انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 2967)
جمعه 14/3/1389 - 14:16 -0 تشکر 203956
به چه علت در آیه 11 سوره نساء دختر نصف پسر ارث مى‏برد؟

 

 

خداوند هر یك از زن و مرد را به گونه‏اى آفریده كه هر كدام كارى مى‏تواند انجام دهد كه ممكن است از عهده دیگرى خارج باشد؛ مثلاً مرد را عقلانى‏تر و زن را عاطفى‏تر آفریده است. مرد به سبب داشتن روحیه تعقلى، بهتر مى‏تواند از عهده تدبیر عقلانى زندگى و تأمین مخارج خانه برآید و زن با داشتن روحیه عاطفى، بهتر مى‏تواند به تربیت فرزندان و امورى از این قبیل بپردازد و هر دو مكمل یكدیگرند. مرد براى اداره بهتر زندگى و چاره اندیشى بهتر مشكلات، نیاز به اختیارات مالى بیشترى دارد؛ در نتیجه سهم الارث بیشترى به او تعلق مى‏گیرد [1].

ولى این نقصان در اموال زنان به گونه‏اى دیگر جبران مى‏شود شما با اندك تأمل و مختصر محاسبه‏اى مى‏توانید به این نكته پى ببرید كه زنان عملاً دو برابر مردان بهره مى‏برند و آن به جهت حمایتى است كه اسلام از حقوق آنان نموده است؛ زیرا بر اساس وظایفى كه بر عهده مردان است، نیمى از درآمد آن‏ها براى زنان به مصرف مى‏رسد. در حالى كه بر عهده زنان چیزى گذاشته نشده است. مرد بایستى هزینه همسر و فرزندش را بر اساس نیازمندى ایشان اعم از خوراك، پوشاك و مسكن و سایر لوازم بپردازد، در حالى كه آنان از پرداخت هر گونه هزینه، حتى براى مخارج خودشان معاف هستند.

لذا زن مى‏تواند سهم الارث خود را پس انداز كند، ولى مرد ناچار است آن را به مصرف همسر و فرزندانش برساند. از این رو، نیمى از درآمد مردان براى زنان خرج شده و نیمى براى خودشان مى‏ماند، در صورتى كه سهم زنان همچنان باقى است. [2]

در روایات اسلامى نیز در بیان دلیل این امر آمده است كه چون زن‏ها ازدواج مى‏كنند و در حالى كه سهم خودشان دست نخوره باقى مى‏ماند، در سهم همسرشان شریك مى‏شوند و علاوه بر این به آن‏ها نفقه تعلق مى‏گیرد و... [3]


پى نوشت:

[1]. ر.ك: المیزان، ج 4، ص 221.
[2]. ر.ك: مكارم شیرازى، تفسیر نمونه، ج 3، ص 291-290.
[3]. ر.ك: كلینى، فروع كافى، ج 7، ص 87. (ماهنامه یاس، شماره‏5)

جمعه 14/3/1389 - 19:14 - 0 تشکر 204001

بسم الله
با سلام به کارشناس ارجمند انجمن معارف و همه دوستان
البته صحبت کردن در مورد حکمت احکام کار سختیه و شاید کسی جز معصوم نتونه به صورت دقیق این کار رو انجام بده .
اما برداشت ها جای خود رو داره
یه نکته ای هم که در مورد دیه زن و مرد به ذهن میرسه اینه که نصف شدن دیه زن اصلاً بی ارزش دانستن زن نیست و همچنین دو براب بودن دیه مرد هم به معنای برتری مرد ها بر زنان نیست.
زیرا مقدار و اندازه دیه مرد و زن به معنای ارزش آن دو نیست زیرا به هیچ وجه نمی توان بر جان انسان ارزش مادی نهاد.
اما نکته ای که مفید می دونم تو ضیح بدم اینه که دیه زن و مرد بعد از مرگشان به چه کسی میرسد؟
آیا به خود آنها می رسد؟ طبیعتاً خیر / به آندو نمی رسد زیرا آنها دستشان از دنیا کوتاه شده است و مال دنیا به کار آنها نمی آید
دیه مرد خانواده پس از مرگش به خانواده او می رسد و دیه زن خانواده هم بعد از مرگش همچنین
پس در اسلام ویزگی و خصوصیت زنان و مردان لحاظ شده است و نقشی که آنها در خانواده و اجتماع بر عهده دارن مورد توجه قرار داده شده و بر مبنای ان یکسری احکام صادر گردیده است.
مثلاً پس از مرگ مرد که نان آور خانواده است و نقش اقتصادی بیشتری را دارد دیه او اگر بیشتر باشد سود بیشتری به همسر و خانواده او میرسد . پس دوبرار بودن دیه مرد در واقع کمکی برای زن و همسر و خانواده او می باشد.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی