كه مدیران و مسئولان برای ساختن آینده درخشان كشور جوان باور باشند و جوان یاور فرادستی اش را باور كنند و فرو دستی اش را یاوری؛ و فضایی فراهم نمایند تا من و تو جوان در چارچوب قانون بتوانیم با همدیگر حرف بزنیم،همدیگر راحس كنیم،همدیگر راتحمل كنیم و پله های ترقی یكدیگر برای رسیدن به قله های رفیع افتخار و موفقیت شویم.

محمد رضا بهرامی
منبع:
http://www.ido.ir/a.aspx?a=1389043002

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی