انجمن ها > انجمن خودرو > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خودرو (بازدید: 1954)
چهارشنبه 2/4/1389 - 15:57 -0 تشکر 206891
سیستم های هشدار دهنده هوشمند

- سیستم های هشداردهنده هوشمند برای ایمنی بیشتر:

با این تکنولوژی شما قادر خواهد بود در زمانی  که  مشغول تعویض  سی دی  یاکاست دستگاه صوتی آن در حین حرکت هستید و  افراد پیاده ای ر اکه بطور ناگهانی پادر خیابان گذ اشته ودر جلوی اتومبیل ظاهر می شوند ر ا بدون آنکه خود تان متوجه شوید و  از خطر برخورد مصون نگاه دارد .

در حال حاضر دایملر کرایسلر وسایل نقلیه مجهز به سیستم هایی را تدارک دیده که تفاوت بین انسان و مثلا" یک تابلوی راهنماییرا تشخیص می دهند آقای دکتر فرانک که سمت مدیر پروژه ((در ک تصویر)) ر ا در دایملر کرایسلر به عهده دارد و  می گوید : این امکان کاملا" وجود دارد که وسایل نقلیه ای ACC بسازیم که قادر به تشخیص پیرامون خود باشد.

در حال حاضر وجود سیستم هایی که به مفهوم سیستم کنترل فعال کرویزینگ است در جا گوار و دیسترونیک در مرسدس هوشیاری و هوشمندی را برای این اتو مبیل ها به ارمغان آورد ه است چون با استفاده ازیک رادار همواره فاصله مطمئنی با اتومبیل های جلویی حفظ می شود و یا یک سیستم هشدار دهنده تعویض خط حرکت برای کامیونها در اوایل سال دو هزار میلادی به بازاروارد شد.  اما سیستم های کمکی چشمی و دیداری سیستم هایی هستند که پا را از این فراتر گذارده ونه تنها قادر به تشخیص اشیاء وافراد هستند بلکه قادرند نوع کار یا حرکتی را که اشیاءیا افراد انجام می دهند تشخیص دهند. در حال حاضر وسایل نقلیه مجهز به کامپیوترهای یا کمک راننده شهری قادرند که بدنبال یک اتومبیل حرکت کرده ودر مواجه شدنCCPبا چراغ قرمز و  خط عابر پیاده ویا هر علامت توقفی بایستند.

از اینها مهمتر آنها قادر بهتشخیص اشیاء متحرک هستند که منظورافراد پیاده ای است که قد م در خیابان می گذارند واین اتومبیل ها قادرند هدایت خودکار خود را در ترافیک شلوغ شهرها انجام د هند.کمک راننده یا شاید باید گفت کمک خلبان از طریق دو دوربین که در طرفین آئینه عقب وبه فاصله 300 میلیمتر از یکدیگر قرار گرفته اند تمامی اتفاقات در مقابل خود را می بیند.لنزهای این دوربین ها تصاویر سه بعدی را برای کامپپیوتر کنترل کننده ایجاد کرده وهمانندچشم انسان قادر است فاصله وشکل جسم متحرک را تشخیص دهد.

ونوع حرکات فرد پیاده کرده واین کار را از طریق دریافت تصاویر از دوربین وانجام  قابلیت سیستم د ر اینجاست که دوربین تصاویر متعددی را از اطراف خودبه کامپیوترانتقال می دهد ولی آن چیزی که نیاز به بررسی دارد و اشیاء متحرک است که سیستم در مدت زمان بسیار کوتاهی مورد تجزیه وتحلیل قرار می دهد.ازطرف دیگر دایملر کرایسلریک واحد پردازش هوشمندی را اختراع که درهمان نگاه اولاولویت ها را مشخص کرده ونیروی محاسبه کردن کامپیوتررا معطوف به بررسی آنها می کند تا زمان از دست نرود.نتیجه این اقدامات بوجود آمدن سیستمی است که تمامی اجسام دو طرف جاده مانند چراغهایراهنما و تابلوهای راهنمایی ورانندگی و تقاطع ها و علائم هشدار دهنده وغیره راتا فاصله 40مترجلوتراز خودتشخیص می دهد. برجسته ترین و ماهرانه ترین قابلیت این سیستم تشخیصافراد پیاده که در خیابانهای داخل شهری کاری بسیار مشکل است.

کامپیوتر با استفاده ازیکشبکه که شباهت به سلولهای عصبی مغز دارد و اقدام به تجزیه وتحلیل اندازه و شکل وفرم ومحاسبات بسیار پیچیده می نماید. بعد از اینکه اطلاعات مورد نظر دریافت شد و بخشی ازتصاویر دریافتی که اهمیتی اندک دارند حذف شده وتمرکزبرروی بخش هایی از تصویر میشود که شباهت به یک فرد پیاده دارند.تاکنون نتایج حاصله بسیار مثبت وتشویق کننده بوده اند چون سیستم توانسته در مدت زمانیحدود یک میلیونیم ثانیه 80 درصد افراد پیاده در تصویررا مورد تشخیص قرار دهد. به هرصورت چنانچه کامپیوتر اطمینان از کار خود نداشته باشد و میتواند بوسیله آنالیز کردن تصویر وپدیده (( زیگزالی)) که در اثر حرکت پاهای انسان درهنگام عبورازعرض خیابانبوجود می آید درصد تشخیص رااز  80 به 95 درصد افزایش دهد.دایملر کرایسلر انتظارندارد که کمک خلبان اختراعی او جای راننده را بگیرد اما آنها اشارهمی کنند بیش ازنیمی ازتصادفات که در اثرچراغهای راهنمایی و رانندگی روی می دهدبوسیله رانندگانی که قصد عبورسریع از تقاطع ها را دارند می تواند بوسیله چنین سیستمهایهشدار دهنده پیشگیری شوند. 

دربدو امر و کامپیوتر وظیفه کمک خلبانی را انجام می دهد وسایرسیستمهای کمکی تصویری می توانند بعنوان سیستمهای هشداردهنده صوتی وتصویریعمل کنند اما هدف نهایی ایجاد ارتباط بین سیستمهای تشخیص دهنده و سیستمهای هدایت اتومبیل مانند ترمز وکنترل سرعت است.   

   

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی