انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 391)
سه شنبه 15/4/1389 - 9:37 -0 تشکر 209711
نگار گری

     نگارگرى


بخشى از برنامهٔ نوسازى فرهنگى به احیاى هنرهاى سنتى و صنایع دستى اختصاص به نگارگری دارد. در این رابطه حرکتى تازه در زمینهٔ نگارگرى آغاز شد. جنبش نگارگرى جدید با هادى تجویدى آغاز شد. او شاگردانى چون على کریمی، محمدعلى زاویه و ابوطالب مقیمى را پرورش داده.

على درودى نیز شاگردانى چون نصرت‌الله یوسفى و عبدالله باقرى در رشتهٔ تذهیب تربیت کرده. از دیگر فعالان این رشته حسین بهزاد، سوروگین، حاج مصورالملکى و میرزا آقا امامى بودند و چندى بعد حسین اسلامیان، کلارا آبکار، حسین الطافى و على مطیع از راه رسیدند.

هنر‌آموختگان هنرستان اصفهان به سرپرستى عیسى بهادرى مى‌توان به نگارگرانى چون جوادرستم شیراز، محمد فرشچیان و هوشنگ خبرى‌زاده اشاره داشت. هنرستان هنرهاى زیبا نیز شعبه‌اى را به هنرهاى سنتى اختصاص داد که حسین طاهرزاده بهزاد سرپرستى آن را برعهده داشت.

از نگارگران نسل بعدى مى‌توان به عباس سوسن‌آبادى و مجید گرگان اشاره کرد. نگارگرى جدید ماهیتاً نگاه به گذشته داشت. محمدعلى رجبی، محمدباقر آقامیری، اردشیر مجرد تاکستانى از نگارگران جدید این سبک مى‌باشند.


نگارگری در اصفهان:

نگارگری در ایران از سابقه ای طولانی برخوردار است. در زمان شاه عباس دوم که اصفهان پایتخت و مرکز هنر ایران شد، نگارگری هم در این شهر تکامل یافت.

معمولاً برای نگارگری از چوب، عاج، فیبر و استخوان استفاده می شود و هر کارگاه رأساً اقدام به تولید می کند ومعمولاً برای دور قاب عکس و جعبه از خاتم و مینا استفاده می شود. ضمن آن که باید گفت عده ای از هنرمندان اصفهانی نیز در زمینه طراحی فرش، تذهیب و تشعیر هم فعالیت دارند.

 

 

 

 

يکشنبه 16/8/1389 - 10:49 - 0 تشکر 248598

سلام
ممنون دوست عزیز
خوب بود

مست نگاه تو ام 
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی