انجمن ها > انجمن کامپیوتر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
کامپیوتر (بازدید: 13073)
پنج شنبه 3/4/1389 - 15:15 -0 تشکر 207062
مطالب اینترنت و شبکه

با سلام
برای این که مطالب ها از هم جدا نشوند و انجمن کامپیوتر شلوغ نشود ، لطفاً مطالب و مشکلات و مقالات مربوط به اینترنت در این پست درج کنید و فقط مسائل جدید را در صفحه اصلی انجمن درج کنید.

در صورت امکان از هر یک از پست ها خوشتون اومد + سبز را بزنید .

با تشکر  Reza Godarzi

 

پنج شنبه 3/4/1389 - 15:21 - 0 تشکر 207067

لو رفتن IP شما در Yahoo Messenger
آیا در هنگام یك chat معمولی IP شما محرمانه باقی می ماند؟
فرض كنید با YAHOO در حال chat كردن هستید سرور YAHOO به تمام پیغام های فرستاده شده و دریافت شده به وسیله شما دسترسی دارد زمانی كه مستقیمآ با شخصی به طور اختصاصی در حال chat كردن هستید دیگر به وسیله سرور YAHOO با او در ارتباط نیستید بلكه یك ارتباط مستقیم بین دو كامپیوتر وجود دارد اكنون هر كامپیوتر به عنوان یك سرور عمل می كند و قسمت كوچكی از این ارتباط به عهده YAHOO است. در این حالت آدرس IP شما ممكن است لو برود و یك ارتباط كاملآ مستقیم برقرار شود.
آیا من می توانم آدرس IP خود را مخفی كنم؟
بله بعضی از فایروال ها این ارتباط دو به دو را مسدود می كنند و YAHOO باید از طریق سرور خودش به IP شما دست پیدا كند ولی برای webcam این روش عملی نیست و شما می توانید به طور غیر مستقیم ( از طریق یك proxy ) به YAHOO Messenger متصل شوید.
صفحه log on را ببندید ( cancel را فشار دهید ) سپس بروید به:
log in»preferences
اطلاعات مربوط به سرور را آن گونه كه دلخواه شماست تنظیم كنید.
اگر دوست ندارید IP شما در Buddy List دیگران باشد به سادگی روی IP آنها راست كلیك كنید و Remove Buddy را انتخاب كنید تا خود را از لیست آنها حذف كنید (این هم یكی از راههای لو رفتن IP شما است)
ابتدا از طریق http://edit.yahoo.com وارد سیستم Yahoo شوید (login شوید) سپس به اینجا بروید http://www.delta-knight.com/rem/index.htm
یك آدرس IP چیست؟
یك آدرس پرتكل اینترنت (IP) یك آدرس 32 بیتی (4 بایتی) یكتا است. كه هر كامپیوتر در اینترنت می تواند داشته باشد و این هویت هر كامپیوتر را در اینترنت معین می كند و از این طریق اطلاعات به كامپیوتر شما داده می شود و از آن باز خوانی می شود بیشتر كاربران اینترنت كه به صورت dial up (شماره گیری از طریق خط تلفن) به اینترنت متصل می شوند تقریباً هر بار كه آنها به اینترنت متصل می شوند به وسیله یك IP جدید این عمل انجام می گیرد و تعداد این آدرسها به رنج ISP (سرویس دهنده اینترنت به شما) وابسته است و این یك آدرس IP دینامیك است ارتباطات دائم مانند DSL شانس بیشتری یا شاید بهتر است بگوییم بد شانسی بیشتری برای داشتن یك آدرس IP استاتیك یا دائمی و در نتیجه لو رفتن دارند یك آدرس IP مانند:
205.45.62.124
هر كدام از شمارها می توانند بین 0-255 باشند.
یعنی 4228250625 عدد آدرس IP یكتا می توانید داشته باشید
آنجه در بالا آمد خلاصه بود كه فقط برای آشنایی شما دوستان عزیز ذكر شد برای آشنایی بیشتر می توانید به سایت Yahoo یا سایتهای دیكر كه در زمینه امنیت فعالیت می كنند مراجعه كنید.

پنج شنبه 3/4/1389 - 15:22 - 0 تشکر 207068كوكی ها
كوكی چیست؟

كوكی عبارت است از یك پیغام كه سرور به مرورگر ( Browser ) شما می فرستد. مرورگر شما این پیغام را در یك فایل متنی ( Text ) ذخیره می كند. پس از آن هر بار كه كه شما به آن سرور مراجعه می كنید ( یعنی یك صفحه از وب سایتی را كه روی آن سرور قرار دارد باز می كنید. ) یا به عبارت دیگر هر بار كه مرورگر شما (مثلاً اینترنت اكسپلورر ) در خواست یك صفحه از آن سرور می كند این پیغام را به آن سرور باز می گرداند.

هدف اصلی كوكی ها شناسایی كاربران است تا تنظیماتی را كه كاربر بنا بر سلیقه خود دفعة قبل روی یك وب سایت مثلاً یاهو انجام داده اكنون هم بتواند صفحه را با همان تنظیمات دفعه قبل برایش باز كند. برای مثال فرض كنید در Hotmail یك ایمیل درست كرده اید و اكنون بعد از چند روز دوباره وارد سایت Hotmail می شوید تا با وارد كردن ID (یا شناسه ) و پسورد وارد ایمیل خود شوید و مشاهده می كنید كه با باز شدن صفحه ID شما از قبل نوشته شده است یا حتی اگر از قبل این امكان را ایجاد كرده باشید پسورد شما هم وارد شده فقط كافیست اینتر را بزنید و وارد ایمیل خود شوید. و زمانیكه در گوگل زبان خود را انتخاب می كنید و دفعه بعد كه وارد گوگل می شوید و زبان مورد نظر شما به طور اتوماتیك انتخاب شده است همه این كارها و بسیاری از كارهای دیگر اینچنینی بوسیله كوكی ها انجام می شود در حقیقت از طریق كوكی ها سرور وب صفحات را مطابق عادت و سلیقه شما باز می كند و به این طریق در وقت و حوصله شما صرفه جویی می شود.

مشكلات كوكی ها

كوكی ها مكانیزم كاملی برای شناسایی نیستند، ولی كارهایی را ممكن می سازند كه شاید بدون آنها انجام همین كارهای ساده غیر ممكن بود. در اینجا به بررسی چند مشكل كه از كارایی كوكی ها می كاهد می پردازیم.
افراد معمولاً از كامپیوتر ها به طور مشترك استفاده می كنند. هر كامپیوتری كه در یك مكان عمومی مانند محل كار یا حتی در خانه معمولاً‌ به طور اشتراكی چند نفر از آن استفاده می كنند. و چندین نفر در زمان های مختلف بوسیله این كامپیوتر به اینترنت متصل می شوند. كوكی ها نمی توانند نیاز همه آنها را همزمان برآورده كنند. فرض كنید از یك مكان عمومی مانند یك كافی نت در حال خرید از یك فروشگاه اینترنتی هستید. این فروشگاه اینترنتی روی كامپیوتری كه از آن برای خرید استفاده می كنید یك كوكی قرار می دهد تا اگر بار دیگر وارد این فروشگاه اینترنتی شدید حساب شما را استفاده كند. فروشگاههای اینترنتی معمولاً در این زمینه بسیار هشدار می دهند. یا فرض كنید كه شما با استفاده از كامپیوتر شخصی همسرتان از فروشگاه اینترنتی آمازون خرید كرده اید و حال اگر همسرتان بعد از شما برای خرید وارد آمازون شود فقط با یك كلیك می تواند خرید كند البته با حساب شما!

در یك كامپیوتر با سیستم عاملی مانند ویندوز NT یا یونیكس كه حسابها به طور مناسب و درست در اختیار كاربران قرار می گیرند كمتر این مشكلات پدید می آیند.
اگر كوكی ها پاك شوند. اگر شما با مرورگر خود ( مانند اینترنت اكسپلورر ) مشكل دارید. و از شركت پشتیبانی كنندة این مرورگر كمك بخواهید ممكن است اولین چیزی كه به شما بگویند تا انجام دهید پاك كردن temporary Internet files یا همان فایلهای موقت اینترنتی در شاخه ویندوز باشد. زمانیكه این كار را می كنید تمام كوكی ها را از دست می دهید و اگر سایتی را كه قبلاً بازدید كرده اید بعد از این عمل دوباره بازدید كنید آن سایت شما را به عنوان یك كاربر جدید فرض خواهد كرد و برای شما یك كوكی جدید می فرستد. و به همین علت است كه بعضی از سایتها از شما می خواهند كه در آنها ثبت نام كنید ( یا اصطلاحاً رجیستر شوید. ) جون اگر با یك كلمه كاربری ( User Name ) و یك كلمه عبور ( Password ) شما می توانید وارد حوزه شخصی خود در آن سایت شوید حتی اگر فایل كوكی را از دست داده باشید.
چندین كامپیوتر. افراد زیادی در روز از بیش از یك كامپیوتر برای دستیابی به اینترنت استفاده می كنند. به عنوان مثال اگر شما یك كامپیوتر در محل كار و یك كامپیوتر در خانه و یك لپ تاپ برای خارج از این دو محل استفاده می كنید برای هر كامپیوتری كه با آن به یك وب سایت متصل می شوید كوكی های جداگانه برای هر كامپیوتر ارسال می شود و این سبب می شود كه تنظیمات خود را برای هر كامپیوتر به طور جداگانه انجام دهید كه خسته كننده است.

حل مشكلات مذكور احتمالاً به همین سادگی ها هم نیست مگر اینكه از كاربر خواسته شود در سایت مذكور ثبت نام كند.

پنج شنبه 3/4/1389 - 15:23 - 0 تشکر 207069

آشنایی با RSS

اصطلاحات RSS

وبلاگ ــ یك وبلاگ یا وب سایت عمومی است كه فرستاده های شخصی را نشان می دهد و معمولاً آخرین مطلب از نظر زمانی اولین مطلب از نظر مكانی در صفحه است. معمولاً این فرستاده كه عموماً متن هستند بایگانی شده و قابل جستجو (بوسیله موتورهای جستجو) هستند. این فرستاده ها می توانند از طرف یك شخص یا اشخاص زیادی باشند. وبلاگهای جدید همراه با لینك ها و توصیف مختصری ارائه می شوند كه این توصیف ها بوسیله RSS در دسترس قرار می گیرند.

كانالها (Channels) ــ اینها لینكهایی به زبان XML هستند كه به مقالات و وبلاگهای جدید آدرس می دهند. و بعضی وقتها با عنوان Feed نامیده می شوند.

تغذیه(Feeds) ــ اینها فایلهایی به زبان XML هستند كه معمولاً شامل لینكهایی به مقالات و وبلاگها همراه با یك توصیف مختصر می باشند. كه به این لینك ها گاهی كانال (Channel) گفته می شود.

Proxy Server ــ یك وسیله ارتباط با اینترنت غیر مستقیم می باشد. شما با یك كامپیوتر شخصی به یك سرور متصل می شوید كه آن سرور هم بعداً به اینترنت متصل می شود. بعضی وقتی این عمل برای فیلتر كردن محتویات یا جدا كردن ویروسها قبل از اینكه یك شبكه داخلی را آلوده كنند استفاده می شود. اگر شما از طریق یك پروكسی سرور به اینترنت متصل شده اید باید تغییراتی در تنظیمات RSS خوانندگانتان انجام دهید.

RSS ــ این اصطلاح از كلمات Realy Simple Syndication به معنای یك تجمیع واقعاً ساده تشكیل شده است. RSS یك ابزار براساس زبان XML برای وبلاگها و سایتهای اینترنتی است. RSS با محتویات جدیدی مانند تاریخ، یك تیتر، یك لینك و یك توضیح مختصر مرتباً تهیه می شود. یك خواننده RSS فقط توضیح مختصری را كه ناشر گذاشته شده می خواند و با یك كلیك به خبر، مقاله یا وبلاگی كه آدرس داده شده است می رود.

XML ــ (Extensible Mark up Lanyuaye) یك زبان اینترنتی قابل بهینه سازی كه انواع مختلفی از اطلاعات را می تواند توصیف كند به گونه ای كه برنامه هایی كه به این زبان نوشته می شوند می توانند اطلاعات را اصلاح و تأیید كنند. هدف اولیه این زبان به اشتراك گذاشتن زبان برنامه نویسی در اینترنت است.

پنج شنبه 3/4/1389 - 15:31 - 0 تشکر 207077

آشنایی با VPNدر طی دو دهه اخیر دنیای پیرامون ما تغییرات زیادی كرده است. امروز دیگر كسب و كار ها به یك محل یا منطقه خاص محدود نمی شوند بلكه با بازار جهانی روبرو هستند و باید استراتژی متناسب با آن تدارك ببینند. امروزه سازمان های زیادی فراتر از یك تشكیلات محلی فعالیت می كنند و دامنه خدمات خود را به كشور یا دنیا گسترش داده اند. طبیعی است كه برای اداره چنین سازمانهایی نیاز به زنجیره ای از ادارات و دفاتر كاری و نمایندگی وجود دارد. و باید بین ادارات و دفاتر یك سری اطلاعات رد و بدل شود و در دنیای امروز سرعت حرف اول را می زند ولی بخاطر آن نمی توان امنیت را نادیده گرفت. پس احتیاج به سیستمی وجود دارد كه هم سرعت و هم امنیت تبادل اطلاعات را بین مراكز مختلف فراهم كند.

یست جز یك شبكه خصوصی مجازی به این شبكه ها VPN می گویند كه مخفف Virtual Private Network است. و به این وسیله كلیه نیاز های ارتباطی بین كارمندان و دفاتر و... را برآورده می كنند

پنج شنبه 3/4/1389 - 17:19 - 0 تشکر 207115

Spam چیست ؟
xxxSpam چیست ؟
اینترنت ، امکان استفاده از سرویس ها و خدمات متعددی را در اختیار کاربران قرار می دهد . ارسال و دریافت نامه الکترونیکی ( E-mail ) ، یکی از قدیمی ترین و در عین حال متداولترین سرویس ارائه شده بر روی اینترنت است.علیرغم تمامی مزایا و پتانسیل های سرویس فوق ، در چند سال اخیر و همزمان با رشد و گسترش استفاده از اینترنت ، شاهد مشکلات و مسائل جانبی در این رابطه نیز می باشیم . توزیع نامه های آلوده به ویروس ها و یا کرم ها ، ارسال و یا دریافت نامه های الکترونیکی ناخواسته که از آنان با نام Spam یاد می شود ، نمونه هائی در این زمینه می باشد .
در این مقاله قصد داریم ضمن بررسی جایگاه سرویس پست الکترونیکی با مفهوم Spam ، منابع توزیع و روش های مقابله با آن ، آشنا شویم .
E-mail : بهترین گزینه ارتباطی در عصر اطلاعات
امروزه از Email به عنوان متداولترین روش ارتباطی در جهان ، استفاده می شود .
• روزانه سی و یک میلیارد نامه الکترونیکی بر روی اینترنت ویا شبکه های داخلی ، ارسال می گردد .پیش بینی می شود این رقم تا سال 2006 ، دو برابر گردد.

• بر اساس بررسی انجام شده توسط موسسه تحقیقاتی Forrester ، بیش از 35 درصد زمان استفاده از اینترنت به ارسال و دریافت نامه های الکترونیکی ، صرف می شود.

• شصت درصد کاربران اینترنت در طی روز ده و یا کمتر ، بیست و سه درصد بیش از بیست و صرفا" شش درصد بیش از پنجاه نامه الکترونیکی را در طی روز دریافت می کنند .

• هفتاد و هشت درصد کاربران اینترنت در طی روز ده و یا کمتر و یازده درصد بیش از بیست نامه الکترونیکی را در طی روز ارسال می نمایند .

• هفتاد و سه درصد کاربران اینترنت ، حداکثر یک ساعت از زمان استفاده از اینترنت را به دریافت و یا ارسال نامه الکترونیکی ، صرف می نمایند .

• چهل و شش درصد از استفاده کنندگان سرویس پست الکترونیکی در سال 2003 ، اعلام نموده اند که فضای استفاده شده آن نظیر فضای استفاده شده در سالیان گذشته است .

• چهل و هشت درصد از استفاده کنندگان سرویس پست الکترونیکی در سال 2003 ، اعلام نموده اند که فضای اختصاص یافته برای آنان نسبت به سال 2002 ، افزایش یافته است .

• در سال 1995 ، هر کاربر اینترنت ( خصوصا" کارمندان موسسات و سازمان ها ) ، در طی روز سه نامه را ارسال و در مقابل پنج نامه را دریافت نموده است . در سال 2002 ، وضعیت فوق تغییر و در مقابل ارسال بیست نامه ، سی نامه را دریافت داشته اند .

• پیش بینی می شود که تعداد نامه های ارسالی تا سال 2006 از مرز سی و یک میلیارد در یک روز به شصت میلیارد برسد . در صورتی که ظرفیت هر نامه الکترونیکی را معادل پنجاه و نه کیلو بایت در نظر بگیریم ( منبع : موسسه تحقیقاتی Forrester ) ، روزانه حجمی معادل 1،829 ترابایت ( ده به توان دوازده ) و در طی یک سال 3،35 پتابایت ( ده به توان هیجده ) ، اطلاعات مبادله می گردد .
Spam چیست ؟
به نامه های الکترونیکی ناخواسته و اغواکننده ، Spam گفته می شود. بین Spam و ویروس ها ی کامپیوتری ارتباط مستقیمی وجود نداشته و حتی پیام های معتبر و از منابع موثق می توانند در زمره این نوع از نامه های الکترونیکی قرار گیرند. نامه های الکترونیکی ناخواسته معمولا" به صورت عمده ( Bulk ) ، ارسال می گردند . به منظور آشنائی بیشتر با ابعاد متفاوت نامه های الکترونیکی ناخواسته ، به برخی از اطلاعات استخراج شده در این خصوص اشاره می گردد :
• نیمی از ترافیک مربوط به نامه های الکترونیکی مربوط به Spam می باشد (پیام های تجاری ، آگهی ها و سایر موارد مشابه) .
• بر اساس بررسی انجام شده توسط موسسه تحقیقاتی Forrester ، فروشندگان کالا و خدمات در طی یک سال بیش از دویست میلیارد نامه الکترونیکی ناخواسته را ارسال می نمایند .
• بر اساس بررسی انجام شده توسط یکی از بزرگترین شرکت های -------- نامه های الکترونیکی ناخواسته ، Spam بیش از چهل درصد از ترافیک نامه های الکترونیکی در اینترنت راشامل می شود .
• سه شرکت عمده ارائه دهنده خدمات پست الکترونیکی در جهان ( AOL ، مایکروسافت ، یاهو ) ، بیش از دویست میلیون آدرس Email را در خود نگهداری نموده اند . مراکز فوق ، اهداف جذابی برای ارسال کنندگان نامه های الکترونیکی ناخواسته ( Spammers ) ، می باشد .
• بر اساس اعلام شرکت AOL در ماه مارس سال 2003 ، بیش از یک میلیارد نامه الکترونیکی ناخواسته صرفا" در طی یک روز با استفاده از نرم افزارهای -------- ، حذف شده اند .
• شرکت AOL اعلام نموده است که بطور متوسط در هر روز به ازای هر آدرس نامه الکترونیکی ( Account ) ، بیست و هشت نامه الکترونیکی را بلاک می نماید .
هر یک از ما ممکن است در طی روز چندین نامه الکترونیکی ناخواسته را دریافت نمائیم . ( برخی کاربران تعدادی بیشتر و برخی دیگر ، تعداد کمتری ) . در صورتی که دارای یک آدرس پست الکترونیکی می باشید ، همواره امکان دریافت نامه های الکترونیکی ناخواسته ، وجود خواهد داشت . فرض کنید ، پس از بررسی صندوق پستی خود با پیامی مطابق زیر برخورد نمائید :
یک نمونه Spam
فرض کنید که ما به شما بگوئیم که می توانید هشتاد و دو درصد ار وزن خود را صرفا" در چندین ماه ، کاهش دهید ، آیا این موضوع برای شما جالب است ؟ ما نیز امیدواریم که چنین اتفاقی بیافتد . برای آگاهی از اطلاعات بیشتر سایت ما را دیدن نمائید.

پیام فوق قطعا" یک Spam می باشد . این نوع از نامه های الکترونیکی بدون شک رنج آور و در صورتی که تعداد آنان زیاد باشد ، مشکلات و مسائل خاص خود را به دنبال خواهند داشت . در صورتی که شما دارای یک آدرس پست الکترونیکی عمومی می باشید ، ممکن است صدها پیام ناخواسته را با ظاهری کاملا" معقول و منطقی دریافت نمائید . حتی با استفاده از فیلترهای مناسبی که ممکن است استفاده شود ، امکان دریافت اینچنین نامه های الکترونیکی ناخواسته ای وجود خواهد داشت . در برخی موارد ممکن است برنامه های ----- باعث حذف نامه های الکترونیکی گردند که تمایل به دریافت آنان را داشته باشیم !
شاید تاکنون این سوال برای شما مطرح شده باشد که منبع ارسال این همه نامه الکترونیکی ناخواسته کجا بوده و فرستندگان این نوع از نامه های الکترونیکی چه اهدافی را دنبال می نمایند ؟ آیا روشی برای مقابله و توقف آنان وجود دارد ؟ در ادامه سعی خواهیم کرد به سوالات فوق ، پاسخ دهیم .
منبع نامه های الکترونیکی ناخواسته
Spam از جمله مسائل و مشکلاتی است که دامنه آن گریبانگیر تمامی افرادیکه دارای آدرس پست الکترونیکی می باشند ، می گردد.بر اساس تحقیقات انجام شده در رابطه با ابعاد متفاوت این نوع از نامه های الکترونیکی که در Business Week magazine ، منتشر شده است ، به موارد جالب زیر برخورد می نمائیم :
ابعاد مخرب نامه های الکترونیکی ناخواسته
صرفا" درطی یک روز در سال 2003 ، یکی از عظیم ترین ارائه دهندگان خدمات اینترنتی ( AOL ) ، بیش از دو میلیارد پیام ناخواسته را بلاک نموده است . شرکت مایکروسافت که دومین ارائه دهنده سرویس اینترنت MSN و سرویس hotmail می باشد ، اظهار داشته است که بطور متوسط روزانه حدود 4 / 2 میلیارد پیام ناخواسته را بلاک می نماید . بر اساس بررسی انجام شده در موسسه تحقیقاتی Radicati Group در ارتباط با نامه های الکترونیکی ناخواسته، بیش از چهل و پنج درصد از 9 / 10 تریلیون پیام ارسال شده در سال 2003 ، Spam بوده اند .
یکی از مسائل مرتبط با Spam و این که چرا حجم آنان تا به این اندازه زیاد می باشد به سهولت در ایجاد آنان ، برمی گردد . شما نیز می توانید به سادگی به یک ارسال کننده نامه های الکترونیکی ناخواسته تبدیل شوید .در حال حاضر ، صدها شرکت وجوددارد که لوح های فشرده شامل میلیون ها آدرس معتبر پست الکترونیکی را می فروشند . با استفاده از نرم افزاری نظیر Word ، می توان بسادگی آدرس های فوق را به خطوطی مشتمل بر یکصد آدرس در هر خط تبدیل و در ادامه با استفاده از پتانسیل همیشه جذاب Cut و Paste آنان را در فیلد TO هر برنامه معمولی نامه الکترونیکی، قرار دارد . پس از فشردن دکمه Send ، در کمتر از چندین ثانیه، صدها نامه الکترونیکی ارسال خواهد شد . سادگی در ایجاد و توزیع این نوع از نامه های الکترونیکی ، از مهمترین مسائل و مشکلات مرتبط با Spam ، است .
آدرس های پست الکترونیکی ، چگونه جمع آوری می گردند ؟
شاید این سوال در ذهن شما مطرح شده باشد که یک شرکت چگونه میلیون ها آدرس پست الکترونیکی معتبر را جمع آوری تا پس از استقرار آنان بر روی CD ، امکان فروش آنان را فراهم نماید ؟ در این رابطه منابع متعددی وجود دارد :
• اولین منبع جمع آوری آدرس های پست الکترونیکی ، گروه های خبری ( newsgropus ) و اتاق های چت ، می باشند. ( خصوصا" برروی سایت های بزرگی نظیر AOL ) . کاربران ( خصوصا" افرادی که اولین مرتبه از این امکانات استفاده می نمایند ) ، اغلب از اسامی Screen استفاده نموده و یا آدرس واقعی پست الکترونیکی خود را در گروههای خبری قرار می دهند . ارسال کنندگان نامه های الکترونیکی ناخواسته ( Spammers ) ، از یک نرم افزار خاص برای استخراج اسامی Screen و آدرس های پست الکترونیکی به صورت اتوماتیک استفاده می نمایند .
• دومین منبع برای جمع آوری آدرس های پست الکترونیکی ، وب می باشد . در حال حاضر ده ها میلیون سایت بر روی اینترنت وجود دارد و ارسال کنندگان نامه های الکترونیکی ناخواسته می توانند با ایجاد "مراکز جستجو" ، عملیات جستجو به منظور یافتن علامت "@ " را که نشاندهنده یک آدرس الکترونیکی می باشد را پیمایش می نمایند . این نوع از برنامه ها را Spambots می نامند .
• سومین منبع تامین کننده آدرس های پست الکترونیکی ، سایت هائی می باشندکه صرفا" با هدف جذب آدرس های پست الکترونیکی، ایجاد می گردند. مثلا" یک ارسال کننده نامه های الکترونیکی ناخواسته می تواند ، سایتی را ایجاد نماید که به شما بگوئید که شما " یک میلیون دلار " برنده شده اید و صرفا" آدرس پست الکترونیکی خود را در این محل تایپ و یا درج نمائید .
• یکی دیگر از روش های جمع آوری آدرس های پست الکترونیکی که در گذشته بیشتر استفاده می گیرد ، فروش آدرس پست الکترونیکی اعضاء توسط سایت های بزرگ ، است . برخی دیگر از سایت ها ، مخاطبان خود را با این سوال مواجه می نمودند که آیا تمایل به دریافت خبرنامه پست الکترونیکی را دارید؟" در صورت پاسخ مثبت به سوال فوق ، آدرس شما دریافت و در ادامه به یک ارسال کننده نامه الکترونیکی فروخته می گردید .
• بزرگترین و متداولترین منبع تامین کننده آدرس های نامه های الکترونیکی ، جستجو بر حسب کلید واژه " دیکشنری " ، مربوط به سرویس دهنده پست الکترونیکی شرکت های عظیم خدمات اینترنتی و پست الکترونیکی نظیر MSN,AOL و یا Hotmail ، می باشد. یک حمله مبتنی بر دیکشنری ، در ابتدا ارتباطی را با یک سرویس دهنده پست الکترونیکی به عنوان هدف ، برقرار نموده و در ادامه و با سرعت به صورت تصادفی اقدام به ارسال میلیون ها آدرس پست الکترونیکی ، می نماید . تعداد زیادی از این آدرس ها دارای تفاوت های اندکی با یکدیگر می باشند. نرم افزار مورد نظر در ادامه بررسی لازم در خصوص Live بودن آدرس های فوق را انجام و در ادامه آنان را به لیست آدرس ارسال کننده نامه الکترونیکی ، اضافه می نماید . در نهایت لیست آماده شده به تعداد زیادی از ارسال کنندگان نامه های الکترونیکی ناخواسته ، فروخته می گردد .
آدرس های نامه های الکترونیکی ، عموما" خصوصی تلقی نمی گردند ( نظیر درج شماره تلفن شما در لیست دفترچه تلفن عمومی ) . زمانی که یک ارسال کننده نامه الکترونیکی ، موفق به آگاهی از آدرس پست الکترونیکی شما گردد ، آن را در اختیار سایر ارسال کنندگان نامه های الکترونیکی قرار می دهد. در چنین مواردی می بایست در انتظار دریافت تعداد زیادی از نامه های الکترونیکی ناخواسته باشیم ( شناسنائی دقیق هدف برای ارسال نامه الکترونیکی ) .

شرکت های بزرگ ارسال کننده Spam
در صورتی که تمایل به ارسال تعداد زیادی Spam را داشته باشید ، می توان از شرکت های متعددی که اقدام به ارسال عمده ( نه خرده فروشی ! ) نامه های الکترونیکی می نمایند ، استفاده کرد! . برخی از شرکت هائی که در این رابطه فعالیت می نمایند، قادر به ارسال میلیاردها Spam در طی یک روز می باشند . این شرکت ها در کشورهای متعدد تاسیس و فعالیت می نمایند (خصوصا" در کشورهائی که برای برخورد قانونی با اینچنین فعالیت هائی ، قانون مشخصی تدوین و تعریف نشده است) . برای این که با برخی از این شرکت ها بیشتر آشنا شویم بد نیست به سراغ Google رفته و بر حسب کلید واژه "Spam " ، و یا " bulk e-mail " جستجو نمائیم . نتایج جالب زیر را مشاهده خواهیم کرد :


شرکت فوق ، اعلام می نماید که در طی یک روز قادر به ارسال 7 / 2 میلیون نامه الکترونیکی به ازای پرداخت سی دلار می باشد .
تمامی موسسات و شرکت ها ی فوق ، ادعا می نمایند که عملیات آنان " Spam-free" ، بوده و صرفا" پس از تائید متقاضی مبنی بر دریافت نامه الکترونیکی ، اقدام به ارسال نامه الکترونیکی برای آنان می نمایند .
در مواردی دیگر، ممکن است شما یک کالا را سفارش داده و یا یک فرم online را تکمیل نمائید که دارای یک Chck box در قسمت انتهائی می باشد که به شما اعلام می نماید: " در صورت عدم تمایل برای درج آدرس پست الکترونیکی شما در لیست مربوطه ، می توانید check box مربوطه را غیر فعال unclick نمائید ". در برخی موارد ممکن است چنین پیام هائی در قسمت پائین فرم های online وجود نداشته باشد و یا شما توجهی به آنان نمی نمائید . در صورتی که به هر حال نام شما در لیست مجاز ارسال نامه الکترونیکی قرار گیرد ، همواره امکان دریافت تعداد زیادی spam، وجود خواهد داشت .
برخورد با Spam
برای مقابله با نامه های الکترونیکی ناخواسته تاکنون روش های متعددی ایجاد و این روند با توجه به ابعاد گسترده آن ، همچنان ادامه دارد .
بهترین تکنولوژی که در حال حاضر بری توقف Spam وجود دارد ، استفاده از نرم افزارهای -------- است .این نوع برنامه ها ، وجود کلید واژه های خاصی را در خط موضوع پیام ، بررسی و در صورت شناسائی آنان ،نامه الکترونیکی مورد نظر را حذف می نمایند. برنامه های -------- ، کلید واژه های مورد نظر را Spell و آنان را شناسائی می نمایند . برای spell یک کلید واژه، روش های متعددی وجود داشته و در برخی موارد ممکن است فرآیند Spelling نتایج مطلوبی را به دنبال نداشته و باعث حذف نادرست نامه هائی گردند که تمایل به دریافت آنان را داشته باشیم . برخی از برنامه های -------- پیشرفته ، نظیر heuristic و یا Bayesian ، با استفاده از روش های متعدد آماری اقدام به شناسائی Spam بر اساس الگوهائی خاص( با توجه به فرکانس تکرارهر الگو ) ، می نمایند .
سازمان های متعددی اقدام به انتشار لیست آدرس های IP استفاده شده توسط ارسال کنندگان نامه های الکترونیکی ناخواسته ، می نمایند. هر Spammer بزرگ ، قطعا" دارای مجموعه ای از ماشین های سرویس دهنده است که اقدام به ارسال پیام های Spam نموده و هر ماشین نیز دارای آدرس IP اختصاصی مربوط به خود است . پس از تشخیص Spam از طریق آدرس IP آن ، آدرس فوق به لیست سیاه اضافه می گردد.( [url]http://www.spamhaus.org/[/url] یکی از مراکزی است که چنین لیست هائی را ایجاد و بطور دائم آنان را به هنگام می نمایند).شرکت هائی که accoun پست الکترونیکی را host می نمایند ، می توانند با بررسی آدرس IP فرستنده و مقایسه آن با لیست سیاه ارائه شده توسط مراکزی نظیر : Spamhaus.org ، آن را ----- و بلاک نمایند .
ارسال کنندگان نامه های الکترونیکی نیز در این زمینه ساکت ننشسته و در این رابطه از رویکردهای متعددی استفاده می نمایند :
• تغییر متناوب آدرس های IP : با توجه به وجود اینگونه آدرس های IP در لیست سیاه ، در صورتی که آدرس های فوق در اختیار سازمان ها و یا موسساتی دیگر قرار گیرد ، عملا" برای استفاده کنندگان غیرقابل استفاده بوده و آنان نمی توانند از چنین آدرس هائی برای ارسال نامه های الکترونیکی واقعی ، استفاده نمایند.
• استفاده از توان سایر کامپیوترهائی که به آنان شکی وجود ندارد : ارسال کنندگان Spam ، با استفاده از تکنیک های خاصی از بین کامپیوترهای مطمئن موجود در شبکه که به آنان سوظنی وجود ندارد ، اصطلاحا" یارگیری نموده و از آنان برای ارسال نامه های الکترونیکی ناخواسته ، استفاده می نمایند . در چنین مواردی عملا" ماشین مورد نظر در اختیار ارسال کنندگان Spam ، قرار خواهد گرفت (Zombie machines ) . از طرفی چون آدرس های IP این نوع از ماشین ها جدید بوده و در لیست سیاه آدرس های IP قرار ندارند ، امکان ارسال میلیون ها پیام الکترونیکی با استفاده از آنان فراهم می گردد ( قبل از این که شناسائی و در لیست سیاه قرار گیرند ) .
از دیگر راهکارهای مقابله با spam ، می توان به تدوین مجموعه قوانین مناسب برای برخورد با افراد و یا موسسات ارسال کننده این نوع نامه های الکترونیکی ، تهیه یک لیست اختیاری برای افرادیکه تمایل به دریافت Spam را دارند و استفاده از گزینه هائی نظیر فرم های Online در مقابل Email ، اشاره نمود .
با توجه به حجم نامه های ارسالی ناخواسته و غیر قابل کنترل بودن آن ، می بایست تغییرات عمده ای در سرویس دهندگان پست الکترونیکی سنتی ایجاد و آنان خود را مجهز به تکنولوژی های پیشرفته ای به منظور ایمن سازی سرویس دهنده، نمایند.هم اینک موضوع مقابله با Spam در دستور کار شرکت های عظیم تولید کننده نرم افزار( سرویس دهندگان پست الکترونیکی ) ، سخت افزار و امنیت اطلاعات قرار گرفته و تمامی آنان در تلاش برای ایجاد روش ها و تکنیک هائی خاص برای مقابله با Spam می باشند .

شنبه 5/4/1389 - 10:21 - 0 تشکر 207398

آشنایی با BCC و مزایای استفاده از آن

مزایای استفاده از BCC
به منظور ارسال نامه های الکترونیکی از برنامه های متعددی نظیر Outlook استفاده می گردد . برای مشخص نمودن آدرس دریافت کنندگان یک Email می توان از فیلدهای To و یا CC استفاده نمود . در برخی موارد استفاده از فیلد BCC گزینه ای مناسب و در عین حال ایمن تر به منظور ارسال نامه های الکترونیکی است.

BCC چیست ؟
BCC از کلمات blind carbon copy ، اقتباس شده است . با استفاده از BCC ، امکان مخفی نگه داشتن آدرس دریافت کنندگان یک Email ، فراهم می گردد . بر خلاف آدرس هائی که در فیلد To و یا CC درج و امکان مشاهده آنان توسط سایر دریافت کنندگان وجود دارد ، امکان مشاهده آدرس های درج شده در فیلد BCC توسط سایر دریافت کنندگان وجود نخواهد داشت( ارسال نسخه ای از نامه به شخص ثالث بدون این که به دریافت کننده اولیه نامه اطلاعی داده شده باشد ) .

چرا می بایست از BCC استفاده نمود ؟
در این رابطه می توان به دلایل زیر اشاره نمود :

محرمانگی :در برخی موارد لازم است که به دریافت کنندگان یک Email این امکان داده شود تا بدانند چه افراد دیگری نیز آن را دریافت داشته اند . در برخی حالات دیگر ممکن است شما قصد ارسال یک Email برای چندین دریافت کننده را دارید و نمی خواهید آنان نسبت به این موضوع آگاه گردند که نامه ارسالی توسط چه افراد دیگری نیز دریافت شده است . مثلا" زمانی که شما یک Email را به نمایندگی از سازمان و یا یک موسسه تجاری برای مشتریان خود ارسال می نمائید ، صیانت از لیست مشتریان ، بسیار حائز اهمیت می باشد. در صورتی که از فیلدهای To و یا CC به منظور ارسال یک Email برای دریافت کنندگان متعددی استفاده می گردد ، دریافت کنندگان Email هر گونه پاسخی که به پیام ارسالی داده خواهد شد را نیز دریافت خواهند کرد ( مگر این که فرستنده آنان را از لیست حذف نماید ) .

پیگیری : در صورتی که قصد پیگیری ، دستیابی و یا آرشیو نامه های الکترونیکی ارسالی بر روی یک account دیگر را داشته باشید، می توان از BCC استفاده نمود . در چنین مواردی یک نسخه از نامه های الکترونیکی ارسالی به صورت اتوماتیک به یک account دیگر و بدون اطلاع دریافت کنندگان Email ارسال می گردد .

رعایت حقوق دریافت کنندگان : نامه های الکترونیکی فوروارد شده ، اغلب شامل لیست های طولانی از آدرس هائی است که توسط فرستنده قبلی و با استفاده از فیلد CC ، ارسال شده است . اینگونه آدرس ها عموما" فعال و معتبر بوده و خوراک مناسبی برای توزیع کنندگان نامه های الکترونیکی ناخواسته، خواهند بود .علاوه بر این ، تعداد زیادی از نامه های الکترونیکی حاوی ویروس از آدرس های Email موجود در پیام هائی که شما دریافت می نمائید ، استفاده نموده و اقدام به جمع آوری آدرس های فوق می نمایند .بنابراین، وجود اینگونه لیست های طولانی در پیام های فوروارد شده ، تمامی آدرس های موجود در لیست را در معرض تهدید قرار خواهد داد ( در صورت آلودگی پیام های دریافتی ) .

تعداد زیادی از استفاده کنندگان نامه های الکترونیکی ، پیام های دریافتی را با استفاده از فیلد CC برای تمامی اعضاء موجود در دفترچه آدرس خود، فوروارد می نمایند . پیشنهاد می گردد، دوستان خود را تشویق نمائید در مواردی که قصد فوروارد پیام هائی را برای شما دارند از فیلد BCC ، استفاده نمایند .در چنین مواردی ، امکان مشاهده آدرس Email شما توسط سایر افراد کمتر می گردد. به منظور پیشگیری در مقابل اینگونه مسائل ، پیشنهاد می گردد علاوه بر استفاده از BCC در صورت فوروارد نمودن پیام ها ، تمامی آدرس های Email موجود در پیام ، نیز حذف گردد .

چگونه می توان از BCC استفاده نمود ؟
اکثر برنامه های ارسال Email دارای گزینه ای به منظور استفاده از فیلد BCC ( پائین تر از فیلد To ) ، می باشند . در برخی موارد ، ممکن است گزینه فوق به صورت پیش فرض فعال نشده باشد و لازم است از یک گزینه دیگر به منظور فعال نمودن آن استفاده گردد . مثلا" در برنامه Outlook به منظور فعال نمودن فیلد BCC ، می توان از طریق منوی View گزینه All headers را در زمان ایجاد یک نامه الکترونیکی جدید ، انتخاب نمود .
در صورتی که قصد دارید تمامی دریافت کنندگان یک Email را در فیلد BCC مشخص نمائید و برنامه ارسال کننده ، اجازه ارسال یک نامه الکترونیکی بدون درج یک آدرس در فیلد To را نمی دهد ، می توانید آدرس Email خود را در فیلد To درج نمائید . بدین ترتیب ، علاوه بر مخفی نگه داشتن هویت سایر دریافت کنندگان ،می توان از ارسال موفقیت آمیز یک پیام نیز اطمینان حاصل نمود .

شنبه 5/4/1389 - 10:24 - 0 تشکر 207399

149 رمز و راز از اینترنت اكسپلورر IE6

اینترنت اکسپلورر یا مرورگر وب میکروسافت پر کاربرد ترین مرور گر وبی است که ملیونها نفر از سراسر جهان به وسیله آن به جستجو در اینترنت می پردازند. این نرم افزار در عین سهولت استفاده که رمز موفقیت آن نیز می باشد رمز و رازهای فراوانی را نیز به همراه خود دارد که با دانستن آنها زندگی اینترنتی شما راحت تر و دلپذیر تر می گردد. 149 راز در مرور گر وب میکروسافت را جای دیگری نخواهید یافت! پس فرصت را از دست ندهید:


1 – وقتی ماوس را روی تصویری از یك صفحه وب می بریم، خط جدیدی به نام lmage Bar ظاهر می شود كه دارای آیكون هایی برای ذخیره چاپ، ارسال از طریق Email و باز كردن فولدر My Picture (شاید برای این كه ببینیم آیا قبلاً تصویر را ذخیره كرده ایم یا نه) می باشد.
اگر معمولاً تصاویر را ذخیره نمی كنید و فكر می كنید lmage Bar مزاحمت ایجاد كرده ، می توانید از طریق منوی Tools ،گزینه Internet Options و صفحه Advanced آن را غیر فعال كنید. در این صفحه، به قسمت Multimedia بروید و علامت گزینه Enable lmage Toolbar را بردارید.

2 – بعضی از سایت های عكس های دیجیتالی دارای تصاویری با وضوح و كیفیت بالا هستند، ولی اگر عكس در پنجره مرورگر جا نشود تولید دردسر می كند. در صورت مواجهه باتصویری كه به علت بزرگ بودن آن نتوانستید تمام عكس را یكجا در صفحه مشاهده كنید، به جای این كه صفحه را به بالا یا پایین (یا به چپ و راست) اسكرول كنید،كمی صبر كیند تا 6IE اندازه آن را برای شما تنظیم كند. اگر ترجیح می دهید عكس را در اندازه واقعی خود ببینید، ماوس را به گوشه پائین در سمت راست برده و روی دكمه مربوطه كلیك كنید.

3 – وقتی تصویری را از طریق پست الكترونیك می فرستید، می توانید آن را كوچكتر كنید تا سریعتر به مقصد برسد. در این راستا، می توانید وضوح 480×640،600×800 یا 768×1024 را انتخاب و كاری كنید كه تمام تصاویری كه می فرستید كوچكتر شوند. دوستانی كه به صورت تلفنی با اینترنت ارتباط دارند حتماً از این توجه شما ممنون خواهند شد.

4 – اگر برای خود صفحه وبی را دست و پا كرده اید و از ایده ظاهر شدن خط ابراز تصاویر و تشویق بازدیدكنندگان به ذخیره تصاویر شما خوشتان نمی آید، می توانید این خط ابراز را برای تك تك تصاویر یا همه آنها غیر فعال كنید، برای این منظور با دستور خط ابراز را به طور كامل از كار بیندازید و یا خط GALLERYIMG=”no” را در برچسب های IMG خود اضافه كنید.

5 – خط ابراز Lmage برای تصاویر كمتر از 130×130 پیكسل ظاهر نمی شود،به همین دلیل برای ذخیره این نوع تصاویر باید از همان روش مرسوم كلیك راست استفاده كیند.

6 - IE6 ابزارهایی بهتری برای كار با كوكی ها دارد تمام امكانات موجود را می توانید از صفحه Privacy كادر محاوره Internet Options (كه از طریق منوی Tools باز می شود) مشاهده كنید . به علاوه، بد نیست سری به آدرس [url]http://www.w3.org/P3P[/url] بزنید و اطلاعات بیشتری درباره P3P (قوانین زیر بنایی برای اولویت های حفظ حریم خصوصی) كه مایكروسافت ابزارهای جدیدش را بر اساس آنها بنا نهاده به دست بیاورید.

7 – بعضی كوكی ها مفید هستند . مثلاً سایتهای فروشگاهی از جمله Amazon.com به كمك این كوكی ها از خریدهای شما مطلع شده و محصولات جدید را به شما پیشنهاد می دهند، یا سایت Microsoft Support با استفاده از آنها اطلاعات كاملی از جستجوهای اخیر شما به دست می آورد. این كوكی ها به كوكی های «شخص اول» موسومند. كوكی های طرف سوم از وب سایتی متفاوت (طرف سوم) پدید می آیند كه معمولاً جنبه تبلیغاتی دارند (مثل Double Click یا AOL) . این شبكه های تبلیغاتی برای بسیاری از سایت های وب تبلیغات می كنند، پس می توانند بفهمند كه شما به كدام یك از این سایت ها سر زده اید. اگر دوست ندارید چنین اطلاعاتی درباره شما در جایی نگهداری شود، IE6 می تواند كوكی های تمام شركت های طرف سوم، یا شركت هایی كه تعهدی در رعایت حفظ اطلاعات خصوصی شما نمی دهند را مسدود كند.

8 – وقتی IE پیامی ظاهر می كند مبنی بر اینكه كوكی خاصی را بپذیرد یا رد كنید، به IE بگوئید این كوكی را برای دفعات بعد در خاطر خود حفظ كند تا هر دفعه مجبور نباشید كوكی های همان سایت را قبول یا رد كنید.

9 – با تعیین سطح امنیتی مناسب برای خود می توانید مشخص كنید كه چه نوع كوكی هایی را دوست دارید دریافت كنید. برای این منظور، از طریق منوی Tools، گزینه Internet Options صفحه Privacy و دكمه Settings اقدام نمائید. پیش فرض این سطح امنیتی Medium است، كه كوكی های طرف سومی را مسدود می كند كه یا از هیچ قانونی برای حفظ اطلاعات خصوصی تبعیت نمیكنند یا از اطلاعات معرفی كننده شما بدون كسب اجازه از خود شما بهره برداری می نمایند. سطح Medium كوكی های شخص اول را كه از اطلاعات معرفی كننده شما بدون كسب اجازه از خود شما استفاده می كنند می پذیرد، اما در پایان جلسه آنها را حذف میكند.

10 – سطوح امنیتی در خصوص حفظ حریم خصوصی در شش دسته ارائه می شوند كه از پذیرش تمام كوكی ها تا رد تمام كوكی ها متغیرند . به علاوه، چهار استراتژی از پیش تعیین شده ارائه می شوند كه می توانید برای پذیرش یا رد انواع كوكی ها مورد انتخاب قرار دهید.

11 – اگر هیچ یك از این سطوح رضایت شما را جلب نمی كند، روی Advanced و پس از آن Override automatic cookie handling كلیك كنید . سپس می توانید كوكی های شخص اول و سوم را قبول یا مسدود كنید و یا از IE بخواهید هر دفعه از خود شما سوال كند.

12 – كادر محاوره Advanced علاوه بر كوكی های شخص اول و سوم، از كوكی های «جلسه ای» هم سوال می كند؛ یعنی كوكیهای موقتی كه فقط تا زمانی نگهداری می شوند كه حداقل یكی از پنجره های IE باز باشد. این كوكی ها خطری ندارند، زیرا بعد از قطع ارتباط و بستن برنامه IE به كلی حذف شده و در نتیجه سایت نمی تواند بعدها به آنها مراجعه كند.

13 – اگر نظرتان درباره سایتی خاص تغییر كرد و خواستید به آن اجازه ساخت كوكی در كامپیوتر خود را بدهید، می توانید به صفحه Per Site Privacy برگشته و آن را از لیست حذف كنید.

14 – اگر می خواهید برای سایت های Favorite خود استثناء قائل شوید، از طریق منوی Tools كادر محاوره Internt Options را باز كرده و به صفحه Privacy بروید. سپس روی دكمه Web Sites و پس از آن Edit كلیك كنید. در این حالت، URL هایی را وارد كنید كه می خواهید كوكی ها از آنها«همیشه» قبول یا رد شوند.

15 – اگر سایتی هیچ حرفی از خط مشی خود در حریم خصوصی بازدیدكنندگان نزده یا خط مشی آن باتنظیمات و اولویت بندی شما مطابقت نداشته باشد، آیكون كوچكی به شكل یك چشم باعلامت ایست در خط وضعیت (پائین پنجره) ظاهر می شود كه با كلیك مضاعف روی آن، گزارشی تحت عنوان Privacy Report به نمایش در می آید كه ضمن نشان دادن تمام محتویات آن صفحه، لیستی از كوكیهای ارسالی از طرف آن سایت و پذیرش یا عدم پذیرش آنها از طرف شما نمایش داده می شود. اگر چنین آیكونی را ندیدید، از منوی View گزینه Privacy Report را انتخاب كنید.

16 – تنظیمات مربوط به حریم خصوصی شما فقط در وب سایت هایی عمل می كنند كه در منطقه امن اینترنت تعریف شده باشند. اگر سایتی را در منطقه سایت های معتمد (Trusted) قرار دهید، IE تمام كوكی های آن سایت را پذیرفته و اجازه خواندن كوكی ها را از كامپیوتر شما به سایت می دهد و اگر سایتی را در منطقه سایت های «ممنوعه» (Restricted) بگذارید، IE تمام كوكی های ارسالی آن سایت را بر می گرداند.

17 – تعداد سایت هایی كه تاكنون نسبت به ارائه خط مشی خود در زمینه حفظ حریم خصوصی بازدیدكنندگان اقدام كرده اند بسیار كمتر از آن چیزی است كه باید باشد (اولین آمار 53 مورد را گزارش داد). این خط مشی باید نشان دهد كه سایت با اطلاعات كاربر چه خواهد كرد،كاربر چگونه می تواند از تعهدات سایت مطمئن شود، آیا كسی سایت را ضمانت می كند، در صورت تشكیك با چه كسی باید تماس بگیرید و او در این باره چه اقدامی خواهد كرد . سایتی كه بخواهد خط مشی خود را ارائه دهد باید آن را به دو زبان تهیه كند: یكی به زبان انسان برای مطالعه بازدیدكننده و دیگری به زبان XML برای مطالعه Internet Explorer.

18 – اگر واقعاً بخواهید كنترل كاملی روی كوكی ها داشته باشید، باید خواسته ها و اولویت های خود را به زبان XML در قالب یك فایل نوشته و از IE بخواهید از آن فایل به عنوان قانون شما در حفظ حریم خصوصی شما از طرف سایت ها استفاده كند. برای این منظور، از منوی Tools گزینه Internet Options را انتخاب و روی دكمه Import كلیك كنید. در سایت هایی از قبیل [url]http://www.privacy.org[/url] چنین اولویت هایی به صورت از پیش تهیه شده ارائه می شوند كه شما را به مطالعه آنها دعوت می كنیم.

20 – اگر می خواهید برای وب سایت خود یك خط مشی حریم خصوصی تعریف و تنظیم كنید،از ویزارد Privacy Statement مایكروسافت در آدرس [url]http://www.microsoft.com/privacy/wizard/[/url] استفاده نمائید.

21 – اگر از سایت های مورد علاقه خود انتظار ارائه خط مشی حریم خصوصی را دارید، برای آنها email بفرستید، اگر همه مردم این خواسته را داشته باشند، سایت های بیشتری وادار به ارائه چنین خط مشی هایی خواهند شد.

22 – خیلی تعجب نكنید، شاید یك سایت وب اطلاعات شخصی شما را كاملاً مطمئن نگهداری كند، ولی چون خط مشی حریم خصوصی خود را ارائه نداده IE كوكی های آن را نمی پذیرد (البته با این فرض كه تنظیمات شما چنین چیزی را از IE خواسته باشد).

23 – اگر مطمئن نیستید كه چه تصمیمی در مورد كوكی ها بگیرید یا نمی دانید وسعت نشر آنها تا چه حداست، از IE بخواهید كه برای چند هفته ای پذیرش یا رد كوكی های طرف سوم رااز خود شما سوال كند، شاید تعجب كنید از این كه ببینید این همه سایت در حال ردگیری شما هستند.

24 – اگر تنظیمات حریم خصوصی خود را به نحوی تغییر بدهید كه تمام كوكی ها برگشت بخورند، وب سایت ها نمی توانند كوكیهای قبلی موجود در كامپیوتر شما را بخوانند.

25 – اگر می خواهید به بررسی كوكی هایی بپردازید كه قبلاً پذیرفته اید، از منوی Tools ،گزینه Internet Options را كلیك كرده و به صفحه General بروید،سپس روی Settings و پس از آن View Files كلیك كنید. كوكی ها در راس لیست فایل های اینترنتی موقت قرار دارند. برای خلاص شدن از دست یك كوكی، كافی است آن را از لیست مزبور حذف كنید.

26 – اگر می خواهید تمام كوكی های موجود دركامپیوتر خود را پاك كنید، از منوی Tools ،گزینه Internet Options را انتخاب و از صفحه General روی دكمه Delete Cookies كلیك كنید.

27 – تنظیمات مربوط به سطوح امنیتی منطبق محتوایی وب در IE6 فرق كرده اند، ولی اگر در نسخه قبلی IE تغییراتی را در مناطق امنیتی داده باشید، Setup آنها را حفظ كرده و یك منطقه تحت عنوان «سطح امنیتی سفارشی» برای شما می سازد.

28 – اگر دوست دارید بدانید چند تا سایت سعی می كنند كارهایی بكنند كه تنظیمات منطقه ممنوعه جلوی آنها را می گیرد، برای امتحان بعضی از آنها را به حالت Prompt تنظیم كنید و به دقت پیام هایی را كه بر روی صفحه ظاهر می شوند بخوانید.

29 – (جدید نیست) راه دیگری كه هكرها از طریق آن می توانند بدون این كه بدانید شما را به سایت دیگری بفرستند این است كه جهت حركت اطلاعاتی را كه خود شما در فرم های وب پر كرده اید عوض كنند. اگر می خواهید وقتی اطلاعات شما به سایتی می روند كه با آن چه در فرم تعیین كرده اید فرق دارد، از منوی Tools،گزنیه Internet Options را كلیك كرده و به صفحه Security بروید. سپس گزینه، Wam if submittal is being redirected را علامت بزنید. البته، توجه داشته باشید كه بعضی سایت ها ممكن است برای پردازش فرم های كاربران از خدمات یك شركت یا وب سایتی رایگان استفاده كنند كه این موضوع نگران كننده نیست.

30 – اگر وب سایتی مكان خود را عوض كند URL آن تغییر می یابد. برای جلوگیری از گم شدن بازدیدكنندگان ،این وب سایت هایی كه جابه جا شده اند از فرمانی موسوم به META REFRESH استفاده می كنند كه به طور خودكار مرورگر وب شما را بعد ازچند ثانیه به موقعیت جدید هدایت می كند. (معمولاً پیامی روی صفحه ظاهر می شود كه توضیح می دهد آدرس تغییر كرده و توصیه می كند Bookmark خود را به روز كنید). ولی هكرها هم می توانند با استفاده از فرمان فوق الذكر شما را به جای دیگری ببرند كه تحت كنترل آنها قرار دارد، پس حالا این اختیار را دارید كه این ویژگی را فعال كنید یاغیر فعال. حالت پیش فرض این ویژگی «فعال» در تمام مناطق است. به جز منطقه ممنوعه (Restricted) از منوی Tools ، گزینه Internet Options را انتخاب كرده و به صفحه Security روید. منطقه مورد نظر خود را انتخاب و روی دكمه Custom كلیك كنید تا كادر محاوره دیگری باز شود. در این حالت، گزینه Allow META REFRESH را خواهید دید كه اگر بخواهید می توانید آن را عوض كنید.

31 – اگر تا به حال به وب سایتی رفته باشید كه یك پنجره شناور را بر روی بقیه وب سایت ها باز می كند، چیزی را دیده اید كه به Iframe یا «فریم شناور» موسوم است. شاید فكر كنید Iframe بخشی از سایت جدید باشد. ول چنین نیست. برنامه نویسان وب میتوانند برای جلوگیری از سرقت Iframe توسط هكرها امكان كدنویسی در Iframe ها را ازكار بیندازند، ولی اگر آنها این كار را نكرده باشند، خودتان می توانید آنرا غیر فعال كنید. از منوی Tools، گزینه Internet Options را كلیك و در صفحه Security منطقه مربوطه راانتخاب كنید. سپس، روی دكمه Custom كلیك كرده و گزینه Launching Programs and Files in a IFRAME را علامت بزنید.

32 – (جدید نیست) بااستفاده از منطقه «سایت های ممنوعه» می توانید جلوی باز شدن پنجره های تبلیغاتی درسایتهای خاص را بگیرید. از منوی Tools،گزینه Internet Options را كلیك كرده و به صفحه Security بروید. سپس با انتخاب Restircted Sites روی دكمه Site كلیك و URL مربوطه را تایپ كنید.

33 - (جدید نیست) اگر كامپیوتر خود را به صورت اشتراكی با دیگران استفاده می كنید،احتمالاً دوست ندارید كه اطلاعات كارت اعتباری و سایر اطلاعات شخصی تان در فولدر TemporayInterent Files باقی بماند. برای این منظور، از منوی Tools، گزینه Internet Options راانتخاب كرده و در صفحه Avanced زیر قسمت Security ، گزینه Do not save encrypted page to disk راعلامت بزنید تا صفحاتی كه با http آغاز می شوند (از جمله فروشگاههای اینترنتی و صفحات بانك های اینترنتی) در دیسك شما ذخیره نشوند.

34 – اگر می خواهید همه چیز را از فولدر فایل های موقتی اینترنت پاك كنید، می توانید گزینه بعدی یعنی when browser is closed Empty Temporay Internet Files-Folder راعلامت بزنید و به علاوه فضای خالی بیشتری را در دیسك خود باقی بگذارید.

35 – آیا دوست دارید بدانید یك سایت وب با اطلاعاتی كه از خود ارائه می دهید چه می كند؟ از منوی View، گزینه Privacy Report را كلیك و URL سایت مورد نظر را تعیین كنید. سپس روی دكمه Summary كلیك كنید تا ببینید سایت مربوطه با اطلاعات شما چه می كند.

36 – راه پی بردن به هویت و اعتبار افراد در اینترنت بررسی گواهی نامه ها و امضاهای دیجیتالی است. از منوی Tools گزینه Internet Options را كلیك كرده و به صفحه Content بروید. سپس روی دكمه Certificates كلیك كنید تا گواهی نامه های امنیتی سایت هایی را كه بازدید كرده اید ببینید.

37 – یك تغییر خاص در تنظیمات منطقه امنیتی این است كه مانع از اجرای برنامه ها توسط جاوا اپلت هایی بشویم كه در سایت های قرار گرفته در منطقه ممنوعه وجود دارند. با این كار، نه تنها جاوا ازكار می افتد، بلكه كنترل های اكتیوایكس هم غیر فعال می شوند.
از منوی Tools ،گزینه Internet Options راانتخاب كرده و به صفحه Security بروید. حال Restricted Sites را انتخاب و روی Custom Level كلیك كنید. سپس ،گزینه Script Active X controls marker as save for scripting را به حالت Disable تغییر دهید.

38 – آیكون Privacy نشان می دهد كه آیا سایت مورد بازدید در حال ارسال كوكی هایی است كه با تنظیمات Privacy شما مطابقت دارند یا نه. با كلیك مضاعف روی این آیكون، لیستی از كوكی هایی را كه نسبت به ارسال آنها تلاش شده تحت عنوان Privacy Report مشاهده كنید (این گزارش به علاوه، نشان می دهد كه تصاویر از كجا آمده اند). برای تغییر سریع تنظیمات مربوط به كوكی آن سایت، روی كوكی كلیك راست كرده و گزینه مورد نظر را انتخاب نمائید.

39 – در هنگام سازمان دهی و مرتب كردن Favorites، فقط یك فولدر رادر آن واحد می توانید باز كنید، مگر این كه تنظیمات موجود در صفحه Advanced كادر محاوره Internet Options را تغییر داده باشید، ولی برای جابه جا كردن یك لیست از Favorites مجبور نیستید از طریق دكمه Move the Folder عمل كنید، بلكه می توانید به روش Drag-and drop (همراه با كلید Ctrl، یا بدون گرفتن این كلید) استفاده نمائید. برای تغییر نام یك آیكون كلیك راست كنید یا با استفاده از Send to Desktop آن را بر روی Desktop ویندوز بیندازید.

40 – درحالی كه مشغول سفارشی كردن تنظیمات، ناحیه Search خود هستید، می توانید نحوه انجام جستجوها در خط Address (به قول مایكروسافت : Autosearch) رانیز مشخص كنید. تنظیمات این دو ناحیه یكسان بوده و از طریق منوی Tools، گزینه Internet Options و صفحه Advanced قابل دسترسی هستند. ناحیه Search فقط زمانی قابل سفارشی كردن است كه روی خط باشید، ولی دستكاری Internet Options در هر زمانی امكان پذیر است برای Autosearch هم فقط یك انتخاب وجود دارد و آن MSN است.

41 – اگر در ناحیه Search روی Customize كلیك و چند ماشین جستجوگر را انتخاب كنید، نتایج را از ماشینی می گیرید كه قبل از بقیه درلیست معرفی شده باشد. با كلیك روی Next ماشین جستجوگر بعدی مورد استفاده قرار می گیرد.

42 – اگرچه می توانید آیكن Internet Explorer را از سیستم خود پاك كنید، ولی این برنامه فقط یك قطعه نرم افزار نیست. ناحیه Folder همان خط Explorer است كه امكان گشت زدن در هارد دیسك كامپیوتر و وب را از یك پنجره فراهم می سازد. اگر درصدد بارگذاری یك فایل باشید و به دنبال فولدر خاصی می گردید، دكمه Folder راه سریعی برای این كار است . تا وقتی كه فولدری راازكامپیوتر خود انتخاب نكرده باشید، آیكون ها و منوهای IE را در این ناحیه خواهید دید.

43 – ناحیه History بهترین راه برای برگشتن به صفحه ای است كه می دانید قبلاً دیده اید ولی فراموش كرده اید آن را Bookmark كنید (اگر قرار باشد همه چیز را Bookmark بكنیم، لیست Favorites آن قدر بزرگ می شد كه استفاده از آن عملاً امكان پذیر نبود). با كلیك روی یك لینك یا كشیدن آن به ناحیه اصلی پنجره، آن را باز كنید. اگر می خواهید سایتی را به لیست Favorites منتقل كنید یا آن را در پنجره جدیدی باز نمائید. روی آن كلیك راست كنید.

44 – با انتخاب Hotmail به عنوان برنامه مدیریت پست الكترونیك از طریق صفحه Programs در كادر محاوره Internet Explorer و كلیك روی دكمه Mail واقع در خط ابزار، می توانید Hotmail را به IE خود بیاورید. ولی چنین كاری برای Instarnt/Messaging به این آسانی ها نیست. Messenger MSN با IE6 عرضه نمی شود، ولی درویندوز XP وجود دارد. با بارگذاری و نصب این برنامه از سایت مایكروسافت ، این آیكون رادر خط ابزار IE خود خواهید دید.

45 – اگر واقعاً مشكلی از طرف مناطق امن وجود نداشته باشد، فقط آیكن اینترنت در خط وضعیت ظاهر خواهد شد. با كلیك مضاعف روی این آیكون، كادر محاوره Internet Security Proprites را باز و سایتی را به منطقه «سایت های معتمد» اضافه كنید از آن جا كه امكان كشیدن URL به داخل كادر محاوره وجود ندارد، به خاطر داشته باشید كه قبل از كلیك URL صفحه را كپی كنید و سپس به انتخاب منطقه مورد نظر بپردازید . روی دكمه Sites كلیك كرده و URL را بچسبانید.

46 – با كلیك راست روی هر نقطه ای از خط ابزار، می توانید به سفارشی كردن آن بپردازید. در این راستا، می توانید فقط آیكون های استاندارد IE را برگزینید و یا آیكون هایی را به نمایش درآورید كه مربوط به برنامه های افزودنی از قبیل AOL Instant Messenger یا Net2Phone هستند. با انتخاب آیكون های كوچك جای بیشتری را روی صفحه باز می كنید، هر آیكون می تواند به همراه نوشته برچسب آن یا بدون نوشته برچسب ظاهر شود.

47 – چقدر سریع است؟
وقتی صفحه ای را از وب دریافت می كنید، آن چه موجب تاخیر در نمایش صفحه می شود بیشتر مربوط به تصاویر موجود در آن صفحه یا سرعت انتقال داده ها در مودم شماست، نه مدت زمان (ناچیزی) كه مرورگر برای تبدیل كد HTML به صفحه وب صرف می كند، حتی در صفحات پیچیده ای كه ده ها جدول تو در تو دارند ، Internet Explorer6 سرعت زیادی دارد و جاوا را هم با همین سرعت اجرا می كند. البته IE6 در نمایش صفحات ذخیره شده ای كه قبلاً دریافت كرده اید كمی كندتر (نسبت به IE5.5) عمل می كند، ولی در عوض در نمایش صفحاتی كه تصویر دارند باافزایش سرعت چشم گیری مواجه هستیم. بعض صفحات حتی با سرعتی دو برابر نسبت به گذشته بارگذاری می شوند.

48 – چقدر سریع است؟
اگر فكر می كنید IE6 كندتر عمل می كند، به تنظیمات «تاخیر در منو» در Registry نگاهی بیندازید. این تنظیمات باعث می شود فكر كنیم نسخه جدید كندتر پاسخ می دهد، به ویژه هنگامی كه به مشاهده منوهای تو در تو (از قبیل (Favorties می پردازیم. ویندوز همیشه مكث كوتاهی در این منوها می كند تا كاربر بتواند بفهمد چه می گذرد . سعی كنید سرعت منوها را بالا ببرید و ببینید آیا فرقی در نمایش صفحات وب می كند. با استفاده از برنامه Regedit كلید HKEY_CURRENT_USERControl Panel/Desktop\MensuShowDelay را پیدا كنید (یا اگر نیست ایجاد نمایید) و مقدار آن را به 100 (یعنی 100 میلی ثانیه) تغییر دهید. این مقدار می تواند هر عددی بین 0 تا 999 باشد برای اعمال تغییرات باید ویندوز را Restart بكنید.

49 – اگر گزینه Always trust content from this compary را به هنگام نصب یك كنترل اكتیوایكس علامت بزنید، در واقع تصریح كرده اید كه به گواهی نامه امنیتی آنها (به عنوان مدرك معتبر بودن شركت) اعتماد دارید. با كلیك روی دكمه Publisher حداقل ببینید به چه كسی اعتماد كرده اید.

50 – امضاهای دیجیتالی و گواهی نامه ها فقط در صورتی مطمئن هستند كه افراد درستی آنها را داشته باشند و از وقتی Verisign گواهی نامه مایكروسافت را به كسی داد كه عضو مایكروسافت نبود (ولی چند كاغذ سربرگ دار از این شركت در اختیار داشت). باید یك درجه احتیاط را بیشتر كنیم. از منوی Tools، گزینه Internet Options راانتخاب كرده و به صفحه Advanced بروید. در قسمت Security دقت كنید كه گزینه Check for Publisher’s certificate revocation و Check for sever certificate revocation علامت خورده باشند.:


51 – حالا كه دولت ایالات متحده پذیرفته كه رمزنگاری ترافیك وب «سلاح» محسوب نمی شود، مایكروسافت اجازه پیدا كرده از روش رمزنگاری 128 بیتی استفاده كند كه شكستن آن خیلی سخت است. اگر ویندوز ام ای داشته باشید، پس از قبل به این روش مجهز هستید، ولی اگر از IE5 یا ویندوز98 به IE6 ارتقاء پیدا كرده اید، از این پس با این رمزنگاری جدید كار خواهید كرد.

52 – برای سفارشی كردن محیط كار IE امكانات زیادی در اختیار نداریم، ولی اگر بخواهیم خط ابزارها را جابه جا كنیم، به طوری كه خط Address پائین باشد و خط Links در كنار منوها، می توانیم به سادگی روی خط جدا كننده كلیك كرده و آن را با ماوس به هركجا كه می خواهیم بكشیم. بعد از این كه همه چیز مطابق سلیقه شما شد، از منوی View، گزینه Toolbars و سپس Lock the Toolbars راانتخاب كنید تا مطمئن شوید خط ابزارها تصادفاً جابه جا نخواهند شد.

53 – پنجره های سریعتر
وقتی روی یك لینك در پنجره Emial یا هر سند دیگری كلیك می كنید، سریعتر به آن جا می رسید اگر IE از پنجره ای استفاده كند كه قبلاً باز بوده، ولی اگر بخواهید به صفحه ای برگردید كه در حال انتخاب گزینه آن بودید، باید روی Back كلیك كنید. باانتخاب گزینه مناسب در قسمت Reuse Windows از صفحه Advanced در كادر محاوره Internet Options تعیین كنید كه IE كدام شیوه را به كار ببرید.

54 – اجرای سریعتر
اگر میخواهید IE را به اجرا در بیاورید، ولی در زمان اجرا به سایت دیگری متفاوت از آن چه به عنوان سایت شروع تعیین كرده اید بروید، یك راه سریعتر وجود دارد. از دكمه Start گزینه Run را انتخاب و URL سایت مورد نظر خود را تایپ كنید. وقتی Enter را بزنید، برنامه IE بلافاصله اجرا شده و شروع به بارگذاری سایت مربوطه می كند.

55 – اگر نمی توانید خط ابرازها را حركت بدهید، نگاه كنید ببینید IE آنها را قفل نكرده باشد. روی خط ابراز مورد نظر كلیك راست كنید و ببینید گزینه Lock the Toolbars علامت خورده یا نه.

56 – اگر خط ابراز Links را خیلی كوچك كرده باشید، یك سری فلش ظاهر می شوند كه با كلیك روی هر كدام یك منوی كشویی باز خواهد شد، این منو، مكان خوبی برای جای دادن وب سایت هایی است كه زیاد با آن سروكار دارید و مجبور نیستید كل Favorties را به دنبال آنها بگردید. كافی است URL را از خط Address از خود صفحه وب گرفته و به خط ابزارLinks بكشید.

57 – برای بعضی انواع فایل ها از قبیل فایل های EXE و COM. نمی توانید علامت گزینه Always ask before opening this type of file را بردارید. زیرا ممكن است حاوی ویروس باشند به همین دلیل، این سوال را همیشه خواهید دید.

58 – اگر بخواهید می توانید تمام خط ابزارهای IE را باهم آشكار یا پنهان كنید، یا با استفاده از كلیك راست، بعضی دكمه ها را حذف یا اضافه نمائید.

59 – تصمیم بگیرید كه كدام دكمه ها را دوست دارید روی خط ابزارها ببینید و به چه ترتیبی، اگر برنامه های افزودنی خاصی را به IE اضافه كرده اید، دكمه های اضافی رااز طریق كلیك راست مشاهده خواهید كرد. با استفاده از خطوط جدا كننده، دكمه ها را سازمان دهی كنید.

60 – برای باز كردن جای بیشتر روی صفحه نمایش دكمه های كوچك را انتخاب كنید بدون این كه برچسب داشته باشند. انتخاب گزینه Selected Text on Right دكمه ها را خواناتر می كند.

61 – كادر محاوره مربوط به بارگذاری فایل ها در IE6 ظاهر جدیدی نسبت به IE5 دارد: به جای گزینه های رادیویی،از دكمه های Save و Open استفاده كرده است.

62 – به جای كلیك روی دكمه های Back و Farward می توانید روی فلش رو به پایین آنها كلیك كنید تا لیستی از چند صفحه قبلی ظاهر شود. این كار خیلی سریعتر از این است كه چند بار روی Back كلیك كنید و صبر كنید تا هر صفحه ظاهر شود. البته این ویژگی جدید نیست و در IEهای قبلی هم وجود داشت، ولی چیزی كه جدید است لینكی است كه در انتهای لیست برای باز كردن History اضافه شده است تا اگر صفحه ای كه به دنبالش هستید عقب تر بود، بتوانید آن را پیدا كنید. اگر History قبلاً باز باشد، این لینك ظاهر نخواهد شد.

63 – اگر می خواهید یك مرحله به عقب بروید، از كلید BackSpace روی صفحه كلید استفاده كنید. به علاوه، می توانید ضمن گرفتن كلید Alt، كلیدهای فلش چپ یا راست را فشار دهید.

64 – ناحیه History لیست صفحات وب مشاهده شده را به صورت امروز، هفته گذشته، دو هفته گذشته و غیره مرتب می كند كه بستگی به تعداد روزهایی دارد كه خودتان تنظیم كرده اید. با استفاده از كلید View این لیست را بر اساس تاریخ، اسم سایت، تعداد مراجعات و سایت هایی كه در آن روز مشاهده كرده اید، مرتب نمائید و یا با استفاده از دكمه Search به جستجوی URLها و عناوین صفحات بپردازید. اگر جای خالی روی دیسك دارید، از طریق منوی Tools ، گزینه Internet Options و صفحه General تعداد روزها رادرجلوی Days به 90 روز تنظیم كنید.

65 – اگر می خواهید فقط یك فریم را پرینت كنید، بهتر است بدون Preview این كار را بكنید، زیرا در این حالت نمی توانید یك فریم تنها را انتخاب كنید.

66 – وقتی از طریق لیست History به مشاهده صفحاتی می پردازید كه قبلاً بازدید كرده اید، این اختیار را دارید كه هر لیست از صفحات را باز نگه دارید، یا وقتی روی سایت دیگری كلیك می كنید، لیست فعلی را ببندید. برای تنظیم این گزینه، از منوی Tools، گزینه InternetOptions راكلیك كرده و به صفحه Advanced بروید. در قسمت Browsing ، گزینه Close unusd folders in History Favorites را علامت بزنید تا وقتی از سایتی به سایت دیگر می روید، جلوی چشم تان زیاد شلوغ نشود.

67 – ویژگی Print Preview ویژگی جدیدی در IE6 نیست، ولی با اضافه شدن دكمه هایی برای زوم كردن خیلی بهبود پیدا كرده است. اگر صفحه ای كه قصد چاپ آن را دارید از چند فریم تشكیل شده می توانید از منوی كشویی دیگری تعیین كنید آیا تك تك چاپ بشوند یا كل صفحه چاپ بشود. به علاوه، می توانید سربرگ و ته برگ چاپ رانیز عوض كنید.

68 – وقتی پرینت خود را دریافت كردید، قاعدتاً باید بهتر از گذشته به نظر برسد،زیرا IE6 كنترل بهتری روی عملیات چاپ دارد. مثلاً نباید با خطوط شكسته مواجه بشوید، یا فاصله بین كلمات و حروف نباید غیر عادی باشد.

69 – اگر قصد چاپ صفحه ای را دارید كه لینك های بسیاری دارد، گزینه Print tabel of links را علامت بزنید تا لیستی از لینك ها در یك برگه اضافی به چاپ برسد.

70 – پس زمینه های رنگی یا تصویری در صفحات وب به طور پیش فرض در چاپ لحاظ نمی شوند (چرا كه اكثر افراد آنها را نمی خواهند و در ضمن جوهر كمتری مصرف می شود).ولی اگر واقعاً می خواهید كل صفحه با ظاهری كامل به چاپ برسد از منوی Tools، گزینه Internet Options را كلیك كرده و به صفحه Advanced بروید. سپس، زیر قسمت Printing گزینه Print background colours images را پیدا كرده و علامت بزنید.

71 – اگر هنوز هم از ویندوز 98 یا ویندوز ان تی استفاده می كنید یا اگر با IE5.5 ویژگی Web Folders را نصب نكرده اید، در IE6 هم Web Folders نخواهید داشت. اگر می خواهید در Windows Explorer به مدیریت فایل ها در سرورهای وب بپردازید، باید ابتدا IE6 را Uninstall بكنید، سپس IE5.5 را با استفاده از حالت Customize و انتخاب Web Folders (زیر
(Web Autoring componets IE6 نصب كنید و دوباره IE6 رانصب نمائید. راه دیگر این است كه اگر office 2000 دارید، office server Exlensions Support را نصب كنید تا Web Folders فعال شود.

72 – هنگام كار با سایت های FTP همیشه می توانید به یك حالت Windows Explorer گونه سایت دست پیدا كنید، ولی متاسفانه در این حالت امكان استفاده از Drag-and – drop وجود ندارد، اما در عوض می توانید با استفاده از كلیك راست به كپی انتقال فایل ها بپردازید.

73 – اگر ترجیح می دهید به جای ساختار درختی فولدرها در یك سایت FTP، لیستی از لینك های دایركتوری رامشاهده كنید، از منوی Tools، گزینه Internet Options را انتخاب كرده و به صفحه Advanced بروید. سپس در قسمت Browsing، گزینه Enable Folder view for FTP sites را خاموش كنید.

74 – وقتی با تایپ كلمات در خط Adress به جستجوی سایت ها می پردازید، ماشین جستجوگر توكار MSN لیستی از سایت های مشابه را نشان داده و سپس شروع به دریافت بهترین سایت منطبق با كلمات شما می كند. این روند، از طریق منوی Tools، گزینه Internet Options صفحه Advanced قسمت Search قابل تغییر است.

75 – اگر دركار خود وارد هستید از طریق Windows Explorer خیلی راحت تر می توانید به مدیریت سایت های Favorites خود بپردازید (چرا كه آنها فقط یك سری فولدر و میان بر هستند كه در دایركتوری ویندوزنگهداری می شوند). پس اگر می خواهید به تغییر نام یا حذف آنها بپردازید، Explorer كارها را خیلی راحت تر می كند.

76- اگر می خواهید سریع به سراغ یك فولدر بروید، كلید Shift را بگیرید و از منوی Favorties گزینه Organise را كلیك كنید تا یك پنجره Explorer باز شود كه فولدر Favorties را نشان می دهد.

77 – اگر می خواهید Favorties و كوكی های خود را به مرورگری دیگر یا حتی كامپیوتری دیگر منتقل كنید، از منوی File، گزینه Import and Explorer را كلیك كنید تا ویزاردی فعال شود كه برای انجام این كار به شما كمك می كند. از مرورگرهای دیگرهم می توانید سایت های Favorties را به IE وارد كنید، موقع صدور نمی توانید فولدر ایجاد كنید و مجبورید از فولدرهای موجود یكی راانتخاب نمائید.

78 – لیست های اكسپلورروگونه از قبیل History Bar, Search Bar و Folder View در سمت چپ پنجره IE باز می شوند. علاوه بر این Bar ها ، در IE6 «بار» اكسپلوررگونه جدید اضافه شده كه Media Bar نام دارد. البته، نسخه آزمایشی این نرم افزار چند «بار» جدید دیگر هم داشت، ولی به عدم استقبال كاربران، نسخه نهایی بدون وجود آنها بیرون آمد.

79 – یك «بار» اسكپوررگونه دیگر كه هنوز هم وجود دارد، «بار» Related Sites شركت Alex است كه برای دستیابی به آن باید از منوی Tools و گزینه Show Related Links اقدام كنید. این گزینه، سایت های مشابه را با آن چه در حال حاضر پیش روی شاست، نشان می دهد. ولی وقتی از سایتی به سایت دیگر می روید، به روز نمی شود (مگر این كه نسخه كامل آن را كه رایگان است، از شركت درخواست نمائید).

80 – اختیارات زیادی در «بار» Search وجود ندارد، زیرا مایكروسافت فقط چند ماشین جستجوگر را درون آن گذاشته است. با كلیك روی دكمه Search این «بار» را باز و روی دكمه Customise كلیك كنید تا ترتیب جستجو را انتخاب نمائید (برای تغییر تنظیمات باید روی خط باشید). پیشنهاد می كنیم خط ابزار بسیار عالی Google را نصب كنید، اما توجه داشته باشید كه IE6 با آن قاطی می كند؛ یعنی هم در لیست خط ابزارها گزینه ای ظاهر می شود كه Google را در بالای صفحه به نمایش در می آورد و هم در «بار» Explorer مدخلی به وجود می آید كه خط ابزار Google را در پائین صفحه ظاهر می كند (اما هر دو درست كار می كنند).

81 - Outlook Express
مهمترین اصلاحات در OE6 بهبود مسائل امنیتی در آن است. حالا می توانید از ورود اسناد حجیم، ضمائم اجرایی، فایل های فشرده و اسكریپت ها ویژوال بیسیك (كه غالباً ناقل ویروس هستند) جلوگیری كنید. به علاوه، هر وقت هر برنامه ای بخواهید به كتابچه آدرس های OE شما دست بزند و سعی كند از طریق حساب شما اقدام به ارسال نامه بكند (یعنی دیگر از حقه های كثیف ویروس نویسان)، هشداری ظاهر می شود.
برای آشنایی با امكانات موجود، از منوی Tools، گزینه Options راانتخاب كرده و به صفحه Security بروید. باانتخاب گزینه Restericted در قسمت Select the internent security zone to use جلوی جاوا، اسكریپت ها و كنترل های نامطمئن اكتیوایكس را بگیرید. در Email عملاً هیچ نیازی به این ها نیست و غیر فعال كردن آنها باعث جلوگیری از ورود ویروس می شود.
امكان دارد ویروسها از طریق فایل های ضمیمه وارد شوند، پس جلوگیری از ورود فایل های ضمیمه هم می تواند مانع از آلودگی سیستم شود، ولی این كار كمی غیر عادی است. به هر ترتیب، با انتخاب گزینهDo not sllow attachments to be saved or opened that could potentially be a virus ضمائم رااز كار بیندازید. البته با این كار باز هم می توانید لیست فایل ها را ببینید، ولی نمی توانید آنها را ذخیره یا باز كنید.
و یك كار خوب دیگراین است كه مانع از انتشار ویروس ها بشوید. ویروس ها می توانند مثل آتشی كه در خرمن می افتد گسترش پیدا كنند (و این كار با فرستادن خودشان به تمام طرف های تماس شما در كتابچه آدرس ها انجام می دهند) . پس برای جلوگیری از نشر آنها، گزینه Wam me other applications try to send mail as me راعلامت بزنید. باانتخاب این گزینه اگر بخواهید اطلاعات رااز طریق یك وب با Email ارسال كنید یا برنامه هایی را به اجرا در بیاورید كه از كتابچه آدرس های شما استفاده می كنند، كادر محاوره ای ظاهر خواهد شد كه از شما می پرسد واقعاً می خواهید نامه ای را بفرستید. در صورت مشاهده این ادر محاوره، اگر مطمئن نیستید، به سراغ Outlook بروید و ببینید نامه كدام است.
اگر میخواهید برای حسابی كه از Hotmail گرفته اید از OE6 استفاده كنید، می توانید نامه های خود را بخوانید، ولی باید Hitmail راتنظیم كنید. برای این منظور، از منوی Tools، گزینه Accounts و سپس Add راانتخاب و روی Mail كلیك كنید. سپس، نوع سرور پستی را HTTP تعیین نمائید.
1 – از این جا ، ویزارد Internet Account را به اجرا در آورید.
2 – اسناد Word ممكن است حاوی ویروس ماكرو باشند، پس بهتر است ضمائم خطرناك را بلوكه كنید.
3 – با گذاشتن نامه در منطقه Restricted اسكریپت نویسی را ازكار بیندازید.
4 – جلوی كرم های پست الكترونیك را بگیرید و نامه های ارسالی را از همین جا معاینه كنید.
5 – جلوی فایل های خطر آفرین را بگیرید.

82 – بار Media اصوات و تصاویر «جاری» (Steaming) رادر پنجره كوچكی در سمت چپ پنجره اصلی پخش می كند. بدین ترتیب می توانید به آسانی تراك سی دی یا ایستگاه رادیویی در حال پخش را بدون ترك وب سایت مشاهده كنید.

83 – اگر می خواهید كنترل های این ابزار پخش كننده (Player) را از «بار» بیرون بیاورید، روی دكمه سفید كوچك undock كلیك كرده و Player را به مكان مورد نظر بكشید. این پنجره قابل كوچك و بزرگ كردن است اگر میخواهید Player در جای خود میخ كوب شود، دوبار روی دكمه سفید رنگ كلیك كنید.

84 – اگر ترجیح می دهید موسیقی یا فیلم را از طریق برنامه استاندارد ویندوز، یعنی Windows Media Player مشاهده یا گوش كنید، با كلیك روی دكمه Media Options و سپس Settings گزینه Play Web media in the bar را خاموش كنید.

85 – اگر از Media Bar خارج بشوید تا مثلاً جستجویی را به راه بیندازید یا پنجره History را باز كنید، موسیقی قطعی در پشت صحنه به پخش ادامه می دهد. برای خاموش كردن آن باید دوباره به Media Bar برگردید.

86 – وقتی موسیقی یا فیلمی از اینترنت در حال پخش است، روی اسم تراك كلیك كنید تا به لیست Favorties اضافه شود یا برنامه پخش پیش فرض (كه ممكن است RealPlayer یا (Windows Media player به اجرا در بیاید.

87 - «بار» Media یافتن فیلم و موسیقی را آسان كرده است. كلیپ های ویدئویی، ایستگاههای رادیو اینترنتی و تراك های موسیقی زیادی در این «بار» وجود دارند كه البته همه آنها از سایت Windows Media.com خود مایكروسافت می آیند و اگر روی لینك های MoreMedia یا Radio Guide در منوی Media Options كلیك كنید، سایت كامل Windows Media.com را خواهید گرفت.

88- خط ابزار Redio هنوز هم در IE6 وجود دارد، ولی به طور پیش فرض خاموش است. باانتخاب منوی Tools ، گزینه Internet Options ، به صفحه Advanced بروید و زیر بخش Multimedia، گزینه Always show internet Explorer Radio toolbar را علامت بزنید.

89 - IE6 با ماوس هایی كه غلطك داشته باشند خیلی خوبكار می كند. بسیاری از سایت ها امروزه، از طریق این نوع ماوس ها امكان زوم كردن تصاویر و بازی كردن را فراهم می كنند.

90 – منوهای شخصی كه چندی است در مجموعه Office و ویندوز ام ای ارائه شده اند حالا به IE هم رسیده اند. از منوی Tools، گزینه Internet options راانتخاب كرده و به صفحه Advanced بروید. در قسمت Browing، گزینه Enable personalized Favorties Menu را علامت بزنید تا وقتی به منوی Favorites رفتید، فقط سایت هایی ظاهر شوند كه اخیراً مشاهده كرده اید . برای ظاهر كردن تمام سایت ها می توانید روی فلش رو به پائین كلیك كنید. اگر از منوهای شخصی خوششان نیامد، می توانید آنها را كار بیندازید.

91 – Cursor های سفارشی جالب هستند، ولی مشهورترین كنترل Cursor موسوم به Comet اصلاً رواج ندارد، زیرا می گویند در كامپیوتر جاسوسی می كند. انتظار می رود با IE6، استفاده از Cursor های سفارشی در وب سایت هایی كه از DHTML استفاده می كنند دوباره از سر گرفته شود.

92 – اگر می خواهید امكان استفاده از غلطك های ماوس را در وب سایت خود اضافه كنید، با كمك اسكریپت زیر، امكان زوم كردن تصاویر را با چرخاندن این غلطك فراهم سازید.


کد:
var count =10
function picture ()
{
count = Counting (ocunt);
Resize (count);
Returm false;
}
function Counting (count){
if (even.wheeIDetta<=-120)
count-;
return count;
}
function Counting (count){
olmage.style.zoom=count+
“0%”
}
onmousewheel = “Picture()”
width = “283”
height = “212”>

اگر اطلاعات فنی بیشتری نیاز دارید، به آدرس زیر مراجعه كنید:
mash.microsoft.com/library/default.aspurl = / works
hop/author/dhtml/reference/events/onmousewheel.asp

93- با استفاده از غلطك ماوس می توانید اندازه فونت یك صفحه وب را نیز به سرعت تغییر دهید. كلید Ctrl را نگه دارید و غلطك را بچرخانید. بااین كار، همان پنج حالتی كه در لیست Font Size هستند به دست می آید.

94- بعید است لازم شود اندازه فونت را عوض كنید، زیرا IE6 اندازه پیش فرض فونت ها را از Small به Medium تغییر داده است.

95- دوست دارید وقتی از صفحه ای به صفحه دیگر می روید، صفحه اول را به آرامی تاریك شود و به روی صفحه بعد باز شود (عملی كه به Fade موسوم است)؟ از منوی Tools ، گزینه Interent Options را انتخاب كرده و به صفحه Avanced بروید. در قسمت Browsing،گزینه Enable Page transition را علامت بزنید.

96 - اگر جزو طرفداران ReaIPlayer هستید، حتماً از «بار» اكسپلوررگونه Real خوشتان می آید. در این «بار» امكان جستجو به دنبال فیلم، موسیقی، رادیو اینترنتی میسر است، درست مثل «بار» Media، بااین تفاوت كه تمام اینها در پنجره RealPlayer باز میشوند.

97 – وقتی فریمی از یك سایت فریم بندی شده را به عنوان Favortie خود ذخیره می كنید، IE لینك پیوند زده شده به آن صفحه را درجای درستی ذخیره می كند، ولی عنوانی كه به آن می دهد، عنوان صفحه شروع سایت است(و URL آن هم شبیه به URL صفحه شروع است). پس به خاطر داشته باشید كه هنگام ذخیره ،عنوانی را برای آن انتخاب كنید كه معلوم شود از كجا آمده است.

98 – شاید فكر كنید شركت های نرم افزاری فقط در تلاشند ویژگی های جدیدی به محصولات خود اضافه كنند یا ویژگی های قبلی را تغییر دهند، ولی یكی از دلایل اصلی تولید نسخه های جدید نرم افزارها رفع اشكالات و بهتر كردن برنامه است. خلاصه بگوئیم، با IE6 خیلی كمتر از قبل با اشكال مواجه خواهید شد.

99 – و اگر بااشكالی مواجه بشوید، مایكروسافت دوست دارد بداند، شاید گزارش های خطا در Office XP را دیده باشید. در ویندوز XP هم همین طور است. لازم نیست كاری انجام بدهید، ولی اگر IE قفل كند یا از كار بیفتد كادر محاوره ای باز خواهد شد كه از شما می خواهد دكمه ای را كلیك كنید و گزارش خطا را تحویل دهید. مایكروسافت در نظر دارد از این اطلاعات در جهت بهبود نسخه بعدی نرم افزار اینترنتی خود استفاده كند. این طرح در خصوص Office XP خوب جواب داد و تمام خطاهایی كه در نسخه بتای این نرم افزار آشكار شدند ،در محصولی نهایی از بین رفته بودند. اگر مشكلی كه با آن مواجه شده اید قبلاً حل شده باشد، لینكی در اختیارتان قرار می گیرد كه شما را به نسخه رفع اشكال شده هدایت می كند. حتی اگر گزارش را نفرستید، IE دفعه بعد اجرا خواهد شد.

100 – اگر می خواهید بدانید چه نوع اطلاعاتی را به مایكروسافت می فرستید، روی لینك موجود در كادر محاوره گزارش كلیك كنید. اگر می خواهید بدانید آنها به دنبال چه اطلاعاتی از شما هستید، به آدرس زیر سر بزنید.
[url]http://Officewaston.officeupdate.microsoft.com/Data%20collection%2policy.htm[/url]
101 – برداشتن IE6 خیلی آسان است. اگر نظرتان عوض شد و خواستید IE6 را Uninstall بكنید، یا خواستید ویندوز 2000 را نصب كنید بدون اینكه پیام خطایی درباره IE ببینید (چرا كه قصد دارید نسخه قدیمی تر IE در ویندوز 2000 را روی IE6 نصب كنید)، از پنجره Control Panel برنامه Add/Remove Programs را اجرا و گزینه Microsoft Internet Explorer 6 and Interenet Tools را انتخاب كنید . بعد از این كه IE6 را Uninstall كردید، گزینه Restore the previous windows conifiguration را انتخاب كنید.

102 – اگر زیاد با IE6 مشكل پیدا می كنید، و پیوسته یك پیام خطا می گیرید، امكان دارد نسخه IE شما به طریقی دچار آسیب شده باشد. اولین كاری كه باید انجام بدهید این است كه ابزارهای تعمیراتی خود IE را اجرا و گزینه Microsoft Internet Explorer 6 and Internet Tools را انتخاب كنید، دكمه Add/Remove را فشار داده و در كادر محاوره ظاهر شده، گزینه Repair Internet Explorer را انتخاب كنید. با این كار، به احتمال زیاد مشكل برطرف می شود ولی بعد از پایان تعمیر باید كامپیوتر خود را Restart بكنید.

103 – روزآمدی خود را حفظ كنید ، از منوی Tools، گزینه Internet Options را انتخاب كرده و به صفحه Advanced بروید. در قسمت Browsing، گزینه Automatically check for Internet Explorer updates را علامت بزنید . با این انتخاب، هرگاه Update جدیدی برای IE وجود داشته باشد، كادر محاوره ای باز می شود كه می پرسد می خواهید آن را بارگذاری كنید یا نه.

104 – روزآمدی و لینكی خود را حفظ كنید. برنامه به روزرسانی خودكار IE شامل «وصله»های امنیتی نمی شود. پس بهتر است با ارسال یك نامه خالی به آدرس Microsoft-security-subscribe-requestamounce.microsoft.com از آنها درخواست كنید هر وقت خبری شد به شما اطلاع بدهند.

105 – روزآمدی خود را با همدیگر حفظ كنید، به گروه خبری رسمی Internet Explorer ملحق شوید و از نكات، خدمات و اظهارات نظرهای دیگر كاربران مطلع شوید، آدرس از این قرار است: Microsoft.public.internetexplorer

106 – اگر به وب سایتی رفتید كه از JavaScript یا VBScript استفاده می كند و اسكریپت مربوطه كار نمی كند، كادر محاوره ای باز می شود كه می گوید مشكل از كجاست. از آنجا كه كاربران و اینترنت بازان عادی علاقه ای به دانستن ریشه مشكل ندارند (چرا كه معلومات آنها در حدی نیست كه بتوانند آن را برطرف كنند)، IE تصمیم می گیرد به طور پیش فرض خطاهای بعدی را دیگر نشان ندهد، مگر این كه گزینه درخواست كننده اطلاعات بیشتر در آن كادر محاوره را علامت بزنید. ولی بدانید كه با این كار، پشت سرهم كادر محاوره دیگری ظاهر می شود، پس علامت آن را بردارید و خود را خلاص كنید.

107 – اگر نمی توانید طاقت بیاورید و دوست دارید «هر» خطای اسكریپتی موجود در صفحات را مشاهده كنید، از منوی Tools گزینه Internet Options را كلیك كرده و به صفحه Advanced بروید. سپس از قسمت Browsing،گزینه Displaya notification about every script error را علامت بزنید.

108 – با كلیك روی دكمه Advanced هر بخش اضافی كه دوست دارید از IE6 حذف شود را مشخص كنید . در پایان، باید ویندوز را Restart بكنید.

109- اگر در هنگام Uninstall كردن IE6 آن را در لیست برنامه ها پیدا نكردید، احتمال دارد اطلاعات Uninstall نسخه قبلی خود را پاك كرده باشید(یا سرویسی از ویندوز 2000 را نصب كرده باشید كه آن را پاك می كند). در این حالت، سعی كنید Setup.exe را از فولدر Internet ExplorerSetup اجرا و گزینه Remove را انتخاب كنید.
110 – اگر باز هم موفق نشدید، تنها راه برای خلاص شدن از دست IE6 این است كه دوباره ویندوز را نصب كنید. اگر از ویندوز 98 یا ام ای استفاده می كنید، ابتدا اسم فایل IEMIGRAT.DLL را عوض كنید تا نسخه ای از IE نصب شود كه به همراه ویندوز شما عرضه شده است.

111 – ولی IE6 را از سیستم خود برندارید، هر وقت مطمئن شدید كه IE6 را دوست ندارید و هرگز به IE5.5 بر نمی گردید، میتوانید باحذف اطلاعات Backup در حدود 10 مگابایت از فضای دیسك خود را دوباره احیا كنید. از پنجره Control Panel برنامه Add/Remove Programs را اجرا و گزینه Microsoft Internet Explorer 6 and Internet Tools را از لیست انتخاب كنید. دكمه Add/Remove و پس از آن Advanced را فشار داده و گزینه مربوط به حذف Back-up را علامت بزنید.

112 – اگر از ویندوز 95 استفاده می كنید، نمی توانید IE6 را روی آن نصب كنید. باید ویندوز خود را به ME یا XP ارتقاء بدهید.

113 – استاندارد مهم است، نه فقط برای این كه وجود دارند، بلكه به این علت كه صفحات وب در هر مرورگری درست نمایش درآیند و توسعه دهندگان وب از وقت خود استفاده كرده و مجبور نباشند نسخه جداگانه ای را به ازاء هر مرورگر تولید كنند.

114 – CSS یك استاندارد است. وقتی وب سایتی را می سازید، قطعاً دوست دارید تمام عناوین ونوشته ها درست نشان داده شوند. به جای این كه فرمت صفحه را به طور دستی تنظیم كنید و بعد اگر فونت جدیدی را انتخاب كردید، دوباره هر چیزی را دستی تغییر بدهید، از Cascading Style Sheet استفاده كنید تا با اعمال یك Style بتوانید هر وقت نیاز به اصلاح وب سایت بود، كل آن را یك جا تغییر بدهید.

115 - IE6 از تمام ویژگی های CSS Leval1 حمایت می كند؛ یعنی می توانید انتظار داشته باشید كه وب سایت شما در IE6 و Netscape Navigator 6.1 یكسان ظاهر شود.

116 – اگر دوست ندارید، صفحات خود را تغییر بدهید، مجبور نیستید. اگر از سوئیچ !DOCTYPR استفاده نكرده اید كه به IE6 بگوئید CSS1 را به طور كامل استفاده بكند، این كار را نخواهد كرد. آن را فعال كنید و خواهید دید كه IE در مورد Style Sheet محدودیت دارد. پس اگر رنگی را با دادن مقدار هگزادسیمال آن تعیین كرده اید ولی آن را جا انداخته اید، دیگر كار نخواهد كرد.

117 – حاشیه ها را تطبیق دهید. CSS محتویات یك عنصر HTML را در كادری نامرئی قرار می دهد كه فاصله حاشیه ها و خطوط مرزی آن رعایت شده اند. نسخه های قبلی IE این خطوط مرزی را به اندازه كادر اضافه می كنند و آن را بزرگتر در نظر می گیرند. IE6 این جمع زدن را درست انجام می دهد و اندازه كادر را همانی كه هست در نظر می گیرد.

118- IE6 حاشیه خانه های جدول ها را درست حساب می كند، ولی امروزه توسعه دهندگان می توانند حداقل ارتفاع خانه های جدول را به گونه ای انتخاب كنند كه همواره قابل رویت و استفاده باشد.

119 – فاصله بین كلمات اصلاح شده است. كاربران مكنتاش از IE4.01 به بعد از این اصلاحات سود برده اند و حالا نوبت كاربران PC است كه فاصله گذاری بهتری را در ستون ها و كادرهای باریك ببینند.

120 – بیشتر برنامه های واژه پردازی قابلیت Small caps را دارند؛ یعنی تمام حروف یك كلمه به حالت بزرگ (مثل B,A و...) باشند، ولی حرف اول كمی بزرگتر از بقیه باشد. حالا IE6 هم چنین قابلیتی دارد.

121 – عادت به Quick Time
IE دیگر از پلاگینهای نت اسكیپ گونه ای كه با استفاده از برچسب EMBED در پنجره IE به نمایش در می آیند حمایت نمی كند، زیرا از مایكروسافت شكایت شده كه حقوق ثبت شده آنها تجاوز كرده است. مشهورترین پلاگ اینی كه از این محرومیت تاثیر گرفت Quick Time بود. اگر از پلاگین Quick Time استفاده می كنید كه با IE5 كار می كرد، حالا آیكونی را خواهید دید كه می گوید Quick Time is broken (به جای (Quick Time movie اگر می خواهید Quick Time دوباره به كار بیفتد، كنترل اكتیوایكس Apple را از آدرس [url]http://www.apple.com/quicktime[/url] بگیرید و دوباره لذت ببرید. اگر در خصوص استفاده از Quick Time در صفحات وب خود نگرانی دارید، دستورالعمل های مربوطه را از آدرس زیر بگیرید:
Developer.apple.com/quicktime/compatibility.html

122 – مشكل Acrobat
در تعداد معدودی از سایت های وب، وقتی روی لینكی كلیك می كنید تا یك فایل PDF رادر Acrobat Reader شركت Adobe مشاهده كنید، با صفحه ای خالی مواجه می شوید كه به جای مطالب مورد نظر فقط یك آیكون را نشان می دهد. این مشكل باز هم به پلاگ اینها و برچسب EMBED مربوط می شود. ولی این مشكل فقط وقتی بروز می كند كه اسم فایل به پسوند PDF، ختم نشده و سایت مزبور نیز مشخص نكرده باشد كه فرمت فایل PDF است. اگر سایت فایل مربوطه را چنان توصیف كرده باشد كه IE6 بتواند آن را بشناسد، PDF را به درستی خواهید دید، ولی در غیر این صورت ، سعی كنید روی لینك كلیك راست كنید و با انتخاب گزینه Save Target As آن فایل راابتدا در كامپیوتر خود ذخیره و سپس با كلیك مضاعف روی آن با خیالی آسوده باز كنید.

123 – حالا كه IE فرق بین Padding و Margin اطراف اشیای واقع در صفحه را می فهمد، توسعه دهندگان وب می توانند با استفاده از Padding فضای سفیدی در اطراف تصاویر ایجاد كنند.

124 – DHTML به توسعه دهندگان وب امكان می دهد بدون نیاز به پلاگ اینهای اضافی یا تصاویر بزرگ كارهای جالبی انجام بدهند. بیشتر ترفندهای DHTML از «رفتارها» بهره می گیرند (دستورالعمل هایی برای طراحی صفحه وب، به حركت در آوردن سر تیترها یا هر چیز دیگری كه بخواهید عضوی از یك صفحه انجام دهد). در IE6، اگر عناصر زیادی در یك صفحه از رفتار DHTML یكسانی استفاده كرده باشند، همه آنها سریعتر كار می كنند.

125 – خاصیت اصلی XML این است كه پیچیدگی و درهم ریختگی داده ها در وب را به اطلاعاتی منظم تبدیل كند. IE با حمایت از آخرین اجرای XML مایكروسافت (یعنی XML3) آخرین استانداردها را رعایت می كند (و سریعتر نیز می باشد).

126 – هماهنگی بین چند رسانه ای ها، اگر در حال مشاهده یك فیلم جاری یا گوش دادن به تراك صوتی باشید و نوشته هایی هماهنگ با آن فیلم یا صدا روی سایت وجود داشته باشد، راحت پیش می آید كه این هماهنگی از بین برود. راه حل مایكروسافت برای حفظ این هماهنگی HTML+TIME است. استانداردی موسوم به SMTL2.

127 – پلاگین ها ی مشكل دار دیگر
این پلاگینها به اندازه Quick Time یا Acrobat شهرت ندارند، ولی Final MusicViewer یا Altma TIFF هم در IE6 مشكل پیدا می كنند. بهتر است نسخه های به روز شده آنها را پیدا كنید.

128 – اكتیوایكس
برچسب EMBED به طور كامل ممنوع نشده و كامپیونت های اكتیوایكس درست كار خواهند كرد. پس لازم نیست نگران Shockwave,Flash یا SVG Viewer باشید.

129 - IE6 دیگر با جاوا همراه نیست. مایكروسافت می خواهد مردم را مجبور كند از اكتیوایكس خودشان استفاده كنند. اگر IE6 را با ارتقاء نسخه های قدیمی تر IE در دست دارید هنوز هم جاوا دارید (اگر آن را نصب كرده باشید). در غیر این صورت، اولین باری كه به وب سایتی بروید كه یك جاوا اپلت داشته باشد، كادر محاوره ای باز می شود كه از شما می خواهد ماشین مجازی جاوا خود مایكروسافت را از آدرس [url]http://www.microsoft.com/java/[/url] بارگذاری كنید.

130 – IE تمام فایل های موقتی را در فولدری درون دایركتوری ویندوز ذخیره می كند. اگر ترجیح می دهید این فایل ها جای دیگری نگهداری شوند، از منوی Tools گزینه Internet Options را انتخاب كنید . از صفحه General در قسمت Temporary Internet Files دكمه Setting و سپس More Files راكلیك كنید.

131 – علاوه بر اینكه می توانید به صفحات وبی كه در فولدر Temporary Internet Files ذخیره كرده اید سر بزنید، می توانید ببینید چه پلاگ اینها و برنامه هایی را بارگذاری كرده اید. از منوی Tools، گزینه Internet Options را انتخاب و از قسمت Temporary Internet Files صفحه General روی دكمه Setting و سپس View Objects كلیك كنید.

132 – وقتی URL ها را تایپ می كنید، IE با نگاهی به لیست History سعی می كند آدرس هایی مشابه با آنچه در حال تایپ آن هستید را به شما پیشنهاد بدهد. اگر آدرس مورد نظر خود را دراین لیست پیدا كردید، روی آن كلیك كنید. اگر هیچ كدام از پیشنهادها را قبول ندارید، به تایپ خود ادامه بدهید.

133 – كلمه ای را در خط Address تایپ كنید و كلید Enter را به همراه Ctrl بزنید تا IE قسمت [url]http://www[/url] و com را به طور خودكار به ابتدا و انتهای كلمه بچسباند. اگر تایپ كنید http:// یا http:// یا اشتباهاتی از این دست مرتكب بشوید (مثلاً به جای / تایپ كنید) IE6 خود به خود اشتباه تایپی شما را اصلاح خواهد كرد عجیب است كه كاما را به نقطه تبدیل نمی كند،ولی شاید این كار را برای نسخه بعدی باقی گذاشته است!

134 – به طریقی مشابه ،فیلدهای فرم های وبی لیستی كشویی را باز می كنند كه حاوی چیزهایی است كه خود شما قبلاً تایپ كرده اید. تایپ خود را شروع كنید و اگر دیدید پیشنهاد صحیحی ظاهر شد، آن را انتخاب كنید.

135 – اگر می خواهید اسم كاربر و رمز عبور مربوط به یك سایت وب را ذخیره كنید، IE آنها را با صفحه وب مربوطه متناظر خواهد كرد. بعد از این كه یك بار اسم و رمز عبور را پر كردید، IE آنها را به خاطر می سپارد.

136 – گزینه های مربوط به AutoComplete را از طریق منوی Tools، گزینه Internet Options، صفحه Control قسمت Auto Complete تنظیم كنید.

137 – وقتی به صفحه وبی می روید كه می تواند اطلاعات را از Profile Assistant بگیرد، كادر محاوره ای باز می شود كه به شما می گوید كدام سایت وب اطلاعات شما را می خواهد و به چه منظور، در این حالت، می توانید تعیین كنید تا چه حد اطلاعات به آن سایت داده شود.

138 – اطلاعاتی كه در این جا پر می كنید مورد استفاده Outlook و Outlook Express هم قرار خواهد گرفت و به عنوان كارت تجاری شما ثبت خواهد شد. این اطلاعات به طور خودكار به نامه های ارسالی از طرف شما قابل پیوست هستند و اگر آنها را برای كاربر دیگری از Outlook بفرستید، وی می تواند مستقیماً اطلاعات شما را به لیست طرف های تماس خود منتقل كند.

139 – برنامه پست الكترونیكی یا ویرایشگر وب مورد نظر خود را از طریق منوی Tools، گزینه Internet Options و صفحه Programs انتخاب كنید. برنامه مورد نظر را از لیست كشویی برگزینید. این لیست با توجه به برنامه هایی كه در سیستم خود نصب كرده اید تشكیل می شود.

140 – اگر بخواهید می توانید Hotmail را به عنوان لینك Email خود انتخاب كنید و از IE بخواهید به طور خودكار Login كند. این كار برای مواقعی كه در حال گشت و گذار در وب هستید و می خواهید صفحه ای از وب را برای كسی بفرستید بسیار كار راه انداز است.

141 – اگر كارد محاوره Internet Options هیچ ویرایشگر HTML را انتخاب نكرده باشید، با كلیك روی دكمه Edit واقع در خط ابزار، ممكن است FrontPage Express باز شود. علت این است كه وقتی ویرایشگری را معرفی نكرده باشید، ویندوز اولین ابزار ویرایشگری HTML در Registry را بر می گزیند.

142 – به جای پیام های بی فایده ای چون 404 File not found یا Cannot find server or DNS error كه IE به هنگام وقوع خطا ظاهر می كرد، در IE6 توضیحی مفصل از آن چه رخ داده همراه با چند پیشنهاد مناسب ارائه می شود. اگر IE حدس بزند كه به اینترنت وصل نیستند، چند روش معاینه را به شما پیشنهاد می دهد یا توصیه می كند تنظیمات شبكه را به جای شما تحت معاینه قرار دهد. اگر ترجیح می دهید پیام خطای واقعی ارسالی از طرف سرور را ببینید (كه اگر توسعه دهنده وب باشید برای آزمایش سایت وب خود احتمالاً چنین ترجیح می دهید)، می توانید از منوی Tools، گزینه Internet Options راانتخاب كرده و به صفحه Advanced بروید. سپس، در قسمت Browsing، علامت گزینه Show friendly HTTP error messages را بردارید.

143 – (جدید نیست) اگر می خواهید صفحه وبی را ذخیره كنید تا بعداً به مطالعه آن بپردازید، كادر محاوره Save Web page (از منوی File، گزینه Save As) چهار انتخاب به شما می دهد. می توانید فقط نوشته های صفحه را ذخیره و عناصر وبی را از آن حذف كنید، یا می توانید به صورت HTML ذخیره كنید، ولی اگر می خواهید صفحه را به طور كامل داشته باشید، می توانید تمام تصاویر مورد نیاز را در یك فولدر ذخیره كنید، یا همه چیز را در یك فایل آرشیوی به صورت فشرده نگهداری نمائید.

144 – برای صرفه جوئی در تایپ مكرر اطلاعات هر دفعه كه فرمی را در یك سایت وب پر می كنید، از منوی Tools گزینه Internet Options را انتخاب كرده و به صفحه Content بروید. سپس، از قسمت Parsonal Information دكمه My Profile را كلیك كرده و تمام اطلاعات خود را یكبار تایپ كنید تا Profile Assistant به موقع از آنها استفاده كند.

145 – سایتی را انتخاب می كنید كه قبلاً در Favorties شما قرار داشته و آن را به صورت Offline قابل دسترسی تعریف می كنید. اگر اخیراً به این سایت سر زده باشید، IE اطلاعات را برای شما ذخیره خواهد كرد، ولی اگر به آن سایت نرفته باشید، باید Online بشوید. همیشه قبل از قطع ارتباط، از منوی Tools گزینه Synctronise را انتخاب كنید تا تمام صفحاتی كه خواسته اید به صورت Offine هم قابل دسترسی باشند به روز بشوند.

146 – با استفاده از منوی Tools، گزینه Synchronise و دكمه Setup، چگونه، زمان و آن چه IE سنكرون می كند را تحت كنترل خود بگیرید. IE می تواند Favorite های Offline را به محض وصل شدن به اینترنت به روز كند، یا زمانی به روز كند كه Online هستید و كامپیوتر بی كار است.

147 – اگر دوست دارید صفحه مورد علاقه تان همواره به روز باشد، آن را ذخیره نكنید، بلكه آن را به صورت یك Offline favorite تنظیم كنید. وقتی از منوی Favorites گزینه Add to Favorites راانتخاب می كنید، گزینه Make available offline را علامت بزنید تا صفحه مزبور در حالت offline هم قابل استفاده باشد. با كلیك روی دكمه Properties می توانید تعیین كنید كه این صفحه چند وقت به چند وقت به روز شود.

148 – وقتی تنظیمات مربوط به استفاده Offline از سایت Favorite خود را تعیین می كنید، سعی نكنید عمق زیادی را در زنجیره لینك ها انتخاب كنید. دسترسی تا یك سطح پایین تر معمولاً لازم است تا مجبور نشوید به خاطر یك لینك دوباره Online بشوید. ولی اگر عمق بسیار زیادی را انتخاب كنید، همه شب را باید منتظر بمانید تا صفحات بارگذاری شوند.

149 – برنامه زمانی صفحات Offline خود را تعریف كنید. Daily می تواند به معنی این باشد كه هر روز ساعت 3 صبح، و اگر آن را به 6 بعد از ظهر تغییر دهید، برای تمام صفحاتی كه Daily تعیین شده اند این تغییر صورت می گیرد . ببینید آیا دوست دارید IE خود به خود سر موقع

شنبه 5/4/1389 - 10:24 - 0 تشکر 207400

آموزش تنظیمات Internet Explorer

تنظیمات IE در گزینه Internet option درمنوی view از IE 4 یا منوی Tools ازIE 5 وجود دارد . به مرورقسمتهای مهم و قابل تنظیم آنرا توضیح خواهیم داد .

درقسمتHistory پنجرهInternet Option میتوان تعداد روزهایی راكه IE باید سایتهای ویزیت شده رادر حافظه نگهدارد مشخص كرد، مثلا 20روز. بازدن دكمه Clear history لیست سایتهای ویزیت شده پاك خواهد شد ولی فایلهای آن صفحات هنوز در هارد كامپیوتر شما قراردارند این فایلها درفولدر Temporary Internet Files در فولدر ویندوز وجود دارند كه بازدن دكمه Delete files نمام آن فایلهای صفحات اینترنتی از روی كامپیوتر شما پاك خواهند شد.

در برگه Connections میتوانید نحوه اتصال كامپیوتر خود به اینترنت را مشخص كنید، كه میتواند مودم یا شبكه محلی (LAN) باشد. در حالتیكه از مودم استفاده می كنید میتوانید با استفاده از گزینه Setting تنظیمات لازم Account خود را وارد كنید. یا بكمك Add یك Connection جدید بسازید و با Remove گزینه ای را حذف كنید. با كلیك روی هر یك از Connectionها و انتخاب Setting علاوه بر تنظیم دائمی Username و Password میتوانید در صورت نیاز آدرس پزوكسی سرور ISP خود را وارد كنید. اگر ISP شما از Proxy استفاده كرده باشد، شما باید آدرس آن را (مثلا 192.168.60.10) بهمراه شماره پورت (80) آن وارد كنید.


اما اگر از LAN استفاده می كنید با كلیك روی LAN Setting تنظیمات مربوطه را میتوانید اعمال كنید.مثلا برای استفاده از اینترنت در این سازمان باید شماره ------ سرور را وارد كنید. برای اینكار گزینه Use Proxy Sever را تیك بزنید و در قسمت Address این آدرس را وارد كنید :192.168.60.10 و در جلوی Port شماره 80 را قید كنید.تنظیمات Internet explore :
تنظیمات IE در گزینه Internet option درمنوی view از IE 4 یا منوی Tools ازIE 5 وجود دارد . به مرورقسمتهای مهم و قابل تنظیم آنرا توضیح خواهیم داد .

درقسمتHistory پنجرهInternet Option میتوان تعداد روزهایی راكه IE باید سایتهای ویزیت شده رادر حافظه نگهدارد مشخص كرد، مثلا 20روز. بازدن دكمه Clear history لیست سایتهای ویزیت شده پاك خواهد شد ولی فایلهای آن صفحات هنوز در هارد كامپیوتر شما قراردارند این فایلها درفولدر Temporary Internet Files در فولدر ویندوز وجود دارند كه بازدن دكمه Delete files نمام آن فایلهای صفحات اینترنتی از روی كامپیوتر شما پاك خواهند شد.


در برگه Connections میتوانید نحوه اتصال كامپیوتر خود به اینترنت را مشخص كنید، كه میتواند مودم یا شبكه محلی (LAN) باشد. در حالتیكه از مودم استفاده می كنید میتوانید با استفاده از گزینه Setting تنظیمات لازم Account خود را وارد كنید. یا بكمك Add یك Connection جدید بسازید و با Remove گزینه ای را حذف كنید. با كلیك روی هر یك از Connectionها و انتخاب Setting علاوه بر تنظیم دائمی Username و Password میتوانید در صورت نیاز آدرس پزوكسی سرور ISP خود را وارد كنید. اگر ISP شما از Proxy استفاده كرده باشد، شما باید آدرس آن را (مثلا 192.168.60.10) بهمراه شماره پورت (80) آن وارد كنید.اما اگر از LAN استفاده می كنید با كلیك روی LAN Setting تنظیمات مربوطه را میتوانید اعمال كنید.مثلا برای استفاده از اینترنت در این سازمان باید شماره ------ سرور را وارد كنید. برای اینكار گزینه Use Proxy Sever را تیك بزنید و در قسمت Address این آدرس را وارد كنید :192.168.60.10 و در جلوی Port شماره 80 را قید كنید.


ذكر چند نكته :
نكته : اگر بخواهیم عكسی را از اینترنت به كامپیوتر خود منتقل كنید كافیست روی عكس كلیك راست كرده و گزینه Save picture as را انتخاب كنید . در پنجره بازشده نام و مكان ذخیره عكس را مشخص كنید . در ضمن میتوانید بعد از كلیك راست گزینه Set as wallpaper را انتخاب كنید تا عكس موردنظر به صورت زمینه Desktop شما قرارگیرد .

Link یا پیوند: دراینترنت همه چیز بصورت لینك و پیوندی میباشد، یعنی گزینه هایی وجوددارد كه باكلیك روی آنها به صفحات دیگری وصل میشویم و آنقدر این عمل ادامه می یابد تا به هدف خود برسیم . ( مثل Help در ویندوز )

نكته : گاهی اوقات شاید لازم باشد در پنجره ای كه هستید لینكی رافشاردهید ولی نمیخواهید كه این صفحه بسته شود پس باید دراین موقع روی لینك مورد نظر كلیك راست كرده وگزینه Open in new window را كلیك كنید . دراینصورت یك پنجره جدید IE بازمیشود كه درحال Download صفحه جدید است و پنجره IE قبلی دست نخورده باقی میماند . به هر میزان كه بخواهید میتوانید پنجره IE را باز كنید البته تاجایی كه باعث گیج شدن و سردرگمی شما نشود .

نكته : اگر بخواهید صفحه ای راكه در حال تماشا هستید بصورت كامل همراه باعكس و متن و … برای همیشه روی كامپیوتر خود ذخیره كنید كافیست ازمنوی File گزینه Save as را انتخاب كنید و اسم و مكان این صفحه برای ذخیره روی هارد خود را وارد كنید.

نكته : در مواقع Offline برای كار با History و دیدن صفحات مرورشده در زمان Online باید قبل از كلیك روی سایت موردنظر ازمنوی File گزینه Work offlineرا تیك بزنید .

نكته : برای پیداكردن كلمه خاصی در هر صفحه اینترنتی كافیست ازمنوی Edit گزینه Find راكلیك كرده و كلمه موردنظر خود را وارد كنید ، درصورت پیداشدن رنگی خواهد شد (Highlight)

شنبه 5/4/1389 - 10:25 - 0 تشکر 207401

نصب و پیکربندی سرویس‌دهنده وب آپاچی (بخش اول)

تمامی سرویس‌دهنده‌های وب (Web Servers)، جهت استاندارد و یکسان بودن در نحوه ارسال، دریافت و پردازش داده‌ها، از یک پروتکل ساده موسوم به Hypertext Transfer Protocol یا HTTP استفاده می‌کنند. این پروتکل نرم‌افزارهای سرویس‌گیرنده وب را که به مرورگرهای وب (Web Browser) موسوم هستند، قادر می‌سازد تا بدون اینکه بدانند با چه سرویس‌دهنده وبی در حال ارتباط هستند، به تبادل داده بپردازند.

سرویس‌دهنده وب آپاچی نخستین بار جهت اصلاح و وصله کردن سرویس‌دهنده وب NCSA ایجاد شد و طی سالها توسعه، به موقعیت کنونی خود به عنوان یک سرویس‌دهنده وب بسیار قابل اطمینان و پر استفاده‌ترین سرویس‌دهنده وب جهان با آمار استفاده حدود ۷۰ درصد ([url]http://www.netcraft.com[/url])، دست یافته است و به نوبه خود یکی از موفق‌ترین پروژه‌های نرم‌افزارهای بازمتن نیز می‌باشد.نصب سرویس‌دهنده آپاچی
نصب سرویس‌دهنده وب آپاچی در توزیع‌های لینوکس همانند نصب سایر بسته‌های نرم‌افزاری است. کافی است بسته‌های آنرا از روی دیسک‌های نصب توزیع مورد استفاده خود بر روی سیستم نصب نمایید. در دبیان گنو/لینوکس کافی است دستور زیر را بصورت کاربر ریشه جهت نصب آپاچی صادر نمایید:

# apt-get install apache

روش دیگر نصب سرویس‌دهنده وب آپاچی دریافت و کامپایل آن بطور کامل از کد منبع می‌باشد. جدیدترین نسخه‌های Apache را می‌توانید از وب سایت پروژه آن در آدرس [url]http://www.apache.org[/url] دریافت نمایید. البته شخصا این کار را به دلیل دشواری در بروز نگه داشتن سرویس‌دهنده از نظر امنیتی توصیه نمی‌کنم.

در صورتی که نصب سرویس‌دهنده آپاچی با موفقیت انجام پذیرد، اکنون می‌توانید با هدایت مرورگر خود به آدرس سرویس‌دهنده که همان آدرس IP یا DNS آن خواهد بود، صفحه test آپاچی را مشاهده نمایید. در صورتی که بر روی سرویس‌دهنده خود محیط X را ندارید، می‌توانید برای آزمایش از مرورگرهای متنی مانند lynx استفاده نمایید.

سرویس‌دهنده آپاچی همچنین به صورت یک نسخه با پشتیبانی از SSL یا Secure Socket Layer نیز ارائه می‌شود که نصب آن همانند نسخه معمولی آپاچی بوده با این تفاوت که تبادل داده‌ها بین سرویس‌دهنده و سرویس‌گیرنده بصورت رمزنگاری شده انجام می‌شود. نسخه SSL دارای برخی ماژول‌ها و Directive های اضافه‌تر نسبت به نسخه معمولی است. جهت نصب آن در دبیان کافی است دستور زیر را تایپ نمایید:

# apt-get install apache-ssl

باید در نظر داشته باشید که برای استفاده رسمی از قابلیت‌های SSL باید یک Certificate مربوط به SSL را در سایت‌هایی که اینگونه خدمات را ارائه می‌دهند، ثبت نمایید تا قابلیت SSL سایت شما در مرورگرهای وب معتبر شناخته شود. در غیر اینصورت، تنها می‌توانید از قابلیت‌های ساده رمزنگاری SSL بر روی سرویس‌دهنده خود استفاده نمایید. مانند رمزنگاری سیستم‌های مدیریتی مبتنی بر وب.

فایل‌های پیکربندی آپاچی
تنظیمات سرویس‌دهنده آپاچی در فایل‌هایی متنی ذخیره می‌شود که به آنها اصطلاحا فایل‌های پیکربندی یا Configuration Files اطلاق می‌گردد. فایل‌های پیکربندی اصلی آپاچی عبارتند از:

- httpd.conf : تنظیمات اصلی سرویس‌دهنده
- modules.conf : تنظیمات مربوط به فعال و غیر فعال سازی ماژول‌های آپاچی
- access.conf : می‌تواند حاوی تنظیمات دسترسی باشد
- srm.conf : حاوی برخی تنظیمات دیگر آپاچی مانند DocumentRoot

نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که تمام این فایل‌های پیکربندی در تمام توزیع‌ها وجود ندارند و یا از آنها استفاده نمی‌شود. مثلا در دبیان تنها از httpd.conf و modules.conf استفاده می‌شود.

با اینکه بسته‌های نرم‌افزاری آپاچی بسیاری از تنظیمات لازم برای آنرا برای شما انجام می‌دهند، هنوز تنظیمات زیادی وجود دارند که شما می‌توانید با استفاده از آن از سرویس‌دهنده خود برای امور بیشتری مانند ارتباطات رمزنگاری شده، دسترسی حفاظت شده یا Virtual Hosting استفاده نمایید.

توجه داشته باشید که apache-ssl دارای فایل‌های پیکربندی مخصوص به خودش ولی مشابه با فایل‌های پیکربندی apache است که در مسیر /etc/apache-ssl/ موجود هستند.

کنترل سرویس‌دهنده آپاچی
در بسته دبیان آپاچی اسکریپتی به نام apachectl برای کنترل راه‌اندازی و توقف سرویس‌دهنده گنجانده شده است. این اسکریپت ممکن است در سایر توزیع‌ها نیز وجود داشته باشد. از طریق این دستور و دستورات دیگر می‌توانید سرویس‌دهنده آپاچی را کمترل نمایید:

# apachectl
usage: /usr/sbin/apachectl (start|stop|restart|fullstatus|status|graceful|con figtest|help)

-start :راه اندازی سرویس‌دهنده آپاچی
-stop: توقف سرویس‌دهنده آپاچی

-restart: راه‌اندازی مجدد . یا راه‌اندازی در صورت متوقف بودن سرویس‌دهنده
-fullstatus: نمایش یک صفحه وضعیت کلی از سرویس‌دهنده. به مرورگر lynx و ماژول mod_status نیاز می‌باشد
-status: نمایش یک خلاصه وضعیت از سرویس‌دهنده. به مرورگر lynx و ماژول mod_status نیاز می‌باشد.
-configtest: آزمایش فایل‌های پیکربندی جهت نبود خطا پیش از بکارگیری آن در سرویس‌دهنده

در صورتی که در توزیع شما دستور apachectl وجود ندارد، می‌توانید از این دستور استفاده نمایید:

# /etc/init.d/apache
Usage: /etc/init.d/apache {start|stop|reload|reload-modules|force-reload|restart}

فایل پیکربندی httpd.conf
تنظیمات اصلی سرویس‌دهنده آپاچی در این فایل قرار دارند. مانند تنظیمات نوع سرویس‌دهنده، محل فایل‌های ثبت رخداد، نام کاربر اجرا کننده سرویس‌دهنده و...

- ServerType: این گزینه یا directive تعیین کننده چگونگی اجرای سرویس‌دهنده آپاچی شما بر روی ماشین است. در صورتی که سرویس‌دهنده به صورت Standalone اجرا می‌شود، برای اجرا یا توقف آن از اسکریپت‌های ثانویه دیگری استفاده می‌شود و تنها کاربر ریشه می‌تواند سرویس‌دهنده را اجرا یا متوقف نماید. انتخاب دیگری که در این بخش قابل استفاده است، inetd است. در این صورت، تنها هنگامی که درخواستی به سرویس‌دهنده ارسال شود، اجرا خواهد شد و پس از اتمام تقاضا، سرویس‌دهنده تا دریافت درخواست بعدی متوقف خواهد شد. این حالت برای محیط‌های توسعه نرم‌افزار مناسب است تا یک سرویس‌دهنده درگیر وب.

ServerType standalone

- Port : شماره درگاهی که سرویس‌دهنده شما به آن گوش خواهد داد. پیش گزیده آن درگاه شماره ۸۰ می‌باشد.

Port 80

- HostnameLookups : در صورتی که این گزینه بر روی On تعریف شده باشد، در فایل‌های ثبت رخداد، بجای آدرس IP، نام واقعی Host سرویس‌گیرنده‌ها درج خواهد شد. تنظیم آن بر روی On مفید است، مخصوصا هنگامی که بخواهید بدانید که بازدید کننده‌ای از چه سایتی است.

HostnameLookups Off

- مالکیت (User/Group) : این گزینه نقش بسیار مهمی بر روی امنیت سیستم شما خواهد داشت. سرویس وب بصورت ریشه اجرا شده و سپس سطح دسترسی خود را به یک کاربر و گروه خاص کاهش می‌دهد. این بخش تعیین کننده نام و گروهی است که در این مورد استفاده خواهد شد. در دبیان، هنگام نصب بسته آپاچی، کاربر و گروهی به نام www-data ایجاد و از آن به این منظور استفاده خواهد شد. دلیل استفاده از این کاربر و گروه جلوگیری از نفوذ به درون سیستم از طریق سرویس‌دهنده وب می‌باشد. حساب www-data دارای حقوق دسترسی بسیار پایینی است.

User www-data
Group www-data

- ServerAdmin : این گزینه حاوی آدرس پست الکترونیک شخص اداره کننده سرویس‌دهنده است که باید یک آدرس پست الکترونیک معتبر باشد تا امکان گزارش اشکالات یا درخواست‌ها به آن فراهم شود.

- ServerRoot : این گزینه نشان‌دهنده مسیری است که فایل‌های مربوط به سرویس‌دهنده، مانند فایل‌های پیکربندی در آن قرار دارند. بطور پیش‌گزیده etc/apache/ می‌باشد.

- BindAddress : سرویس‌دهنده آپاچی امکان ارائه سرویس به بیش از یک آدرس IP یا دامین اینترنتی را داراست. این گزینه تعیین کننده آدرس‌های IP یا نام‌های دامنه‌ای است که سرویس‌دهنده آپاچی وظیفه سرویس‌دهی به آنها را بر عهده دارد. این گزینه را می‌توان همراه با Virtual Hosting بکار برد.

- Listen: این امکان را فراهم می‌سازد تا بتوان آپاچی را بر روی درگاه‌ها و شماره‌های IP متنوعی به کار گرفت. این گزینه بسیار شبیه به BindAddress می‌باشد.

- ثبت رخداد: ثبت رخدادها به دلایلی بسیار مهم است. این دلایل عبارتند از: پیدا کردن و رفع اشکال در سرویس‌دهنده، ضبط فعالیت سایت‌ها و سرویس‌دهنده. در این بخش از فایل پیکربندی httpd.conf محل و مسیر فایل‌های ثبت رخداد تنظیم می‌شود. مسیر پیش‌گزیده فایل‌های ثبت رخداد آپاچی، مسیر var/log/apache/ است. دو فایل ثبت رخداد اصلی در آپاچی وجود دارد. error.log جهت ذخیره خطاهایی که در سرویس‌دهنده رخ می‌دهد (مانند خطاهای شماره ۵۰۰) و access.log که تمامی دسترسی‌های صورت گرفته به سرویس‌دهنده در آن ذخیره خواهد شد. این فایل‌ها را می‌توانید با استفاده از یک ویرایش‌گر متنی ساده بررسی نمایید و یا با دستور زیر آنرا مانیتور نمایید:

# tail -f /var/log/apache/error.log

فایل‌های ثبت رخداد apache-ssl در مسیر /var/log/apache-ssl/ قرار دارند.

- ServerName : این گزینه تعیین کننده این مطلب است که سرویس‌دهنده با چه نامی روی شبکه اینترنت شناخته می‌شود و شامل یک نام ثبت شده می‌باشد. این گزینه بصورت پیش‌گزیده غیر فعال بوده و شما باید آنرا بصورت دستی فعال نمایید.

- CacheNegotiatedDocs : این بخش حاوی چندین گزینه سیستمی است. گزینه نخست که می‌باشد، باعث خواهد شد تا سرویس‌دهنده Proxy صفحات سرویس‌دهنده را Cache نماید.

- Timeout: همیشه ممکن است ارتباطات در اینترنت به دلایلی مانند ترافیک، خرابی‌ها و... دچار تاخیر گردند. گزینه Timeout تعیین کننده مدت زمانی است که یک درخواست قادر است به سرویس‌دهنده وارد شده و از آن خارج شود. (ثانیه). سرویس‌دهنده قادر است درخواست‌هایی را که از زمان مجاز عبور کرده‌اند، متوقف نماید.

Timeout 300

- KeepAlive : هنگامی که این گزینه بر روی On تعریف شده باشد، سرویس‌دهنده قادر خواهد بود تا چندین تراکنش را بر روی یک Connection اجرا نماید. این گزینه به طرز فزاینده‌ای سرعت کار سرویس‌دهنده را افزایش خواهد داد، زیرا به ازای هر درخواست یک اتصال جداگانه ایجاد نخواهد شد.

KeepAlive On

- MaxKeepAliveRequests : این گزینه حداکثر درخواست‌های ارسالی از سمت یک سرویس‌گیرنده را تعیین خواهد نمود.

- Server Pool : این بخش چگونگی اجرای دیمن آپاچی را تعیین می‌کند. گزینه‌های MinSpareServers و MaxSpareServers تعیین کننده تعداد پروسه‌های child سرویس‌دهنده آپاچی است. این گزینه برای بهبود Performance سرویس‌دهنده هنگام افزایش‌های ناگهانی بار بسیار مفید است. اعداد پیش‌گزیده ۵ و ۱۰ سرویس‌دهنده child می‌باشد. گزینه StartServers نیز تعیین کننده تعداد سرویس‌دهنده‌های child در هنگام آغاز به کار آپاچی می‌باشد. در صورتی که مقدار StartServers کمتر از MinSpareServers تعیین شود، سرویس‌دهنده با مقدار تعیین شده در MinSpareServers راه‌اندازی خواهد شد.

MinSpareServers 5
MaxSpareServers 10
StartServers 5

- MaxClients : حداکثر تعداد سرویس‌گیرنده‌هایی که می‌توانند به طور همزمان به سرویس‌دهنده متصل شوند را تعیین می‌کند.

MaxClients 150

- DocumentRoot : مسیر اصلی قرار گیری فایل‌ها و صفحات وب در سرویس‌دهنده آپاچی.

DocumentRoot /var/www

- AddCharset : تعیین کننده کاراکتر ست‌های قابل پشتیبانی در آپاچی است که صفحات وب پردازش شده را تحت تاثیر قرار خواهد داد. باید AddCharset UTF-8 .utf8 برای پشتیبانی از utf8 فارسی در این بخش اضافه گردد:

AddCharset UTF-8 .utf8

- AddDefaultCharset : در صورتی که بر روی on تنظیم شده باشد، سرویس‌دهنده صفحات را بطور پیش‌گزیده با کاراکترست ISO-8859-1 پردازش خواهد نمود. برای پشتیبانی از utf8 باید بر روی off تنظیم شود.

- DirectoryIndex : فایل‌هایی که بصورت Index هر دایرکتوری شناخته خواهند شد، در این بخش تعریف می‌شوند. مانند index.html یا default.html. در برخی از نسخه‌های Apache در برخی از توزیع‌ها باید گزینه index.php را بطور دستی اضافه نمایید.

DirectoryIndex index.html index.htm index.shtml index.cgi index.php

- UserDir : در صورتی که این گزینه فعال باشد، تمامی کاربران سیستم قادر خواهند بود تا صفحات وب مربوط به خود را بر روی سرویس‌دهنده داشته باشند که با آدرس [url]http://localhost/~userid[/url] قابل دسترسی خواهد بود. localhost می‌تواند با آدرس IP یا نام دامنه تعویض گردد. کافی است تا هر کاربر یک پوشه public_html در دایرکتوری خانگی خود ایجاد نموده و صفحات وب مربوط به خود را در آنجا قرار دهد. برای استفاده از این قابلیت، ماژول UserDir باید در آپاچی فعال باشد:

LoadModule userdir_module /usr/lib/apache/1.3/mod_userdir.so

- Redirection and aliasing : این امکان شرایطی را فراهم می‌سازد تا بتوان فایل‌ها و صفحات وب را در جایی غیر از جایی که سرویس‌گیرنده به آن اشاره می‌نماید ذخیره کرد. گزینه Redirect امکان هدایت یک آدرس URI خاص را به یک آدرس URL فراهم می‌سازد. مثلا ممکن است بر روی سرویس‌دهنده خود یک آدرس قدیمی داشته باشید که به آدرسی دیگری تغییر کرده باشد. با استفاده از این قابلیت قادر خواهید بود تا کاربرانی را که هنوز به آدرس قدیمی مراجعه می‌نمایند، بطور خودکار به آدرس جدید هدایت نمایید:

Redirect /data/ [url]http://www.technotux.com/docs/[/url]

Alias به فایل‌هایی که خارج از DocumentRoot سرویس‌دهنده قرار دارند، اشاره می‌نماید. به این معنی که در صورتی که نیاز داشته باشید تا فایل‌های را که خارج از DocumentRoot سرویس‌دهنده قرار دارند از داخل سرویس‌دهنده آپاچی قابل دسترسی نمایید، از این کلمه کلیدی استفاده می‌نمایید:

Alias /doc/ /usr/share/doc/

گزینه ScriptAlias همانند Alias کار می‌کند با این تفاوت که تنظیم کننده موقعیت اصلی اسکریپت‌های وب می‌باشد. مانند اسکریپت‌های cgi:

ScriptAlias /cgi-bin/ /usr/lib/cgi-bin/

- AddType : این گزینه برای اضافه کردن نوع فایل خاصی به فایل‌های قابل شناسایی توسط سرویس‌دهنده می‌باشد. برای مثال در زیر تنظیم مربوط به فایل‌های php را مشاهده می‌نمایید:

AddType application/x-httpd-php .php
AddType application/x-httpd-php-source .phps

- ErrorDocument : این گزینه جهت سفارشی سازی صفحات نمایش پیغام‌های خطا بکار می‌رود. مانند نمایش یک صفحه HTML خاص و یا Redirect به آدرس وب خاص.

ErrorDocument 404 /missing.html

شنبه 5/4/1389 - 10:26 - 0 تشکر 207402

نصب و پیكربندی سرویس دهنده وب آپاچی (بخش دوم)

کنترل دسترسی‌ها در آپاچی

سرویس‌دهنده آپاچی قادر به کنترل نحوه دسترسی به فایل‌ها و دایرکتوری‌ها از طریق درخواست‌های ارسال شده به سرویس‌دهنده می‌باشد. Directiveهایی که در تنظیم می‌شوند، بر روی همان دایرکتوری تحت پوشش خود عمل می‌نمایند. کلمه کلیدی Options تعیین کننده ویژگی‌هایی است که در آن کاربر هنگام دسترسی به دایرکتوری مورد نظر قادر به استفاده از آنهاست. همچنین می‌توانید تعیین کنید که دایرکتوری مورد نظر قادر به استفاده از فایل‌های htaccess. باشد یا خیر. این امر توسط کلمه کلیدی AllowOverride صورت می‌گیرد.


AllowOverride AuthConfig
Options MultiViews Indexes SymLinksIfOwnerMatch IncludesNoExec

Order allow,deny
Allow from all


Order deny,allow
Deny from allبا استفاده از tagهای Limit قادر خواهید بود تا فرایند‌های خاصی را بر روی دایرکتوری خاصی محدود نمایید. از کلمه کلیدی order جهت تعیین ترتیب اولویت گزینه‌ها استفاده می‌شود. کلمات کلیدی Allow و Deny نیز جهت آزاد کردن یا محدود کردن فرایند‌ها استفاده می‌شود.

برخی اوقات این امر اهمیت دارد تا دسترسی به دایرکتوری خاصی را محدود نمایید. ممکن است مایل باشید تا برای دسترسی به بخش خاصی، از کاربر درخواست کلمه و رمز عبور شود. به این قابلیت سرویس‌دهنده آپاچی کنترل دسترسی با استفاده از htaccess اطلاق می‌گردد. به این منظور ابتدا باید گزینه AccessFileName را در فایل پیکربندی httpd.conf فعال نمایید و یک فایل با همان نام در دایرکتوری مورد نظر که مایل به حفاظت از آن هستیدایجاد نمایید. توضیح اینکه گزینه AccessFileName بطور پیش‌گزیده در دبیان فعال می‌باشد.

AccessFileName .htaccess

سپس در فایل پیکربندی آپاچی باید کلمه کلیدی AllowOverride AuthConfig را همانگونه که در مثال بالا دیدید، برای دایرکتوری مورد نظرتان اضافه نمایید و در صورتی که این دایرکتوری در آن معرفی نشده است، باید آنرا مطابق مثال بالا در فایل پیکربندی آپاچی اضافه کنید. در زیر محتویات یک فایل htaccess. برای مثال نشان داده شده است:

AuthUserFile /var/www/rest/.htpasswd
AuthGroupFile /dev/null
AuthName "Authentication Required"
AuthType Basic
Require valid-user

کلمه کلیدی AuthUserFile نشان دهنده محل فایل حاوی کلمه عبور کاربر می‌باشد. AuthGroupFile نشان دهنده محل فایل گروه کابرانی است که می‌توانند به این محل دسترسی پیدا کنند. AuthName نشان‌دهنده نام یا عنوان احراز هویت است. AuthType نیز نشانگر نوع احراز هویت است که می‌تواند از نوع Basic، Digest یا انواع مرتبط با بانک‌های اطلاعاتی باشد. بخش Require نیز نوع درخواست سیستم احراز هویت را تعیین می‌کند و می‌تواند حاوی user و نام یک یا چند کاربر، valid-user در صورتی که فایل کلمه عبور حاوی تعداد زیادی نام کاربری است و group و نام گروه‌هایی که نیاز به اجازه دسترسی به آنها وجود دارد باشد. برای مثال در مورد کاربران:

Require user alan armen

جهت ایجاد یک فایل کلمات عبور باید از دستور htpasswd استفاده نمایید:

# htpasswd -c .htpasswd alan

این دستور یک فایل کلمه عبور به نام htpasswd. و یک کاربر به نام alan ایجاد نموده و از شما درخواست خواهد کرد تا کلمه عبور آنرا نیز تعریف نمایید. از نظر امنیتی بکارگیری احراز هویت نوع Basic جهت امور حساس چندان مناسب نیست، زیرا با اینکه کلمات عبور در فایل‌های حاوی آن با رمزنگاری MD5 ذخیره می‌شوند، تبادل نام کاربری و کلمه عبور بین سرویس‌دهنده و سرویس‌گیرنده با استفاده از متن ساده انجام می‌گیرد و در صورت وجود sniffer می‌تواند خوانده شود. در این گونه موارد باید از نوع Digest استفاده شود. برای استفاده از این قابلیت باید ماژول mod_auth_digest در سرویس‌دهنده فعال شود. به این منظور می‌توانید از دستور زیر استفاده کنید:

# apache-modconf apache enable mod_auth_digest

سپس فایل htaccess. را مانند مثال زیر ویرایش نمایید:

AuthType Digest
AuthName "Private"
AuthDigestFile /var/www/rest/.htdigest
Require valid-user

و فایل htdigest. را نیز ایجاد نمایید:

# htdigest -c .htdigest auth alan

البته توجه داشته باید تبادل digest در برخی از مرورگرها پشتیبانی نمی‌شود، بنابراین برای حداکثر سازگاری بهتر است از SSL به همراه htaccess استفاده نمایید.

گروه‌ها در فایل‌ها htaccess هنگامی اهمیت پیدا می‌کنند که شما تعداد زیادی کاربر داشته باشید که هر یک باید به محل‌های خاصی بر روی سرویس‌دهنده دسترسی داشته باشند. به این صورت می‌توانید یک فایل مرکزی htpasswd ایجاد کرده و با گروه‌بندی کاربران، دسترسی‌های آنها را به محل‌های مناسب امکان‌پذیر نمایید. با استفاده از کلمات کلیدی AuthGroupFile که نشاندهنده فایل حاوی گروه‌ها و نام‌های کاربری است و Require group استفاده نمایید.

فایل گروه یک فایل متنی است که با نام گروه و یک کالن شروع شده و کاربران عضو گروه به دنبال هم در آن قرار می‌گیرند:

dev-group: alan armen
sup-group: nick jake

برای اینکه احراز هویت با استفاده از فایل گروه صورت گیرد، می‌توان فایل htaccess. مثال بالا را به صورت زیر تغییر داد:

AuthUserFile /var/www/rest/.htpasswd
AuthGroupFile /var/groups
AuthName "Authentication Required"
AuthType Basic
Require group dev-group

هنگامی که از احراز هویت با استفاده از فایل گروه استفاده می‌کنید، آپاچی در حقیقت احراز هویت را در دو مرحله انجام می‌دهد. نخست بررسی می‌کند که آیا کاربر مورد نظر در گروه وجود دارد یا نه و دوم اینکه کلمه عبور ارسال شده صحیح است یا خیر. هر کدام از این دو مرحله که با شکست مواجه شود، دسترسی کاربرد به منبع مورد نظر مسدود خواهد شد. نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که فایل حاوی گروه‌ها را در دایرکتوری که قرار است از آن حفاظت کند و یا در کل مسیرDocumentRoot آپاچی قرار ندهید، زیرا کاربران قادر خواهند بود آنرا دانلود نمایند.
Virtual Hosting در آپاچی

ویژگی‌های Virtual Hosting آپاچی به منظور بکارگیری در سرویس‌دهنده‌های فضای اینترنتی استفاده می‌شود. به عنوان یک سرویس‌دهنده حانگی یا اداری کوچک، احتمالا شما نیازی نخواهید داشت تا از این قابلیت سرویس‌دهنده آپاچی استفاده نمایید. هنگامی که اینترنت را می‌بینید، هر سرویس‌دهنده وب عهده‌دار ارائه سرویس جهت دامنه‌های متعددی است. این امکان را قابلیتی در Apache به عنوان Virtual Hosting فراهم می‌سازد. جهت فعال کردن این قابلیت شما باید از گزینه NameVirtualHost به همراه آدرس IP و یا درگاهی که مایل هستید Virtual Hosting روی آن فعال شود، استفاده نمایید. مثال زیر یک Virtual Hosting را نمایش می‌دهد:

NameVirtualHost 212.68.80.137
VirtualHost 212.68.80.137>
ServerName [url]www.technotux.com[/url]
ServerAlias technotux.com
ServerAdmin [email]postmaster@technotux.com[/email]
DocumentRoot /home/technotux/public_html


در صورتی که مایل هستید جهت هر آدرس IP یک دامنه جداگانه اختصاص دهید، نیازی به استفاده از گزینه NameVirtualHost نیست و در خط مربوط به VirtualHost نیز باید نام دامنه را بجای آدرس IP وارد نمایید.
قابلیت Virtual Hosting آپاچی این امکان را نیز فراهم می‌سازد تا بتوانید فایل‌های ثبت رخداد سفارشی و خاص هر سایت نیز ایجاد نمایید:

ErrorLog logs/host.some_domain.com-error.log
CustomLog logs/host.some_domain.com-access.log common
فایل پیکربندی modules.conf

قابلیت‌های مختلف سرویس‌دهنده آپاچی و پشتیبانی از زبان‌ها و اسکریپت‌های مختلف در آن از طریق قطعاتی بنام ماژول صورت می‌گیرد. فایل modules.conf جهت اضافه کردن و ویرایش ماژول‌های فعال در سرویس‌دهنده می‌باشد. دستوری به نام apache-modconf وجود دارد که با استفاده از آن قادر هستید تا ماژول‌ها را در سرویس‌دهنده دبیان خود مدیریت نمایید. البته بسیاری از بسته‌های نرم‌افزاری مانند php4 هنگام نصب این فایل را برای شما تنظیم می‌کنند:

# apache-modconf
Error: /usr/sbin/apache-modconf has been called with invalid parameters
Usage: /usr/sbin/apache-modconf apache|apache-perl|apache-ssl [enable ]
/usr/sbin/apache-modconf apache|apache-perl|apache-ssl [disable ] [quiet]
/usr/sbin/apache-modconf apache|apache-perl|apache-ssl [query
توجه داشته باشید که این دستور و سایر دستورات مدیریتی آپاچی تنها توسط کاربر ریشه قابل اجرا می‌باشند

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی