انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 467)
دوشنبه 21/4/1389 - 23:59 -0 تشکر 211112
قمر کوچکی که موج بلند ایجاد می کند

در میان سیارات منظومه شمسی زحل با اقمارش یک منظومه کوچک در درون این خانواده بزرگ شمرده میشود که پر از اسرار و شگفتی هاست. میان بعضی از اقمار ارباب حلقه ها اتفاقات و داد و ستد های مرموزی جریان دارد.


تصویر دافنیس که در حلقه های زحل موج ایجاد میکند. عکس از ناسا

با اینکه قمر دافنیس زحل فقط 8 کیلومتر قطر دارد اما تأثیر عجیب آن بر حلقه A باعث ایجاد موج های بلندی در این حلقه میشود. این نزدیکترین تصویر از دافنیس است که تا به حال سفینه فضایی کاسینی تهیه نموده. دافنیس در خلاء یا شکاف کیلر قرار داد. با اینکه قطر این خلاء 42 کیلومتر است، اما مدار نا متعارف یا گریز از مرکز دافنیس 9 کیلومتر فاصله در آن ایجاد میکند و در نتیجه خود دافنیس تا 17 کیلومتر در این خلاء بالا و پائین میرود. شاید این تفاوت زیاد چشمگیر نباشد، اما در داخل این خلاء چنین حرکت متغییر و ناپایدار موج های بلندی را در لبه های حلقه بوجود می آورد. اولین بار در سال 2005 کاسینی با جستجو و سر زدن به هر نقطه زحل دافنیس را در درون خلاء کیلر آشکار ساخت. این هم اولین تصویر دافنیس است که بیش از یک نقطه درشت نیست. برای نمای نزدیکتر
اینجا را کلیک کنید.  جابجایی اکسیژن از انسلادوس به تیتان

یکی از این داد و ستد میان زحل و اقمارش دانشمندان را بر این داشت تا از تلسکوپ فضایی کاسینی که در این دنیای اسرار آمیز در گردش است، استفاده کنند و دریابند که چگونه اکسیژن در سطح قمر یخی تیتان تمام شده. وجود اتم های اکسیژن در این قمر یخی میتواند اساس خوبی را برای حیات اولیه فراهم سازد. 
قضیه از این قرار است که ذرات شامل مولکول های آب از انسلادوس به تیتان سفر میکنند. در سطح انسلادوس پروسه جاری شدن با روشی آغاز میشود که به آن روش " وفاداری دیرینه" میگویند. این روش به یاد آبفشان وفاداری دیرینه در پارک ملی سنگ زرد امریکا نامگذاری شده. 
اما چگونه این انتقال یا جابجایی انجام میشود؟ فشار گاز که به آهستگی در درون انسلادوس ایجاد میشود، گهگاهی بصورت تصادفی مانند آبفشان های گرم به بیرون فوران میکند. برخلاف آبفشان های زمینی و حتی آبفشان های قمر آیو مشتری، در این آبفشان ها ذرات شارژ داری دیده شده که از مگنتوسفر یا کره مغناطیسی زحل می بارند و در زیر سطح نیروی را ایجاد میکند که بعد در سطح بصورت آبفشان های گازی فوران میکند. ذرات شارژ دار باریده شده از مگنتوسفر زحل در سطح انسلادوس عمدتأ از الکترون های ترکیب شده که در کمربند تابشی زحل قرار داشته و میتوانند مولکول ها را در زیر سطح بشکنانند. این پروسه که به پرتوکافت (radiolysis) مشهور است، شبیه نورکافت یا تجزیه شیمیایی بر اثر نیروی تابشی می باشد که در آن نور خورشید میتواند مولکول ها را در داخل یخ ها متلاشی سازد.
سپس مولکول های متلاشی شده با نیروی فعال چرخانی که سطح این قمر را دوباره هموار ساخته عمیقتر و عمیقتر به زیر سطح آن میرود. باید گفت سیارک یا شهاب های که همیشه با سطح انسلادوس برخورد میکند مواد سطح را به بالا پرتاب میکند.   

وقتی دانه های یخی که تغییر شیمیایی یافته اند با مواد یخی زیر سطح مانند آمونیاک، متان و دیگر هیدروکاربن ها تماس پیدا میکند، چنان گاز های ناپایداری را به بار می آورند که میتواند به بیرون فوران کند. این گونه گاز ها بصورت توده های بوجود می آید که کاسینی بار ها تصاویر آنها را تهیه نموده.
طی چند دهه بخصوص از زمانی که این گونه توده های گازی کشف شده که از قطب جنوب انسلادوس فوران میکنند دیده شده که بعضی از مولکول های آب از انسلادوس فرار کرده و بعد بصورت ذرات خنثی و شارژدار از هم پاشیده شده و در سراسر کره مغناطیسی زحل پخش میشوند.

منبع:پارس اسکای

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

سه شنبه 22/4/1389 - 9:27 - 0 تشکر 211154

ممنون
مطلب جالبی بود
این هم یکی دیگر عجایب این سیاره مرموز هست...

بسم رب السماوات و النجوم

پایگاه رصدگر

چهارشنبه 23/4/1389 - 1:59 - 0 تشکر 211266

ممنونم!!!نیما فضا کلا مرموزه!!

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی