انجمن ها > انجمن برق > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
برق (بازدید: 441)
چهارشنبه 30/4/1389 - 10:59 -0 تشکر 212977
ذخیره انرژی الکتریکی پاک به صورت گاز طبیعی


تا به امروز همواره انرژی الکتریکی از سوزاندن گاز طبیعی تولید می گردید، اما اکنون دو شرکت اتریشی-آلمانی قصد دارند در جهت عکس حرکت کنند! بله، درست است: تولید گاز از انرژی الکتریکی تجدید پذیر. در آینده ای نزدیک تحقیقات انجام شده می تواند منجر به تولید گاز متان از برق تولید شده از روش های پاک مانند بادی و خورشیدی گردد. گاز تولید شده میتواند در کپسولهای گاز و یا شبکه گازرسانی ذخیره گردد.

امروزه در سراسر دنیا استقبال از تولید انرژی الکتریکی به صورت بادی و خورشیدی بیشتر و بیشتر میشود. در این میان مشکل بزرگی که همواره وجود داشته، ذخیره انرژی تولید شده توسط این منابع تجدیدپذیر برای استفاده در اوقات خاص بوده است. اکنون محققان آلمانی موفق به ذخیره انرژی الکتریکی به فرم گاز طبیعی شده اند. آنها برق را توسط فرآیندی جدید به گاز طبیعی ترکیبی تبدیل می کنند. در حال حاضر شرکت Solar Fuel Technology به عنوان شریک اتریشی این پروژه، عملیاتی کردن آن را به عهده گرفته است. یک مدل ساخته شده با استفاده از این فناوری با موفقیت درحال آزمایش است. این گونه که برنامه ریزی شده، تا سال 2012 یک سیستم بزرگ تر از این نوع در رنج چند ده مگاوات به بهره برداری خواهد رسید.
فرآیند تولید گاز طبیعی از دو بخش الکترولیز هیدروژن و متانیزه کردن تشکیل شده است. روش کار به این صورت است که بوسیله انرژی الکتریکی تولید شده آب را الکترولیز کرده و در نتیجه هیدروژن و اکسیژن حاصل می گردد. در ادامه طی یک فرآیند شیمیایی، هیدروژن بدست آمده از مرحله قبل با گاز کربن دی اکسید ترکیب می شود. ماده حاصل از این واکنش چیزی نیست جز گاز طبیعی.
با توسعه و پیشرفت تولید برق از منابع تجدیدپذیر نیاز به متدهای جدید برای ذخیره سازی این گونه انرژی نیز افزایش پیدا می کند. انرژی الکتریکی مازاد خورشیدی و بادی به صورت گاز می تواند ذخیره گردد. به عنوان مثال تا به امروز اگر سرعت باد در یک توربین بادی بیش از مقداری معین می گردید، انرژی الکتریکی مازاد تولیدی هدر میرفت، اما با استفاده از روشی که در اینجا اشاره گردید میتوان از این انرژی مازاد به بهترین نحو بهره جست.
جالب است بدانید ذخیره گاز در شبکه گاز آلمان چیزی حدود 200 تراوات ساعت است و این درحالی است که ذخیره شبکه برق رسانی چیزی در حدود 0.04 تراوات ساعت می باشد. به کارگیری این فناوری جدید آسان خواهد بود. گاز بدست آمده از فرآیند متانیزاسیون به شبکه گاز تزریق شده و از آن میتوان برای گرم کردن منازل، راه اندازی خودروها و حتی تولید مجدد برق استفاده نمود.
این ایده جدید تحولی بزرگ در ذخیره سازی انرژی های تجدیدپذیر در سیستم های ذخیره انرژی خواهد بود. بازده این فرآیند حدوداً 60 درصد است که به نظر محققان بازدهی خوبی است و بسیار بهتر از هدر رفت کامل انرژی های پاک خواهد بود.
برای به انجام رساندن هرچه سریع تر این پروژه، دو مؤسسه تحقیقاتی آلمانی به همراه شرکت انریشی در حال کار برای راه اندازی یک سیستم با ظرفیت ذخیره 10 مگاوات در سال 2012 می باشند.

منبع :Science Daily

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی