انجمن ها > انجمن طنز و سرگرمی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
طنز و سرگرمی (بازدید: 503)
چهارشنبه 9/4/1389 - 15:9 -0 تشکر 208255
تذکره المقامات لویی پاستور

آن دانشمند نخودی . آن مبطل نظریه تولید خودبخودی .آن یابنده علت هربیماری . آن سازنده واکسن هاری .آن کاشف میکروبهای مستور . عالمنا و کاشفنا لویی پاستور . متولد به شهر دول فرانسه بود و از مدت عمر اورا سال هفتادوسه بود.  نقل است در کودکی به دنبال چیزهای ریز بودی و خود از نظر اندازه چون مویز بودی . گویند مادرش در بدر دنبال او همی گشتی و گویا اول بار این او گفته بودستی : پاستورریزه  پاستورریزه  ورپریده  کجا هستی . واینچنین بود که این قول پاستوریزه  بعدها شهرت جهانی یافت و اطلاق شد به شیوه ی کشتن میکروبها ی شیر در حرارت 70 درجه سانتی گراد به مدت 15 ثانیه . و چنین شد که  شیر ماندنی شد .   نقل است روزی پیرمردی بیامد و بگریست که ای کوفته قلقلی  کرمهای ابریشمم گرفته اند بیماری دانه فلفلی .  و او در این اندیشه چند سالی مشغول بود و سر انجام عامل بیماری و طریقت انتقال آن بیافت و صنعت ابریشم سازی را از ورشکستگی برهانید .  نقل است  علاقه داشت به چیزی  اینکه در پشت میزی در کنار تحقیقات میکروسکوپی بخورد دیزی . و پیوسته به این دو مشغول بودی . تااینکه روزی آزمایشی انجام دادی به این نحو که گوشت دیزی بکوبید و بخورد و آب آن را  نبخورد. آن آب دیزی به دو قسم کرد و در دو ظرف بالونی شکل بریخت و بر دهانه ی یکی لوله ی خمیده ای بنهاد.  پس از چند مدت بدید که آن ظرف که دهانه باز است  آلوده به بوی گند و گاز است  و آن ظرف که بر دهانه داشت لوله خمیده  چون به باکتریها گیر سه پیچ داده   هیچگونه گزندی ندیده . پس نهاد به زیر میکروسکوپ قطره ای از آن آبگوشت آلوده و در آن دید هزاران باکتری چشم دریده . پس سراسیمه سوی خیابان دوید که یافتم . یافتم .  گفتند : چه را ؟ گفت : باطل کننده ی نظریه تولید خود بخودی را . نقل است جون مرگش نزدیک آمد در یک دستش میکروسکوپی بود و در دست دیگرش دیزی بود و پیوسته گوئیا زیر لب زمزمه می کرد  : نظریه تولید خودبخودی باطل است . باطل است . باطل است .  و در این حال بود که جان به جان آفرین تسلیم کرد . روانش شاد.با پوزش از روح بزرگوار پاستور

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی