انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 640)
پنج شنبه 20/3/1389 - 21:9 -0 تشکر 204933
كیهان شناسی انفجار بزرگ(مهبانگ)

سلام.

تو این بحث( كه البته بیشتر فیزیكی هست ولی چون انجمنی به اسم فیزیك نداریم گفتم تویه این انجمن بیارم آخه نجوم زیر شاخه فیزیك هست دیگه)به بیان دو كشف مهم كه باعث تغییر پایه های نجوم كه عمدتا بر اساس حدث و گمان های فیلسوفان و دین شناسان بود می ژردازیم.1-انبساط عالم:اولین كشف كه توسط ادوین هابل(ستاره شناس در دهه 1920)صورت گرفت این بود كهكشانها از همدیگر فاصله میگیرند و هرچند كه فاصله ی آنها از ما بیشتر شود سرعت واپس گرایی آنها بیشتر میشود . هابل طی بررسی دقیق سحابیها و مشخص نمودن ستارههای منفرد در سحابی نشان داد كه آنها هم مانند كهكشان ما هستند و از ستارههای بیشماری تشكیل شده اند.یبان ساده قانون هابل:اگر dفاصله كهكشان از زمین باشد و vسرعت دور شدن ظاهری كهكشان از ما باشد طبق قانون هابل داریم:            v=Hd (ثابت تناسب. پارامتر هابل:H )- پارامتر هابل : H=72 (km/s)/Mpc  (Mpc=1000000pc=3.26x1000000 light-year= 3.084x10 19 km)به دلیل خطای موجود در برآورد های مقیاس كیهانی فاصله ( پارامتر هابل را میتوان با آزمایشی بدست آورد به این صورت كه باید به طور مستقل فاصله ی یك كهكشان از زمین و سرعت آن را نسبت به زمین بدست آورد. سرعت دور شدن را می تو ان با استفاده از تغییر نور در انتقال دوپر از كهكشان اندازه گیری كرد اما تعیین مقیاس فاصله مشكل است به همین دلیل در آن خطا هست) پارامتر هابل نا معین بوده و مقدار آن احتمالی هست و در حدود 65-80 استنتیجه: اگر كیهان با آهنگ یكسانی در حال گسترش بوده پس سن كیهان (1/H)است.پس سن كیهان برابر :14x10 9 است (چون H احتمالی است در نتیجه سن كیهان نیز احتمالی و بین 12 تا 15 است)

خوب حالا فعلا روی كشف اول بحث می كنیم بعد كشف دوم رو میگیم.

بلند اسمان جايگاه من است

شنبه 23/5/1389 - 20:2 - 0 تشکر 220979

خب کیهان که با آهنگ یکسان در حال انبساط نیست ، پارامتر هابل با گذشت زمان تغییرمی کنه .
به نظرم هابل انسان بسیار جالبی بوده ،خیلی دوست دارم بدونم چه جوری و به چه نحوری تونسته این کشف رو بکنه ؟
از چه معادلاتی کمک گرفته ؟شایدم تجربی (بعیده )
به نظر من استفاده از اثر دوپلر بعضی جاها می تونه برای تعیین سرعت کا رآمد باشه .
خب قرمز گرایی گرانشی رو چه طور تشخیص می دن و چه طور اون رو تو محاسبات در نظر می گیرن ؟

يکشنبه 24/5/1389 - 11:27 - 0 تشکر 221121

Ieeeee گرامی، ممنون از مطلب خوبی که قرار دادید، فقط اگر لطف بفرمایید منبع آن را هم بگویید، بسیار عالی خواهد بود.

آیا از روی کتابی نوشتید یا از سایتی مطالعه فرمودید و یا غیره/ متشکزم.

 ما مي توانيم ....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی