انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 775)
جمعه 4/4/1389 - 11:40 -0 تشکر 207204
هنر نقاشی در عصر اشکانی

هنر نقاشی در عصر اشکانی در اوایل توسعه و تحکیم حکومت اشکانى هنرها یا یونانى مآب بودند یا یونانى - ایرانى و یا هنر خاص ایرانی.گچ‌برى رنگى و نقاشى دیوارى از هنرهاى رایج در عصر اشکانى بودند. اسلوب دیوارنگارى بر گرفته از غرب بود و در اینجا با گچ‌برى تلفیق شده بود. گچ‌بران علاوه بر طرح‌هاى هندسى از نقش مایه‌هاى تصویرى نیز استفاده مى‌کردند. این نقش‌مایه‌ها مشتمل بودند بر حیوانات شکار شده و زنان بود که منشأ یونانى - رومى مى‌داشتند. نقاشان پارتى دیوارها و سقفها را با تصاویر مذهبى یا دنیوى مى‌آراستند.
بقایاى چند دیوار نگاره در ویرانه‌هاى کاخ کوه خواجه کشف شده است که متعلق به سدهٔ اول میلادى است. نقاشى‌هاى دیوارى مکشوف در مناطق باخترى قلمرو اشکانیان ویژگى‌هاى هنر پارتى را به طرز بارزترى نشان مى‌دهند.
حضور قواعد هنر پارتى در هنر بیزانسى بقاى سنت‌هاى کهن ایرانى و بسط آنها به‌سوى غرب را اثبات مى‌کند. اما نشانهٔ استمرار این سنت‌ها را به‌نحوى بارزتر در ایران و آسیاى میانیه مى‌پاییم

يکشنبه 16/8/1389 - 10:28 - 0 تشکر 248563

سلام
ممنون دوست عزیز
خوب بود

مست نگاه تو ام 
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی