انجمن ها > انجمن کامپیوتر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
کامپیوتر (بازدید: 328)
پنج شنبه 20/3/1389 - 17:20 -0 تشکر 204889
نرم‌افزاری برای ترجمه موسیقی

دانشمندان روش جدیدی ابداع کرده‌اند که می‌تواند بر اساس صدای هر نت، علائم آن را روی کاغذ پیاده‌سازی کنند. این نرم‌افزار می‌تواند این کار را بدون توجه به نوازنده ، ابزار موسیقی و محل اجرا انجام دهد.

 تیم تحقیقاتی از دانشگاه خائن اسپانیا سیستم خودکاری را ارایه داده‌اند که الگوی طیفی نت‌های هر ابزار موسیقی را تشخیص می‌دهد. این الگو برای ساخت یک لغت‌نامه هارمونیک استفاده می‌شود که همراه با آن، یک الگوریتم الگو قرار خواهد گرفت. این سیستم سپس قادر است هر نت موجود در این الگو را شناسایی کرده و آن را به یک فرمت قابل خواندن تبدیل کند.

به گزارش پاپ‌ساینس، در صورتی که شما یک فایل موسیقی با فرمت WAV به این نرم‌افزار بدهید، می‌توانید نسخه MIDI آن را دریافت کنید.

به گفته خولیو کارابیاس، محقق دپارتمان مهندسی ارتباطات از دانشگاه خائن که در این تحقیقات نیز همکاری داشته، مترجم خودکار موسیقی به موسیقی‌دانان کمک می‌کند تا نمونه‌های صدایی را تحلیل کنند ، محتوای موسیقیایی را بازیابی کنند و منابع صدای متفاوت را از یکدیگر تفکیک کنند. جزئیات این روش در نشریه تراکنش‌های پردازش زبان ، گفتار و صدای IEEE به چاپ رسیده است.

این سیستم تطبیق‌پذیر است، بدین معنا که می‌تواند صدای هر ابزار موسیقی، از سنتور گرفته تا فلوت استرالیایی "دیدگریدو" را تفسیر و ترجمه کند. در حال حاضر ، این نرم‌افزار در هر زمان می‌تواند فقط صدای یک ساز را شناسایی کند، اما محققان معتقدند می‌توان این روش را برای تفسیر چندین ساز موسیقی که در آن واحد اجرا می‌شوند نیز به کار گرفت. بقیه ابزارهای نسخه‌برداری از سازهای موسیقی از یک پایگاه داده استفاده می‌کنند و برای تشخیص نت‌های خاص آموزش داده شده‌اند؛ درست مانند طیف‌سنج (اسپکترومتر) که می‌تواند طیف ترکیبات شیمیایی خاص را تشخیص دهد.

یک طیف صدا نمایش صدا به شکل شدت در هر فرکانس است. توزیع انرژی هارمونیک یک نت الگوی طیفی آن را مشخص می‌کند. با استفاده از این اطلاعات، سیستم یک لغت‌نامه از صدا می‌سازد. این ابزار حتی در زمانی که نوع آلت موسیقی، نوازنده موسیقی و شرایط ضبط موسیقی تغییر می‌کند، می‌تواند نتها را تشخیص دهد. از دیگر مزایایی این روش نیز این است که نیاز به آموزش اولیه دستگاه با کمک یک پایگاه داده نیست.

پنج شنبه 20/3/1389 - 21:10 - 0 تشکر 204935

با سلام
جالبه - اینطوری میشه مثه نوار قلب دیگه

موفق باشید

هرگز اين چهار چيز را در زندگيت نشكن

.......................اعتماد ، قول ، رابطه و قلب ؛

.....................................يرا اينها وقتي مي شكنند صدا ندارند ، اما درد بسياري دارند ...

...چارلز ديكنز ...
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی