انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 351)
سه شنبه 1/4/1389 - 11:47 -0 تشکر 206662
دانشنامه هنر های سنتی

تدوین دانشنامه بزرگ هنرهای سنتی ایران

در این دانشنامه، هنرهای سنتی ایران از چند هزار سال پیش تا‌كنون معرفی می‌شوددانشنامه بزرگ هنرهای سنتی ایران با هدف معرفی و احیای هنرهای سنتی در معرض خطر كشورمان و زمینه‌سازی برای پژوهش‌های جهانی در این حوزه از سوی فرهنگستان هنر ایران تدوین می‌شود.
در این دانشنامه كه زنگ آغاز تدوین آن روز گذشته طی مراسمی در فرهنگستان هنر به صدا در آمد، تمامی هنرهای سنتی كشورمان كه از دیرباز در محدوده جغرافیایی ایران بزرگ تولید شده‌اند، معرفی می‌شوند.
طرح دانشنامه بزرگ هنرهای سنتی مهرماه سال گذشته در این فرهنگستان به تصویب رسید و درتدوین آن مجموعه‌ای از استادان این حوزه به ریاست دكتر سید عبدالمجید شریف‌زاده به پژوهش در این خصوص می‌پردازند.

دانشنامه هنرهای سنتی در 14 گروه تخصصی نگارگری و كتاب‌آرایی، خوشنویسی، فرش، معماری سنتی و هنرهای وابسته، نمایش‌های سنتی و آیینی، موسیقی سنتی، نساجی سنتی و هنرهای وابسته، سفال، آبگینه، هنرهای مرتبط با چوب، هنرهای مرتبط با فلز، مبانی نظری و حكمی هنرهای سنتی، حجاری و هنرهای وابسته و پوشاك سنتی و هنرهای وابسته تهیه می‌شود و چند گروه اجرایی از جمله پژوهشی و فناوری اطلاعات برای آن تشكیل شده است.

دانشنامه هنرهای سنتی ایران در مرحله اول به زبان فارسی است؛ اما در مرحله بعد، این دانشنامه به زبان انگلیسی هم منتشر می‌شود. در این دانشنامه برای نخستین بار معانی هنرهای سنتی ایرانی در زبان انگلیسی معادل‌سازی می‌شود. بر اساس اطلاعات اكنون بسیاری از واژه‌های حوزه هنرهای سنتی به اشتباه به زبان انگلیسی برگردانده شده‌اند.

منبع جام جم

يکشنبه 16/8/1389 - 10:27 - 0 تشکر 248559

سلام
ممنون دوست عزیز
خوب بود

مست نگاه تو ام 
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی