انجمن ها > انجمن موبایل > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
موبایل (بازدید: 570)
دوشنبه 24/3/1389 - 0:35 -0 تشکر 205342
معرفی شركت سونی اریكسون

معرفی شركت سونی اریكسون

 اریکسون که برای یک دهه جلودار سیستم تلفن سلولی بود، در سال ۲۰۰۱ به خاطر ضررهای زیاد تصمیم به بستن خط تولید گوشی تلفن همراه خود گرفت. اریکسون تصمیم به تامین چیپ

های موبایل هایش از یک منبع تنها گرفت، شرکت فیلیپس در نیو مكزیكو. در سال ۲۰۰۰ یک آتش سوزی در کارخانه فیلیپس همه برنامه ها رو برهم زد. فیلیپس به اریکسون و نوکیا (دیگر مشتری بزرگ کارخانه) اطمینان داده که تولید کمتر از یک هفته متوقف خواهد شد. نوکیا شروع به خرید چیپ های موجود از منابع دیگر کرد و وقتی تولید در کارخانه فیلیپس بعد از ماه ها به حالت عادی بازگشت، اریکسون با یک کمبود جدی برخورد کرد.

و اما

سونی اریکسون

یک شرکت شراکتی است که در سال ۲۰۰۱ توسط دو شرکت سونی ژاپن و شرکت ارتباطاتی سوئدی اریکسون برای تولید موبایل تاسیس شد. هر دوی شرکت ها تولید موبایل شرکت خود را متوقف کردند. دلیل این ترکیب تخصص سونی در دستگاه های الکترونیکی مصرفی و رهبری تکنولوژیکی اریکسون در بخش ارتباطات است.

مدیریت کلی شرکت در Hammersmith شهر لندن است. این شرکت تیم های توسعه و تحقیقی دیگری در کشورهای سوئد، ژاپن، چین، کانادا، هلند، ایالات متحده، هند و انگلستان هم دارد. سونی اریکسون در حدود ۸۰۰۰ کارمند در سرتاسر جهان دارد. در حال حاضر رئیس شرکت مایلس فلینت و رئیس اجرایی Anders Runevad می باشد.


Anders Runevad

نیمه سامورایی – نیمه كابوی

در بین اخبار نه چندان مهم اوایل سپتامبر بازار تلفن همراه، ناگهان سونی‌اریكسون عنوان اول خبرهای خبرگزاری‌ها و شبكه‌های خبری جهان شد. این نه به دلیل فروش محصولات یا معرفی محصولات جدید، بلكه به دلیل اعلام استعفای «مایلس فلینت» رئیس این شركت بود.
فلینت پیش از پیوستن به سونی‌اریكسون سمت‌های متعددی در سونی داشت كه آخرین آنها مدیرت بخش بازاریابی سونی اروپا، در شركت سونی اروپا بود. دلیل استعفای فلینت از سمت ریاست سونی‌اریكسون، «یك استراحت شغلی و راه‌انداری كسب‌وكار شخصی» اعلام شده است.
براساس توافقی كه دو شركت سونی و اریكسون در سال 2001 و به هنگام عقد قرارداد همكاری و تشكیل شركت سونی‌اریكسون كردند، رئیس سونی‌اریكسون توسط سونی انتخاب شده و قائم مقام وی را اریكسون انتخاب می‌نماید و البته برای این انتخاب‌ها بین دو شركت رایزنی‌هایی نیز انجام می‌گیرد.


«كاتسومی ایهارا» نخستین مدیر

نخستین مدیر سونی‌اریكسون كاتسومی ایهارا بود كه تا سال 2004 عهده‌دار این سمت بود وی توانست ساختار اولیه سونی‌اریكسون را شكل داده و از سه ماهه سوم سال 2003 این شركت را سودآور نماید.
در همین سال گوشی‌های مدل T610 سونی‌اریكسون جایزه بهترین گوشی سال را از كنفرانس 3GSM كن، دریافت كرد. تحت مدیریت ایهارا سونی‌اریكسون به نامی شناخته شده در بازار تلفن همراه بدل شد.
وی پس از جدا شدن از سونی‌اریكسون به یكی از كلیدی‌ترین مهره‌های سونی بدل شد.
ارزش ایهارا در مذاكرات دشوار خرید شركت «مترو گلدوین‌ مایر» (MGM) در سال 2005 توسط كنسرسیومی به رهبری سونی، از «كرك كركوریان»، مولتی میلیاردر ارمنی تبار آمریكایی، دو چندان شد. چرا كه تمامی كارشناسان و حتی منابع نزدیك به مذاكرات تا روزهای آخر بر این باور بودند كه شركت «وارنر براس» (WB)، موفق به خرید MGM خواهد شد.
خرید MGM برای سونی تبدیل به مسئله مرگ و زندگی شده بود چرا كه آرشیو غنی فیلم‌های MGM می‌توانست پشتوانه محكمی برای فرمت جدید بلو-ری سونی برای نسل بعدی دی‌وی‌دی‌ها باشد در حالی كه اگر وارنر می توانست این شركت را از آن خود سازد، با توجه به حمایت آنها از شركت توشیبا در نبرد فرمت‌ها، قطعا سونی بازنده اصلی بود.
در واپسین روزهای مذاكرات این ایهارا بود كه ناجی سونی شد و برخلاف تمامی پیش‌بینی‌ها، كركوریان MGM را به كنسرسیوم سونی فروخت.
ایهارا در حال حاضر معاون شركت سونی و مدیرگروه محصولات الكترونیكی مصرفی این شركت است.

مایلس فلینت مدیر تحول

با بازگشت ایهارا به سونی، فلینت برای ریاست سونی‌اریكسون پیشنهاد گردید.
وی بیشتر عمر حرفه‌ای خود را در فروش و پشتیبانی محصولات حرفه‌ای سونی گذرانده بود و البته مدتی را هم در مدیریت شركت سونی انگلستان و بازاریابی محصولات سونی در اروپا خدمت كرده بود.

فلینت ریاست سونی‌اریكسون را در حالی بر عهده گرفت كه این شركت تبدیل به شركتی سودآور در حوزه تلفن همراه شده بود ولی هنوز در مقابل رقبایی چون نوكیا، موتورولا، سامسونگ و حتی زیمنس و ال‌جی، چندان قدرتمند به نظر نمی‌رسید.
فلینت در دوران سه ساله مدیریت خود در سونی‌اریكسون، تحولی اساسی در وجهه محصولات این شركت و نیز نفوذ علامت تجاری سونی‌اریكسون در بازار ایجاد كرد.
این مرد انگلیسی با تجربیاتی كه در سونی فرا گرفته بود، دست به اقدامی جسورانه زد. ایده او در استفاده از علامت تجاری واكمن سونی و ارائه اولین گوشی تلفن همراه با قابلیت‌های حرفه‌ای پخش موسیقی، بسیار موفق بود.
این موفقیت سبب استفاده از سایر برندهای موفق سونی چون سایبرشات و همچنین براویا در گوشی‌های تلفن همراه شود. فلینت همچنین موفق شد علامت تجاری سونی‌اریكسون را نامی شناخته شده تبدیل كند.
از جمله مهمترین فعالیت‌های وی در این زمینه حمایت گسترده مالی از مسابقات تنیس زنان با پرداخت مبلغی بالغ بر 88 میلیون دلار بود.
در دوره سه ساله مدیریت فلینت، سونی‌اریكسون از رتبه ششم به رتبه چهارم در بین بزرگ‌ترین تولیدكنندگان تلفن صعود كرد.سودآوری این شركت نیز در دوره مدیریت فلینت دوبرابر شد و این نقطه قوت بزرگی در كارنامه وی می‌باشد.
فلینت در اواخر سال گذشته میلادی و در جشن تولد پنج سالگی سونی‌اریكسون هدف خود را، حضور در بین سه تولیدكننده نخست جهان اعلام كرد و برای این هدف دست به اقدامات متعددی زد كه از جمله آنها می‌توان به تولید گوشی‌های ارزان قیمت در هندوستان و نیز عقد قرارداد با ساژم فرانسه برای تولید گوشی‌های ارزان قیمت با نام سونی‌اریكسون، اشاره كرد.
این رویكرد اگرچه به دستیابی سهم بازار بیشتر منجر شده است ولی تا حدی سودآوری سونی‌اریكسون را تحت‌الشعاع قرار داده است.
فلینت در توضیح استعفای خود از ریاست سونی‌اریكسون می‌گوید: «پس از نزدیك به 17 سال فعالیت در سونی و سونی‌اریكسون، امیدوارم بتوانم كسب‌وكار شخصی خود را تاسیس كنم و پیش از آن برای تصمیم‌گیری در خصوص گام بعدی نیاز به یك وقفه شغلی و استراحت كوتاهی دارم. هدایت یك شركت بزرگ تولید گوشی‌های تلفن همراه كه خود از همكاری دو شركت موفق جهان تشكیل شده است، تجربه‌ای عالی و ارزنده برای من بود».

چرا كومی یاما؟

از سال 2005 و به دنبال انتخاب جنجالی «سر هاوارد استرینگر» به سمت مدیر ارشد اجرائی و رئیس هیئت‌مدیره سونی، تغییرات گسترده‌ای در این شركت رخ داده است.
یكی از این تغییرات انتصاب همكاران نزدیك به وی در مدت مدیریت شركت سونی آمریكا، به مناصب بالاتر و جایگزینی آنان با نفرات قدیمی شركت بوده است.
شوالیه ولزی- آمریكایی با سیاست‌های خود نه تنها توانست جلوی زیاندهی سونی را بگیرد، بلكه حتی با وجود اتفاق مهلكی چون اجبار بر جمع‌آوری نزدیك به 10 میلیون باتری لپ‌تاپ مشكوك به آتش سوزی، برای اولین بار طی چند سال اخیر، سودآوری را برای این غول محصولات الكترونیكی مصرفی و سرگرمی جهان به ارمغان آورد.

با مطرح شدن استعفای فلینت، انتخاب هیدكی كومی یاما با نام مستعار «دیك»، رئیس هیئت‌مدیره شركت سونی آمریكا و معاون شركت سونی، چندان تعجب‌آور نبود.
«دیك» از همكاران قدیمی استرینگر در سونی آمریكا بود كه بیشتر عمر كاری 40 ساله خود را در امریكا گذرانده است.«سر هاوارد استرینگر» مدیر ارشد اجرائی سونی و عضو هیئت مدیره سونی‌اریكسون ضمن تقدیر از مایلس فلینت مدیر مستغفی این شركت، خوشحالی خود را از انتصاب كومی یاما كه به گفته او «شانه به شانه» با وی در سونی آمریكا و نیز ژاپن همكاری كرده است ابراز كرد.
این اولین بار است كه استرینگر نفر مورد علاقه خود را به سونی‌اریكسون خواهد فرستاد چرا كه مدیران پیشین این شركت از سوی «نوبویوكی ایدئی» مدیر ارشد اجرائی قبلی منصوب شده بودند.
با آمدن «كومی یاما» حالا تمام مدیران شركت سونی و شركت‌های وابسته از افراد معتمد و هم فكر استرینگر هستند و این برای اجرای سیاست‌های وی بسیار راه گشاست. كومی یاما شهرت خود را به دلیل مطرح ساختن تلویزیون‌های «ترای نیترون» و همچنین معرفی و جا انداختن نام VAIO برای كامپیوترهای شخصی در آمریكا، به دست آورده است.
او دارای مدرك مهندسی الكترونیك از دانشگاه واسدای توكیو و همچنین فوق لیسانس MBA از دانشگاه وارتون آمریكا، شناخته شده‌ترین موسسه آموزش‌های بازرگانی جهان، می‌باشد.
وی علاوه بر سمت تجاری خود در سونی نایب رئیس اتاق بازرگانی ژاپن در نیویورك نیز هست.


ساختمان شماره 202 خیابان هامر اسمیت، دفتر مرکزی شرکت سونی‌اریکسون در شهر لندن، محل کار جدید دیک کومی یاما


کاتسومی ایهارا (سمت راست) رئیس و یان واربی (سمت چپ) نایب‌رئیس اسبق سونی‌اریکسون


سرهاوارد استرینگر، مدیر ارشد اجرائی و رئیس هیئت‌مدیره سونی و عضو هیئت‌مدیره سونی اریکسون


هیدکی "دیک" کومی یاما، مدیر جدید سونی اریکسون

اطلاعات مالی

سونی اریکسون اولین سود خود را در نیمه دوم ۲۰۰۳ اعلام کرد. در سال ۲۰۰۵، سونی اریکسون بیش از ۵۰ میلیون تلفن همراه فروخت. در ۲۰۰۶، تلفن های همراه بیش از ۷۴٫۸ میلیون فروش داشتند.

محصولات و خدمات

سونی و اریکسون تجارت خود را در مارس ۲۰۰۲ با هم ترکیب کردند و آنها هم اکنون محصولات کاملی برای همه گروها در زیر چتر «سونی اریکسون» دارند. سونی اریکسون در سال ۲۰۰۵ سری W گوشی های موسیقی مارک Walkman را معرفی کرد. گوشی های موسیقی سری w سونی اریکسون را می توان به عنوان اولین گوشی های موبایل که مرکزیت آن ها موسیقی هستند، معرفی کرد، این باعث ایجاد بازار جدید موسیقی قابل حمل در زمان خود شد.
سونی اریسکون در سال ۲۰۰۶ گوشی هایی با مارک CyberShot سونی معرفی کرد.
شرکت سونی اریکسون همچنین گوشی های رنگی ارزان قیمت نیز عرضه میکند.

توضیح سری های مختلف

سری D - گوشی‌های همراه متوسط. اختصاصی برای اپراتور T-Mobile («Deutsche Telekom»)
سری F - گوشی‌های همراه متوسط. اختصاصی برای اپراتور Vodafone و اپراتورهای تابع Vodafone
سری J - گوشی‌های در حد پایین. دوربین ندارند. ( J: Junior)
سری K - گوشی‌های همراه از حد پایین تا بالا. دوربین‌هایی با طراحی dual front ارائه می‌کنند. مدل‌های خاصی تحت نام CyberShot ، نام گذاری شده‌اند. («Kamera» سوئدی)
سری M - سری متوسط گوشی‌های هوشمند با سیستم عامل سیمبیان. (M: Messaging)
سری P - گوشی‌های هوشمند در سطح بالا با سیستم عامل سیمبیان. ( P: PDA)
سری S - گوشی‌های همراه 99 تا متوسط به صورت چرخنده و یا لغزنده. ( S: Swivel)
سری T - گوشی‌های همراه از سطح پایین تا سطح بالا و یک قالب دهی از سمت قالب‌دهی اریکسون
سری V - گوشی‌های همراه متوسط به بالای اختصاصی برای اپراتور تلفن همراه Vodafone
سری W - گوشی‌های همراه سطح پایین تا بالا نام گذاری شده تحت نام Walkman
سری Z - گوشی‌های همراه سطح پایین تا بالای خانوادگی (مد). (برگرفته از عبارت Ze Bobber از زبان سوئدی)
سری R - گوشی‌های همراه سطح پایین با قابلیت منحصرا رادیو FM,AM كه در تابستان 2008 ارائه شد.
سری C - گوشی‌های همراه متوسط به بالا با دوربینهای دیجیتال نسبتا حرفه ای Cybershot كه در تابستان 2008 ارائه شد.

فلوچارت از نحوه جدید نام گذاری گوشی های سونی اریکسون

گوشی ها دیگه اخر اسمشون دارای i نخواهند بود.اولین سری این نامگذاری رو تو سری رادیو R300,R306 دیدیم و بعدش هم توی امثال C902 ,C702,G900,...
همچنین سونی اریکسون تغییرات مهمی رو داره انجام میده
1- معرفی سری Xperia با X1
2- معرفی سری G به عنوان Generation web در حال حاضر شامل G900,G700 هردو سیمبین UIQ با صفحه لمسی .
3- معرفی سری C به عنوان Cyber-shot سایبرشات که فعلا از این رده C902,C702 معرفی شدن
4- سری S به عنوان Snapshot یک رده پایین تر از سری سایبرشات و گوشی های با کلاس و زیبا
5- معرفی سری رادیو Radio که با R300,R306 شروع شد و به عنوان یک رده پایین تر از سری واکمن در نظر گرفته شدن
چند مثال از نحوه نام گذاری طبق عکس بالا:
• C902 - High-End Candybar (Cyber-shot)
• C702 - Mid-Range Candybar (Cyber-shot)
• R306 - Low-End Clamshell (Radio-Series)
به این ترتیب ادامه مثلا C902 به صورت C912...C922....C932...و... خواهد بود که اینطوری دیگه اسم ها هم دیرتر تمام میشوند و به وضعیت سری P که اخرینش P990 بود دجار نمیشوند...چون عملا بیشتر از 990 رو نمیتوانند نامگذاری کنند.

شرکت سونی اریکسون در یك نگاه

نوع شرکت: خصوصی
تاسیس: ۲۰۰۱
دفتراصلی: لندن، انگلیس
ثبت شده: سوئد
زمینه فعالیت: ارتباطات
محصولات: گوشی تلفن همراه
درآمد: ۱۰۹۵۹ بیلیون دلار (۲۰۰۶)
کارکنان: حدود ۸۰۰۰
شراکت: سونی (۵۰٪)، اریکسون (۵۰٪)
وبسایت: www.sonyericsson.com
منابع تحقیق :
forum1.asrejavan.info
Fa.wikipedia.org
mobilebazan.mihanblog.com

زندگی چیدن سیبی است باید چید و رفت / زندگی تکرار پاییز است باید دید و رفت

زندگی رودی است جاری که هرکه آمد شادمان / کوزه ای پر کرد و رفت . . .

پورتال بندری های خونگرم

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی