انجمن ها > انجمن خودرو > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خودرو (بازدید: 632)
دوشنبه 14/4/1389 - 18:33 -0 تشکر 209513
بهینه سازی مصرف سوخت با کاتالیزورهای جدید

بهینه‌سازی مصرف سوخت با کاتالیزورهای جدید

دانش > فناوری  - جایگزین کردن پلاتین با کاتالیزورهای پروسکایت تقویت‌شده با استرانسیوم و پالادیوم علاوه بر کاهش قیمت خودروهای دیزلی، امکان استفاده از موتورهای بهینه سوخت رقیق را در خودروهای بنزینی فراهم می‌کند.

ابوالفضل کریمی: امروزه برای تصفیه دود اگزوز خودروهای دیزلی از کاتالیزورهای پلاتینی گرانقیمت استفاده میشود، اما شیمیدانان مواد ارزانتری را کشف کردهاند که همین کار را با هزینه پایینتری نسبت به پلاتین انجام میدهند. این یافته جدید میتواند هزینه ساخت موتورهای با مصرف سوخت کارآمد را که در خودروهای بنزینی نیز به کار میروند، کاهش دهد و به خودروسازان کمک کند خود را به استاندارهای سخت‌گیرانه‌تر تولید گازهای گلخانه‌ای در خودروهای ساخت خود نزدیک کنند.

به گزارش نیچر، یک گروه تحقیقاتی در آزمایشگاه تحقیقات و توسعه جنرال‌موتورز که تحت نظر وی لی فعالیت میکند، نشان داد که اکسیدهای معمولی سنگهای معدنی پروسکایت که با فلزات استرانسیوم و پالادیوم تقویت شده‌اند، بهتر از پلاتین میتوانند خروجی اگزوز خودروهای احتراقی سوخت رقیق را تصفیه کنند. نتایج این تحقیقات در نشریه ساینس به چاپ رسیده و حق ثبت اختراع آن نیز به نام جنرال‌موتورز است.

خودروهای مجهز به این موتور معمولا با سوخت دیزل کار میکنند و با مصرف سوخت کمتر در هر کیلومتر، گازهای گلخانه‌ای کمتری منتشر می‌کنند؛ اما از خودروهای بنزینی گران‌ترند

jhh

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی