بهداشت و سلامت (بازدید: 475)
دوشنبه 24/3/1389 - 2:10 -0 تشکر 205381
موبایلهای سامسونگ کمترین اثر را بر روی سلامت انسان دارند

CTna.ir - تاثیر منفی تشعشعات موبایل بر سلامت سالهاست که مورد بررسی است و نگرانی ها درباره اثرات امواج تلفن همراه بر سلامت انسان با رشد بیش از حد تلفنهای همراه بیشتر شده است. این نگرانی ها به خاطر این است که تلفن همراه از خود امواج الکترومغناطیسی در مقیاس مایکروویو ساطع می کند و مقداری از این امواج جذب بدن انسان می شوند. امواج رادیویی که توسط گوشیها ساطع می شوند می توانند تا دو وات قدرت داشته باشند و میزان برونداد امواج گوشیها بستگی به استانداردهای مخابراتی هر کشور دارد.


به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) از روابط عمومی سامسونگ در ایران افرادی که به میزان بیشتری از تلفن همراه استفاده می کنند دچار سردرد یا دردهایی در ناحیه آرواره، گردن، بازو و شانه ها می شوند. بسیاری از محققان معتقدند امواج الکترومغناطیسی تلفن همراه باعث سردرد، سرگیجه، احساس خستگی و کم خوابی در فرد می گردد. از این رو توصیه می شود که کاربران از هندز فری استفاده کنند و یا گوشیهای خود را در هنگام مکالمه با فاصله ای از گوش قرار دهند.


از آنجایی که انرژی تشعشعات دستگاههای رادیویی توسط بافتهای بدن قابل جذب است، از این رو می توان میزان امواجی که بدن انسان از گوشی همراه جذب می کند را با مقیاس جذب خاص یا SAR اندازه گیری کرد. با استفاده از این مقیاس می توان میزان نرخ جذب بافتهای در معرض تشعشع را اندازه گیری کرد.( SAR عددی بین 0 تا 2 میباشد که هرچه این عدد بالا باشد نشانگر ضرر بیشتر امواج بر بدن میباشد. درگوشی های قدیمی چون میزان SAR بالاست میزان این امواج بالاتر میباشند.)


لازم به ذکر است که SAR هر گوشی متغیر بوده و در مکان هایی که آنتن های BTS در فاصله بیشتری از هم قرار دارند SAR گوشی نیز برای گرفتن SIGNAL بالاتر میرود و میزان آسیب رسانی نیز به طبع بالا تر میرود. به همین منظور توصیه شده که در زمان هایی که آنتن دهی ضعیف و یا دچار نوسان است موبایل خود را خاموش نمایید.


در همین راستا به تازگی از سوی کمیته تدوین و تصویب ضوابط فنی و مقررات استفاده از طیف فرکانس، مقررات مربوط به حدود تشعشعی (SAR) به تصویب رسید. این مصوبه به منظور تعیین دقیق حدود انرژی تشعشعی جذب شونده مجاز و روشهای اندازه گیری نرخ جذب ویژه SAR براساس استاندارد ملی ایران به نام "پرتوهای غیر یون ساز" تدوین شد. این مصوبه از 5 آبان ماه 1388لازم الاجرا است.


طبق این مصوبه گوشیهای موبایل از آبان ماه سال جاری باید گواهی حدود تشعشعی SAR از آزمایشگاههای معتبر بین المللی داشته باشند.


مدیر کل اداره استاندارد سازمان تنظیم مقررات با اشاره به ممنوعیت ورود گوشی های همراه پرتشعشع و الزام وارد کنندگان به ارائه گواهی سلامت ، جزئیات مصوبه اخیر سازمان تنظیم مقررات در این زمینه را تشریح کرد. ایشان در خصوص این آیین نامه اعلام نمودند که براساس مصوبه سازمان تنظیم مقررات رادیویی، رعایت مقررات حدود تشعشعی SAR برای واردکنندگان گوشی تلفن همراه الزامی شده است.وی اضافه می کند: براساس این مصوبه تنها گوشی های تلفن همراه و دستگاه های رادیویی که گواهی تایید آزمایش SAR را از آزمایشگاه های معتبر بین المللی داشته باشند، مجوز ورود به کشور می گیرند. در واقع ماموران گمرکی موظف شده اند که گوشی های وارداتی را از حیث برخورداری از گواهی SAR مورد بررسی قرار دهند، ضمن آن که واردکنندگان گوشی باید برای محصولاتی که وارد می کنند، این استانداردها را رعایت کنند. البته معلوم نیست که هم اکنون این مصوبه به حالت اجرا درامده یا خیر.


در خصوص میزان SAR مدل های تقریباٌ پر فروش هر برند جدولی تنظیم گردیده و میانگین میزان SAR در هر برند مشخص گردیده است.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی