انجمن ها > انجمن کامپیوتر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
کامپیوتر (بازدید: 367)
دوشنبه 24/3/1389 - 2:11 -0 تشکر 205383
فتوای مراجع تقلید در خصوص كپی‌رایت

امام خمینی(ره) و آیات عظام سیستانی، صافی، تبریزی، مكارم شیرازی، بهجت و مقام معظم رهبری درباره حق كپی‌رایت فتاوایی را صادر كرده‌اند.

به گزارش فارس، آیت‌الله مكارم شیرازی از مراجع عظام تقلید نیز حق كپی رایت را برای صاحبان آثار محفوظ می‌داند.


بنا به فتوای ایشان چنانچه فیلم، كتاب و... متعلق به یك شركت یا مؤسسه ایرانی باشد كپی برداری بدون اجازه از آن "حرام " است.
این مرجع تقلید همین حق را در مورد آثار خارجی نیز قائل است، مگر در مواردی كه اثر مورد نظر متعلق به كشورها یا اشخاصی مانند آمریكا و اسرائیل باشد.


امام خمینی (ره) و آیات عظام سیستانی، صافی، تبریزی و بهجت چنین نظری دارند: «چنانچه در ضمن معامله، فروشنده (تولید كننده) با خریدار شرط عدم تكثیر و كپی كند یا عقد مبتنی به آن انجام گیرد، خریدار باید به این شرط عمل كند و در غیر این صورت اشكال ندارد، ولی سزاوار است مؤمن زحمت و تلاش مؤمن دیگر را از بین نبرد.»


همچنین آیات عظام بهجت و مقام معظم رهبری در این زمینه اعلام كردند: «بنابر احتیاط واجب بدون اجازه و رضایت تولید كننده اصلی جایز نیست.»


با نگاه كلی به این فتواها می‌توان گفت فتوای مراجع عظام می‌تواند به عنوان ابزاری به كمك قوه مجریه و مجلس شورای اسلامی در مقام قانون گذاری مورد استفاده قرار گیرد؛ مجلس می‌تواند از این فتواها استفاده كرده و قوانین را بر اساس آن تصویب و اجرا كند.


با این همه موارد یاد شده، باید در تسریع ارائه این طرح به دولت دهم كوشا بود.
وزارت ارشاد از چند ماه پیش در حال تنظیم لایحه‌ای درباره حمایت از حقوق معنوی مؤلفان و پدیدآورندگان برای طرح در هیأت دولت است.


هرچند تنظیم این لایحه قدری به درازا كشیده ولی در صورت رفتن به مجلس و تصویب آن شاید بتوان امیدوار بود كه حمایت از حقوق معنوی هنرمندان و نویسندگان ایرانی و یا خارجی شكلی قانونی و رسمی به خود می‌گیرد.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی