دانش و فن آوری (بازدید: 289)
شنبه 22/3/1389 - 0:16 -0 تشکر 205051
فیلمهای سه بعدی را بدون عینک ببینید

لنز جدید مایکروسافت نمایشگرهای معمولی را به نمایشگرهای سهبعدی تبدیل میکند و برای تماشای ویدئوهای سهبعدی نیازی به عینک نخواهید داشت؛ حتی میتوانید لپ تاپی داشته باشید که تصویرش فقط برای شما واضح باشد

 فیلمهای سه بعدی امروزه خیلی خیلی تماشاییتر از 50 سال پیش هستند که این نوع فیلمها تازه به بازار راه پیدا کرده بودند. اما هنوز هم تماشای فیلم سهبعدی یک مشکل نه چندان کوچک دارد: مجبورید برای تماشای آن از عینکهای تیره و بزرگی استفاده کنید که اغلب راحت و شاید بتوان گفت دوست­داشتنی نیستند.

اما بر اساس گزارشی که تکنولوژی ریویو منتشر نموده است، محققان گروه علوم کاربردی مایکروسافت با ارائه یک نوع لنز جدید، وعده دادهاند که این مشکل را به زودی و به سادگی برطرف خواهد نمود.

بر اساس این گزارش، لنز جدید که در بخش پایینی باریکتر از بخش بالایی است (به شکل یک گوه)، با روشن و خاموش کردن ال.ای.دیهای لبه پایینی خود، نور را به چشم بیننده هدایت میکند. این امکان در ترکیب با نور زمینه، میتواند تصاویر متفاوتی را به چشم بینندگان متفاوت برساند یا با ارائه تصاویر متفاوت به چشم راست و چپ بیننده، باعث ایجاد تاثیر فضایی یا سهبعدی شود. در واقع نکته خاص در مورد این لنز، امکان کنترل مسیر نور و هدایت آن به چشم بیننده است.


به لطف موفقیت فیلمهایی مانند آپ، آواتار و کارولین، هالیوود هر روز پول بیشتری خرج ارائه تجربه تصویر سهبعدی به مخاطبینش میکند. در حقیقت دنیای تصاویر سهبعدی اخیرا تحول عظیمی داشته است. در این راستا تولیدکنندگان صنعت الکترونیک برای این که بتوانند تجربه سینمای سهبعدی را به خانهها ببرند، به شدت در حال رقابت هستند. چنان که خبرها حاکی از رشد سریع این صنعت هستند.

در جلسه سمپوزیوم بین المللی جامعه نمایش اطلاعات، که ماه گذشته برگزار شد، برخی شرکتها نمایشگرهای سهبعدی ارائه کردند که نیاز به عینک ندارند. اغلب این نمایشگرها از لنزهای عدسیمانند استفاده میکنند که نمایشگر را تکمیل میکند و تصاویر را در دو جهت مشخص ساتع میکند. اما در این شرایط، بیننده باید تنها در منطقه خاصی در مقابل نمایشگر قرار بگیرد که بتواند تصویر را سهبعدی ببیند و اثر لنز را حس کند. خارج از این منطقه خاص، تصویر مات میشود.

اما نمونه لنز جدید مایکروسافت میتواند به طور همزمان دو ویدئوی سهبعدی را به دو نفر نشان بدهد (برای هر کابر یک ویدئو)، هر جا که باشند. در مورد ویدئوهای دوبعدی معمولی، این رقم به چهار نفر میرسد. در حقیقت سیستم نمایشگر سهبعدی مایکروسافت به یک دوربین مجهز است که حرکت بیننده را تشخیص میدهد و نور را مستقیم به سمت چشم وی هدایت میکند. به علاوه این لنز ضخامت خیلی کمی دارد و به راحتی میتواند با یک نمایشگر کریستال مایع استاندارد همراه شود.

البته ایده دنبال کردن حرکت مخاطب چندان جدید نیست، اما فناوریهایی که تا به امروز در این زمینه وجود داشتند نه تنها بسیار گرانقیمت بودن دبلکه در تعقیب حرکت مخاطب بسیار کندتر از آن عمل میکردند که در عمل قابل استفاده باشند.

اما لنز مایکروسافت در بالا 11 میلیمتر و در پایین 6 میلیمتر ضخامت دارد و نور به جای هوا، از درون لنز حرکت میکند. در واقع فاصله پروژکتور و نمایشگر خیلی کم شده است. نقطه کانونی نمایشگر جدید هم سطح صاف لنز است. آن­چه این لنز را متمایز میسازد این است که نور وارد لنز میشود و آنقدر درون آن میچرخد تا به زاویه خاصی که زاویه بحرانی خوانده میشود برسد و از ضلع مقابل لنز خارج شود. قسمت پایینی گرد شده و نازکتر لنز در این روند بسیار تاثیرگذار است.

زاویه نور خروجی به موقعیت و زاویه نوری بستگی دارد که به قسمت پایینی لنز وارد میشود. دوربینهایی که حرکت بیننده را دنبال میکنند هم در سطح پایینی لنز کار گذاشته شدهاند. این لنز به راحتی میتواند جایگزین نور زمینه سنتی نمایشگرهای ال.سی.دی بشود و آنها را تبدیل به نمایشگرهای سهبعدی سازد که نیازی به عینک ندارند. وضوح تصویر نهایی به دوره تناوب بازسازی تصویر بستگی دارد.

در نهایت این فناوری تا حد زیادی به پنل ال.سی.دی موجود در نمایشگرها بستگی دارد . به همین دلیل مایکروسافت دارد تولیدکنندگان نمایشگرها را تشویق میکند که ال.سی.دیهای سریعتری تولید نمایند. همچنین این لنز جدید میتواند کاربردهای بسیار بیشتری هم داشته باشد برای نمونه استفاده از آن در پس نمایشگر رایانههای همراه، امکان ارائه تصویر به صورت کاملا خصوصی و یا عمومی را به وجود میآورد. به این شکل که تصویر میتواند تنها در یک جهت خاص و برای چشمان یک نفر واضح باشد و یا میتواند در همه جهات دیده شود.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی