انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 455)
دوشنبه 14/4/1389 - 15:2 -0 تشکر 209456
کمال الدین بهزاد

کمال‌الدین بهزاد


کمال‌الدین بهزاد ۸۵۴ یا ۸۶۰ هـ.ق. یا ۸۷۰ هـ.ق. در هرات متولد شد و در زمان حیات خود به شهرت و محبوبیت رسید. وى معاصر سلطان حسین بایقرا و وزیر او امیرعلى شیرنوایى بوده است. استاد او پیر سید احمدتبریزى بوده است. ظرافت‌کارى و تذهیب را به‌طور مستقیم از روح‌الله میرک خراسانى فرا گرفت و قلم‌زنى ظریف و بیانگرى عمیق را از طرح‌هاى مولانا ولى‌الله آموخت.

 آثار بسیارى چه در ایران و چه در کشورهاى دیگر به بهزاد منسوب است. اما بدون شک همهٔ این آثار نمى‌تواند متعلق به وى باشد. وى در بیست سالگى خود را به‌عنوان یک نقاش بااستعداد معرفى کرد. و در فاصله ۸۹۴-۹۱۶ بهترین آثار خود را آفرید. بهزاد بسیارى از آثار خود را بدون امضا برجاى گذاشت.
بهزاد ،گریز یوسف،بوستان سعدی،هرات،1488 م/888 ه. ،قاهره،کتابخانه ملى

اوج نوآورى بهزاد را در نگاره‌هاى نسخه
ٔ بوستان سعدى (۸۹۳ هـ.ق.) نسخهٔ خمسهٔ نظامى (۸۹۹
هـ.ق.)مى‌توان دید.
کمال‌الدین بهزاد برخلاف نگارگران پیشین، به جهان واقعى توجه کرد. او با طراحى قوی، پیکرهاى بى‌حالت و یکنواخت پیشین را به حرکت در آورد. به چهره‌ها تنوع بخشید و طبیعت و معمارى را به مکان فعل و عمل آدم‌ها تبدیل کرد. قدرت تکنیک وى بى‌نظیر است.
بهزاد در خلال یک دهه، تحولى در سنت رنگ نگارگرى ایرانى ایجاد کرد. در نقاشى کمال‌الدین بهزاد، احساس و تعقل به‌طرزى ظریف و هنرمندانه متعادل شده‌اند.

محتواى انسان‌گرایانهٔ آثار او، در تاریخ نقاشى ایران بى‌سابقه است. نوآورى‌هاى وى هیچ‌گاه از چارچوب کلى زیبایى‌شناسى نگارگرى ایرانى خارج نمى‌شود. بهزاد شاگردان برجسته‌اى چون قاسم‌على چهراه‌گشای، شیخ‌زاده (محمود مذهّب)، آقامیرک و میرمصوّر را در هرات پرورد. وى در دربار صفوى در تبریز نیز بسیار تأثیرگذار بود.

دوشنبه 14/4/1389 - 15:26 - 0 تشکر 209465

با سلام

منون از مطلب خوبتون . ما هم میتونیم در باره شعرا در این تایپیک صحبت کنیم یا فقط مربود به این شاعر می باشد؟

با تشکر

 
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی