انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 410)
جمعه 18/4/1389 - 11:18 -0 تشکر 210528
هنر در دوران اسلام

دوران اسلامى  
سلسله
ٔ ساسانى به‌‌دست مسلمان فرو ریخت، اما فرهنگ کهن ایرانى از میان نرفت و سنت‌هاى هنرى پیشین در ایران اسلامى ادامه یافتند و نتایج جدیدى به بار آوردند. خلفاى اموى در ساختن و آراستن کاخ‌ها از شاهان ساسانى تقلید مى‌کردند. انعکاس مستقیم هنر ایرانى پیش از اسلام را مثلاً در دیوار‌نگاره‌هاى قصرالحیر غربى (دمشق) مى‌توان مشاهده کرد، (۱۱۲
هـ.ق.)
پس از عهد امویان سهم ایرانى در تکوین هنر اسلامى برترى یافت. حضور عنصر ایرانى در نقاشى عصر عباسى کاملاً واضح است چرا که احتمالاً هنرمندان ایرانى در نقاشى عصر عباسى و آراستن کاخ‌هاى آنها شرکت فعال داشته‌اند. مصداق این مورد، دیوار‌نگاره‌هاى کاخى در سامره موسوم به جوسق الخاقانى است که به رفع اول قرن سوم هجرى تعلق دارد و از قدیمى‌ترین نمونه‌هاى تصویرى عباسیان محسوب مى‌شود.
اطلاعات ما از چگونگى هنر تصویرى ایران در سده‌هاى آغازین اسلامى به چند نقاشى دیوارى آسیب دیده، تصاویر روى ظروف سفالى و فلزى و گزارش برخى مورخان مسلمان محدود مى‌شود. اما از همین مدارک اندک مى‌توان به اهمیت میراث ساسانى و آسیاى میانه براى تحول نقاشى ایرانى - اسلامى پى برد.
در عهد سامانیان احتمالاً کتاب‌نگارى رواج داشته و گفته شده یکى از امیران ساسانی، نقاشى چینى (احتمالاً مانی) را به کار تصویرگرى متن منظوم کلیله و دمنه گماشته بود. دیوارنگاره‌هاى حوالى نیشابور و نیز سفالینه‌هاى منقوش نیشابور متعلق به همین دوره است. در این آثار الگوهاى آسیاى میانه و ساسانى به‌چشم مى‌خوردند.
غزنویان متعصب نیز چون سامانیان به نقاشى علاقه داشتند و احتمالاً هنرمندان آسیاى میانه را براى تزئین کاخ‌هاى خود به‌کار گرفتند. دیوارنگاره‌هاى کاخ لشکرى بازار (افغانستان) تنها مدرک نقاشى بازمانده از آن زمان است که با دیوارنگارى ساسانى پیوند دارد.
تحریم صورتگرى دست کم از قرن سوم تا پنجم هجری، محدودیتى در نقاشى به‌وجود آورد، اما هنرمند ایرانى با ابداع شیوه‌هاى انتزاعى‌تر به راه خود ادامه داد.


يکشنبه 16/8/1389 - 10:49 - 0 تشکر 248601

سلام
ممنون دوست عزیز
خوب بود

مست نگاه تو ام 
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی