انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 1776)
دوشنبه 28/4/1389 - 13:40 -0 تشکر 212493
فرهنگ معماری

فرهنگ معماری و شهرسازی

امروزه بنا به ضرورت، خواسته یا ناخواسته برای رسیدن به علوم نوین باید با زبان علمی و فناوری‌های روز دنیا آشنا بود. زیرا اكثر كشورهای توسعه‌یافته با چند زبان زنده و رایج دنیا در حال بررسی، مطالعه، نوآوری وگفتگو هستند. در دنیایی كه مطالعه و تحقیق محور تمام موضوعات علمی است و برای دستیابی به علوم جدید به ویژه فناوری‌های نوین علمی كه زاییده اذهان وتفكرات نوابغ علمی در تمامی جهات علمی است یادگیری حداقل یك زبان علمی زنده دنیا نه تنها یك توانمندی و سواد به شمار می‌آید، بلكه دانستن آن موجب دسترسی به حداكثر اطلاعات علمی دنیا در تمامی عرصه‌ها خواهد شد.

بنابراین ابتدا باید با واژگان علمی ـ تخصصی آن علم یا هنر روبه‌رو شد و آنها را آموخت و با تكرارشان آنها را بهذهن سپرد. هنر معماری و شهرسازی هم از این امر به دور نیست چرا كه برای خواندن متون علمی باارزش گذشته و حال و آینده دنیا باید واژگان آن را فرا گرفت و سپس به دنبال متون علمی رفت.

به همین دلیل افرادی وقت خود را صرف آموختن این واژگان می‌كنند تا با فراگیری آن بتوانند مقاله‌ها و كتاب‌های علمی و باارزش تخصصی روز و چاپ شده توسط دانشگاه‌ها و مجامع علمی دنیا را به زبان شیرین فارسی برگردانند تا بقیه افراد بتوانند راحت‌تر به آن علوم دسترسی پیدا كنند و وقت بیشتری برای یادگیری مقالات و كتاب‌های ترجمه شده در نظر بگیرند.

پدرام پورشكیبایی یكی از تحصیلكردگان عرصه معماری و شهرسازی است كه فرهنگ مرجعی را تالیف كرده كه مورد استقبال متخصصان قرار گرفته است.كتاب «فرهنگ معماری و شهرسازی» بیانگر همین ویژگی است تا از طریق آن دانشجویان و متخصصان رشته‌های مذكور بتوانند برای ترجمه متون معماری و شهرسازی از این فرهنگ انگلیسی به فارسی استفاده كنند.

این كتاب در برگیرنده مجموعه اصطلاحات تخصصی در زمینه معماری، شهرسازی، ساختمان و تا حدودی ترافیك است كه برای جمع‌آوری و به‌كارگیری آنها به منابع علمی معتبری رجوع شده و برای واژگان آن معادل‌هایی در نظر گرفته شده است تا در ترجمه متون انگلیسی به كار آیند. برای هر واژه انگلیسی یك تا چند معادل انتخاب شده و برای برخی از آنها تعریفی هم گذاشته شده تا مراجعان برای درك بهتر بتوانند از معانی واژگان بهره ببرند.

 منبع جام جم

يکشنبه 16/8/1389 - 10:54 - 0 تشکر 248612

سلام
ممنون دوست عزیز
خوب بود

مست نگاه تو ام 
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی