انجمن ها > انجمن کامپیوتر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
کامپیوتر (بازدید: 838)
چهارشنبه 19/3/1389 - 12:26 -0 تشکر 204715
استانداردی به نام U3

با افزایش حافظه‌های فلش، سازندگان به این فکر افتاده‌اند که امنیت این دستگاه‌ها را نسبت به قبل افزایش دهند و نحوه استفاده از آن‌ها را شخصی‌تر کنند. بدین معنی که شما علاوه بر حمل اطلاعات شخصی، بتوانید از برنامه‌های پرکاربرد خود به همراه تنظیمات همیشگی آن‌ها استفاده کنید. این مسئله استانداردی را با عنوان U3 بوجود آورده است. ما در اینجا می‌کوشیم که شما را با درایوهای دارای استاندارد U3 آشنا سازیم.U3 چیست؟
U3 استانداردی برای بسترنرم‌افزاری حافظه‌های فلش (USB Flash Drive)می‌باشد که توسط شرکت U3 LLC در آمریکا و با شعار «دنیای دیجیتال شما در جیب شما» پیشنهاد شده است. این شرکت از سرمایه‌گذاری مشترک دو شرکت Sandisk و
M-Systems ایجاد شده است. این استاندارد جدید بدین معنی است که شما علاوه بر حمل اطلاعات، می‌توانید محیط سیستم عامل کامپیوتر شخصی خود را به همراه داشته باشید. U3 مسئول تولید و طراحی یک ابزار اختصاصی برای سیستم عامل ویندوز می‌باشد و امکان اجرای نرم‌افزارهای کاربردی به صورت مستقیم و از طریق درایو USB Flash را مهیا می‌سازد. حتی این اجازه به برنامه‌ها داده شده است که بر روی کامپیوتر میزبان فایلی ایجاد و یا اطلاعاتی را درون رجیستری وارد کنند، اما این اطلاعات به محض کلیک بر روی دکمه Eject در منوی Launchpad (درباره این منو صحبت خواهیم کرد) از بین خواهند رفت. هم‌اکنون U3 در محصولات چندین سازنده‌ی درایوهای فلش پشتیبانی می‌شود و آن‌ها با عبارت «U3 Smart Drives» علامت‌گذاری شده‌اند.
با اتصال درایو U3 به درگاه USB کامپیوتر، ویندوز به سرعت آن را شناسایی می‌کند. اما برخلاف درایوهای USB معمولی، به درایو U3 ، دو درایو اختصاص داده می‌شود. یکی به عنوان محدوده تنها خواندنی (Read-Only Area) که ویندوز آن را به عنوان درایو سی‌دی رام درنظر می‌گیرد و دیگری محدوده‌ای که امکان ذخیره و حذف اطلاعات در آن وجود دارد (Rewritable Area). درایوهای U3 با ویندوز 2000 سرویس پک 4 و بالاتر و تمام نسخه‌های ویندوز XP سازگار هستند. (امکان استفاده از آن در سیستم عامل‌های لینوکس و مکینتاش وجود ندارد).تفاوت فلش U3 با فلش معمولی
درایوهای هوشمند U3 با درایوهای فلش معمولی تفاوت دارند زیرا در آن‌ها برنامه‌ی U3 Launchpad بصورت پیش‌فرض نصب شده است که این برنامه منوی شروع سیستم عامل ویندوز را شبیه‌سازی می‌کند و همچنین وظیفه کنترل نصب برنامه‌ها را بر عهده دارد. همچنین بخشی با عنوان CD-ROM area به U3 افزوده شده است. ساختار محدوده‌های موجود در U3 بطور ساده در شکل 2 نمایش داده شده است.

   

محدوده CD-ROM
تنظیمات و منوی Launchpad که U3 از آن‌ها استفاده می‌کند در این قسمت قرار گرفته است. این محدوده از نوع «تنها خواندنی» (Read-Only) است و امکان نوشتن و پاک شدن اطلاعات بطور تصادفی در آن وجود ندارد.

محدوده نرم‌افزار
نرم‌افزارهای نصب شده در این قسمت ذخیره شده‌اند.

محدوده اطلاعات کاربر
فایل‌هایی که به واسطه‌ی برنامه‌های مختلف مانند برنامه پردازش کلمه ایجاد می‌شوند و یا تصاویر در این محدوده ذخیره می‌شوند.

U3 Launchpad چیست؟
U3 Launchpad یک برنامه مدیریتی است که به صورت پیش‌فرض بر روی هر درایو هوشمند U3 نصب شده است و به محض آغاز به کار آن، آیکون U3 در قسمت System Tray قرار می‌گیرد. با کلیک بر روی آن ،رابط کاربری برنامه را که بسیار شبیه منوی شروع ویندوز است مشاهده خواهید کرد. نرم‌افزارهای کاربردی در سمت چپ و دستورات مختلف برای مدیریت درایو در سمت راست قرار گرفته‌اند. بنابراین شما می‌توانید از طریق منوی Launchpad، به تنظیمات U3 دسترسی داشته باشید و یا اینکه بر روی درایو هوشمند U3، نرم‌افزاری را (که البته باید با استاندارد U3 سازگار باشد) نصب و یا حذف کنید. به این ترتیب با کمک U3 محیط PC خود را همیشه همراه خواهید داشت. به عنوان مثال اگر شما از یک مرورگر وب نصب شده بر روی U3 استفاده می‌کنید امکان حمل و دستیابی به اطلاعات بخش Bookmarks و History مرورگر وجود خواهد داشت. نکته جالب توجه این است که U3 این اطمینان را به شما می‌دهد که اطلاعات شما بر روی کامپیوتر میزبان ذخیره نخواهد شد.
   
آیا امکان افزودن برنامه‌های دیگر وجود دارد؟
شما می‌توانید از مرکز دانلود U3 ، نرم‌افزارهای موجود را انتخاب و نصب کنید. برای دسترسی به این قسمت تنها کافیست در منوی Launchpad بر روی عبارت
add programs کلیک و سپس نرم‌افزار مورد نظر خود را از میان انواع مختلفی مانند مرورگرهای وب، ایمیل، پردازشگر کلمه و ... دانلود کنید.
http://software.u3.com

U3 به امنیت نیز توجه کرده است. ذخیره اطلاعات مانند ایمیل‌ها، bookmarks و … بسادگی بر روی U3 انجام می‌گیرد اما مسئله اینجاست که اگر آن را گم کنیم چه پیش خواهد آمد؟ جای نگرانی وجود ندارد چون با وجود U3 همه‌ چیز بخوبی پیش خواهد رفت. با فعال کردن Security، زمانی که U3 به کامپیوتر متصل می‌شود صفحه‌ای ظاهر می‌شود که از شما رمز عبور می‌خواهد. بدون رمز عبور دسترسی به اطلاعات ذخیره شده و برنامه‌های نصب شده بر روی U3 مقدور نخواهد بود. در واقع رابط کاربری U3 ) API ) سطح دسترسی به برنامه‌ها را در یک درایو فلش کاهش می‌دهد. در عین حال تمامی برنامه‌هایی که با خاصیت U3 سازگار هستند به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده‌اند که پس از اتمام کار، اطلاعات را از روی کامپیوتر میزبان پاک کنند. البته باید به این نکته توجه داشت که اگر شما از سیستم عاملی استفاده می‌کنید که از U3 پشتیبانی نمی‌کند و Security را در U3 فعال کرده باشید، نمی‌توانید به اطلاعات خود دسترسی داشته باشید.
مزایای U3
• قابلیت حمل: همان طور که قبلاً به آن اشاره شد امکان استفاده از نرم‌افزارهای مورد نیاز شما همراه با تنظیمات همیشگی آن‌ها بر روی هر کامپیوتری که دارای سیستم عامل ویندوز می‌باشد توسط U3 وجود دارد. حتی نیازی به نصب برنامه و گرفتن اجازه دسترسی از سوی Administrator نیست.
• پشتیبانی از نرم‌افزار: امکان نصب نرم‌افزارهای مختلف از طریق سایت U3 وجود دارد.
• استفاده آسان: برنامه‌هایی که از طریق Launchpad اجرا می‌شوند از نظر ساختاری برای بسیاری از کاربران ویندوز XP آشنا هستند.
• عدم نیاز به سطح دسترسی Administrator: برنامه‌های موجود بر روی U3 بر روی کامپیوتر میزبان بدون هیچ محدودیتی اجرا می‌شوند.
• محافطت در مقابل ویروس: بسیاری از درایو‌های U3 مجهز به برنامه‌های ضد ویروس هستند که آن را در مقابل ویروس‌های کامپیوتری محافظت می‌کند.معایب U3
• فقدان پایداری: در برخی سیستم‌ها با اتصال U3 ، کامپیوتر به اصطلاح Freeze می‌شود و از کار می‌افتد.
• عدم امکان حذف U3 Launchpad: اگر شما از سیستم عامل‌های غیر ویندوز و یا از دستگاه‌های دیگری مانند کنسول‌های بازی برای برقراری ارتباط با درایو U3 خود استفاده می‌کنید طبیعتاً نیازی به برنامه Launchpad نخواهید داشت، اما متاسفانه امکان حذف این برنامه وجود ندارد.

• باقی ماندن ردپای فعالیت شما در کامپیوتر میزبان: با تمام حرف‌هایی که در مورد امنیت U3 زده شده اما با این حال گاهی برخی از فایل‌ها بر روی کامپیوتر میزبان از بین نمی‌روند. این مسئله بیشتر در مواقعی رخ می‌دهد که درایو U3 به درستی از کامپیوتر جدا نمی‌شود.
• عدم سازگاری با سیستم عامل‌های غیر ویندوز و یا نسخه‌های پایین‌تر از ویندوز 2000

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی